Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορά τις κατασκευές υπάρχουν και άλλα που πρέπει να ληφθούν υπόψη. Όχι μόνο το υλικό... Ποιότητα κολλησεων,  σχεδιασμός και πολλά άλλα που συνήθως στις μονάδες παραγωγής που βρίσκονται στην Ελλάδα είμαστε πίσω. 

Τέλος πάντων.. Ο καθένας για την επιλογή του λέει ότι ειναι η καλύτερη. Οπότε... Ψήστε!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Οσον αφορά τις κατασκευές υπάρχουν και άλλα που πρέπει να ληφθούν υπόψη. Όχι μόνο το υλικό... Ποιότητα κολλησεων,  σχεδιασμός και πολλά άλλα που συνήθως στις μονάδες παραγωγής που βρίσκονται στην Ελλάδα είμαστε πίσω. 

Τέλος πάντων.. Ο καθένας για την επιλογή του λέει ότι ειναι η καλύτερη. Οπότε... Ψήστε!!!!!

Όσο θυμάμαι τις σχάρες των παιδικών μας χρόνων. Καθάρισμα, κάψιμο και από 'δω παν κι οι άλλοι 😆. Βέβαια, τότε τα κάρβουνα άναβαν μια στο τόσο...

Επεξ/σία από est
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το σκεπτικό μου είναι να προσέχουμε που φτιάχνουμε κάτι ή που το αγοράζουμε γιατί μπορεί άλλο να λέει κάτι άλλο να είναι. Ειδικά όταν πηγαίνουμε και ψάχνουμε το πιο φθηνό.

όλοι αυτό θέλουμε φίλε μου , και πραγματικά δεν καταλαβαίνω που κολλάει όλο αυτό στη συζήτηση , πέταξες μια κουβέντα στον αέρα περι υλικών και  κολλήσεων  χωρίς να έχεις εικόνα  για το τι υπάρχει στην αγορά και πως αξιοποιείτε αυτό , κάνω προσπάθεια να στο  εξηγήσω  , και στο τέλος απαντάς  του τύπου πρέπει να προσέχουμε τι αγοράζουμε ,  αυτό προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις απ την αρχή οτι δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο τα σήματα και τις επωνυμίες αλλά να βλέπουμε την ουσία  , για αυτόν τον λόγο άλλωστε είμαστε εδώ και όχι για προώθηση πωλήσεων
χαίρομαι πάντως  που τελικά συμφωνήσαμε :)

 

10 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι δεν εχω πετρα αλλα αξιζει να παρω; ποση ωρα θελει να πιασει τη σωστη θερμοκρασια;   Εννοεις να φτιαξω την πιτσα με τα υλικα πανω και να τη ριξω στο καυτο ταψι σωστα; Χρειαζομαι ομως φτυαρι πιτσας.. Παντως ακολουθωντας την συνταγη απ το mypizza project 700γρ αλευρι και 390μλ νερο μου πηγε μια χαρα για πρωτη φορα ελαχιστα μου κολλησε η ζυμη κι ετσι πηρα θαρρος😃 εχει πολυ καλες αναλογιες στις συνταγες! Βασικα ετσι την εκανα δες απ το 1:17 ..Το πηρουνιασμα στη ζυμη γιατι;

 

σαφώς και αξίζει  η πέτρα  , σου πρότεινα το ταψί σαν εναλλακτική για ψήσιμο χωρίς πέτρα
το πιρούνιασμα  μάλλον για να φουσκώσει στο ψήσιμο  αλλά δεν είμαι σίγουρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

