Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/11/2022 στις 9:57 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Τέλος πάντων, πολλά είπαμε. Ούτε δικές μας εταιρείες να ήταν.

  Εσύ το ξεκίνησες !! :)  οπαδοί παντού λοιπόν !!



 

Στις 13/11/2022 στις 9:57 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Φορητή ψησταριά συνήθως πάει με μικρά φιαλιδια. Το ότι η Weber ζητάει 70€ για τον αντάπτορα ή 200€ για τη σούβλα είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν εννοώ αυτό για υποστήριξη. Στη Weber και σε αντίστοιχες σοβαρές εταιρείες θα βρεις ότι θες, όποτε το θες. Αν διαβάσεις σε αμερικάνικα φόρουμ βρίσκουν ανταλλακτικά, αλλά και ολοκληρα καπάκια για ψησταριές 30+ ετών. Στην εξιβος άντε βρες τον κυρ Θανάση να σου βρει ανταλλακτικό όταν το χρειαστείς. 

 

 

ακριβώς εκεί είναι το θέμα , όταν θα χρειαστείς το ανταλλακτικό  που πολύ αμφιβάλω εαν θα το εχει η Ελληνική αντιπροσωπεία   και που εαν το εχει στις αποθήκες της θα πρέπει να  το χρυσοπληρώσεις διαφορετικά θα πρέπει να το παραγγείλεις απο  το εξωτερικό    και θα είσαι αναμεσα στο δίλημμα  επισκευή ή καινούργια αγορά ;     

στην Έξηβος που  εχω πρώτον  είναι ανοξείδωτη  τα μόνα σημεία που πιθανόν να εχω πρόβλημα είναι οι ανακλαστήρες και ο καυστήρας , για τους πρώτους θα το λύσω σε οποιοδήποτε λευκοσιδηρουργείο  και όχι μόνο   όσο για το δευτερο  εαν δεν βγάλει ανοξείδωτο καυστήρα όπως είχα μάθει μπορεί να αγοράσω ένα για όταν χρειαστεί

αν και αυτού του τύπου αυτές οι ψησταριές δουλεύουν για χρόνια  σε επαγγελματικές κουζίνες χρωρίς πρόβλήματα

Στις 13/11/2022 στις 9:57 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

 

Ένα μηχάνημα που δεν έχει καμία πιστοποίηση ασφάλειας, εγώ δεν θα το έβαζα στο μπαλκόνι μου πάντως.

Όσον αφορά τη ζέστη κάτω από την ψησταριά θα σου πω το εξής. Μια φορά την καθάριζα και έβαλα από κάτω μια πλαστική σακούλα εκεί ου τρέχει το λίπος για να μην λερωσω το μπαλκόνι. Μετά στα καπάκια έψησα, αλλά είχα ξεχάσει να βγάλω τη σακούλα.  Δεν είχε πάθει τπτ. Δεν βγαίνει καθόλου ζέστη από κάτω. Τώρα σε άλλες no name δεν ξέρω τι γίνεται.

 

καλά κάνεις , θα σου συνηστούσα μάλιστα να μην ενδιαφέρεσαι μόνο για το ce αλλά και τις προδιαγραφές της κάθε ψησταριάς και όχι μόνο ,  Αλλωστε  διαβάζουμε  συχνά  για φωτιές που ξεκινάνε  κατα το ψήσιμο παρα ότι έχουν την σήμανση ce και  εννοείτε   τηρούμε τις  όποιες οδηγίες χρήσης

Στις 13/11/2022 στις 9:57 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Στα συν είναι ότι ότι είναι ανοξειδωτη φυσικά, αλλά αυτό το λεπτό καπάκι που στραβώνει αν το ανοίξεις από το πλάι, δεν μπορώ να το βλέπω. Βάλε τουλάχιστον κάτι να το κρατάει να μην λυγίζει τόσο πολύ. 

