Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Παιδιά ήρθε και σε εμένα η ώρα να αγοράσω την πρώτη μου ψησταριά αερίου. Σκέφτομαι για την kaiser inova που είναι τώρα σε προσφορά στα 249 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/28163021/Kaiser-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-4-Εστίες-K113-4JCI.html

Τι γνώμη έχετε; Την έχει κανένα παλικάρι να μου πει για αυτήν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimitrisarta είπε

Παιδιά ήρθε και σε εμένα η ώρα να αγοράσω την πρώτη μου ψησταριά αερίου. Σκέφτομαι για την kaiser inova που είναι τώρα σε προσφορά στα 249 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/28163021/Kaiser-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-4-Εστίες-K113-4JCI.html

Τι γνώμη έχετε; Την έχει κανένα παλικάρι να μου πει για αυτήν;

κοιτα και για τη Κεντον , λογικα εχουν την ιδια ποιότητα κατασκευής  https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vins είπε

 

Μάλιστα, τότε γιατί το έχουν κάνει έτσι; Τι να πω; Διαβάζω κι άλλου ότι την αφήνουν από κάτω αλλά οκ

 

12 ώρες πριν, jimgoodman είπε

Μόλις παραλάβω και εγώ τη δικιά μου, θα δω τι κενό έχει από κάτω και εάν όταν ψήνω ζεσταίνει από κάτω πολύ. Αν δω ότι δεν έχει πολύ ζέστη από κάτω μάλλον θα την αφήσω από κάτω.

 

12 ώρες πριν, kallair είπε

Κ εγω απο κάτω την εχω. δεν εχω παρατηρησει αν ζεσταινεται, θα το τσεκαρω στο επομενο ψησιμο αλλα δεν νομιζω να ζεσταινεται γιατι εχει κ το ταψι με τον λιποσυλλεκτη ακριβως απο πανω.

Εχθές αγόρασα κι εγώ την Kenton 4b εχθες κι  Επειδή κι εγώ ήμουν σε μεγάλο δίλημμα για το αν θα τοποθετήσω τη φιάλη από κάτω ή τουλάχιστον όταν ψήνω εκτός της ψησταριάς θα πω τα εξής. 
 

1. Στην συναρμολόγηση είδα την έξτρα λαμαρίνα για προστασία θερμοκρασίας που έχουν ακριβώς πάνω από τη φιάλη. 
 

2. Το ύψος από τη φιάλη μέχρι το χώρο καύσης είναι αρκετό. 
 

Στην δοκιμή που εκανα σήμερα, με 1 ώρα ψήσιμο, δεν βρήκα λόγο να την απομακρύνω. Ο χώρος σε εκείνο το σημείο ήταν δροσερός καθ’ όλη τη διάρκεια του ψησίματος. 
Θα το παρακολουθώ και στα επόμενα ψησιματα. 
Αυτη τη στιγμή προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να την απομακρύνω. Θα την αφήσω κ βλέπω και στα επόμενα. 

Προερχόμενος από ψησταριά unimac 2 καυστήρων έχω να πω ότι είναι η μέρα με τη νύχτα. Δεν συγκρίνω την απόδοση που φυσικά είναι πάνω από τη διπλάσια περίπου, αλλά σε θέμα κατασκευής είναι πολύ μπροστά. 
Οδηγίες συναρμολόγησης, αναλυτικότατες αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η Θηκη με τις βίδες-ροδέλες που ήταν όλες μαζί σε ένα τετράγωνο κουτί και χωρισμένες με γράμματα, όπου με τις οδηγίες συναρμολόγησης έκαναν όλη την δουλειά παιχνιδι. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Ακολουθεί σεντόνι νέου στο άθλημα.

Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες που διάβασα στις προηγούμενες σελίδες. 

Έρχομαι από μια naterial Centaurus κάρβουνου και εδώ και καιρό με έτρωγε για kenton 4b. 

Στα 179€ δεν μπορούσα να κάνω πίσω οπότε παραλαμβάνω το Σάββατο. 

Από τα βασικά που διάβασα, θα πάω σε coral gas prime προπάνιο με πακέτο το ρυθμιστή και θα χρειαστώ και λάστιχο. 

Για πρώτη χρήση κατάλαβα ότι πρέπει να δουλέψει στο φουλ για μισή ώρα με κλειστό καπάκι και μετά μπορούμε να ψήσουμε. 

