Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Napoleon Freestyle 425 SIB στα 999 σε όλα τα μεγάλα και Rogue 525 SB στα 1099 στο you.gr. Δύσκολη επιλογή, από τη μία έχεις infrared, από την άλλη είναι Rogue και πιο μεγάλη.

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-1/psistaria-ugraeriou-napoleon-freestyle-425-sib-gra

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-1/psistaria-ugraeriou-napoleon-rogue-525-sb-black-do

Δεν είναι και all time low, αλλά για την  εποχή δεν είναι και άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

32 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Λουκάνικα, μπιφτέκια, σουβλάκια κοτόπουλο και χοιρινό για σήμερα

3A6A022A-C360-48AF-A803-BA48C9487A9C.jpeg.d30de4b76af18c1d22ec4954ed758311.jpeg

Εκει στον δευτερο οροφο τι ψηνεις? Τα εχεις βαλει για να ζεσταινονται μεχρι να βγουνε τα κάτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2022 στις 1:22 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

Δεν είπα ότι ψήνω με ανοιχτό καπάκι. Είπα ότι κρατάει πολύ καλή θερμοκρασία και μπορώ και γυρίζω ακόμα και ένα ένα τα παϊδάκια χωρίς πρόβλημα. 

Είπα τα θετικά και τα αρνητικά της συγκεκριμένης ψησταριάς όπως τα βλέπω εγώ. Προφανώς και το after sale support είναι πολύ μεγάλο θέμα. Σε μια Weber θα βρεις ανταλλακτικά για ψησταριά που είχες πάρει το 1990. Γιατί να επιλέξεις μια no name που σήμερα υπάρχει και αύριο όχι? Που αμφιβάλλω αν έχει περάσει κάποιο τεστ ασφαλείας και δεν θα κινδυνεύεις να βάλεις φωτιά στο κτήριο. 

 Φαντάσου με  τρεις καυστήρες επιπλέον πόσο πιο εύκολο θα  είναι το ψήσιμο 

δεν είναι τυχαίο που  όλες οι  ψησταριές κορυφαίας ποιότητας έχουν τέτοιου είδους καυστήρες , και βέβαια είναι ανοξείδωτες 

  Υποστήριξη  εταιρείας... Μεγάλη κουβέντα,  πρόσφατα κάπου διάβασα όπου κάποιος έψαχνε να βρει ένα τρόπο να συνδέσει μεγάλη φιάλη σε μια φορητή Γουέμπερ , και αυτό γιατί η εταιρεία του ζητούσε 70 ευρώ για ένα απλό σύνδεσμο, κόστους κάτω των 5 ευρώ 

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που επέλεξα την Έξηβος , πρώτα από όλα είναι ανοξείδωτη  κάτι που  διασφαλίζει  όχι μόνο την αντοχή στο χρόνο  αλλά και την ευκολία στην χρήση χωρίς   σοβαρές απαιτήσεις σε συντήρηση , αφού στην ουσία είναι μια καμουφλαρισμένη επαγγελματική  ψησταριά . 

Εννοείται ότι με απασχόλησε η ασφάλεια  το 50% των περιπτώσεων  πυρκαγιάς που ξεκινάνε από τον κάδο , στην Έξηβος όμως υπάρχει συρτάρι με νερό που προστατεύει , , ένα άλλο δύσκολο σημείο που χρειάζεται προσοχή είναι ο χώρος κάτω από την ψησταριά , οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μπορούν κατά περίπτωση να δημιουργήσουν πρόβλημα στο σωλήνα τροφοδοσίας,  πριν λίγο καιρό είχα διαβάσει για μια περίπτωση παραλίγο τραγωδία στην οποία το λάστιχο τροφοδοσίας άρχισε να λιώνει γιατί ακουμπούσε σε κάποιο καυτό σημείο  της ψησταριάς από κάτω  , από θαύμα δεν έγινε τίποτα, 

στην Έξηβος  το λάστιχο αυτό ξεκινά έξω από την ψησταριά και προφανώς είναι πιο ασφαλές 

Τώρα εάν εσύ έχεις εντοπίσει κάτι που κατά την γνώμη σου είναι επικίνδυνο θα ήθελα να μου το πεις για να προστατευτώ 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εκει στον δευτερο οροφο τι ψηνεις? Τα εχεις βαλει για να ζεσταινονται μεχρι να βγουνε τα κάτω?

