Προς το περιεχόμενο

ubuntu server


mixalis-2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω περασει στο pc μου τα ubuntu server ο λογος που τα εκανα εγκατασταση ειναι για να ανεβαζω κατι ιστοσελιδες που φτιαχνω. αυτο που θελω βασικα ειναι να μπορω να βλεπω τα site μεσω του ιντερνετ εχω ανοιξει πορτα στο ρουτερ και εχω φτιαξει και λογαριασμο στο dyndns αλλα οταν παω να μπω απο αλλο δικτυο δν μου ανοιγει το site.τι αλλο να κανω? πρεπει να κανω ρυθμιση στα linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isp είναι συντομογραφία για internet service provider. η εταιρία που σου παρέχει τη σύνδεση δηλαδή (OTE, forthnet, vivodi, hol κλπ).

 

τσέκαρε τις ρυθμίσεις στο ubuntu δεν θυμάμαι που είναι ακριβώς και θα βρεις τοίχος προστασίας. κάνε και εκεί τις ρυθμίσεις και βλέπουμε για μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνοιγμα πόρτας στον server?

Για να χρειάζεται να ανοίξει πόρτα στον server, πρώτα θα πρέπει να έχει στήσει και να έχει σετάρει iptables που δεν το νομίζω.

Οπότε είναι ένα από τα άλλα 2 που είπατε, ή είναι λάθος το port forwarding(ή να ειναι γτπ router και να τον παίζει) ή filtering από ISP.

Πάρε τηλέφωνο τον provider σου να ρωτήσεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χρειάζεται να ανοίξει πόρτα στον server, πρώτα θα πρέπει να έχει στήσει και να έχει σετάρει iptables που δεν το νομίζω.

Οπότε είναι ένα από τα άλλα 2 που είπατε, ή είναι λάθος το port forwarding(ή να ειναι γτπ router και να τον παίζει) ή filtering από ISP.

Πάρε τηλέφωνο τον provider σου να ρωτήσεις.

 

 

 

 

Αν δεν κάνω λάθος μερικές διανομές έχουν σαν default policy να αφήνουν τα πάντα outgoing και τίποτα incoming. Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση του ubuntu server βέβαια απλά θα μου φαινόταν λογικό :P

 

Αυτό το ενοχλητικό συνήθειο των isp έχει παραγίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://portforward.com/

Και άσε τα τηλεφωνήματα. Όσο για το τι κάνει το ubuntu έχει σαν firewall το ufw(ubuntu fireWall) και με μία εντολή του τύπου sudo ufw allow 80/tcp επιτρέπεις την κίνηση στην πόρτα 80 από και προς τον server σου,κοινώς κάνεις heb hosting.

Τώρα μην ξεχάσεις να checkάρεις αν το Ufw δουλέει,που by default δουλεύει,πάντως έλεγχο κάνεις με την εντολή sudo ufw status

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...