όλοι αυτό θέλουμε φίλε μου , και πραγματικά δεν καταλαβαίνω που κολλάει όλο αυτό στη συζήτηση , πέταξες μια κουβέντα στον αέρα περι υλικών και  κολλήσεων  χωρίς να έχεις εικόνα  για το τι υπάρχει στην αγορά και πως αξιοποιείτε αυτό , κάνω προσπάθεια να στο  εξηγήσω  , και στο τέλος απαντάς  του τύπου πρέπει να προσέχουμε τι αγοράζουμε ,  αυτό προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις απ την αρχή οτι δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο τα σήματα και τις επωνυμίες αλλά να βλέπουμε την ουσία  , για αυτόν τον λόγο άλλωστε είμαστε εδώ και όχι για προώθηση πωλήσεων
χαίρομαι πάντως  που τελικά συμφωνήσαμε :)

Ρε συ δεν ειναι κουβεντα στον αερα. Ειπα οτι θελει προσοχη το τι αγοραζουμε και απο που. Μπορει να πας να σου φτιαξει ενα μαγαζι της γειτονιας ανοξειδωτη σχαρα (για να την παρεις πιο φθηνα) και να μην σου βαλει τα σωστα υλικα που κανουν για χρηση σε τροφιμα. Να μην ειναι καλο το ανοξειδωτο (αν βαλει και ανοξειδωτο), να μην χρησιμοποιησει το σωστο υλικο για την κολληση κλπ κλπ. Εχω δει πολλα, ειδικα σε ομαδες στο fb, μεχρι και να εχει βαψει με σπρει ενας μια σχαρα και να ψηνει για τους φιλους και την οικογενεια του. Αυτο λεω, δεν υποννοω κατι αλλο, αν αυτο  νομιζεις. Ειναι ασχετο με το θεμα weber/exivos που αναλυαμε πιο πριν. Απλα ηρθε πανω στην κουβεντα.

Σταματαω εδω γιατι χαλαμε το θεμα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ έχω καταλήξει στην αγορά της Kenton με 3 καυστήρες την BF.

Βλέπω ότι οριακά στο μπαλκόνι μου χωράει και αυτή με τους 4 καυστήρες. Αξίζει η αγορά μεγαλύτερης ή είναι μικρή η διαφορά των 10 εκατοστών παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bpel86 είπε

Όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ έχω καταλήξει στην αγορά της Kenton με 3 καυστήρες την BF.

Βλέπω ότι οριακά στο μπαλκόνι μου χωράει και αυτή με τους 4 καυστήρες. Αξίζει η αγορά μεγαλύτερης ή είναι μικρή η διαφορά των 10 εκατοστών παραπάνω;

εξαρτάται για πόσα άτομα θα ψήνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ έχω καταλήξει στην αγορά της Kenton με 3 καυστήρες την BF.

Βλέπω ότι οριακά στο μπαλκόνι μου χωράει και αυτή με τους 4 καυστήρες. Αξίζει η αγορά μεγαλύτερης ή είναι μικρή η διαφορά των 10 εκατοστών παραπάνω;

Θα έλεγα ότι αξίζει γιατί σου δίνει ευελιξία εκτός από μεγαλύτερη ποσοτητα,  πχ να βάλεις κατι σε σβηστό καυστηρα η να ψήσεις με έμμεσο ψήσιμο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ρε συ δεν ειναι κουβεντα στον αερα. Ειπα οτι θελει προσοχη το τι αγοραζουμε και απο που. Μπορει να πας να σου φτιαξει ενα μαγαζι της γειτονιας ανοξειδωτη σχαρα (για να την παρεις πιο φθηνα) και να μην σου βαλει τα σωστα υλικα που κανουν για χρηση σε τροφιμα. Να μην ειναι καλο το ανοξειδωτο (αν βαλει και ανοξειδωτο), να μην χρησιμοποιησει το σωστο υλικο για την κολληση κλπ κλπ. Εχω δει πολλα, ειδικα σε ομαδες στο fb, μεχρι και να εχει βαψει με σπρει ενας μια σχαρα και να ψηνει για τους φιλους και την οικογενεια του. Αυτο λεω, δεν υποννοω κατι αλλο, αν αυτο  νομιζεις. Ειναι ασχετο με το θεμα weber/exivos που αναλυαμε πιο πριν. Απλα ηρθε πανω στην κουβεντα.

