Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, johni41 είπε

Για πείτε λίγο γνώμες εσείς οι μύστες. Τώρα έχω μια των 60ευρω με 2πλο καυστήρα από τα πρακτικερ. Είναι έτοιμη να χαλάσει. 

Αξίζουν τα λεφτά τούς; Δεν έχω κάτσει να διαβάσω όλο το θέμα αλλά λίγο παλιότερα είχα διαβάσει σχετικά καλά λόγια για την τιμή τους. Για 1 ψήσιμο το σκ για 3 άτομα και που και που για 6-7; 

Με σούβλα γίνεται τίποτα;

Καλοριζικη! εδω λεω να αγορασω εγω αλλη μια για backup.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

14 λεπτά πριν, andreaspA είπε

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ! 

Στην πρωτη αναφλεξη λιπους θα φουντωσει ο απορροφητηρας.

Πηγα να την πατησω με μια ηλεκτρικη της μανας μου 40 χρονων. Πηγα να ψησω 2 μπριζολες κατω απο τον απορροφητηρα. Στην πρωτη αναφλεξη που εγλυψε η φλογα επανω, χεστηκα πανω μου. Την πεταξα εξω στην βεραντα μαζι με τις μπριζολες.

Δεν ψηνουμε μεσα στο σπιτι !

 

Δεν ανέφερα κάπου, ότι πρέπει να τοποθετηθεί κάτω από απορροφητήρα.

Επίσης έχουμε αναφέρει πολλάκις, ότι όταν έχουμε αναμμένη ψησταριά, δεν την αφήνουμε «μόνη» της, καθώς μπορεί κάτι να πάει «στραβά» και να έχουμε θέμα εάν δεν το προλάβουμε εγκαίρως. Επιπλέον, έχουμε αναφέρει ότι θα πρέπει να υπάρχει κάποιος πυροσβεστήρας σε περίπτωση ανάγκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Για 4 άτομα και στο τσακίρ κέφι 6-7 είναι αρκετή αυτή με τους 3 καυστήρες;

εχω αυτη με τους 3 καυστήρες, ψηνει κανονικα 2 κιλα κρεας ,χωραει και λιγο παραπάνω αλλα δεν το εχω δοκιμάσει και δεν νομιζω να εχει καλο αποτέλεσμα γιατι δεν εχει περιμετρικά καλη θερμοκρασία οπως το κεντρο   αν παρει καποιος τις συγκεκριμένες ψηστιέρες του προτεινω  να παρει και την εξτρα σχαρα  , για να αντικαταστήσει την πλακα αν χρειαστει https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/shara-naterial-gia-psistaria-kenton-apo-emagie-80062402

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Για 4 άτομα και στο τσακίρ κέφι 6-7 είναι αρκετή αυτή με τους 3 καυστήρες;

Nα πάρεις με 4 να είσαι ήσυχος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Το Leroy είναι ίσως η μόνη αλυσίδα που κράτησε τις περσινές τιμές BF στις ψησταριές αερίου Naterial! 

Έτσι κι αλλοιώς μόνο το Leroy τις εμπορεύεται. Σίγουρα όμως είναι κάτι που δεν το αναμέναμε, να «κρατήσει» τις περσινές τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Έτσι κι αλλοιώς μόνο το Leroy τις εμπορεύεται. Σίγουρα όμως είναι κάτι που δεν το αναμέναμε, να «κρατήσει» τις περσινές τιμές. 

Ισχύουν και τα δυο που λες. Ειδικά για την τιμή εγώ υπολόγιζα να την βάλει γύρω στα 200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, bpel86 είπε

Για 4 άτομα και στο τσακίρ κέφι 6-7 είναι αρκετή αυτή με τους 3 καυστήρες;

Σύμφωνα πάντα με το budget σου και τον χώρο που έχεις διαθέσιμο...αρα η απόφαση σου πρέπει να είναι η ποιότητα σε συνάρτηση και το μέγεθος...

ΑΡΑ ΑΝ σε παίρνει οικονομικά τον παραπάνω χώρο θα τον χρειαστείς...οπότε θα πήγαινα στους 4 καυστήρες...νομίζω οτι ειναι το sweet spot για τις περισσότερες χρήσεις...και fullproof για το μέλλον...

Εχω την 525 (4καυστηρες) και έχω χώρο να ψήσω ταυτόχρονα για 6άτομα ή 4 δυνατούς καλεσμένους (και το να μπορείς να ψήνεις ταυτόχρονα εχει τα θετικά του)...

πχ εψησα χθές 2Tbones (έμμεσα), 1 Tomahack (έμμεσα) 4 χοιρινές (μεσαια χαμηλά άμεσα) και 4 στήθη κοτόπουλο (μεσαια χαμηλά άμεσα)...και είχα χώρο για λίγα ακόμα...

βγήκαν όλα στον σωστό χρόνο - παίζοντας μόνο με τους 2 καυστήρες (κατω απο τις χοιρινές και τα κοτόπουλα)...και στο τελείωμα (έντονο) των χοιρινών, αφησά 5λεπτά παραπάνω για να πιάσουν θερμοκρασία για sezzling των μοσχαρίσιων...!!!

