Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Napoleon 365

IMG_20221114_123456.jpg

IMG_20221114_122817.jpg

Ωραιος , να σου πω την αληθεια μου την πλακα την θελω μονο για να φτιαξω smashed burger και αντε και κανα λαχανικο, μπριζολες πανσετες κλπ θα βγαινουν σαν "τηγανιτες" φανταζομαι, οπως και στο μαντεμενιο τηγανι, οποτε μια η αλλη :) αλλα φαινεται πολυ λαχταριστη!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγώ ένα tip για το μαντέμιΤα περισσότερα μαντέμια για BBQ έχουν διπλή επιφάνεια, από την μιά είναι πλάκα και από την άλλη ραβδωτή. Η πλάκα είναι πάρα πολύ καλή για τυριά (ταλαγάνι, χαλούμι κλπ), λαχανικά και ψάρια ενώ όταν ψήνω κρέατα στο μαντέμι τα βάζω στην ραβδωτή ώστε να φεύγουν ποιό εύκολα τα λίπη αλλά και να γίνει και το ψητό με τις γραμμές του, όπως πρέπει.    

1618339602240.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, αλλα δεν βλεπω τον λογο γιατι να χρησιμοποιησεις μαντεμενια πλακα για το κρεας, και να μην το βαλεις κατευθειαν στις σχαρες της ψησταριας ? Αφου οι περισσοτερες ετσι και αλλιως μαντεμενιες ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ναι οκ, αλλα δεν βλεπω τον λογο γιατι να χρησιμοποιησεις μαντεμενια πλακα για το κρεας, και να μην το βαλεις κατευθειαν στις σχαρες της ψησταριας ? Αφου οι περισσοτερες ετσι και αλλιως μαντεμενιες ειναι

Για τις αναφλέξεις θα σου πει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια πηρα κι εγω μαντεμενια πλακα απ το Leroy ..Στο πρωτο ζεσταμα σκευρωσε, ειναι συνηθισμενο; την περασα με ηλιελαιο και την αφησα στους 280 για κανα 15λεπτο ..Να υποθεσω low quality? τσπ το θεμα ειναι πως εκανα μπεργκερ δεν εντυπωσιαστηκα μονο με κιμα πηρα ελια λιπαρο, πλεον επειδη πετυχαινει η γυναικα το μπιφτεκι τελειο, τα τρωω με μπιφτεκι μια χαρα ειναι! Ενταξει ψηνεις λαχανικα, μπεϊκον μεχρι και καστανα και βγηκαν σουπερ μαλιστα

Αλλα..δυσκολο καθαρισμα..Τη σχαρα την τριβεις κι εισαι ετοιμος! Θα παρω κι εγω αυτη τη ξυστρα για κεραμικες εστιες που βαλατε πιο πανω

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραμένει η weber spirit ii E-310 με τους 3 καυστήρες η καλύτερη επιλογή μέχρι 600€;

Λέω να πάω να την πάρω από media markt γιατί έχω μια δώρο επιταγή από εκεί 100€ για να μου βγει 500€.

Σε σχέση με την NAPOLEON F365PGT-GR 15000W;

Επεξ/σία από Fronimitis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Ναι αλλά Σαλόνικα με 8.3 μεταφορικά αν την βάλει κανείς Αθήνα θα την χτύπησω θενκς παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Παραμένει η weber spirit ii E-310 με τους 3 καυστήρες η καλύτερη επιλογή μέχρι 600€;

Λέω να πάω να την πάρω από media markt γιατί έχω μια δώρο επιταγή από εκεί 100€ για να μου βγει 500€.