Σταματαω εδω γιατι χαλαμε το θεμα.

συνεχίζω μόνο  για να κλείσω το θέμα , και αυτό γιατί δεν είναι σωστό να γράφουμε κάτι που δεν ευσταθεί 

α) το υλικό που κυριαρχεί στην αγορά του ανοξείδωτου είναι ο τύπος 304 / 304L  είναι κατάλληλο για τρόφιμα, το χαρακτηριστικό  του είναι οτι  δεν κολλάει ο μαγνήτης πάνω του  άρα μπορεί  το ελέγξει ο οποιοσδήποτε εαν ο μάστορας  του βάλει άλλον τύπο  π.χ. 204  υλικό απο το οποίο κατασκευάζονται τα  μαχαιροπίρουνα  και άλλα , κύριο χαρακτηριστικό  είναι οτι μαγνητίζεται και  μπορεί να  ελεγχθεί  εύκολα , δεν είναι το ίδιο ανθεκτικός στη διάβρωση  όπως οι 304/316  και ότι αντέχει λιγότερο στη θερμοκρασία

β) Το ανοξείδωτο κολλάει μόνο με ειδικά ηλεκτρόδια  ή με αυτογενή κόλληση  λάθος υλικό για την κόλληση δεν υπάρχει άδικα ανησυχείς

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sndev είπε

Ειναι κ kotsovolo mediamarkt k public. Μεχρι προχθές που το χα δει το public είχε και 20% επιστροφή με eurobank σε αυτή τη τιμη

Είχα δει στο σάιτ του Public ότι στο μοντέλο  WEBER E-210 Spirit II GBS με 2 Εστίες Μαύρο αναφέρει 20% επιστροφή με eurobank, ενώ στο μοντέλο Ε-310 δεν το αναφέρει. Οπότε τους πήρα εχθές τηλέφωνο και μου είπαν ότι δυστυχώς δεν ισχύει το 20% επιστροφή μέσω eurobank για την Ε-310 παρά μόνο για την Ε-210. Όταν ρώτησα πως γίνεται να ισχύει στη μία και όχι στην άλλη η απάντηση ήταν ότι είναι προωθητική ενέργεια που δεν περιλαμβάνει όλα τα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα,

 

Εχω εδω και 3 χρονια μια Broil king Gem 340 απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Παρακολουθοντας το θεμα και μια και θα ηθελα μεγαλυτερη επιφανεια ψησιματος αλλα και μια γενικοτερη αναβαθμιση κοιταζω τις weber και συγκεκριμενα την Weber Genesis II E-310. Κοιτουσα και τη μικροτερη σειρα Spirit αλλα σκεφτομαι να παω μια και καλη σε κατι καλυτερο.

To praktiker την εχει 1.149 με δωρο τη σουβλα (η οποια δεν μου ειναι και τοσο απαραιτητη..) και κανει και ατοκες δοσεις που ειναι προυποθεση..

Ο Κωτσοβολος την εχει 1.099 και κανει κι αυτος ατοκες.

Η αληθεια ειναι οτι δεν βιαζομαι και τοσο και μπορω να περιμενω.

Θεωρειτε οτι παιζει να βγει σε καλυτερη τιμη στο αμεσο μελλον ? Ειδα στο skorutz οτι στο παρελθον εχει πεσει και στα 999.

Κοιταζω και στο Γερμανικο amazon. Προχθες βρηκα την Weber Spirit E-310 Classic στα 369 ευρω!!! με δωρεαν μεταφορικα. Την παραγγειλα και λιγο αργοτερα την ακυρωσα γιατι ηθελα το κατι παραπανω τουλαχιστον απο τη broil king που εχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ppetros είπε

Καλησπερα στην παρεα,

 

Εχω εδω και 3 χρονια μια Broil king Gem 340 απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Παρακολουθοντας το θεμα και μια και θα ηθελα μεγαλυτερη επιφανεια ψησιματος αλλα και μια γενικοτερη αναβαθμιση κοιταζω τις weber και συγκεκριμενα την Weber Genesis II E-310. Κοιτουσα και τη μικροτερη σειρα Spirit αλλα σκεφτομαι να παω μια και καλη σε κατι καλυτερο.

