Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2022 στις 10:49 ΜΜ, panoss1 είπε

Jamestown Knox 3.2

 

Την καλοβλέπω και εγώ αυτή αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολλά τα 400 για μη επώνυμη...

Τη δοκίμασες;

Από θερμοκρασίες τι λέει;

Εγγύηση τελικά έχει 2 ή 10 χρόνια;

Άραγε αξίζουν τα (αρκετά) παραπάνω χρήματα σε σχέση πχ με την kenton των 160 για το μάτι και την επιφάνεια υπερύθρων ή είναι gimmicks;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Την καλοβλέπω και εγώ αυτή αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολλά τα 400 για μη επώνυμη...

Τη δοκίμασες;

Από θερμοκρασίες τι λέει;

Εγγύηση τελικά έχει 2 ή 10 χρόνια;

Άραγε αξίζουν τα (αρκετά) παραπάνω χρήματα σε σχέση πχ με την kenton των 160 για το μάτι και την επιφάνεια υπερύθρων ή είναι gimmicks;

Δεν αξιώθηκα ακόμα να τη δοκιμάσω.Σαν ποιότητα καλή φαίνεται,αλλά επειδή τρωω και από weber,καμία σχέση τουλάχιστον στον κάδο.

Το μάτι υπερύθρων δείχνει πολύ δυνατό και όσο για την kenton ναι είναι περισσότερο vfm.

Εγγύηση δύο λέει το Πρακτικερ,10 το κουτί...

 

Το βίντεο το ανέβασα για να επιστρέψω λίγη απ' τη πολύ γνώση που πήρα απ' το forum για την οποία και ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από panoss1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Την καλοβλέπω και εγώ αυτή αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολλά τα 400 για μη επώνυμη...

Τη δοκίμασες;

Από θερμοκρασίες τι λέει;

Εγγύηση τελικά έχει 2 ή 10 χρόνια;

Άραγε αξίζουν τα (αρκετά) παραπάνω χρήματα σε σχέση πχ με την kenton των 160 για το μάτι και την επιφάνεια υπερύθρων ή είναι gimmicks;

Σε αυτή πληρώνεις και το πυρίμαχο γυαλί που έχει στο καπάκι για να βλέπεις μέσα χωρίς να ανοίγεις. Νομίζω πιο vfm είναι η άλλη στα 350€ μόνο με το μάτι υπερύθρων. Ούτως η άλλως το άλλο είναι ψιλοάχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Συναρμολόγησα την spirit 2 e310 και πήρα φιάλη προπανιου την prime. Ρυθμιστή δεν είχε αυτό με το μανόμετρο και μου δωσαν έναν άλλον κουμπωτό που είναι και για μίγμα και προπανιο και έχει μια βαλβίδα από πάνω ο ρυθμιστης που την βιδώνεις ή ξεβιδώνεις και ρυθμίζεις πόσο αεριο θα στέλνει και πόσο πιο δυνατά θα καίει. Στο κάψιμο που την έκανα παρπαριζε συνέχεια η φλόγα ειδικά αν τη βαλω στο τέρμα χαμηλά την ψησταριά η φλόγα σβήνει και στη μέση με κάνει νούμερα. Έψησα και ψάρια και ήταν σκέτη αποτυχία δεν ψηνοντουσαν λόγο φλόγας. Φταίει το προπανιο; ο ρυθμίσεις; η ψησταρια; απογοητευτηκα και έχω εμπειρία από την δικιά μου q3200 που την έχω με μείγμα prime. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Καλησπέρα σε όλους! Συναρμολόγησα την spirit 2 e310 και πήρα φιάλη προπανιου την prime. Ρυθμιστή δεν είχε αυτό με το μανόμετρο και μου δωσαν έναν άλλον κουμπωτό που είναι και για μίγμα και προπανιο και έχει μια βαλβίδα από πάνω ο ρυθμιστης που την βιδώνεις ή ξεβιδώνεις και ρυθμίζεις πόσο αεριο θα στέλνει και πόσο πιο δυνατά θα καίει. Στο κάψιμο που την έκανα παρπαριζε συνέχεια η φλόγα ειδικά αν τη βαλω στο τέρμα χαμηλά την ψησταριά η φλόγα σβήνει και στη μέση με κάνει νούμερα. Έψησα και ψάρια και ήταν σκέτη αποτυχία δεν ψηνοντουσαν λόγο φλόγας. Φταίει το προπανιο; ο ρυθμίσεις; η ψησταρια; απογοητευτηκα και έχω εμπειρία από την δικιά μου q3200 που την έχω με μείγμα prime. 

