Προς το περιεχόμενο

SuSE Linux v10.1 or Ubuntu 11.04


hackertom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hackertom, εγώ νομίζω πως αξίζει να περιμένεις μέχρι τις 13 Οκτωβρίου που βγαίνει το Ubuntu 11.10. Σου γράφω από live cd και μπορώ να σου πω πως είναι πιο γρήγορο απ' ότι όταν το είχα εγκατεστημένο! Βέβεαια, περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hackertom, εγώ νομίζω πως αξίζει να περιμένεις μέχρι τις 13 Οκτωβρίου που βγαίνει το Ubuntu 11.10. Σου γράφω από live cd και μπορώ να σου πω πως είναι πιο γρήγορο απ' ότι όταν το είχα εγκατεστημένο! Βέβεαια, περί ορέξεως...

 

Thanks για την γρήγορη απάντηση... λεω να μπω στον κόσμο του linux και θα ήθελα να ξέρω τις διαφορές... Δηλαδή κοιτάω ποιο είναι ποιο γρήγορο;

Έχω το suse σε iso και είναι κάπου στα 7.92 gb,...Πως μπορώ να το κάνω εγκατάσταση με usb φλασάκι; Με unetbootin; Ακόμα έχω και τα Windows 7 σε άλλο σκληρό θα επηρεάσει την εγκατάσταση το linux η όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το OpenSuse κατά την άποψή μου είναι υπερβολικό, τα ubuntu για το μέγεθος και της βελτιώσεις του είναι πολύ καλύτερο κατεμέ.

όπως είπες με το unetbootin μπορείς να το κάνεις απλά για live το suse είναι τεράστιο.αυτό με τα windows που λες σε ποιό σκλιρό το έχεις και σε ποιό σκληρό θέλεις να βάλεις τα linux;

πάντως να ξέρεις πως δεν θα επηρεάσει καθόλου τα windows και θα τα έχεις σε dualboot αν βάλεις και τα linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το opensuse 10.1 είναι αρκετά παλιό, μπορείς να κατεβάσεις την τελευταία έκδοσή του (11.4) σπό το site του:

http://software.opensuse.org/114/en

Από 'κει και πέρα, μπορείς να δοκιμάσεις και τα δυο σαν live cd και να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο. Οι μεγαλύτερές τους διαφορές είναι στο περιβάλλον εργασίας (gnome για το ubuntu, kde για το opensuse) και στη διαχείρηση/εγκατάσταση πακέτων (apt και software center για το ubuntu, zypper και yast για το opensuse). Το ubuntu έχει σαφώς μεγαλύτερη και πιο ενεργή κοινότητα (και ελληνική κοινότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για suse (αυτο της novell που ειναι επι πληρωμη) ή για opensuse (αυτο της κοινοτητας που ειναι τζαμπα)?

 

http://distrowatch.com/table.php?distribution=novell

http://distrowatch.com/table.php?distribution=suse

 

Αν μιλαμε για το πρωτο, και εχεις την αναγκη για επισημο support ή/και την οικονομικη ανεση να το αγορασεις, παρτο αλλα παρε την τελευταια εκδοση.

Αν οχι, βαλε το αλλο της κοινοτητας αλλα σε νεοτερη εκδοση μιας και η 10.1 ειναι για το μουσειο πλεον (μαζι με οποιαδηποτε εκδοση οποιασδηποτε διανομης που ειναι παλιοτερη των 6-12 μηνων).

 

Επισης καθε διανομη εχει και εκδοση σε μεγεθος cd και σε μεγεθος dvd, οποτε δεν ειναι αναγκη να κατεβασεις τοσα GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλαζει αυτο που ειπα παραπανω. Αν εχεις αναγκη την τεχνικη υποστηριξη, αγορασε το, αλλα αγορασε την εκδοση 11.

 

http://www.suse.com/products/desktop/how-to-buy/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την γρήγορη απάντηση... λεω να μπω στον κόσμο του linux και θα ήθελα να ξέρω τις διαφορές... Δηλαδή κοιτάω ποιο είναι ποιο γρήγορο;

Έχω το suse σε iso και είναι κάπου στα 7.92 gb,...Πως μπορώ να το κάνω εγκατάσταση με usb φλασάκι; Με unetbootin; Ακόμα έχω και τα Windows 7 σε άλλο σκληρό θα επηρεάσει την εγκατάσταση το linux η όχι;

Εγώ νομίζω πως επιλέγεις ότι είναι στα μέτρα σου. Γιατί μετά από δοκιμές πολλών διανομών, κατέληξα ότι σχεδόν όλες είναι ίδιες. Βέβαια η κάθε διανομή μπορεί να έχει κάτι ξεχωριστό για τον καθένα, το οποίο μπορεί να είναι εκείνο που θα τον κάνει να επιλέξει την διανομή. Μπορείς να δεις κάποια reviews στο youtube για όποιες διανομές σου αρέσουν και ύστερα να γράψεις τα iso σε cd/dvd, ώστε να τα δοκιμάσεις από live cd. (Να ξέρεις ότι στο live cd είναι πιο αργά απ' ότι αν το εγκαταστήσεις.) Έτσι, μάλλον θα καταλήξεις στην "δικιά" σου διανομή.

 

*Όχι δεν θα επηρεάσει τα Windows 7. Επειδή όμως από διανομή σε διανομή διαφέρει η εγκατάσταση της καθεμίας πες μας πρώτα ποια επέλεξες να βάλεις για να σου πούμε τι πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK λοιπόν θα βάλω για αρχή τις marvel την 11 έκδοση. Έχω ήδη ένα σκληρό με windows 7 και έναν άλλο καθαρό που περιμένει τα linux... Τα windows 7 ήδη είναι εγκατεστημένα...

 

Τώρα σαν boot loader αν είναι δυνατόν θα ήθελα αυτόν τον 7... αλλιώς οκ και αν bootάρει με τον loader του linux...

 

Από θέμα hardware θα μου βρει λέτε τις περισσότερες συσκευές η θα ψάξω να βρω εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση βασικά πρέπει να είναι:

 

Να επιλέξω γραφικό περιβάλλον KDE ή Gnome ή Unity;

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ openSUSE 11.4 με γραφικό περιβάλλον Gnome 3.

Θα διαβάσεις πολλά υπέρ-κατά του περιβάλλοντος.

 

Όταν αναφαίρεσαι στο openSUSE κανονικά εννοείς το KDE περιβάλλον του. Λένε ότι είναι το πιο σταθερό KDE μεταξύ όλων των διανομών. Δεν το γνωρίζω γιατί δεν δοκίμασα τις άλλες διανομές.

 

Επίσης με το openSUSE η υπόθεση εγκατάσταση είναι αστείο πράγμα. Next-->Next κλπ. Όταν πρέπει να φτιάξει partition, σου λέει ότι θα μικρύνει το windows κλπ. Χωρίς να πειράξεις κάτι...

 

Έχω δοκιμάσει και το Unity στην 11.04.

Προσωπική άποψη; Σε ίδιο υπολογιστή, το Gnome 3 είναι πιο γρήγορο από το Unity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...