Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιάλη προπανίου ή μείγμα υγραερίου και γιατί? Βλέπω τις prime σε κοκκινο (υγραέριο) και γκρι (προπάνιο) με τους αντίστοιχους ρυθμιστές) και δεν ξέρω τί να παραγγείλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Έχει λογική να ανάβεις με ανοικτό καπάκι για να βεβαιώνεσαι οτι αναψε...γιατί αλλίως πας για εκρηξη...

Αλλά να ζεστάνεις με ανοικτό δεν έχει λογική γιατι δεν θα ζεστάνεις ποτέ...

Μα κι εγώ γιαυτο αναρωτιέμαι. Απόλυτα λογικό το αναμα με ανοιχτό καπάκι, αλλά και προθέρμανση με ανοιχτό καπάκι που αναφέρεται στις οδηγίες πώς θα γίνει; Δε θα ανεβεί ποτε η θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Φιάλη προπανίου ή μείγμα υγραερίου και γιατί? Βλέπω τις prime σε κοκκινο (υγραέριο) και γκρι (προπάνιο) με τους αντίστοιχους ρυθμιστές) και δεν ξέρω τί να παραγγείλω...

Επίσης, ποια η διαφορά της prime από την κλασική μπουκαλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Φιάλη προπανίου ή μείγμα υγραερίου και γιατί? Βλέπω τις prime σε κοκκινο (υγραέριο) και γκρι (προπάνιο) με τους αντίστοιχους ρυθμιστές) και δεν ξέρω τί να παραγγείλω...

Προσωπικά χρησιμοποιώ προπάνιο. Έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Έχε υπόψη σου ότι χρειάζεται και διαφορετικός ρυθμιστής, 30mbar για το μείγμα και 37mbar για το προπάνιο.

8 λεπτά πριν, astavlas είπε

Επίσης, ποια η διαφορά της prime από την κλασική μπουκαλα?

Η coral prime είναι πιο ελαφριά και διαθέτει κουμπωτό ρυθμιστή, όπου δεν χρειάζεται κάποιο κλειδί/λαστιχάκι. Η αλλαγή της μπουκάλας γίνεται πιο εύκολα/γρήγορα.

3 ώρες πριν, Votritis είπε

δεν το ηξερα αυτο , εγω απο κατω την ειχα και έψηνα  και μάλιστα το καλοκαιρι , το  ειχα ελέγξει βεβαια μερικές φορες και δεν μου φάνηκε πολυ η θερμοκρασία που ειχε πανω απο την φιαλη .

Ενδεχομένως να μην αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, όμως το έχουν συμπεριλάβει στις οδηγίες χρήσης της ψησταριάς. Ίσως για να είναι «καλυμμένοι» για παν ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ΑΒ έχει κάτι προσφορές σε μαχαίρια, πιρούνες κλπ. Οποίος έχει κοντά ας πάει να δει. Πήρα και κάτι σουβλιστηρια μεγαλούτσικα (41cm με το συμπάθειο) στα 3€ τα 4 τμχ 

Οκ κινεζιές είναι αλλά βγαίνουν οικονομικά και σε σχετικά καλή ποιότητα

 

IMG_1103 – μέτρια.jpeg

 

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O0Zl7KF17hI

Σχετικά με τις διάφορες προπανίου και βουτανίου. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά θα ρωτήσω όμως και αυτόν που θα προμηθεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, έγινε το πρώτο ψήσιμο. 

Αφου ήταν ολοκαίνουρια, είπα yolo και πήρα κάτι μεγάλες χοιρινές σταβλίσιες 😂

Δεν έχω φωτογραφίες γιατί με αυτά που διάβαζα για αναφλέξεις στο λιπαρό κρέας ήμουν με το γάντι και την τσιμπίδα στο ένα χέρι και τον πυροσβεστήρα στο άλλο (οκ υπερβολικός 😅 )

Τελικα πήγαν όλα καλά, τις έκανα με ανοιχτό καπάκι, τους 2 πλαϊνούς σχεδόν τέρμα να καίγεται το λίπος στο πλάι και τον μεσαίο προς χαμηλά. Μόλις άρχισε να στάζει το λίπος στο πλάι έγινε χαμουλης, αλλά απλώς τις μετακινούσα προς τη μέση που ήταν χαμηλά και έσβηναν οι αναφλέξεις.

Σχετικά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα γενικώς, αν συνυπολογίσουμε όμως ότι έψησα πρώτη φορά σε αέριο, θα έλεγα ότι πήγε πολύ καλά. 

