Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Μην αγχωνεσαι παιδευσαι, αυτο που λες οκ θα δουλεψει αλλα καταργεις την φησταρια ετσι... Στην τελικη βαλε ενα τετοιο ταψι και αναψε το γκριλ του φουρνου σπιτι και ψησε ετσι. Οκ μπορει να εχεις αναφλεξεις αλλα με τον καιρο θα το "μαθεις" οσο γινεται, δεν θα γεμιζεις ποτε ολη την σχαρα , ωστε οταν εχεις αναφλεξεις θα τα μεταφερεις παρα διπλα τα κρεατα, και χαμηλα την ενταση

Τέλεια ευχαριστώ! Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν. Από όσα διάβασα, τη μπουμπουνιζω στο τέρμα στην αρχή μέχρι να πάρει θερμοκρασία (ποσο, γύρω στους 200;) και μετά χαμηλώνω και ψήνω, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Σωστα, το κλειδι ειναι να αφηνεις κενο ωστε να μετακομιζεις κρεας αμα ζοριζεσαι, εγω την 1η φορα την γεμισα οπως κανουμε κλασικα στα καρβουνα :) και ζοριστηκα, μετα εμαθα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vins είπε

Τέλεια ευχαριστώ! Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν. Από όσα διάβασα, τη μπουμπουνιζω στο τέρμα στην αρχή μέχρι να πάρει θερμοκρασία (ποσο, γύρω στους 200;) και μετά χαμηλώνω και ψήνω, σωστά;

αναλόγως τι θες να ψήσεις και πώς. 

οι 200 βαθμοί για τα περισσότερα απλά ψησίματα ειναι μια καλή θερμοκρασία. αλλά εξαρτάται από την ψησταριά που έχεις, το τι ψήνεις, πώς θες να το ψήσεις κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Σωστα, το κλειδι ειναι να αφηνεις κενο ωστε να μετακομιζεις κρεας αμα ζοριζεσαι, εγω την 1η φορα την γεμισα οπως κανουμε κλασικα στα καρβουνα :) και ζοριστηκα, μετα εμαθα 

Ναι θα πάω να πάρω και με ένα 20αρικο και την έξτρα σχάρα από λερου για να μπορώ να παίζω μπάλα πιο άνετα (αν και η μαντεμενια πλάκα που έχει θα είναι πολύ χρήσιμη, αλλά σε καταστάσεις ψησίματος για 5-6 άτομα νομίζω χρειάζομαι όλη την επιφάνεια)

50 λεπτά πριν, zanskou είπε

αναλόγως τι θες να ψήσεις και πώς. 

οι 200 βαθμοί για τα περισσότερα απλά ψησίματα ειναι μια καλή θερμοκρασία. αλλά εξαρτάται από την ψησταριά που έχεις, το τι ψήνεις, πώς θες να το ψήσεις κλπ

Ευχαριστώ, καλά θα ρίξω διάβασμα στο θέμα, ε θα χρειαστεί και να τη μάθω. Λέω στην αρχή να πάρω τα κλασικά (τίποτα χοιρινές κλπ) έτσι ώστε να δω πως λειτουργεί και μετά θα πάμε σε αλλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geornirv είπε

Καμια άποψη κάποιος για τις Char-broil Tru-infrared ;;;; Διαβάζω για ομοιομορφία στο ψήσιμο, εύκολο καθάρισμα, μεγάλες θερμοκρασίες και καθόλου αναφλέξεις. Αξίζουν ;

Την έχω από το 2016, απίθανο ψήσιμο ομοιόμορφο, όντως μεγάλες θερμοκρασίες, ψήνει άνετα και indirect με τις μεσαίες πλάκες χαμηλωμένες σε θερμοκρασία  και δεν έχει ποτέ μα ποτέ ανάφλεξη εφόσον χρησιμοποιείς τις infrared πλάκες.

Επίσης απίθανα υλικά, την καθαρίζω λεπτομερώς μόνο μία φορά το χρόνο, και έχει διατηρηθεί ολοκαίνουργια.

Στα πλην, εφόσον επιλέξεις νμα χρησιμοποιείς τις από κάτω πλάκες για να σου κρατάνε το κρέας ζουμερό και χωρίς έχεις αναφλέξεις (εγώ πάντα το έχω έτσι), θα πρέπει να τις καθαρίζεις σχετικά συχνά γιατί το ζουμί του κρέατος εκεί γίνεται άνθρακας και θα σου μαυρίζει το κρέας την επόμενη φορά που θα ψήσεις αν δεν το καθαρίσεις. Καθαρίζονται πάντως πολύ εύκολα οι πλάκες αυτές, σου δίνει και ένα τριγωνικό εργαλείο να το κάνεις.

Επίσης ένα ακόμα θεματάκι είναι αν την έχεις κάπου με ισχυρό άνεμο. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να σηκώσει 300+ βαθμούς.

Γενικά αν έβγαινα αγορά, και πάλι την ίδια θα έπαιρνα, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έπρηξα παιδιά σορυ, την έστησα την 3b και την τοποθέτησα εκεί που με βολεύει στο μπαλκόνι. Όπως προανέφερα, έχω συρόμενα κουφώματα με πλαστικό παντζουριών, τα οποία θα έχουν απόσταση όπως το βλέπω γύρω στα 20-25cm από το πάνω μέρος της ψησταριάς. Λέτε να υπάρχει θέμα;

Αν ναι, μια λύση είναι να το κλείνω το συρόμενο, όποτε θα έχει τοίχο (αλλά όχι και τόσο βολικό για μενα γιατί θα πρέπει να κάνω κύκλο να πάω από την άλλη μπαλκονόπορτα)

Σκεφτομουν μετά μήπως πάρω καμία πλάκα ορυκτοβαμβακα να τη βάζω στο κενό των 20-25cm ανάμεσα όσο ψήνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Την έχω από το 2016, απίθανο ψήσιμο ομοιόμορφο, όντως μεγάλες θερμοκρασίες, ψήνει άνετα και indirect με τις μεσαίες πλάκες χαμηλωμένες σε θερμοκρασία  και δεν έχει ποτέ μα ποτέ ανάφλεξη εφόσον χρησιμοποιείς τις infrared πλάκες.

