Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Και κάτι άλλο....για την πλαϊνή εστία. Μπορώ και με την infrared να τηγανήσω πχ πατάτες ή να βράσω ή να κάνω σάλτσα ; Δηλ. έχει ρυθμιση θερμοκρασίας ή πιάνει παντα υψηλή θερμοκρασία που σου τα καίει ; Δηλ μήπως είναι προτιμότερο να μην είναι infrared αλλά απλος καυστήρας ;  Και αν προτιμήσω καυστήρα πλαϊνό, είναι αρκετά δυνατός ώστε να μου κάνει τα παραπάνω ; (δηλ τηγανητά κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, geornirv είπε

Και κάτι άλλο....για την πλαϊνή εστία. Μπορώ και με την infrared να τηγανήσω πχ πατάτες ή να βράσω ή να κάνω σάλτσα ; Δηλ. έχει ρυθμιση θερμοκρασίας ή πιάνει παντα υψηλή θερμοκρασία που σου τα καίει ; Δηλ μήπως είναι προτιμότερο να μην είναι infrared αλλά απλος καυστήρας ;  Και αν προτιμήσω καυστήρα πλαϊνό, είναι αρκετά δυνατός ώστε να μου κάνει τα παραπάνω ; (δηλ τηγανητά κτλ)

Έχει ρύθμιση, φυσικά και μπορείς να τηγανίσεις τα πάντα, αν βάλεις πλαϊνό μάτι στην αγορά σου, τότε να είναι infra. Το άλλο είναι ευαίσθητο σε αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω λίγο και μη βαράτε. Η spirit ii 310 σε σχέση με τη genesis (και βέβαια και οι αντίστοιχες napoleon) η διαφορά τους είναι στο μέγεθος και στα πλαϊνά μάτια ή παίζει και κάτι άλλο; Ρωτάω γιατί η spirit ii  310 έχει 600 και η μεγαλύτερη έχει 1100, τεράστια διαφορά τιμής. Αν με καλύπτει το μέγεθος ψησίματος της 310 (που την είδα και με καλύπτει) και μου είναι αδιάφορα τα πλαϊνά μάτια, για ποιο λόγο θα πήγαινα στη μεγαλύτερη; Χάνω και άλλο σε ποιότητα ή άλλου; Η 310 δεν παίρνει και τα ίδια αξεσουάρ με τη μεγαλύτερη (σούβλα, πέτρα για πίτσα κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, geornirv είπε

Και κάτι άλλο....για την πλαϊνή εστία. Μπορώ και με την infrared να τηγανήσω πχ πατάτες ή να βράσω ή να κάνω σάλτσα ; Δηλ. έχει ρυθμιση θερμοκρασίας ή πιάνει παντα υψηλή θερμοκρασία που σου τα καίει ; Δηλ μήπως είναι προτιμότερο να μην είναι infrared αλλά απλος καυστήρας ;  Και αν προτιμήσω καυστήρα πλαϊνό, είναι αρκετά δυνατός ώστε να μου κάνει τα παραπάνω ; (δηλ τηγανητά κτλ)

Υπάρχει το αντίστοιχο κουμπί που μπορείς να τον ρυθμίσεις.

Παραθέτω κι ένα παλιότερο ποστ με διάφορα ψησίματα

κατά καιρούς έχω «ανεβάσει» κι άλλα με το πλαϊνό μάτι infrared

17 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Παιδιά να ρωτήσω λίγο και μη βαράτε. Η spirit ii 310 σε σχέση με τη genesis (και βέβαια και οι αντίστοιχες napoleon) η διαφορά τους είναι στο μέγεθος και στα πλαϊνά μάτια ή παίζει και κάτι άλλο; Ρωτάω γιατί η spirit ii  310 έχει 600 και η μεγαλύτερη έχει 1100, τεράστια διαφορά τιμής. Αν με καλύπτει το μέγεθος ψησίματος της 310 (που την είδα και με καλύπτει) και μου είναι αδιάφορα τα πλαϊνά μάτια, για ποιο λόγο θα πήγαινα στη μεγαλύτερη; Χάνω και άλλο σε ποιότητα ή άλλου; Η 310 δεν παίρνει και τα ίδια αξεσουάρ με τη μεγαλύτερη (σούβλα, πέτρα για πίτσα κλπ);