Κάποια σχόλια για βούρτσες, σύρματα και σφουγγάρια μου δημιούργησαν απορία. Και η Centaurus που έχω τώρα, αν δεν κάνω λάθος, έχει τις ίδιες εμαγιέ σχάρες με την Kenton. Ποτέ δεν έκατσα να τρίψω. Γεμίζω το νεροχύτη με καυτό νερό και σαπούνι για 10-15 λεπτά και πραγματικά καθαρίζουν μόνες τους. Ένα πέρασμα με το σφουγγάρι των πιάτων στις ενώσεις και γυαλίζουν σαν καινούριες. 

Είναι διαφορετικές οι σχάρες τις kenton ή φταίει σε κάτι το προπάνιο και χρειάζεται τρίψιμο μετά από κάθε ψήσιμο; Ακόμα δεν κατάλαβα την επάλειψη με ηλιέλαιο που αναφέρεται. Τι μας προσφέρει αφού η σχάρα είναι ήδη εμαγιέ;

Επίσης διάβασα για ψήσιμο λαχανικών κλπ στην μαντεμενια πλάκα που έχει στο πλάι. Δεν είχα ποτέ μαντεμενια πλάκα, δεν μας κάνει για μπιφτέκια πχ; Υπάρχουν tips για τον σωστό και εύκολο καθαρισμό της;

Οι καυστήρες της kenton έχουν "κάλυμμα"; Βγαίνουν και καθαρίζονται και αυτοί ή όλος ο χώρος κάτω από τις σχάρες "θέλει χέρι" που λέμε;

Και τελευταία ερώτηση (προς το παρόν) κατάλαβα ότι στο αέριο πρέπει να αφήνουμε χώρο στις σχάρες για να μετακινήσουμε το κρέας αν έχουμε αναφλέξεις και δεν φορτώνουμε όπως στα κάρβουνα. Εκτός από αυτό, πως "παίζουμε" με τις εντάσεις των καυστήρων? Όλα σε μια ρύθμιση και κλειστό καπάκι πχ; Ή υπάρχει τεχνική φουλ άκρα, χαμηλά το κέντρο ή το αντίστροφο;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι σε ότι αφορά τον καθαρισμό για την Naterial Kenton. Όπως αναφέρθηκε, οι σχάρες έχουν εμαγιε επίστρωση. Επειδή πήρα και την εξτρα σχάρα, έκανα το εξής: τη μια σχάρα τη λάδωσα και την άλλη όχι. 

Δε χρειάζονται λάδωμα οι σχάρες (η μαντεμενια πλάκα ναι, χρειάζεται). Δε χρειάζονται οι σχάρες ούτε καν πυρόλυση. Την άφησα λίγο να κρυώσει και έβγαλα χλιαρές (όχι ζεστές) τις σχάρες και τις πήγα νεροχύτη. Αυτή που δεν ήταν λαδωμένη, καθαρίστηκε Τσακ μπαμ με απλό σφουγγάρι (πράσινη μεριά όπου είχε περισσότερα λίπη), χλιαρό νερό και υγρό πιάτων. Αυτή που ήταν λαδωμένη χρειάστηκε περισσότερο χρόνο και τρίψιμο από αυτήν που δεν είχε. Το ίδιο εκανα με τα καλύπτρα που φαίνεται να είναι κι αυτά εμαγιε. Παίζει η όλη φάση να μου πήρε 5’ για σχάρα και καλύπτρα. Ούτε βούρτσες ουτε τίποτα.

Σκεφτομαι τη λύση για το inox ταψάκι με την κάνουλα από Βαλμά (θέλει και κάνα 50ρικο βέβαια, ίσως αργότερα). Αλλά πιστεύω ότι αν έχεις το ταψί με το νερό από κάτω παίζει να παίρνει ένα 10’ για πλήρη καθαρισμό της ψησταριάς. Καθόλου άσχημα 

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Votritis είπε

κοιτα και για τη Κεντον , λογικα εχουν την ιδια ποιότητα κατασκευής  https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

Αυτην ηθελα να παρω αλλα μολις ειδα 60 ευρω τα μεταφορικα επαθα ενα μικρο εγκεφαλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, vins είπε

Επανέρχομαι σε ότι αφορά τον καθαρισμό για την Naterial Kenton. Όπως αναφέρθηκε, οι σχάρες έχουν εμαγιε επίστρωση. Επειδή πήρα και την εξτρα σχάρα, έκανα το εξής: τη μια σχάρα τη λάδωσα και την άλλη όχι. 

