Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, skskre είπε

Εγώ τελικά αυτήν πήρα, αλλά ο οπίσθιος καυστήρας σε άλλες ψησταριές και η χρησιμότητα του, με βάζει σε δίλημμα αν είναι αυτός πιο χρήσιμος ή το πλαϊνό μικρό infra μάτι....

Από τα 2, πλαϊνό μάτι infrared και οπίσθιο καυστήρα, χρησιμοποιώ περισσότερο το πλαϊνό μάτι infrared. Χρησιμοποιώντας τον οπίσθιο καυστήρα, μπορείς να ψήνεις στην σούβλα και ταυτόχρονα να ψήσεις κι από κάτω της, χωρίς να «κόβεις» θερμότητα από το κρέας που έχεις στην σούβλα. Βοηθάει στο ψήσιμο πίτσας και ψήνεις χρησιμοποιώντας πχ έναν καυστήρα, εφόσον αυτό που θα έχεις στην σούβλα δεν υπερβαίνει το μήκος του οπίσθιου καυστήρα, οπότε έχεις και μεγαλύτερη οικονομία.

Προφανώς και μπορείς να ψήσεις μια χαρά και με τους κάτω καυστήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Κύριοι,

η υπηρεσία που ανέφερα παραπάνω είναι υπηρεσία Forwarding...δλδ

1. Κάνεις εγγραφή στην υπηρεσία π.χ. https://www.eshopwedrop.gr/en

2. Σου δίνει διευθύνσεις ανα χώρα που εξυπηρετούν (Αμερική, Αγγλία, Ιταλία, Γερμανία) και δηλώνεις διεύθυνση παράδοσης στην Ελλάδα... 

3. Επιλέγεις τι θέλεις να αγοράσεις (απο ΑΜαζον ή όπου αλλού το βρείς)

4. Πληρώνεις το ποσό της αγοράς κανονικά αλλά βάζεις σαν διεύθυνσή παράδοσης μιας από τις αντίστοιχες διευθύνσεις που σου έχει δώσει στο βήμα 2, ανάλογα την χώρα που βρίσκεται το προϊόν *Συνήθως η παράδοση ειναι δωρεάν για τοπικές παραδόσεις...

5. Παραλαμβάνει το δέμα η υπηρεσία forwarding το δέμα και τους λές που να στο στείλουν στην Ελλάδα

6. Σου λένε κόστος

7. Γινεται η χρέωση του κόστους 

8. σε 5-15 ημέρες παραλαμβάνεις και ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ...!!!

 

Με αυτό τον τρόπο πήρα και εγω και αλλοι συνψηστες στο παρελθόν ψησταριές απο Γερμανία και Αγγλία με κόστος μεταφοράς περι τα 50-80€, και συνολικό κόστος 30%-50% κάτω απο Ελλάδα...!!! Αξίζει δείτε το...

 

Ελπίζω να το ξεκαθάρισα...

Μα αυτό σου λεω και εγω...δοκίμασα την υπηρεσία που προτείνει και βγάζει 269 ευρώ αποστολή. Εκτός αν δεν κάνω κατι σωστά.... τα 50-80 ευρώ θα ήταν κάτι ελαφρύ και όχι ογκώδες λογικά.

Επεξ/σία από geornirv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Κύριοι,

η υπηρεσία που ανέφερα παραπάνω είναι υπηρεσία Forwarding...δλδ

1. Κάνεις εγγραφή στην υπηρεσία π.χ. https://www.eshopwedrop.gr/en

2. Σου δίνει διευθύνσεις ανα χώρα που εξυπηρετούν (Αμερική, Αγγλία, Ιταλία, Γερμανία) και δηλώνεις διεύθυνση παράδοσης στην Ελλάδα... 