Ρυθμιστής. Το κάθε αέριο χρειάζεται διαφορετικό αφού με διαφορετική πίεση πρέπει να βγαίνει το καθένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός με είπε ότι είναι και για τα δύο. Της Coral είναι τον άλλον μόνο για προπανιο με το μανόμετρο δεν το έβρισκα πουθενά.

5 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Ρυθμιστής. Το κάθε αέριο χρειάζεται διαφορετικό αφού με διαφορετική πίεση πρέπει να βγαίνει το καθένα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Αυτός με είπε ότι είναι και για τα δύο. Της Coral είναι τον άλλον μόνο για προπανιο με το μανόμετρο δεν το έβρισκα πουθενά.

 

https://www.skroutz.gr/s/36967375/Coral-Gas-10000223-Ρυθμιστής-Υγραερίου.html?from=catspan

 

 

https://www.skroutz.gr/s/36412654/Coral-Gas-Prime-540-Ρυθμιστής-Υγραερίου-Προπανίου.html?from=catspan

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Καλησπέρα σε όλους! Συναρμολόγησα την spirit 2 e310 και πήρα φιάλη προπανιου την prime. Ρυθμιστή δεν είχε αυτό με το μανόμετρο και μου δωσαν έναν άλλον κουμπωτό που είναι και για μίγμα και προπανιο και έχει μια βαλβίδα από πάνω ο ρυθμιστης που την βιδώνεις ή ξεβιδώνεις και ρυθμίζεις πόσο αεριο θα στέλνει και πόσο πιο δυνατά θα καίει. Στο κάψιμο που την έκανα παρπαριζε συνέχεια η φλόγα ειδικά αν τη βαλω στο τέρμα χαμηλά την ψησταριά η φλόγα σβήνει και στη μέση με κάνει νούμερα. Έψησα και ψάρια και ήταν σκέτη αποτυχία δεν ψηνοντουσαν λόγο φλόγας. Φταίει το προπανιο; ο ρυθμίσεις; η ψησταρια; απογοητευτηκα και έχω εμπειρία από την δικιά μου q3200 που την έχω με μείγμα prime. 

Βγάλτα όλα και βάλε ρυθμιστή και φιάλη από την Q ώστε να βεβαιωθείς ότι όλα είναι εντάξει. Μετά πήγαινε πίσω τον ρυθμιστή, τουλάχιστον και πράξε αναλόγως.

Επεξ/σία από est
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Καλησπέρα σε όλους! Συναρμολόγησα την spirit 2 e310 και πήρα φιάλη προπανιου την prime. Ρυθμιστή δεν είχε αυτό με το μανόμετρο και μου δωσαν έναν άλλον κουμπωτό που είναι και για μίγμα και προπανιο και έχει μια βαλβίδα από πάνω ο ρυθμιστης που την βιδώνεις ή ξεβιδώνεις και ρυθμίζεις πόσο αεριο θα στέλνει και πόσο πιο δυνατά θα καίει. Στο κάψιμο που την έκανα παρπαριζε συνέχεια η φλόγα ειδικά αν τη βαλω στο τέρμα χαμηλά την ψησταριά η φλόγα σβήνει και στη μέση με κάνει νούμερα. Έψησα και ψάρια και ήταν σκέτη αποτυχία δεν ψηνοντουσαν λόγο φλόγας. Φταίει το προπανιο; ο ρυθμίσεις; η ψησταρια; απογοητευτηκα και έχω εμπειρία από την δικιά μου q3200 που την έχω με μείγμα prime. 

