Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geornirv είπε

Στο YouTube έλεγε κάτοχος της ψησταριάς ότι έχει τόσο καπνό που τα κρέατα αποκτούν και έντονη μυρωδιά αλλά και γεύση καπνιλας που σου δημιουργεί δυσαρέσκεια στο να τα καταναλώσεις. εσύ διαπιστώνεις κάτι τέτοιο; 

Όντως σε κάποιες περιπτώσεις λιπαρών κρεάτων γίνεται έντονη ανάφλεξη, αν έχεις το νου σου και δε σου αρπάξει το κρέας, σίγουρα θα βγει καταπληκτικό! Ο σκοπός του infared είναι να θωρακίσει το κρέας, οπότε ανάλογα το κρέας, δε μένει επάνω στο μάτι πάνω από 2-3 λεπτά ανά πλευρά, οπότε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα δε προλαβαίνει να καπνιστεί το κρέας, ακόμα και ξύλα που λέει ο λόγος, να έχεις από κάτω.

 

34 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Το Τhe Greek Butcher απο την Κομοτηνη το γνωριζει καποιος ; Το εχει δοκιμασει να μας πει μια αποψη ;

παράγγειλα από εκεί το καλοκαίρι, ribeye, cowboy steak, κάτι ribs μαριναρισμένα, λουκάνικα και μερικά ακόμα κρεατικά! ήταν όλα πάρα πολύ νόστιμα και ποιοτικά! Σίγουρα θα ξαναπαραγγείλω (έχω βάλει στο μάτι το brisket το οποίο σκέφτομαι για τα Χριστούγεννα). Είχα κάνει μεγάλη παραγγελία και μεταφορικά για Εύβοια που ήμουν διακοπές. Τώρα για Αθήνα σίγουρα έχει εξίσου πολύ καλά κρεοπωλεία και δε ξέρω αν συμφέρουν τα μεταφορικά ειδικά για μικρές παραγγελίες

Επεξ/σία από ChristophorosGiam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, geornirv είπε

Στο YouTube έλεγε κάτοχος της ψησταριάς ότι έχει τόσο καπνό που τα κρέατα αποκτούν και έντονη μυρωδιά αλλά και γεύση καπνιλας που σου δημιουργεί δυσαρέσκεια στο να τα καταναλώσεις. εσύ διαπιστώνεις κάτι τέτοιο; 

Ψήνω συχνά χοιρινές μπριζόλες και βάζω μέσα μαζί και κοτόπουλο. Κανένα θέμα απολύτως, παρόλο που οι χοιρινές βγάζουν πολλά υγρά στο ψήσιμο. Αν όμως βάλεις μέσα κρέας με πάρα πολύ λίπος, θα συμβεί αυτό που λες ναι, διότι θα λιώσει το λίπος και ο καπνός μετά είναι υπερβολικός. Μου έχει συμβεί σε πασετάκια αυτό κανα δύο φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

Το Τhe Greek Butcher απο την Κομοτηνη το γνωριζει καποιος ; Το εχει δοκιμασει να μας πει μια αποψη ;

Πολύ ποιοτικά. Πήρα  διαφράγματα και chuck eye black angus. Πεντανόστιμα...

Βέβαια όσοι είστε Αθήνα έχετε σίγουρα κι άλλες επιλογές...IMG_20221111_221837.jpg.314f2c95849b5a43060852480d665575.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sndev είπε

Δες κ αυτό https://orimasis.com/ 

Μη σου πω το σκ κάνε βόλτα κ πηγαινε από κει , κάνα 50.λεπτο είναι. Αλλιώς delivery. Τίμιος ειναι

Αν και ειμαι φαν του να βλέπω τι αγοράζω σε κρέας, θα τον δοκιμάσω γιατί ειδα και οτι οι τιμές του ειναι ποιο λογικές απο τα φυσικά καταστήματα...και σε ποιο "premium" κρέατα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τουλάχιστον για Αθήνα, υπάρχει σχετικό θέμα από @lasithi12, που έχει συγκεντρωμένη πληροφορία, για κρεοπωλεία, από προτάσεις διαφόρων μελών

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ChristophorosGiam είπε

Όντως σε κάποιες περιπτώσεις λιπαρών κρεάτων γίνεται έντονη ανάφλεξη, αν έχεις το νου σου και δε σου αρπάξει το κρέας, σίγουρα θα βγει καταπληκτικό! Ο σκοπός του infared είναι να θωρακίσει το κρέας, οπότε ανάλογα το κρέας, δε μένει επάνω στο μάτι πάνω από 2-3 λεπτά ανά πλευρά, οπότε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα δε προλαβαίνει να καπνιστεί το κρέας, ακόμα και ξύλα που λέει ο λόγος, να έχεις από κάτω.