3. Επιλέγεις τι θέλεις να αγοράσεις (απο ΑΜαζον ή όπου αλλού το βρείς)

4. Πληρώνεις το ποσό της αγοράς κανονικά αλλά βάζεις σαν διεύθυνσή παράδοσης μιας από τις αντίστοιχες διευθύνσεις που σου έχει δώσει στο βήμα 2, ανάλογα την χώρα που βρίσκεται το προϊόν *Συνήθως η παράδοση ειναι δωρεάν για τοπικές παραδόσεις...

5. Παραλαμβάνει το δέμα η υπηρεσία forwarding το δέμα και τους λές που να στο στείλουν στην Ελλάδα

6. Σου λένε κόστος

7. Γινεται η χρέωση του κόστους 

8. σε 5-15 ημέρες παραλαμβάνεις και ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ...!!!

 

Με αυτό τον τρόπο πήρα και εγω και αλλοι συνψηστες στο παρελθόν ψησταριές απο Γερμανία και Αγγλία με κόστος μεταφοράς περι τα 50-80€, και συνολικό κόστος 30%-50% κάτω απο Ελλάδα...!!! Αξίζει δείτε το...

 

Ελπίζω να το ξεκαθάρισα...

Απ´ ότι φαίνεται έχουν αλλάξει τα κόστη αρκετά.

0F459188-8130-4F63-B7D2-488A9D0B1E25.jpeg.5954a5feecd9bcad0d9a23813cebe9cc.jpeg
 

5 λεπτά πριν, geornirv είπε

Μα αυτό σου λεω και εγω...δοκίμασα την υπηρεσία που προτείνει και βγάζει 269 ευρώ αποστολή. Εκτός αν δεν κάνω κατι σωστά.... τα 50-80 ευρώ θα ήταν κάτι ελαφρύ και όχι ογκώδες λογικά.

Μα αυτό σου λεω και εγω...δοκίμασα την υπηρεσία που προτείνει και βγάζει 269 ευρώ αποστολή. Εκτός αν δεν κάνω κατι σωστά.... τα 50-80 ευρώ θα ήταν κάτι ελαφρύ και όχι ογκώδες λογικά.

Όντως τόσο ήταν το κόστος για την μεταφορά της ψησταριάς. Απλά τώρα έχουν αυξηθεί αρκετά τα κόστη μεταφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, geornirv είπε

Μα αυτό σου λεω και εγω...δοκίμασα την υπηρεσία που προτείνει και βγάζει 269 ευρώ αποστολή. Εκτός αν δεν κάνω κατι σωστά.... τα 50-80 ευρώ θα ήταν κάτι ελαφρύ και όχι ογκώδες λογικά.

Μα αυτό σου λεω και εγω...δοκίμασα την υπηρεσία που προτείνει και βγάζει 269 ευρώ αποστολή. Εκτός αν δεν κάνω κατι σωστά.... τα 50-80 ευρώ θα ήταν κάτι ελαφρύ και όχι ογκώδες λογικά.

Toσο πολυ πηραν αυξηση;; Εγω εφερα τη δικη μου απο Αγγλια πριν 3 χρονια πανω σε παλετα και πηγε 100ευρω. Αν ειχε ερθει χωρις παλετα μου εβγαινε τοτε 60ευρω περιπου, αλλα παραδοθηκε σε παλετα απο το καταστημα και την εφεραν ετσι.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, geornirv είπε

Μα αυτό σου λεω και εγω...δοκίμασα την υπηρεσία που προτείνει και βγάζει 269 ευρώ αποστολή. Εκτός αν δεν κάνω κατι σωστά.... τα 50-80 ευρώ θα ήταν κάτι ελαφρύ και όχι ογκώδες λογικά.

Μα αυτό σου λεω και εγω...δοκίμασα την υπηρεσία που προτείνει και βγάζει 269 ευρώ αποστολή. Εκτός αν δεν κάνω κατι σωστά.... τα 50-80 ευρώ θα ήταν κάτι ελαφρύ και όχι ογκώδες λογικά.

ουπς πηγε τοσο πολύ...???