επίσης οι περισσότεροι καυστήρες σε βοηθάνε και στα σοβαρά low and slow ψησίματα (pull pork etc)...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, επειδή έχω χαωθεί με τις πραγματικά άπειρες πληροφορίες που έχει το θέμα (πραγματικά μπράβο σε όλους σας!), ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για την naterial της προσφοράς:

1) Διάβασα ότι είναι καλύτερα να πάρεις προπάνιο και για πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Ποια/ες φιάλες προτείνετε; Ποσά κιλά και με τι ρυθμιστή; Αν υπάρχει και κάποιο λινκ για να μην κάνω λάθος ακόμα καλύτερα. Έχω shell κοντά μου, όποτε ίσως η prime η 10κιλη με το ρυθμιστή τους;

2) Αν η ψησταριά είναι κοντά σε συρόμενο κούφωμα παλαιού τύπου αλουμινίου που έχει όμως αυτά τα πλαστικά φύλλα παντζουριών, θα τα επηρεάσει η θερμοκρασία;

3) Εκτός από κουκούλα και σύνεργα ψησίματος, χρειάζεται να πάρω μαζί τίποτε άλλο στην πρώτη αγορά για να λειτουργήσει;

Σας ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να την πάρω τελικά και να συμμετέχω κι εγώ σιγά σιγά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vins είπε

1) Διάβασα ότι είναι καλύτερα να πάρεις προπάνιο και για πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Ποια/ες φιάλες προτείνετε; Ποσά κιλά και με τι ρυθμιστή; Αν υπάρχει και κάποιο λινκ για να μην κάνω λάθος ακόμα καλύτερα. Έχω shell κοντά μου, όποτε ίσως η prime η 10κιλη με το ρυθμιστή τους;

Aν παρεις απο shell θα σου δωσουν και τον καταλλhλο ρυθμιστη μαζι με την ψησταρια. Noμιζω αυτη ερχεται χωρις λαστιχο και ρυθμιστη. Το προπανιο οντως ειναι καλυτερη λυση για χειμωνα και σε ψησιματα με μεγαλη διαρκεια. Αν μενεις βεβαια Αθηνα, και η μπουκαλα με το μειγμα μια χαρα θα δουλευει. Μην αγχωνεσαι γι αυτο δλδ.

 

14 λεπτά πριν, vins είπε

2) Αν η ψησταριά είναι κοντά σε συρόμενο κούφωμα παλαιού τύπου αλουμινίου που έχει όμως αυτά τα πλαστικά φύλλα παντζουριών, θα τα επηρεάσει η θερμοκρασία;

Γενικα η ψησταρια βγαζει απο πισω ζεστη και καπνα. Οποτε αν εχει οτιδηποτε απο πισω θα γεμισει λαδιλα με τον καιρο. Επισης για θεμα ασφαλειας καλυτερα να μην μπει πλατη σε κατι που μπορει να αρπαξει φωτια just in case.

 

15 λεπτά πριν, vins είπε

3) Εκτός από κουκούλα και σύνεργα ψησίματος, χρειάζεται να πάρω μαζί τίποτε άλλο στην πρώτη αγορά για να λειτουργήσει;

Nομιζω λαστιχο και ρυθμιστη θελει η συγκεκριμενη. Αααα.... και το κρεας μην ξεχασεις :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Aν παρεις απο shell θα σου δωσουν και τον καταλλhλο ρυθμιστη μαζι με την ψησταρια. Noμιζω αυτη ερχεται χωρις λαστιχο και ρυθμιστη. Το προπανιο οντως ειναι καλυτερη λυση για χειμωνα και σε ψησιματα με μεγαλη διαρκεια. Αν μενεις βεβαια Αθηνα, και η μπουκαλα με το μειγμα μια χαρα θα δουλευει. Μην αγχωνεσαι γι αυτο δλδ.

Ευχαριστώ πολύ! Βόρεια είμαι, όποτε με απασχολεί λίγο. Βλέπω ότι έχει τις prime η shell αλλά είναι 10kg. Αυτές παίρνω;

Γενικα η ψησταρια βγαζει απο πισω ζεστη και καπνα. Οποτε αν εχει οτιδηποτε απο πισω θα γεμισει λαδιλα με τον καιρο. Επισης για θεμα ασφαλειας καλυτερα να μην μπει πλατη σε κατι που μπορει να αρπαξει φωτια just in case.

Σορυ δε διευκρίνησα, στο πλάι θα πλησιάζει το κούφωμα, από πίσω θα είναι ελεύθερη τελείως (κάγκελα από μπαλκόνι)

Nομιζω λαστιχο και ρυθμιστη θελει η συγκεκριμενη. Αααα.... και το κρεας μην ξεχασεις :P

Άρα άμα πάρω από την shell την prime, θέλω μόνο λάστιχο εξτρα;

Σορυ που πρήζω αλλά είμαι τελείως νιούφης σε αυτό και δε θέλω να τα θαλασσώσω! 
 

και πάλι ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Ευχαριστώ πολύ! Βόρεια είμαι, όποτε με απασχολεί λίγο. Βλέπω ότι έχει τις prime η shell αλλά είναι 10kg. Αυτές παίρνω;

Nαι 10κιλες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Σορυ δε διευκρίνησα, στο πλάι θα πλησιάζει το κούφωμα, από πίσω θα είναι ελεύθερη τελείως (κάγκελα από μπαλκόνι)

Ζεστο θα ειναι το καπακι και ο καδος. Τα πλαινα δεν θα πρεπει να ειναι καθολου ζεστα

1 λεπτό πριν, vins είπε

Άρα άμα πάρω από την shell την prime, θέλω μόνο λάστιχο εξτρα;

λαστιχο, ρυθμιστη και μπουκαλα θες. Αμα παρεις απο shell μπουκαλα, θα πρεπει να παρεις ρυθμιστη απο αυτους. Αν παρεις απο αλλου (eko, petrogaz κλπ) μπορεις να παρεις και ρυθμιστη απο το leroy ειτε απο το καταστημα με τις μπουκαλες. Λαστιχο νομιζω εχει και το λερου και τα καταστηματα με μπουκαλες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...