 

 προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα   μια χαρά λειτουργεί και φαίνεται οτι δεν θα χαλάσει ποτέ!   είναι βαριά κατασκευή  περίπου στα  30 κιλά ζυγίζει  μόνο η ψησταριά   ίσως και παραπάνω 
τώρα για το ότι δεν σου αρέσει  δεν μπορώ να κάνω και πολλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

19 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

ακριβώς εκεί είναι το θέμα , όταν θα χρειαστείς το ανταλλακτικό  που πολύ αμφιβάλω εαν θα το εχει η Ελληνική αντιπροσωπεία   και που εαν το εχει στις αποθήκες της θα πρέπει να  το χρυσοπληρώσεις διαφορετικά θα πρέπει να το παραγγείλεις απο  το εξωτερικό    και θα είσαι αναμεσα στο δίλημμα  επισκευή ή καινούργια αγορά ;

Ελληνικη αντιπροσωπια δεν υπαρχει σε weber, μας καλυπτει η Γερμανια, που σιγουρα θα εχει οτι χρειαστεις. Ξερεις ομως οτι για τα επομενα πολλαααα χρονια θα βρισκεις σιγουρα οτι χρειαστεις. Ενω ο κυρ Θανασης σημερα την εχει την εξιβος, αυριο δεν την εχει και γεια σας. Αντε ψαξε μονος σου. Οποτε προτιμω να εχω την επιλογη αυτη. Επισης μεσα στα 10 χρονια εγγυησης οποιοδηποτε ανταλλακτικο θα το εχω τσαμπα, ακομα και ολοκληρο καδο αν χρειαστει σε περιπτωση που βγει ελλατωματικος.

 

22 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

στην Έξηβος που  εχω πρώτον  είναι ανοξείδωτη  τα μόνα σημεία που πιθανόν να εχω πρόβλημα είναι οι ανακλαστήρες και ο καυστήρας , για τους πρώτους θα το λύσω σε οποιοδήποτε λευκοσιδηρουργείο  και όχι μόνο   όσο για το δευτερο  εαν δεν βγάλει ανοξείδωτο καυστήρα όπως είχα μάθει μπορεί να αγοράσω ένα για όταν χρειαστεί

Αυτα ειναι DIY δουλειες που μπορει να τις κανει ο οποιοσδηποτε σε οποιαδηποτε ψησταρια, δεν ειναι πλεονεκτημα της εξιβος οτι μπορεις να φτιαξεις ανοξειδωτους ανακλαστηρες σε ενα λευκοσιδηρουργειο ή να βαλεις εναν καυστηρα που θα βρεις στο εμποριο και να τον προσαρμοσεις με δικη σου ευθυνη.

Anyway, ξαναλεω, το μεγαλυτερο θεμα για μενα ειναι η ασφαλεια. Η εξιβος απ οσο γνωριζω δεν εχει περασει καποιο τεστ ασφαλειας (τουλαχιστον οχι επισημο) και δεν φερει καποιο πιστοποιητικο. Θα πρεπει λοιπον να ειμαστε πολυ προσεκτικοι οταν προτεινουμε σε καποιον να παρει μια τετοια ψησταρια και να του αναφερουμε ολες τις παραμετρους. Σαφως ειναι μια καλη ψησταρια, αλλα θα πρεπει ο κοσμος που ενδιαφερεται να γνωριζει αυτο το πολυ σοβαρο κομματι. Για μενα δεν θα επρεπε καν να κυκλοφορει στην αγορα μεχρι να περασει ελεγχους και να παρει τα απαραιτητα πιστοποιητικα ασφαλειας. Και προφανως το γνωριζει αυτο ο ιδιοκτητης της εταιρειας, γιατι στο facebook σε ομαδα που εχει γινει δωρο μια τετοια ψησταρια στον admin για να τη διαφημισει στο καναλι του στο youtube, μολις αναφερθει το θεμα των πιστοποιητικων, διαγραφονται τα σχολια ή και ολοκληρη η δημοσιευση. Θα επρεπε να βγει ο ιδιοκτητης και να πει οριστε κυριοι, παρτε τα πιστοποιητικα ασφαλειας, παρτε τα CE, παρτε τα ολα. Οχι να διαγραφουν τα ποστ.