Μπερδεύτηκες κάπου...δεν λέω για το infrared ματι.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sndev είπε

Δες κ αυτό https://orimasis.com/ 

Μη σου πω το σκ κάνε βόλτα κ πηγαινε από κει , κάνα 50.λεπτο είναι. Αλλιώς delivery. Τίμιος ειναι

ωραιος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την αναφορά για την προσφορά της Lodge, που έκανα σε προηγούμενο ποστ, για να τεθεί σε ισχύ θα χρειαστεί να συμπληρωθεί ο κωδικός BF20 στο «καλάθι» πριν την πληρωμή.

https://lodgecastiron.gr/el/shop/?orderby=price

72ED0093-4911-4FCA-996D-9719E757FDFD.jpeg.37319acd48336aca8d1242a66b918858.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι παίδες! Η Naterial έχει από κάτω ειδικό χώρο για τη φιάλη με δέσιμο και έξτρα λαμαρίνα κάτω από τη σκάφη στο μέρος της φιάλης. Να φανταστώ δε χρειάζεται να βγάζω τη φιάλη έξω κάθε φορά που ψήνω ε;

Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε συρματοβουτσα για τις naterial, θα αναφέρω πως τις καθαρίζω εγώ Κ γίνονται γυαλί, μόνο με σφουγγάρι.

 

Έχω μεγάλο νεροχύτη που χωράει τις σχάρες ολόκληρες μέσα. Βάζω τάπα και γεμίζω τον νεροχύτη με καυτό νερό. 15 λεπτά μετά, το λίπος φεύγει με το δάχτυλο Κ μόνο. Οι λεπτομέρειες καθαρίζονται με σφουγγάρι με σαπούνι και ξύδι Κ οι σχάρες και το μαντέμι είναι λες κ δεν έχω ψήσει σχεδόν ποτέ πάνω τους, με αυτό το τρόπο καθαρισμού.

 

Αν δεν έχετε τόσο μεγάλο νεροχύτη, πάρτε μια μεγάλη λεκάνη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vins είπε

Καλημέρα και πάλι παίδες! Η Naterial έχει από κάτω ειδικό χώρο για τη φιάλη με δέσιμο και έξτρα λαμαρίνα κάτω από τη σκάφη στο μέρος της φιάλης. Να φανταστώ δε χρειάζεται να βγάζω τη φιάλη έξω κάθε φορά που ψήνω ε;

Και πάλι ευχαριστώ!

Προσωπικά θα την έβαζα από έξω. Έχει νομίζω σχετική τρύπα από τα δεξιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vins είπε

Καλημέρα και πάλι παίδες! Η Naterial έχει από κάτω ειδικό χώρο για τη φιάλη με δέσιμο και έξτρα λαμαρίνα κάτω από τη σκάφη στο μέρος της φιάλης. Να φανταστώ δε χρειάζεται να βγάζω τη φιάλη έξω κάθε φορά που ψήνω ε;

Και πάλι ευχαριστώ!

Με βάση το manual, δεν πρέπει να τοποθετείται κάτω από την ψησταριά.

https://assets.leroymerlin.es/is/content/lmes/81873733-0200m-es/bbq-gas-4b-kenton-naterial.pdf

Σελ 75

7B074727-646F-445B-9A5A-70312025DB21.jpeg.9e53bdb9db053c3c45cd0dee3082ca2a.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Προσωπικά θα την έβαζα από έξω. Έχει νομίζω σχετική τρύπα από τα δεξιά

 

14 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Με βάση το manual, δεν πρέπει να τοποθετείται κάτω από την ψησταριά.

https://assets.leroymerlin.es/is/content/lmes/81873733-0200m-es/bbq-gas-4b-kenton-naterial.pdf

Σελ 75

7B074727-646F-445B-9A5A-70312025DB21.jpeg.9e53bdb9db053c3c45cd0dee3082ca2a.jpeg

Μάλιστα, τότε γιατί το έχουν κάνει έτσι; Τι να πω; Διαβάζω κι άλλου ότι την αφήνουν από κάτω αλλά οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vins είπε

 

Μάλιστα, τότε γιατί το έχουν κάνει έτσι; Τι να πω; Διαβάζω κι άλλου ότι την αφήνουν από κάτω αλλά οκ

Μόλις παραλάβω και εγώ τη δικιά μου, θα δω τι κενό έχει από κάτω και εάν όταν ψήνω ζεσταίνει από κάτω πολύ. Αν δω ότι δεν έχει πολύ ζέστη από κάτω μάλλον θα την αφήσω από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...