Εάν σου έδωσαν αυτόν που είχαν δώσει κι εμένα, η ρύθμισή του είναι 0-2bar

Για το προπάνιο χρειάζεσαι 37mbar (0,037bar). Καλό θα ήταν να τον αντικαταστήσεις με εάν σταθερό της coral prime. 

https://www.skroutz.gr/s/36967375/Coral-Gas-10000223-Ρυθμιστής-Υγραερίου.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Εάν σου έδωσαν αυτόν που είχαν δώσει κι εμένα, η ρύθμισή του είναι 0-2bar

Για το προπάνιο χρειάζεσαι 37mbar (0,037bar). Καλό θα ήταν να τον αντικαταστήσεις με εάν σταθερό της coral prime. 

https://www.skroutz.gr/s/36967375/Coral-Gas-10000223-Ρυθμιστής-Υγραερίου.html?from=catspan

Αυτός που μου έδωσε είναι 22-70mbar και έχει μια βαλβίδα πάνω που βιδώνεις και ξεβιδώνεις. Όσο βιδώνεις τόσο πιο πολύ αεριο στέλνει. Με αυτό έπαιζα όλη την ώρα μπας και βγάλω ακρη. 

14 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Εάν σου έδωσαν αυτόν που είχαν δώσει κι εμένα, η ρύθμισή του είναι 0-2bar

Για το προπάνιο χρειάζεσαι 37mbar (0,037bar). Καλό θα ήταν να τον αντικαταστήσεις με εάν σταθερό της coral prime. 

https://www.skroutz.gr/s/36967375/Coral-Gas-10000223-Ρυθμιστής-Υγραερίου.html?from=catspan

Αυτός που μου έδωσε είναι 22-70mbar και έχει μια βαλβίδα πάνω που βιδώνεις και ξεβιδώνεις. Όσο βιδώνεις τόσο πιο πολύ αεριο στέλνει. Με αυτό έπαιζα όλη την ώρα μπας και βγάλω ακρη. 

14 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Εάν σου έδωσαν αυτόν που είχαν δώσει κι εμένα, η ρύθμισή του 

 

Επεξ/σία από prapasgiorgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jimgoodman είπε

Αυτό μάλλον έδωσαν και σε μένα γιατί λέει ότι είναι και για τα δύο αέρια και βιδώνεις ξεβιδώνεις για την πίεση.

IMG_20221126_170915.jpg

IMG_20221126_170828.jpg

Αυτό ακριβώς μου δώσανε! Το δούλεψες; και σε τι ψησταριά και αεριο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας στο προηγούμενο σαιτ βρήκα ακομη καλύτερη προσφορά...

https://www.grillfuerst.de/Napoleon/Gasgrill/RogueSE/525-All-Black-10-Jahre-Grillfuerst-Sondermodell-X-DEAL-Abdeckhaube-Gussplatte-Drehspiess.php

Για τους έμπειρους της παρέας...πως το βλέπετε? 

Εντωμεταξύ η ψησταριά πρεπει να ναι ακριβως η ιδια με την 525 se που πουλιεται στην Ελλάδα, απλά σε μαυρο ματ χρώμα σωστα?

Εχετε κανένα ευκολο τρόπο για να ρθει Ελλάδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Σε αυτή πληρώνεις και το πυρίμαχο γυαλί που έχει στο καπάκι για να βλέπεις μέσα χωρίς να ανοίγεις. Νομίζω πιο vfm είναι η άλλη στα 350€ μόνο με το μάτι υπερύθρων. Ούτως η άλλως το άλλο είναι ψιλοάχρηστο.

Άλλη εννοείς τη maddox 4.1;

Δεν μου κάνει λόγω μεγέθους...

Πήγα έριξα σήμερα μιά ματιά.

Φαίνεται λίγο ποιοτικότερη σε σχέση με τις maddox και kenton.

Παραπλήσια με κάτι landman που έχει το praktiker και τις hudson του leroy.

Φυσικά δεν φτάνει weber και napoleon σε στιβαρότητα (και πάχος λαμαρίνας στον κάδο).

Το θέμα μου είναι αν πιάνει γρήγορα θερμοκρασίες ή είναι αδύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...