αναφέρομαι σε Napoleon 525 που πηρα...50-70 κιλά βάρος (δεν θυμάμαι παει καιρός) μια παλέτα...50-80€ (με μια εκπτωση 10-15€ στα μεταφορικά λόγω νέου λογαριασμού...)...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Απ´ ότι φαίνεται έχουν αλλάξει τα κόστη αρκετά.

0F459188-8130-4F63-B7D2-488A9D0B1E25.jpeg.5954a5feecd9bcad0d9a23813cebe9cc.jpeg
 

Όντως τόσο ήταν το κόστος για την μεταφορά της ψησταριάς. Απλά τώρα έχουν αυξηθεί αρκετά τα κόστη μεταφοράς.

Item dimensions L x W x H

61 x 132.1 x 115.6 centimetres

269 ευρώ βγαίνει με τις σωστές διαστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geornirv είπε
Item dimensions L x W x H

61 x 132.1 x 115.6 centimetres

269 ευρώ βγαίνει με τις σωστές διαστάσεις

Χρησιμοποίησα τις διαστάσεις που αναφέρουν για την Spirit II, δεν γνωρίζω πόσο σωστές είναι ή όχι. Όπως και να χει πάντως, το κόστος μεταφοράς έχει αυξηθεί πολύ.

13E7013E-BDD2-4978-A78F-548E5944D1E7.jpeg.9e993d4e86a1038cffe6310065c8ed49.jpeg

Λογικά οι διαστάσεις που αναφέρεις είναι για όταν έχεις συναρμολογήσει την ψησταριά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι και εγω για ψησταριά...να προτιμήσω weber ή napoleon ; Έχω μπερδευτεί πολύ...ειναι κανείς που εχει δοκιμάσει και τις 2 για να μου πει μια γνώμη ; Εννοώ τιμές 1000 και κάτω δηλ για spirit genesis ή freestyle , rogue. Θα προτιμούσα με πλαϊνή εστία. Οι περισσότεροι καυστήρες που εχει η ναπολεον είναι + ή δεν χρησιμεύουν ουσιαστικά πέραν από την πιο γρήγορη αύξηση της θερμοκρασίας. Επίσης διάβασα κάπου ότι οι ναπολεον δεν εχουν διπλο τοιχωμα...αυτό επηρεάζει στην κατανάλωση ή στην διατήρηση της θερμοκρασίας έναντι των weber ; Γενικά το καθάρισμα σε ποια είναι πιο εύκολο ; Αν μπορει καποιος να με βοηθήσει να ξεδιαλύνω επιτέλους τις σκέψεις μου και να αγοράσω καποια..γιατί έχω ζαλιστεί...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σούβλα χρησιμοποιείς και με τους κάτω καυστήρες άνετα. 

Ναι έτσι κάνω, αλλά και στη pizza βοηθάει και καλύτερα γίνονται οι σούβλες .. νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαβράκι  για σήμερα 

6887952B-2B3C-4CFD-9511-D86949898CB8.jpeg.2266d2b75c22e1a917dd63c3d7106396.jpeg

5 ώρες πριν, geornirv είπε

Παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι και εγω για ψησταριά...να προτιμήσω weber ή napoleon ; Έχω μπερδευτεί πολύ...ειναι κανείς που εχει δοκιμάσει και τις 2 για να μου πει μια γνώμη ; Εννοώ τιμές 1000 και κάτω δηλ για spirit genesis ή freestyle , rogue. Θα προτιμούσα με πλαϊνή εστία. Οι περισσότεροι καυστήρες που εχει η ναπολεον είναι + ή δεν χρησιμεύουν ουσιαστικά πέραν από την πιο γρήγορη αύξηση της θερμοκρασίας. Επίσης διάβασα κάπου ότι οι ναπολεον δεν εχουν διπλο τοιχωμα...αυτό επηρεάζει στην κατανάλωση ή στην διατήρηση της θερμοκρασίας έναντι των weber ; Γενικά το καθάρισμα σε ποια είναι πιο εύκολο ; Αν μπορει καποιος να με βοηθήσει να ξεδιαλύνω επιτέλους τις σκέψεις μου και να αγοράσω καποια..γιατί έχω ζαλιστεί...  