Αντε να μαθαίνω σιγά σιγά και να πάω και σε μοσχαρίσιες κοπές που μας αρέσουν 😃

Σας ευχαριστώ ολους για τη βοήθεια!

Επεξ/σία από vins
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vins είπε

Λοιπόν, έγινε το πρώτο ψήσιμο. 

Αφου ήταν ολοκαίνουρια, είπα yolo και πήρα κάτι μεγάλες χοιρινές σταβλίσιες 😂

Δεν έχω φωτογραφίες γιατί με αυτά που διάβαζα για αναφλέξεις στο λιπαρό κρέας ήμουν με το γάντι και την τσιμπίδα στο ένα χέρι και τον πυροσβεστήρα στο άλλο (οκ υπερβολικός 😅 )

Τελικα πήγαν όλα καλά, τις έκανα με ανοιχτό καπάκι, τους 2 πλαϊνούς σχεδόν τέρμα να καίγεται το λίπος στο πλάι και τον μεσαίο προς χαμηλά. Μόλις άρχισε να στάζει το λίπος στο πλάι έγινε χαμουλης, αλλά απλώς τις μετακινούσα προς τη μέση που ήταν χαμηλά και έσβηναν οι αναφλέξεις.

Σχετικά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα γενικώς, αν συνυπολογίσουμε όμως ότι έψησα πρώτη φορά σε αέριο, θα έλεγα ότι πήγε πολύ καλά. 

Αντε να μαθαίνω σιγά σιγά και να πάω και σε μοσχαρίσιες κοπές που μας αρέσουν 😃

Σας ευχαριστώ ολους για τη βοήθεια!

την επόμενη βάλε κάτι λιγότερο λιπαρό και ψήσε με κλειστό καπάκι (αυτό είναι και το νόημα της ύπαρξης του άλλωστε). 

θα εκπλαγείς από το πόσο καλύτερα και γρηγορότερα θα είναι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, costas_ είπε

Λέμε και εμείς ότι ψήνουμε 

 

Τι λες τώρα! Έκλαψα με την τραμπάλα και τα κοτόπουλα 😂

1 λεπτό πριν, zanskou είπε

την επόμενη βάλε κάτι λιγότερο λιπαρό και ψήσε με κλειστό καπάκι (αυτό είναι και το νόημα της ύπαρξης του άλλωστε). 

θα εκπλαγείς από το πόσο καλύτερα και γρηγορότερα θα είναι. 

Σίγουρα, απλά ήταν ξεπαρθένεμα και είπα να το πάω safe 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Kenton χρειάζομαι και κάποιον ρύθμιση πίεσης ή κάτι τέτοιο; Γιατί βλέπω πως έχει η συσκευασία κάτι ανάλογο.

Επειδη δεν θέλω την πλάκα, η σχάρα των 24 εκατοστών λογικά είναι η σωστή;

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/shara-naterial-gia-psistaria-kenton-apo-emagie-80062402

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, netagra είπε

Για την Kenton χρειάζομαι και κάποιον ρύθμιση πίεσης ή κάτι τέτοιο; Γιατί βλέπω πως έχει η συσκευασία κάτι ανάλογο.

Επειδη δεν θέλω την πλάκα, η σχάρα των 24 εκατοστών λογικά είναι η σωστή;

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/shara-naterial-gia-psistaria-kenton-apo-emagie-80062402

 

 

έναν τέτοιο χρειάζεσαι 

image.png.3466ed01c780df0f51c11839c54cd194.pngαν έχει μέσα οκ, αλλά αν δεν κάνω πάντα πωλούνται χωριστά ανάλογα με τη φιάλη που θα επιλέξεις. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, netagra είπε

Για την Kenton χρειάζομαι και κάποιον ρύθμιση πίεσης ή κάτι τέτοιο; Γιατί βλέπω πως έχει η συσκευασία κάτι ανάλογο.

Επειδη δεν θέλω την πλάκα, η σχάρα των 24 εκατοστών λογικά είναι η σωστή;

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/shara-naterial-gia-psistaria-kenton-apo-emagie-80062402

 

 

δεν εχουν τον ρυθμιστη , και λογικο ειναι γιατι ειναι αναλογα και τι φιάλη θα αγοράσεις  , αυτη ειναι η σχαρα , αλλα και η πλακα καλη ειναι  για λαχανικά και μανιτάρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...