Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Aπ οσο εχω διαβασει το 304 και αλλο ενα (400κατι νομιζω) κανουν για φαγητο. Οποτε μιας και ειναι της μοδας να αγοραζει καποιος ανοξειδωτη σχαρα  να προσεχει απο τι stainless steel ειναι αλλα και τι υλικο εχει χρησιμοποιηθει κατα την κόλληση. 

   με τα νομίζω όμως δεν κάνουμε δουλεία :) η κατηγορία είναι η 300 με την 304 και 316  (υπάρχει  και άλλες όπως 317 για ποιο ειδικές  χρήσεις )  και είναι αυτές που χρησιμοποιούνται    περισσότερο  , και που  αντέχουν στη διάβρωση με την 316 να αντέχει  λίγο περισσότερο , ενα  κύριο χαρακτηριστικό είναι  οτι   Δεν μαγνητίζονται , οπότε και μπορούμε να το ελέγξουμε εύκολα

Η κατηγορία 400 που  γράφεις είναι χαμηλότερης ποιότητας η οποία μαγνητίζεται και αντέχει λίγοτερο στην διάβρωση 
 

 το ανοξείδωτο δεν είναι της μόδας  αλλά  ανάγκη για κάτι που να αντέχει στο χρόνο  στις θερμοκρασίες , χημικά  χωρίς  να οξειδώνεται και είναι ιδανικό για τρόφιμα  ,   όσο για τα άλλα περι κόλλησης  δεν το καταλαβαίνω


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

13 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

με τα νομίζω όμως δεν κάνουμε δουλεία :)

καλα δεν κατασκευαζω και ψησταριες για να θελω να κανω δουλεια ;) 

 

14 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

το ανοξείδωτο δεν είναι της μόδας  αλλά  ανάγκη για κάτι που να αντέχει στο χρόνο  στις θερμοκρασίες , χημικά  χωρίς  να οξειδώνεται και είναι ιδανικό για τρόφιμα  ,   όσο για τα άλλα περι κόλλησης  δεν το καταλαβαίνω

πας να φτιαξεις καπου σχαρα με 304 και σου κανει κολληση με υλικο χαμηλοτερης ποιοτητας μη καταλληλο για τροφιμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τολμησα πιτσα στην ψησταρια κατευθειαν πανω στη σχαρα με τη μεθοδο πρωτα ζυμαρι κ μετα υλικα! 😁 Πολυ τραγανη, την πρωτη την αρπαξα  ηθελε πιο χαμηλη φωτια, αλλα μετα δεν ψηνονται τα υλικα, ενω η μαργαριτα τελεια! Συνταγη απο mypizza project..σε 5λεπτα ετοιμη!

20221030-204323.jpg

20221030-205817.jpg

20221030-211220.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

καλα δεν κατασκευαζω και ψησταριες για να θελω να κανω δουλεια ;) 

 

πας να φτιαξεις καπου σχαρα με 304 και σου κανει κολληση με υλικο χαμηλοτερης ποιοτητας μη καταλληλο για τροφιμα.

η άγνοια δεν είναι κακή ,  η επιμονή σε κάτι που δεν ξέρουμε όμως ;

φαντάσου  κάποιον  να κρίνει  στο αντικείμενο της δουλείας  χωρίς να  γνωρίζει , τη περίπτωση του να γνωρίζει και να τα διαστρεβλώνει ούτε να την σκεφτώ δεν θέλω
 
υπάρχει υλικό συγκόλλησης ανοξείδωτου χαμηλότερης ποιότητας ;
εκτός εαν εννοείς  την  κόλληση με κασσίτερο που όμως θα το καταλάβεις  θες δε θες  στο πρώτο ψήσιμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, energy52 είπε

Τολμησα πιτσα στην ψησταρια κατευθειαν πανω στη σχαρα με τη μεθοδο πρωτα ζυμαρι κ μετα υλικα! 😁 Πολυ τραγανη, την πρωτη την αρπαξα  ηθελε πιο χαμηλη φωτια, αλλα μετα δεν ψηνονται τα υλικα, ενω η μαργαριτα τελεια! Συνταγη απο mypizza project..σε 5λεπτα ετοιμη!

20221030-204323.jpg

20221030-205817.jpg

20221030-211220.jpg

Ωραίος! 

Επεξ/σία από est
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Τολμησα πιτσα στην ψησταρια κατευθειαν πανω στη σχαρα με τη μεθοδο πρωτα ζυμαρι κ μετα υλικα! 😁 Πολυ τραγανη, την πρωτη την αρπαξα  ηθελε πιο χαμηλη φωτια, αλλα μετα δεν ψηνονται τα υλικα, ενω η μαργαριτα τελεια! Συνταγη απο mypizza project..σε 5λεπτα ετοιμη!

20221030-204323.jpg

20221030-205817.jpg

 

Εάν δεν έχεις πέτρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ταψί από την ανάποδη πλευρά έτσι και πιο κοντά στο καπάκι θα είναι  η🍕 και λιγότερη θερμότητα θα έχεις στη βάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

υπάρχει υλικό συγκόλλησης ανοξείδωτου χαμηλότερης ποιότητας ;
εκτός εαν εννοείς  την  κόλληση με κασσίτερο που όμως θα το καταλάβεις  θες δε θες  στο πρώτο ψήσιμο :)

Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί να πας να σου φτιάξει κάποιος μια ανοξείδωτη σχάρα και να κάνει τις κολλήσεις με μη ανοξείδωτο σύρμα επειδή αυτό είχε εύκαιρο και ήταν και φθηνότερο. Τόσο απίθανο σου φαίνεται?