Σε σχέση με την NAPOLEON F365PGT-GR 15000W;

Η Freestyle είναι η καλύτερη επιλογή. Διαθέτει αφαιρούμενο πάτο/ταψί για πιο εύκολο καθαρισμό, μεγαλύτερη ισχύ καυστήρων κι έναν καυστήρα παραπάνω (σε σύγκριση με Weber Spirit, σε αντίστοιχη επιφάνεια ψησίματος). Η Weber Spirit II 310 έχει μεγαλύτερη επιφάνεια (60x44) από τη Napoleon Freestyle 365 (51x45). Σε αντίστοιχο μέγεθος με την 310 είναι η 425.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Παιδια πηρα κι εγω μαντεμενια πλακα απ το Leroy ..Στο πρωτο ζεσταμα σκευρωσε, ειναι συνηθισμενο; την περασα με ηλιελαιο και την αφησα στους 280 για κανα 15λεπτο ..Να υποθεσω low quality? τσπ το θεμα ειναι πως εκανα μπεργκερ δεν εντυπωσιαστηκα μονο με κιμα πηρα ελια λιπαρο, πλεον επειδη πετυχαινει η γυναικα το μπιφτεκι τελειο, τα τρωω με μπιφτεκι μια χαρα ειναι! Ενταξει ψηνεις λαχανικα, μπεϊκον μεχρι και καστανα και βγηκαν σουπερ μαλιστα

Αλλα..δυσκολο καθαρισμα..Τη σχαρα την τριβεις κι εισαι ετοιμος! Θα παρω κι εγω αυτη τη ξυστρα για κεραμικες εστιες που βαλατε πιο πανω

Λιπαρή η ελιά; ΤΙ να πω κι εγώ που πήρα κιμά από στήθος που είχε σημερα προσφορά ο Σκλ...🤭 και περίμενα να γίνει παρανάλωμα. Αλλά τελικά όλα good...IMG_20221114_190205.jpg.4f6cf95c6c323c90754eb2cbcc2a419f.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, est είπε

Λιπαρή η ελιά; ΤΙ να πω κι εγώ που πήρα κιμά από στήθος που είχε σημερα προσφορά ο Σκλ...🤭 και περίμενα να γίνει παρανάλωμα. Αλλά τελικά όλα good...IMG_20221114_190205.jpg.4f6cf95c6c323c90754eb2cbcc2a419f.jpg

Nαι η ελια εχει λιγο λιπος και ειναι καλυτερη για μπιφτεκι, κι οσο πιο πολυ εχει το κομματι που θα σου κοψει ,τοσο πιο νοστιμο κ ζουμερο βγαινει..Δυνατη φωτια απ την αρχη! Πατατα δεν εχω κανει ,φαινεται ωραια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η Freestyle είναι η καλύτερη επιλογή. Διαθέτει αφαιρούμενο πάτο/ταψί για πιο εύκολο καθαρισμό, μεγαλύτερη ισχύ καυστήρων κι έναν καυστήρα παραπάνω (σε σύγκριση με Weber Spirit, σε αντίστοιχη επιφάνεια ψησίματος). Η Weber Spirit II 310 έχει μεγαλύτερη επιφάνεια (60x44) από τη Napoleon Freestyle 365 (51x45). Σε αντίστοιχο μέγεθος με την 310 είναι η 425.

Λόγω της μεγαλύτερης επιφάνειας που μου έγραψες(κι ευτυχώς γιατί δεν το είχα προσέξει) επέλεξα την Weber τελικά γιατί η Napoleon 425(αυτή έχει 4 εστίες κι όχι η 365 που έγραψα εγώ ) έβγαινε εκτός budget μου.

 

Επεξ/σία από Fronimitis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Λόγω της μεγαλύτερης επιφάνειας που μου έγραψες(κι ευτυχώς γιατί δεν το είχα προσέξει) επέλεξα την Weber τελικά για η Napoleon 425(αυτή έχει 4 εστίες κι όχι η 365 που έγραψα εγώ ) έβγαινε εκτός budget μου.

 

Καλορίζικη και με το καλό να παραλάβεις!
Λογικά θα «βγάλει» και η Napoleon προσφορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Καλορίζικη και με το καλό να παραλάβεις!
Λογικά θα «βγάλει» και η Napoleon προσφορές.

Σε ευχαριστώ πολύ!Νταξει την δουλειά μου θα την κάνω πολύ καλύτερα από μια παλιά Campingaz που έχω τώρα που θυμίζει περισσότερο τζάκι με τόσες εστίες που δημιουργεί όταν ψήνω ,παρά ψησταριά.

Επεξ/σία από Fronimitis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...