Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες...δεν ξέρω αν έχει διαφορά απλά μιλάω για αλουμινόχαρτο όχι το κλασικό του εμπορίου αλλά χοντρό 30 micron

Οχι μην το κανεις, μετα απο καθε ψησιμο, το βαζεις νεροχυτη, λιγο ζεστο νερο, το περναω με ενα συρμα το κλασικο της κουζινας, 10 sec μαξ. Δεν θελει πολυ "χαιδεμα" δεν προκειται να ξαναγινει γυαλιστερο οπως ηταν καινουριο, το ταψακι ειναι για να μαζευει το λιπος, δεν ειναι για ομορφια ;)

Εμενα πηρε φωτια , και ημουν μεσα στο σπιτι , και βγαινω εξω (μιλαμε για 2-3 λεπτα ιστορια) και η φλογα εβγαινε γυρω γυρω απο το καπακι ψηλα, φαντασου ανοιξα καπακι, σβησα ψησταρια, μπουκαλα , και παλι εσβησε μετα απο 1 λεπτο.

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2208

  • ilpapacha

    2009

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

14 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Οχι μην το κανεις, μετα απο καθε ψησιμο, το βαζεις νεροχυτη, λιγο ζεστο νερο, το περναω με ενα συρμα το κλασικο της κουζινας, 10 sec μαξ. Δεν θελει πολυ "χαιδεμα" δεν προκειται να ξαναγινει γυαλιστερο οπως ηταν καινουριο, το ταψακι ειναι για να μαζευει το λιπος, δεν ειναι για ομορφια ;)

Εμενα πηρε φωτια , και ημουν μεσα στο σπιτι , και βγαινω εξω (μιλαμε για 2-3 λεπτα ιστορια) και η φλογα εβγαινε γυρω γυρω απο το καπακι ψηλα, φαντασου ανοιξα καπακι, σβησα ψησταρια, μπουκαλα , και παλι εσβησε μετα απο 1 λεπτο.

Ίσως δεν το έχω θέσει καλά..θα ανεβάσω φωτό να καταλάβετε τι εννοω

IMG_20220915_110821.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Ίσως δεν το έχω θέσει καλά..θα ανεβάσω φωτό να καταλάβετε τι εννοω

Εκει που εχει τσακισματα το αλουμινιχαρτο θα μαζευτει λιπος και μπορει πολυ ευκολα να παρει φωτια. Χωρις το αλουμινοχαρτο το λιπος θα τρεξει και θα φυγει στο ταψακι απο κατω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Εκει που εχει τσακισματα το αλουμινιχαρτο θα μαζευτει λιπος και μπορει πολυ ευκολα να παρει φωτια. Χωρις το αλουμινοχαρτο το λιπος θα τρεξει και θα φυγει στο ταψακι απο κατω.

Κατάλαβα οκ τότε αφαιρούνται asap 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με παραξενευει με την χρήση αλουμινιχαρτου/καλυμματα κτλ εντος του κάδου είναι...

Αγοράζουμε και πληρώνουμε εξτρά για έναν σχεδιασμό κάδου με σωστά υλικά πχ χυτο αλουμίνι κτλ. και στο τέλος πάμε και το καλυπτουμε... ΔΕΝ επιρρεάζουμε αρνητικά τον όποιο σχεδιασμό?

Το καθάρισμα είναι σημαντικό...αλλά δεν πρέπει κανένας να περιμένει οτι τα σωθικά μιας ψησταριάς θα λάμπουν και θα είναι σαν να ειναι καινούργια...

μου θυμίζει λιγο τους καλυμμένους καναπέδες 

26 Signs You Grew Up In An Italian Household | Childhood memories, Furniture  covers, Plastic furniture

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Αυτο που με παραξενευει με την χρήση αλουμινιχαρτου/καλυμματα κτλ εντος του κάδου είναι...

Αγοράζουμε και πληρώνουμε εξτρά για έναν σχεδιασμό κάδου με σωστά υλικά πχ χυτο αλουμίνι κτλ. και στο τέλος πάμε και το καλυπτουμε... ΔΕΝ επιρρεάζουμε αρνητικά τον όποιο σχεδιασμό?