To praktiker την εχει 1.149 με δωρο τη σουβλα (η οποια δεν μου ειναι και τοσο απαραιτητη..) και κανει και ατοκες δοσεις που ειναι προυποθεση..

Ο Κωτσοβολος την εχει 1.099 και κανει κι αυτος ατοκες.

Η αληθεια ειναι οτι δεν βιαζομαι και τοσο και μπορω να περιμενω.

Θεωρειτε οτι παιζει να βγει σε καλυτερη τιμη στο αμεσο μελλον ? Ειδα στο skorutz οτι στο παρελθον εχει πεσει και στα 999.

Κοιταζω και στο Γερμανικο amazon. Προχθες βρηκα την Weber Spirit E-310 Classic στα 369 ευρω!!! με δωρεαν μεταφορικα. Την παραγγειλα και λιγο αργοτερα την ακυρωσα γιατι ηθελα το κατι παραπανω τουλαχιστον απο τη broil king που εχω..

Εχοντας την Genesis 310 εδω και 3 χρονια, θα σου πω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει (την ειχα φερει απο Αγγλια στα 850€ προ μπρεξιτ). Μονο τρανταχτο αρνητικο ειναι η μικρη αποσταση που εχεις διαθεσιμη για σουβλα, η οποια ειναι μολις 11 εκατοστα. Οποτε κανει κυριως για κοτοπουλο και κοντοσουβλι. Μην σκεφτεσαι δλδ κανενα αρνι.

Αν αγοραζα τωρα, θα κοιτουσα στα ιδια λεφτα τι παιρνω σε Napoleon Rogue που ερχεται και με ντουλαπακι απο κατω για να ειναι πιο τακτοποιημενα τα συμπρακαλα σου και εχει γυρω στα 16εκ για σουβλα. Χωρις να εχω δει τιμες καθολου, θα κοιταγα μηπως στα ιδια λεφτα βρισκω ιδιο μεγεθος αλλα με πλαινο infrared. 

Δες δλδ να παρεις οσα περισσοτερα γινεται με τα ιδια λεφτα. Weber Genesis και Napoleon Rogue ειναι ιδιας κατηγοριας και δεν θα βγεις χαμενος με καμια απο τις δυο.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχοντας την Genesis 310 εδω και 3 χρονια, θα σου πω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει (την ειχα φερει απο Αγγλια στα 850€ προ μπρεξιτ). Μονο τρανταχτο αρνητικο ειναι η μικρη αποσταση που εχεις διαθεσιμη για σουβλα, η οποια ειναι μολις 11 εκατοστα. Οποτε κανει κυριως για κοτοπουλο και κοντοσουβλι. Μην σκεφτεσαι δλδ κανενα αρνι.

Αν αγοραζα τωρα, θα κοιτουσα στα ιδια λεφτα τι παιρνω σε Napoleon Rogue που ερχεται και με ντουλαπακι απο κατω για να ειναι πιο τακτοποιημενα τα συμπρακαλα σου και εχει γυρω στα 16εκ για σουβλα. Χωρις να εχω δει τιμες καθολου, θα κοιταγα μηπως στα ιδια λεφτα βρισκω ιδιο μεγεθος αλλα με πλαινο infrared. 

Δες δλδ να παρεις οσα περισσοτερα γινεται με τα ιδια λεφτα. Weber Genesis και Napoleon Rogue ειναι ιδιας κατηγοριας και δεν θα βγεις χαμενος με καμια απο τις δυο.

Και γιατι δεν τις βγαζεις τις σχαρες οσο εχεις σουβλα? η θες ταυτοχρονα να ψηνεις, εκει παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...