Η κάθε σειρά, Spirit/Genesis κτλ, διαθέτει διάφορα μοντέλα με διαφορετικά μεγέθη, διαφορετικό εξοπλισμό κτλ. Πέραν αυτών των διαφορών, υπάρχει και διαφορά στην ποιότητα κατασκευής, πχ ανοξείδωτα flavorizer bars/ανοξείδωτες σχάρες/πιο δυνατοί καυστήρες κτλ, γι αυτό υπάρχει και διαφορά στην εγγύηση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας, θέλω να αγοράσω την πρώτη μου ψησταριά αερίου και θα ήθελα την γνώμη σας. Το μπάτζετ που θα διαθέσω είναι γύρω στα 250 με 300 ευρώ για να "γνωρίσω" το σπορ αυτό. Νομίζω ότι είμαι ανάμεσα σε kenton με 3 καυστήρες (260Ε+ μεταφορικά) και Jamestown Maddox 3.1 (285Ε). Για το πλαϊνό μάτι δεν καίγομαι απλά σε αυτή την τιμή είναι μικρή η διαφορά και ας υπάρχει. 

Επεξ/σία από jimgoodman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Υπάρχει το αντίστοιχο κουμπί που μπορείς να τον ρυθμίσεις.

Παραθέτω κι ένα παλιότερο ποστ με διάφορα ψησίματα

κατά καιρούς έχω «ανεβάσει» κι άλλα με το πλαϊνό μάτι infrared

Η κάθε σειρά, Spirit/Genesis κτλ, διαθέτει διάφορα μοντέλα με διαφορετικά μεγέθη, διαφορετικό εξοπλισμό κτλ. Πέραν αυτών των διαφορών, υπάρχει και διαφορά στην ποιότητα κατασκευής, πχ ανοξείδωτα flavorizer bars/ανοξείδωτες σχάρες/πιο δυνατοί καυστήρες κτλ, γι αυτό υπάρχει και διαφορά στην εγγύηση. 

Και βασικά αν τις δει κάποιος δίπλα δίπλα θα καταλάβει ότι είναι η μέρα με τη νύχτα σε ποιότητα κατασκευής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η κάθε σειρά, Spirit/Genesis κτλ, διαθέτει διάφορα μοντέλα με διαφορετικά μεγέθη, διαφορετικό εξοπλισμό κτλ. Πέραν αυτών των διαφορών, υπάρχει και διαφορά στην ποιότητα κατασκευής, πχ ανοξείδωτα flavorizer bars/ανοξείδωτες σχάρες/πιο δυνατοί καυστήρες κτλ, γι αυτό υπάρχει και διαφορά στην εγγύηση. 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ας γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος. Άμεση σύγκριση spirit ii-310 με genesis ii-310. Οκ, χάνω τοο πλαινό μάτι, η ερώτηση μου είναι τι άλλο παραπάνω χάνω σε σχέση με τη spirit...από ότι βλέπω 'εχουν την ίδια ποιότητα κατασκευής και είναι συμβατές με τα ίδια αξεσουαρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ας γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος. Άμεση σύγκριση spirit ii-310 με genesis ii-310. Οκ, χάνω τοο πλαινό μάτι, η ερώτηση μου είναι τι άλλο παραπάνω χάνω σε σχέση με τη spirit...από ότι βλέπω 'εχουν την ίδια ποιότητα κατασκευής και είναι συμβατές με τα ίδια αξεσουαρ...

Καμία σχέση η ποιότητα κατασκευής της μιας και της άλλης. Πολύ ανώτερη η genesis.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, geornirv είπε
Item dimensions L x W x H

61 x 132.1 x 115.6 centimetres

269 ευρώ βγαίνει με τις σωστές διαστάσεις

Αδερφέ πρόσεξε, όχι τις διαστάσεις της ψησταριάς, αλλά της συσκευασίας! έχει μεγάλη διαφορά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ας γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος. Άμεση σύγκριση spirit ii-310 με genesis ii-310. Οκ, χάνω τοο πλαινό μάτι, η ερώτηση μου είναι τι άλλο παραπάνω χάνω σε σχέση με τη spirit...από ότι βλέπω 'εχουν την ίδια ποιότητα κατασκευής και είναι συμβατές με τα ίδια αξεσουαρ...

Επειδή έχω την spirit II και σκεφτόμουν για genesis, ισχύει αυτό που λένε τα παιδιά για την ποιότητα κατασκευής ή να το πω αλλιώς την δομή της κατασκευής. Τα ανοξείδωτα flavorizer bars (after market ~30) και τις ανοξείδωτες σχάρες (~60-70€)  μπορείς να τις βάλεις με τον καιρό και στην spirit ΑΛΛΑ τους καυστήρες δεν μπορείς να τους κάνεις πιο δυνατούς στην spirit. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ψήσεις άνετα βέβαια.