Το καθάρισμα είναι σημαντικό...αλλά δεν πρέπει κανένας να περιμένει οτι τα σωθικά μιας ψησταριάς θα λάμπουν και θα είναι σαν να ειναι καινούργια...

μου θυμίζει λιγο τους καλυμμένους καναπέδες 

26 Signs You Grew Up In An Italian Household | Childhood memories, Furniture  covers, Plastic furniture

Έχεις δίκιο σε αυτό και λογικά επηρεάζει και την κίνηση του αέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αέρα δεν θεωρώ ότι τον επηρρεάζει ιδιαίτερα. 

το βασικό ειναι οτι πετάει στα σκουπίδια την όποια (καλή ή κακή) σχεδίαση για απορροή λιπών που ειναι ο βασικος παράγοντας σωστού ψησίματος, διατήρησης θερμοκρασιών και αποφυγής αναφλέξεων. 

και οι λόγοι υγείας φυσικά. γενικά ο κάδος προορίζεται για αυτή τη δουλειά. δεν ειναι δύσκολο να του κάνουμε ένα καθάρισμα 1-2 φορές το μήνα. ένα μικρό κλάσμα της ταλαιπωρίας που θα είχαμε αν ψήναμε με κάρβουνο ειναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό και λογικά επηρεάζει και την κίνηση του αέρα...

Καμία κινηση αέρα δεν επηρεάζεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zanskou είπε

Τον αέρα δεν θεωρώ ότι τον επηρρεάζει ιδιαίτερα. 

το βασικό ειναι οτι πετάει στα σκουπίδια την όποια (καλή ή κακή) σχεδίαση για απορροή λιπών που ειναι ο βασικος παράγοντας σωστού ψησίματος, διατήρησης θερμοκρασιών και αποφυγής αναφλέξεων. 

και οι λόγοι υγείας φυσικά. γενικά ο κάδος προορίζεται για αυτή τη δουλειά. δεν ειναι δύσκολο να του κάνουμε ένα καθάρισμα 1-2 φορές το μήνα. ένα μικρό κλάσμα της ταλαιπωρίας που θα είχαμε αν ψήναμε με κάρβουνο ειναι. 

Δηλαδη φιλε μου θεωρεις οτι ακομη και το αλουμινοχαρτο απο κατω στη λαμαρινα που πεφτουν τα λιπη και μετα οδηγουνται στον λιποσυλλεκτη ειναι λαθος; επηρεαζει το σωστο ψησιμο; μ εβαλες σε σκεψεις..😄να σ πω την αληθεια κι εγω βαζω μονο στο σημειο αυτο αλουμινοχαρτο, βολευει δεν χρειαζεται πλυσιμο σε καθε ψησιμο..

Χθες βραδυ εκανα πρωτο αναμμα στην πλακα μαντεμι που πηρα εκανα μπεργκερς και το μπεϊκον-ψωμακια ολα εκει σουπερ βγηκαν!!! πως την καθαριζουμε την πλακα, οπως και το μαντεμι με τη βουρτσα και μετα οτι μενει λαδια με χαρτι κουζινας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Δηλαδη φιλε μου θεωρεις οτι ακομη και το αλουμινοχαρτο απο κατω στη λαμαρινα που πεφτουν τα λιπη και μετα οδηγουνται στον λιποσυλλεκτη ειναι λαθος; επηρεαζει το σωστο ψησιμο; μ εβαλες σε σκεψεις..😄να σ πω την αληθεια κι εγω βαζω μονο στο σημειο αυτο αλουμινοχαρτο, βολευει δεν χρειαζεται πλυσιμο σε καθε ψησιμο..

πως οδηγούνται στον λιποσυλλέκτη; αν υποθέσουμε ότι κόβεις το αλουμινόχαρτο σε κάποιο σημείο για να μπορούν να φεύγουν τότε αναγκαστικά λερώνεις την ψησταριά και αναιρείς το σκοπό τοποθέτησης του αλουμινοχαρτου που είναι να την κρατήσεις καθαρή. Γι αυτό λέω ότι εξαρχής είναι λάθος η λογική αυτή. Ο κάδος της ψησταριάς δεν είναι σαλόνι για να μένει καθαρός. 