Αυτα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, prapasgiorgos είπε

Καλημέρα σε όλους! Καλύτερη ποιότητα weber e310 ή napoleon freestyle 425 χωρίς πλαϊνές εστίες;

Ποιοτητα ιδια πανω κατω. Η freestyle θεωρω οτι υπερεχει στα εξτραδακια που προσφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ελληνικη αντιπροσωπια δεν υπαρχει σε weber, μας καλυπτει η Γερμανια, που σιγουρα θα εχει οτι χρειαστεις. Ξερεις ομως οτι για τα επομενα πολλαααα χρονια θα βρισκεις σιγουρα οτι χρειαστεις. Ενω ο κυρ Θανασης σημερα την εχει την εξιβος, αυριο δεν την εχει και γεια σας. Αντε ψαξε μονος σου. Οποτε προτιμω να εχω την επιλογη αυτη. Επισης μεσα στα 10 χρονια εγγυησης οποιοδηποτε ανταλλακτικο θα το εχω τσαμπα, ακομα και ολοκληρο καδο αν χρειαστει σε περιπτωση που βγει ελλατωματικος.

 

Αυτα ειναι DIY δουλειες που μπορει να τις κανει ο οποιοσδηποτε σε οποιαδηποτε ψησταρια, δεν ειναι πλεονεκτημα της εξιβος οτι μπορεις να φτιαξεις ανοξειδωτους ανακλαστηρες σε ενα λευκοσιδηρουργειο ή να βαλεις εναν καυστηρα που θα βρεις στο εμποριο και να τον προσαρμοσεις με δικη σου ευθυνη.

Anyway, ξαναλεω, το μεγαλυτερο θεμα για μενα ειναι η ασφαλεια. Η εξιβος απ οσο γνωριζω δεν εχει περασει καποιο τεστ ασφαλειας (τουλαχιστον οχι επισημο) και δεν φερει καποιο πιστοποιητικο. Θα πρεπει λοιπον να ειμαστε πολυ προσεκτικοι οταν προτεινουμε σε καποιον να παρει μια τετοια ψησταρια και να του αναφερουμε ολες τις παραμετρους. Σαφως ειναι μια καλη ψησταρια, αλλα θα πρεπει ο κοσμος που ενδιαφερεται να γνωριζει αυτο το πολυ σοβαρο κομματι. Για μενα δεν θα επρεπε καν να κυκλοφορει στην αγορα μεχρι να περασει ελεγχους και να παρει τα απαραιτητα πιστοποιητικα ασφαλειας. Και προφανως το γνωριζει αυτο ο ιδιοκτητης της εταιρειας, γιατι στο facebook σε ομαδα που εχει γινει δωρο μια τετοια ψησταρια στον admin για να τη διαφημισει στο καναλι του στο youtube, μολις αναφερθει το θεμα των πιστοποιητικων, διαγραφονται τα σχολια ή και ολοκληρη η δημοσιευση. Θα επρεπε να βγει ο ιδιοκτητης και να πει οριστε κυριοι, παρτε τα πιστοποιητικα ασφαλειας, παρτε τα CE, παρτε τα ολα. Οχι να διαγραφουν τα ποστ.

Αυτα!

 μα και για αυτές  με ονοματεπώνυμο   πάλι σε εξωτερικούς  κατασκευαστές  καταφευγουν   και τα κάνουν ανοξείδωτα είτε γιατί δεν υπάρχουν στο εμπόριο είτε το ποιο σύνηθες  γιατί είναι  ακριβά μάνα μου  ,πολύ ακριβά  :)
όταν μιλούσα για καυστήρα δεν εννούσα κάποιον απο  αυτούς που μπορεί να βρεί κανείς στο εμπόριο αλλά απο τον ίδιο που κατασκέυασε την ψησταριά 
Δεν ξέρω τι  κάνει ο διαχειρηστής στην  ομάδα  του facebook   εκεί όμως υπάρχουν ομάδες που έχουν στρατευτεί  οπότε δεν  μου λέει τίποτε όποια αποψη  κανενός διαχειρηστή
 Πάντως η αλήθεια είναι οτι ένα ce θα  έπρεπε  και θα μπορούσε να το είχε η  Έξηβος είναι κρίμα  γιατί είναι πάρα πολύ καλή ψησταριά
Αλήθεια μια που το έφερε η κουβέντα  η Γουέμπερ  έχει αριθμό CE  ή είναι  υποσχετικού τύπου CE ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Αλήθεια μια που το έφερε η κουβέντα  η Γουέμπερ  έχει αριθμό CE  ή είναι  υποσχετικού τύπου CE ;