Μία άλλη ωραία δυνατότητα είναι ότι στην σχάρα συντήρησης (η σχάρα που είναι μέσα στον θάλαμο για να βάζεις τα κρέατα κλπ όταν ψήνονται και να διατηρούνται ζεστά) αν την γυρίσεις/ κλείσεις μπορείς να "κρεμάσεις" τα σουβλάκια για να ψηθούν. Αυτό μπορώ να σου πω ότι μου αρέσει :) 

Εγώ επέλεξα με την λογική να μου κρατήσει 10 χρόνια, να μάθουμε και καλά να είμαστε πάμε μετά σε ανώτερο μοντέλο! Ήδη είμαι στα 3 χρόνια υπέρ ευχαριστήμένος με την spirit II και την προτείνω για αγορά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ας γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος. Άμεση σύγκριση spirit ii-310 με genesis ii-310. Οκ, χάνω τοο πλαινό μάτι, η ερώτηση μου είναι τι άλλο παραπάνω χάνω σε σχέση με τη spirit...από ότι βλέπω 'εχουν την ίδια ποιότητα κατασκευής και είναι συμβατές με τα ίδια αξεσουαρ...

Τα αξεσουάρ που έχει η κάθε εταιρεία, ως επί τω πλείστον, είναι για όλα τα μοντέλα/σειρές τα ίδια και δεν διαφέρουν, σε ποιότητα τουλάχιστον. Από εκεί και πέρα ισχύουν αυτά που αναφέρουν οι @plasTOST και @SagoniasSlutRos για Spirit και Genesis.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Μία άλλη ωραία δυνατότητα είναι ότι στην σχάρα συντήρησης (η σχάρα που είναι μέσα στον θάλαμο για να βάζεις τα κρέατα κλπ όταν ψήνονται και να διατηρούνται ζεστά) αν την γυρίσεις/ κλείσεις μπορείς να "κρεμάσεις" τα σουβλάκια για να ψηθούν. Αυτό μπορώ να σου πω ότι μου αρέσει :)

Στη δική μου την 310 αγορασμενη Από Αγγλία το 2019 υπάρχει αυτή η δυνατότητα με τα σουβλάκια. Στον κολλητό μου που αγόρασε την 210 από Ελλάδα την ίδια περίοδο, δεν το έχει αυτό. Είναι ωραίο εξτραδακι πάντως. 

Αλλά το σημαντικότερο είναι η ποιότητα κατασκευής που θα το καταλάβεις αν τις δεις δίπλα δίπλα και ανοίξεις το καπάκι και στις δύο.

 

Screenshot_20221118_094243_com.android.gallery3d_edit_2576698146406302.jpg

Screenshot_20221118_094307_com.android.gallery3d_edit_2576713927019320.jpg

Screenshot_20221118_094240_com.android.gallery3d_edit_2576687472943283.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jimgoodman είπε

Γειά σας, θέλω να αγοράσω την πρώτη μου ψησταριά αερίου και θα ήθελα την γνώμη σας. Το μπάτζετ που θα διαθέσω είναι γύρω στα 250 με 300 ευρώ για να "γνωρίσω" το σπορ αυτό. Νομίζω ότι είμαι ανάμεσα σε kenton με 3 καυστήρες (260Ε+ μεταφορικά) και Jamestown Maddox 3.1 (285Ε). Για το πλαϊνό μάτι δεν καίγομαι απλά σε αυτή την τιμή είναι μικρή η διαφορά και ας υπάρχει. 

Η τιμή για τη Naterial είναι αρκετά υψηλή. Ανά περιόδους η τιμή της Naterial 4b «πέφτει» στα 220€-230€. Την περυσινή Black Friday είχε «πέσει» στα 179€. Δεν γνωρίζω αν συμβεί και φέτος το ίδιο. 
Υπάρχουν κάποια μέλη που έχουν είτε την μία είτε την άλλη και είναι ευχαριστημένοι.

Δες μία κάποια παλαιότερα ποστ

@soundkeeper @MANOLIS33 @AEE985 ενδεχομένως να μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ooni 20% απο το επισημο site μεσω αυτου του λινκ (ηρθε σε newsletter).

https://eu.ooni.com/?utm_source=EU+Ooni+Newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=BCFM+22+Email+Exclusive+Starts+(disengaged)+18.11+(01GGA8SJFT6ZENMSYECRPF7XT2)&_kx=shuWnt0AwKXFJ2qj9uUUnIgVyxMt_qfwpZUfW2oKCv0%3D.KfizcP

Η εκπτωση εμφανιζεται στο δευτερο βημα του checkout αυτοματα

image.png.b54a152deeda77920722c270bdb531fa.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...