Η σειρά Weber Spirit συγκρίνεται με την σειρά Napoleon Freestyle και η σειρά Weber Genesis με την σειρά Napoleon Rogue. Οπότε θα πρέπει πρώτα να επιλέξεις ποια σειρα προτιμάς από την κάθε εταιρεία. Με βάση το ποσό που θέλεις/μπορείς να διαθέσεις και η επιθυμία για πλαϊνό μάτι, η πιο καλή επιλογή είναι αυτή που ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, της Napoleon Rogue 425 XT η οποία είναι οριακά πάνω από 1000€

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-1/psistaria-ugraeriou-napoleon-rogue-425-xt-s-s-stee

Έπειτα είναι η επιλογή της Napoleon Freestyle 425 SIB, η οποία είναι ακριβώς στο ποσό που θέλεις/μπορείς να διαθέσεις

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-1/psistaria-ugraeriou-napoleon-freestyle-425-sib-gra

Με βάση ότι η σειρά Rogue έχει καλύτερη κατασκευή, καλύτερη εγγύηση, ανοξείδωτα sear plates, είναι η καλύτερη επιλογή.

Οι περισσότεροι καυστήρες σαφώς σου δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία στο ψήσιμο έμμεσο/άμεσο.

Έχω φίλους και κουμπάρους που έχουν πάρει την Rogue και δεν έχουν κάποιο θέμα με την διατήρηση της θερμοκρασίας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η σειρά Weber Spirit συγκρίνεται με την σειρά Napoleon Freestyle και η σειρά Weber Genesis με την σειρά Napoleon Rogue. Οπότε θα πρέπει πρώτα να επιλέξεις ποια σειρα προτιμάς από την κάθε εταιρεία. Με βάση το ποσό που θέλεις/μπορείς να διαθέσεις και η επιθυμία για πλαϊνό μάτι, η πιο καλή επιλογή είναι αυτή που ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, της Napoleon Rogue 425 XT η οποία είναι οριακά πάνω από 1000€

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-1/psistaria-ugraeriou-napoleon-rogue-425-xt-s-s-stee

Έπειτα είναι η επιλογή της Napoleon Freestyle 425 SIB, η οποία είναι ακριβώς στο ποσό που θέλεις/μπορείς να διαθέσεις

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-1/psistaria-ugraeriou-napoleon-freestyle-425-sib-gra

Με βάση ότι η σειρά Rogue έχει καλύτερη κατασκευή, καλύτερη εγγύηση, ανοξείδωτα sear plates, είναι η καλύτερη επιλογή.

Οι περισσότεροι καυστήρες σαφώς σου δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία στο ψήσιμο έμμεσο/άμεσο.

Έχω φίλους και κουμπάρους που έχουν πάρει την Rogue και δεν έχουν κάποιο θέμα με την διατήρηση της θερμοκρασίας.

+1 και προτεινω την Rogue αναμεσα σε αυτες τις 2. Προτιμοτερο ειναι η καλυτερη κατασκευη της rogue απο το sizzle zone της freestyle για εμενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

+1 και προτεινω την Rogue αναμεσα σε αυτες τις 2. Προτιμοτερο ειναι η καλυτερη κατασκευη της rogue απο το sizzle zone της freestyle για εμενα.

Έτσι κι άλλως η σειρά Rogue XT διαθέτει πλαϊνό μάτι infrared. Η διαφορά της τιμής, με την έκπτωση, είναι πολύ μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Έτσι κι άλλως η σειρά Rogue XT διαθέτει πλαϊνό μάτι infrared. Η διαφορά της τιμής, με την έκπτωση, είναι πολύ μικρή.

E τοτε δεν υπαρχει θεμα συγκρισης. Εγω νομιζα οτι ειχε απλο ματι, γι αυτο ηταν τοσο φθηνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...