Τεσπα, μην το τραβάμε άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Weber spirit II 310 599€. Δεν νομίζω να πέσει χαμηλότερα

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-weber-spirit-ii-e-310-gbs-112933

Ειναι κ kotsovolo mediamarkt k public. Μεχρι προχθές που το χα δει το public είχε και 20% επιστροφή με eurobank σε αυτή τη τιμη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί να πας να σου φτιάξει κάποιος μια ανοξείδωτη σχάρα και να κάνει τις κολλήσεις με μη ανοξείδωτο σύρμα επειδή αυτό είχε εύκαιρο και ήταν και φθηνότερο. Τόσο απίθανο σου φαίνεται?

Τεσπα, μην το τραβάμε άλλο.

Ναι μου φαίνεται απίθανο ! και ξέρεις γιατί ; Διότι πολύ απλά δεν θα κολλήσει  γιατί το ανοξείδωτο κολλάει μόνο με τα δικά του ηλεκτρόδια ή με αυτογενης κόλληση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Ναι μου φαίνεται απίθανο ! και ξέρεις γιατί ; Διότι πολύ απλά δεν θα κολλήσει  γιατί το ανοξείδωτο κολλάει μόνο με τα δικά του ηλεκτρόδια ή με αυτογενης κόλληση .

 

Έτσι για την ιστορία ,χωρίς να θέλω να διακόψω την φιλική σας διαφωνία, επειδή μου φτιάξανε inox σχάρα έμαθα ότι υπάρχουν πολλά είδη ανοξείδωτου και έχουν συμαντικη διαφορά στο κόστος και  δε κάνουν όλα για μαγειρική. Ε αυτά σίγουρα μεταξύ τους κολανε πάντως 

Συνεχίστε 😁

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

Εάν δεν έχεις πέτρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ταψί από την ανάποδη πλευρά έτσι και πιο κοντά στο καπάκι θα είναι  η🍕 και λιγότερη θερμότητα θα έχεις στη βάση 

Ναι δεν εχω πετρα αλλα αξιζει να παρω; ποση ωρα θελει να πιασει τη σωστη θερμοκρασια;   Εννοεις να φτιαξω την πιτσα με τα υλικα πανω και να τη ριξω στο καυτο ταψι σωστα; Χρειαζομαι ομως φτυαρι πιτσας.. Παντως ακολουθωντας την συνταγη απ το mypizza project 700γρ αλευρι και 390μλ νερο μου πηγε μια χαρα για πρωτη φορα ελαχιστα μου κολλησε η ζυμη κι ετσι πηρα θαρρος😃 εχει πολυ καλες αναλογιες στις συνταγες! Βασικα ετσι την εκανα δες απ το 1:17 ..Το πηρουνιασμα στη ζυμη γιατι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sndev είπε

Έτσι για την ιστορία ,χωρίς να θέλω να διακόψω την φιλική σας διαφωνία, επειδή μου φτιάξανε inox σχάρα έμαθα ότι υπάρχουν πολλά είδη ανοξείδωτου και έχουν συμαντικη διαφορά στο κόστος και  δε κάνουν όλα για μαγειρική. Ε αυτά σίγουρα μεταξύ τους κολανε πάντως 

Συνεχίστε 😁

 

 

 

Θεωρητικά μπορεί να συμβεί αλλά τα κατηγορίας 200 και 400 μαγνητίζονται και μπορεί να τα ελέγξει κανείς εύκολα με ένα μαγνήτη, εκεί που μπορεί να γίνει είναι με τις κατηγορίες 304 και 316 αυτό όμως δεν έχει σχέση με το σκεπτικό του σαγόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Θεωρητικά μπορεί να συμβεί αλλά τα κατηγορίας 200 και 400 μαγνητίζονται και μπορεί να τα ελέγξει κανείς εύκολα με ένα μαγνήτη, εκεί που μπορεί να γίνει είναι με τις κατηγορίες 304 και 316 αυτό όμως δεν έχει σχέση με το σκεπτικό του σαγόνια 

Το σκεπτικό μου είναι να προσέχουμε που φτιάχνουμε κάτι ή που το αγοράζουμε γιατί μπορεί άλλο να λέει κάτι άλλο να είναι. Ειδικά όταν πηγαίνουμε και ψάχνουμε το πιο φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sndev είπε

Έτσι για την ιστορία ,χωρίς να θέλω να διακόψω την φιλική σας διαφωνία, επειδή μου φτιάξανε inox σχάρα έμαθα ότι υπάρχουν πολλά είδη ανοξείδωτου και έχουν συμαντικη διαφορά στο κόστος και  δε κάνουν όλα για μαγειρική. Ε αυτά σίγουρα μεταξύ τους κολανε πάντως 

Συνεχίστε 😁

Το 2010 ψωνισα ανοξειδωτη διπλη καμιναδα για τζακι. Εξωτερικη. 85€/μέτρο. Ο ιδιος κατασκευαστης προπερσι , πουλαγε την "ίδια" καμινάδα με 23€/μ
Σε κουβεντα που πιάσαμε, μου εξηγησε το ποσο διαφορετικο "ιδιο" προιον ειναι οι δυο καμιναδες. Εν ολιγης... για την καμινάδα μου , μου δινει 50χρονια εγγυηση. (πραγματικα ειναι 12 χρονια εξω, και μπορεις ανετα να ξυριστεις επανω της)
Για την καμιναδα που φτιάχνει σήμερα, 2 χρόνια εγγύηση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...