Δε χρειάζονται λάδωμα οι σχάρες (η μαντεμενια πλάκα ναι, χρειάζεται). Δε χρειάζονται οι σχάρες ούτε καν πυρόλυση. Την άφησα λίγο να κρυώσει και έβγαλα χλιαρές (όχι ζεστές) τις σχάρες και τις πήγα νεροχύτη. Αυτή που δεν ήταν λαδωμένη, καθαρίστηκε Τσακ μπαμ με απλό σφουγγάρι (πράσινη μεριά όπου είχε περισσότερα λίπη), χλιαρό νερό και υγρό πιάτων. Αυτή που ήταν λαδωμένη χρειάστηκε περισσότερο χρόνο και τρίψιμο από αυτήν που δεν είχε. Το ίδιο εκανα με τα καλύπτρα που φαίνεται να είναι κι αυτά εμαγιε. Παίζει η όλη φάση να μου πήρε 5’ για σχάρα και καλύπτρα. Ούτε βούρτσες ουτε τίποτα.

Σκεφτομαι τη λύση για το inox ταψάκι με την κάνουλα από Βαλμά (θέλει και κάνα 50ρικο βέβαια, ίσως αργότερα). Αλλά πιστεύω ότι αν έχεις το ταψί με το νερό από κάτω παίζει να παίρνει ένα 10’ για πλήρη καθαρισμό της ψησταριάς. Καθόλου άσχημα 

Έχεις δίκιο με το καθάρισμα στις σχάρες αφού τις έχουμε λαδώσει. Εγώ βιάστηκα και τις λάδωσα και τις 3.. οκ η πλάκα χρειάζεται. Οι άλλες 2 απ ότι κατάλαβα και από τα λεγόμενα σου οχι… μου πήρε χρόνο να καθαριστούν και 100% η λαδίλα δεν έφυγε…Στο επόμενο ψήσιμο-καθάρισμα θα τις καθαρίσω πιο καλά..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimitrisarta είπε

Αυτην ηθελα να παρω αλλα μολις ειδα 60 ευρω τα μεταφορικα επαθα ενα μικρο εγκεφαλικο.

και παλι σου βγαίνει πιο φθηνα απο την αλλη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Έχεις δίκιο με το καθάρισμα στις σχάρες αφού τις έχουμε λαδώσει. Εγώ βιάστηκα και τις λάδωσα και τις 3.. οκ η πλάκα χρειάζεται. Οι άλλες 2 απ ότι κατάλαβα και από τα λεγόμενα σου οχι… μου πήρε χρόνο να καθαριστούν και 100% η λαδίλα δεν έφυγε…Στο επόμενο ψήσιμο-καθάρισμα θα τις καθαρίσω πιο καλά..

 

Αν τις λάδωσες όλες, δεν ξέρω μηπως είναι καλύτερο  να κανεις πυρόλυση να καρβουνιάσουν τα λάδια και να τις τρίψεις ελαφρώς μετά (όχι με βούρτσα, δοκίμασε με το πράσινο από το σφουγγάρι. Εγώ σε αυτήν που λάδωσα έτσι έκανα τελικά, αλλά κάνω δοκιμές κι εγώ, μην το πάρεις για σίγουρο ότι είναι οκ!

Παντως στις εμαγιε, αν τις κάψεις καλά στην αρχή είναι σχεδόν απόλυτα αντικολλητικες από ότι παρατήρησα. Το κρέας δλδ θα τσιρτσιρίσει και δε θα κολλήσει, χωρίς λάδωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Αν τις λάδωσες όλες, δεν ξέρω μηπως είναι καλύτερο  να κανεις πυρόλυση να καρβουνιάσουν τα λάδια και να τις τρίψεις ελαφρώς μετά (όχι με βούρτσα, δοκίμασε με το πράσινο από το σφουγγάρι. Εγώ σε αυτήν που λάδωσα έτσι έκανα τελικά, αλλά κάνω δοκιμές κι εγώ, μην το πάρεις για σίγουρο ότι είναι οκ!