Το ψήσιμο επηρρεάζεται από τις αναφλέξεις. αν στάξουν λίπη στο αλουμινόχαρτο και πάρουν φωτιά, η θερμοκρασία θα ανέβει παραπάνω από την επιθυμητή και δεν θα είναι ισοκατανεμημένη, άρα είτε θα σου αρπάξει το κρέας είτε ακόμη χειρότερα θα γίνει λάστιχο ή θα καεί ;)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δηλαδη φιλε μου θεωρεις οτι ακομη και το αλουμινοχαρτο απο κατω στη λαμαρινα που πεφτουν τα λιπη και μετα οδηγουνται στον λιποσυλλεκτη ειναι λαθος; επηρεαζει το σωστο ψησιμο; μ εβαλες σε σκεψεις..😄να σ πω την αληθεια κι εγω βαζω μονο στο σημειο αυτο αλουμινοχαρτο, βολευει δεν χρειαζεται πλυσιμο σε καθε ψησιμο..

Βολευει ναι, το ψησιμο δεν το επηρεαζει (κατα 99%) το μονο προβλημα ειναι, κατα την πυρολυση ΑΝ κανεις, που ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες και μπορει πολυ ευκολα να παρει φωτια, η οποια και μεταφερεται και παραπανω στην ψησταρια στα bars κλπ, γιατι υπαρχει λιπος παντου στον καδο και την παθεις οπως εγω :)

 

Ας δουμε και ενα ποτ πουρι 

 

 

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zanskou είπε

πως οδηγούνται στον λιποσυλλέκτη; αν υποθέσουμε ότι κόβεις το αλουμινόχαρτο σε κάποιο σημείο για να μπορούν να φεύγουν τότε αναγκαστικά λερώνεις την ψησταριά και αναιρείς το σκοπό τοποθέτησης του αλουμινοχαρτου που είναι να την κρατήσεις καθαρή. Γι αυτό λέω ότι εξαρχής είναι λάθος η λογική αυτή. Ο κάδος της ψησταριάς δεν είναι σαλόνι για να μένει καθαρός. 

Το ψήσιμο επηρρεάζεται από τις αναφλέξεις. αν στάξουν λίπη στο αλουμινόχαρτο και πάρουν φωτιά, η θερμοκρασία θα ανέβει παραπάνω από την επιθυμητή και δεν θα είναι ισοκατανεμημένη, άρα είτε θα σου αρπάξει το κρέας είτε ακόμη χειρότερα θα γίνει λάστιχο ή θα καεί ;)

 

Τα λιπη μενουν στο αλουμινοχαρτο δεν το κοβω (εννοεις στο σημειο που χει τρυπουλες για να οδηγουνται στον λιποσυλλεκτη)αλλα προσεχω πολυ να μη μαζευονται και σε πολυωρο ψησιμο το αλλαζω.. 

5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Βολευει ναι, το ψησιμο δεν το επηρεαζει (κατα 99%) το μονο προβλημα ειναι, κατα την πυρολυση ΑΝ κανεις, που ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες και μπορει πολυ ευκολα να παρει φωτια, η οποια και μεταφερεται και παραπανω στην ψησταρια στα bars κλπ, γιατι υπαρχει λιπος παντου στον καδο και την παθεις οπως εγω :)

Πυρολυση του 20λεπτου καθε φορα εννοειται δεν κανω, αλλα δεν αφηνω το αλουμινοχαρτο μεσα με τα λιπη το αφαιρω..καψιμο 5 λεπτα μετα το ψησιμο τριψιμο τις σχαρες φευγουν ολα..Αν κανεις καθε φορα πυρολυση 20 λεπτα θεωρω πως η μιση μπουκαλα φευγει εκει, πραγμα ασυμφορο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

σε πολυωρο ψησιμο το αλλαζω.. 

πώς το αλλάζεις ; 

εχεις ξεκινήσει να ψήνεις και σε κάποια φάση βγάζει σχάρες, φλογοκρύπτες τα πάντα, αφήνεις το καπάκι ανοιχτό ποση ώρα για να αλλάξεις το αλουμινόχαρτο και μετά τα ξαναβάζεις ολα μεσα και συνεχιζεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...