Επίσης απίθανα υλικά, την καθαρίζω λεπτομερώς μόνο μία φορά το χρόνο, και έχει διατηρηθεί ολοκαίνουργια.

Στα πλην, εφόσον επιλέξεις νμα χρησιμοποιείς τις από κάτω πλάκες για να σου κρατάνε το κρέας ζουμερό και χωρίς έχεις αναφλέξεις (εγώ πάντα το έχω έτσι), θα πρέπει να τις καθαρίζεις σχετικά συχνά γιατί το ζουμί του κρέατος εκεί γίνεται άνθρακας και θα σου μαυρίζει το κρέας την επόμενη φορά που θα ψήσεις αν δεν το καθαρίσεις. Καθαρίζονται πάντως πολύ εύκολα οι πλάκες αυτές, σου δίνει και ένα τριγωνικό εργαλείο να το κάνεις.

Επίσης ένα ακόμα θεματάκι είναι αν την έχεις κάπου με ισχυρό άνεμο. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να σηκώσει 300+ βαθμούς.

Γενικά αν έβγαινα αγορά, και πάλι την ίδια θα έπαιρνα, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

απλά ένα άλλο αρνητικό που είδα και λίγο με χάλασε να σου πω την αλήθεια...είναι η κάπνα που βγάζει. Σαν να ψήνεις με κάρβουνο την είδα σε βιντεακια...οντως;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Θα πρότεινα να πάς σε CO2, μιας και μετά την χρήση του πυροσβεστήρα σκόνεως θα κλαίς και οτι άλλο πετύχεις (που θα πετύχεις πολλά) στο μπαλκόνι κτλ., ενώ με το CO2 ειναι πολύ καθαρό είδος πυρόσβεσης και ολα καλά...

https://www.skroutz.gr/s/31544959/Mobiak-Φορητός-Πυροσβεστήρας-Διοξειδίου-του-Άνθρακα-CO2-2kg-MBK04-020CA-P1B.html

 

Πολύ καλά τα λές φίλε μου, CO2 είναι καλύτερα για σπίτι γιατί με ξηράς κόνεως θα γίνουν όλα χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geornirv είπε

απλά ένα άλλο αρνητικό που είδα και λίγο με χάλασε να σου πω την αλήθεια...είναι η κάπνα που βγάζει. Σαν να ψήνεις με κάρβουνο την είδα σε βιντεακια...οντως;;

Θα έλεγα ότι είναι βάσει σχεδίασης όμως. Οι infrared πλάκες κρατάνε τα υγρά από το κρέας που πέφτουν, και τα "βράζουν" ουσιαστικά, δημιουργώντας περισσότερο καπνό. Ο λόγος όμως που το κάνουν έτσι είναι ότι ο ατμός αυτός βοηθάει το κρέας να ψηθεί ωραία χωρίς να ξεραίνεται, κάτι το οποίο ισχύει. Οπότε δεν ξέρω αν είναι πραγματικά μειονέκτημα ή πλεονέκτημα. Στη  υφή του κρέατος θα έλεγα ότι είναι πλεονέκτημα αναμφίβολα πάντως. :)

Επεξ/σία από Paladin-}LoA{-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Θα έλεγα ότι είναι βάσει σχεδίασης όμως. Οι infrared πλάκες κρατάνε τα υγρά από το κρέας που πέφτουν, και τα "βράζουν" ουσιαστικά, δημιουργώντας περισσότερο καπνό. Ο λόγος όμως που το κάνουν έτσι είναι ότι ο ατμός αυτός βοηθάει το κρέας να ψηθεί ωραία χωρίς να ξεραίνεται, κάτι το οποίο ισχύει. Οπότε δεν ξέρω αν είναι πραγματικά μειονέκτημα ή πλεονέκτημα. Στη  υφή του κρέατος θα έλεγα ότι είναι πλεονέκτημα αναμφίβολα πάντως. :)

Στο YouTube έλεγε κάτοχος της ψησταριάς ότι έχει τόσο καπνό που τα κρέατα αποκτούν και έντονη μυρωδιά αλλά και γεύση καπνιλας που σου δημιουργεί δυσαρέσκεια στο να τα καταναλώσεις. εσύ διαπιστώνεις κάτι τέτοιο; 

Επεξ/σία από geornirv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2019 στις 1:15 ΜΜ, aenaos15 είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια  , πήρα τελικά την broil king monarch 320 , η οποία να σας ενημερώσω ότι προσφέρεται από γνωστό κατάστημα  από σήμερα με την αγορά της όλο το κιτ της σούβλας (125 ευρώ ) δωρεάν.

Μπορώ να έχω ένα λινκ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Το Τhe Greek Butcher απο την Κομοτηνη το γνωριζει καποιος ; Το εχει δοκιμασει να μας πει μια αποψη ;

Δες κ αυτό https://orimasis.com/ 

Μη σου πω το σκ κάνε βόλτα κ πηγαινε από κει , κάνα 50.λεπτο είναι. Αλλιώς delivery. Τίμιος ειναι

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...