Παντως στις εμαγιε, αν τις κάψεις καλά στην αρχή είναι σχεδόν απόλυτα αντικολλητικες από ότι παρατήρησα. Το κρέας δλδ θα τσιρτσιρίσει και δε θα κολλήσει, χωρίς λάδωμα.

Εμένα με λάδωμα που εκανα μου κόλλησε το κρέας… Να σου πω την αλήθεια φοβήθηκα να βάλω την πράσινη πλευρά του σφουγγαριου. Έτριψα όσο γινόταν με το κλασικό σφουγγάρι. 
Επισης καθάρισα πάλι με σφουγγάρι κ ζεστό νερό τις φλογοκρυπτες… Εμένα πιο πολύ λερώθηκε η ψησταριά από το λάδωμα στις σχάρες… Βιάστηκα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Εμένα με λάδωμα που εκανα μου κόλλησε το κρέας… Να σου πω την αλήθεια φοβήθηκα να βάλω την πράσινη πλευρά του σφουγγαριου. Έτριψα όσο γινόταν με το κλασικό σφουγγάρι. 
Επισης καθάρισα πάλι με σφουγγάρι κ ζεστό νερό τις φλογοκρυπτες… Εμένα πιο πολύ λερώθηκε η ψησταριά από το λάδωμα στις σχάρες… Βιάστηκα…

Πάρε αν έχεις χρησιμοποιημένο σφουγγάρι που θα έχει φαγωθεί το σαγρέ από το πράσινο. Ούτως ή άλλως, από τα λίπη θα «μπουκώσει» και δε θα γρατσουνίσει τόσο. Εμένα δεν έπαθε τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Εμένα με λάδωμα που εκανα μου κόλλησε το κρέας… Να σου πω την αλήθεια φοβήθηκα να βάλω την πράσινη πλευρά του σφουγγαριου. Έτριψα όσο γινόταν με το κλασικό σφουγγάρι. 
Επισης καθάρισα πάλι με σφουγγάρι κ ζεστό νερό τις φλογοκρυπτες… Εμένα πιο πολύ λερώθηκε η ψησταριά από το λάδωμα στις σχάρες… Βιάστηκα…

Μην φοβασαι το πρασινο του σφουγγαριου, δεν κανει τπτ στις σχαρες.

Προσωπικα εχω "ντυσει" την γουρνα κ το ταψακι για τα λιπη απο κατω, με αλουμινοχαρτο. οποτε οταν κ αν λερωθουν, πεταω το αλουμινοχαρτο κ το ταψακι ειναι πεντακαθαρο σχεδον.

τελος να αναφερω οτι εχω την naterial kenton 2b η οποια ειχε μια πλευρα σχαρα και μια πλακα. αγορασα 2η σχαρα και ψηνω ως επι των πλειστων, στην πλακα που ακουμπαω πανω στις σχαρες. ετσι δεν γινεται χαλια ολη η ψησταρια, οι σχαρες και το εσωτερικο λερωνονται ελαχιστα και τα περισσοτερα λιπη μενουν πανω στην πλακα οποτε εχω πολυ λιγο καθαρισμα (σε σχεση με οταν το ειχα μιση-μιση). το μονο αρνητικο σε αυτο ειναι οτι χρησιμοποιω μικροτερη επιφανεια ψησιματος οποτε τρωω περισσοτερη ωρα στο ψησιμο, αλλα γλιτώνω απειρη ωρα απο το καθαρισμα.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Εμένα με λάδωμα που εκανα μου κόλλησε το κρέας… Να σου πω την αλήθεια φοβήθηκα να βάλω την πράσινη πλευρά του σφουγγαριου. Έτριψα όσο γινόταν με το κλασικό σφουγγάρι. 
Επισης καθάρισα πάλι με σφουγγάρι κ ζεστό νερό τις φλογοκρυπτες… Εμένα πιο πολύ λερώθηκε η ψησταριά από το λάδωμα στις σχάρες… Βιάστηκα…

Παιδια επειδη σας βλεπω και αγχωνεστε :) μην στεναχωριεστε, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ποτε να ξαναγινει η ψησταρια, οπως ηταν του κουτιου, μετα απο τα πρωτα 3-4 ψησιματα θα συμβιβαστειτε με την ιδεα, ο καδος και το μεσα θα λερωνετε, αυτη ειναι η δουλεια του, σκοπος ειναι να χαιρομαστε τα ψησιματα, και θα καθαριζετε σε λογικα πλαισια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...