Χωρις CE και τα σχετικα πιστοποιητικα δεν περναει τπτ απο το τελωνειο κανονικα.image.jpeg.ae7ec92a0b97cca04ec60d064bcbed78.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται

DD42958E-DE02-4761-8F7D-8A7B6427F84A.jpeg.4c9d53cd13cd8fcd2963ef247f027b50.jpeg

Με μία πρώτη μάτια στο site, δεν φαίνεται να υπάρχει η έκπτωση, τουλάχιστον όχι ακόμη.

Τι μας κανεις!!!😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ξεκινησει ηδη κ googlaro και δε βρισκω εκτπωση

ομως ειδα αυτο το οποιο δεν ηξερα οτι υπηρχε https://www.skroutz.gr/s/28829298/Lodge-A-RUSTY1-Wok-για-Ψησταριά-Γόμα-Επαναφοράς-Μαντεμένιων-Επιφανειών.html

 

επίσης και αυτο μοιάζει μαγικό για μικρά μπαλονάκια κ παρεουλα 

https://lodgecastiron.gr/el/product/outdoor/sportsmans-grill-combo/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χωρις CE και τα σχετικα πιστοποιητικα δεν περναει τπτ απο το τελωνειο κανονικα.image.jpeg.ae7ec92a0b97cca04ec60d064bcbed78.jpeg

ωραίος !
βεβαια το τι περνάει  και το τι πουλιέται  με σήμανση  στην αγορά σηκώνει μεγάλη κουβέντα  τρανταχτό παραδειγμα  οι μεβρανες ψησίματος  , όπως χρειάζεται μεγάλη προσοχή  σε ότι αφορά το αλουμίνιο  και τη σχέση του στη κουζίνα   και αυτό γιατί  συγχονες μελέτες το συνδεουν με το αλτσαχάιμερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sndev είπε

εχω ξεκινησει ηδη κ googlaro και δε βρισκω εκτπωση

ομως ειδα αυτο το οποιο δεν ηξερα οτι υπηρχε https://www.skroutz.gr/s/28829298/Lodge-A-RUSTY1-Wok-για-Ψησταριά-Γόμα-Επαναφοράς-Μαντεμένιων-Επιφανειών.html

 

επίσης και αυτο μοιάζει μαγικό για μικρά μπαλονάκια κ παρεουλα 

https://lodgecastiron.gr/el/product/outdoor/sportsmans-grill-combo/

πολυ καλη η γομα!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

ωραίος !
βεβαια το τι περνάει  και το τι πουλιέται  με σήμανση  στην αγορά σηκώνει μεγάλη κουβέντα  τρανταχτό παραδειγμα  οι μεβρανες ψησίματος  , όπως χρειάζεται μεγάλη προσοχή  σε ότι αφορά το αλουμίνιο  και τη σχέση του στη κουζίνα   και αυτό γιατί  συγχονες μελέτες το συνδεουν με το αλτσαχάιμερ

Συμφωνω απολυτα. Οπως και τα ανοξειδωτα, δεν ειναι ολα καταλληλα για φαγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Συμφωνω απολυτα. Οπως και τα ανοξειδωτα, δεν ειναι ολα καταλληλα για φαγητο.

προφανώς και κάνεις λάθος !! ποιά  ανοξείδωτα δεν είναι κατάλληλα ;

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

προφανώς και κάνεις λάθος !! ποιά  ανοξείδωτα δεν είναι κατάλληλα ;

Aπ οσο εχω διαβασει το 304 και αλλο ενα (400κατι νομιζω) κανουν για φαγητο. Οποτε μιας και ειναι της μοδας να αγοραζει καποιος ανοξειδωτη σχαρα  να προσεχει απο τι stainless steel ειναι αλλα και τι υλικο εχει χρησιμοποιηθει κατα την κόλληση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...