Στην συγκεκριμένη φωτό,, έχω βάλει λουκάνικα και σουβλάκια χοιρινό. Στην βοηθητική σχάρα μπορείς να κάνεις έμμεσο ψήσιμο, οπότε μόλις είναι έτοιμα τα κρέατα που βρίσκονται στην κάτω σχάρα, βάζεις τα κρέατα που έχεις στην βοηθητική, εφόσον το επιθυμείς, ώστε να τα ψήσεις με άμεσα ψήσιμο. Ουσιαστικά «κερδίζεις» χρόνο, καθώς τα κρέατα που βρίσκονται στην βοηθητική σχάρα έχουν ήδη «ανεβάσει» εσωτερική θερμοκρασία. Όταν έχω να ψήσω πολλά κρέατα, χρησιμοποιώ και την κύρια και την βοηθητική σχάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Υποστήριξη  εταιρείας... Μεγάλη κουβέντα,  πρόσφατα κάπου διάβασα όπου κάποιος έψαχνε να βρει ένα τρόπο να συνδέσει μεγάλη φιάλη σε μια φορητή Γουέμπερ , και αυτό γιατί η εταιρεία του ζητούσε 70 ευρώ για ένα απλό σύνδεσμο, κόστους κάτω των 5 ευρώ 

Φορητή ψησταριά συνήθως πάει με μικρά φιαλιδια. Το ότι η Weber ζητάει 70€ για τον αντάπτορα ή 200€ για τη σούβλα είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν εννοώ αυτό για υποστήριξη. Στη Weber και σε αντίστοιχες σοβαρές εταιρείες θα βρεις ότι θες, όποτε το θες. Αν διαβάσεις σε αμερικάνικα φόρουμ βρίσκουν ανταλλακτικά, αλλά και ολοκληρα καπάκια για ψησταριές 30+ ετών. Στην εξιβος άντε βρες τον κυρ Θανάση να σου βρει ανταλλακτικό όταν το χρειαστείς. 

 

37 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Εννοείται ότι με απασχόλησε η ασφάλεια  το 50% των περιπτώσεων  πυρκαγιάς που ξεκινάνε από τον κάδο , στην Έξηβος όμως υπάρχει συρτάρι με νερό που προστατεύει , , ένα άλλο δύσκολο σημείο που χρειάζεται προσοχή είναι ο χώρος κάτω από την ψησταριά , οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μπορούν κατά περίπτωση να δημιουργήσουν πρόβλημα στο σωλήνα τροφοδοσίας,  πριν λίγο καιρό είχα διαβάσει για μια περίπτωση παραλίγο τραγωδία στην οποία το λάστιχο τροφοδοσίας άρχισε να λιώνει γιατί ακουμπούσε σε κάποιο καυτό σημείο  της ψησταριάς από κάτω  , από θαύμα δεν έγινε τίποτα, 

στην Έξηβος  το λάστιχο αυτό ξεκινά έξω από την ψησταριά και προφανώς είναι πιο ασφαλές 

Τώρα εάν εσύ έχεις εντοπίσει κάτι που κατά την γνώμη σου είναι επικίνδυνο θα ήθελα να μου το πεις για να προστατευτώ 

Ένα μηχάνημα που δεν έχει καμία πιστοποίηση ασφάλειας, εγώ δεν θα το έβαζα στο μπαλκόνι μου πάντως.

Όσον αφορά τη ζέστη κάτω από την ψησταριά θα σου πω το εξής. Μια φορά την καθάριζα και έβαλα από κάτω μια πλαστική σακούλα εκεί ου τρέχει το λίπος για να μην λερωσω το μπαλκόνι. Μετά στα καπάκια έψησα, αλλά είχα ξεχάσει να βγάλω τη σακούλα.  Δεν είχε πάθει τπτ. Δεν βγαίνει καθόλου ζέστη από κάτω. Τώρα σε άλλες no name δεν ξέρω τι γίνεται.

42 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

δεν είναι τυχαίο που  όλες οι  ψησταριές κορυφαίας ποιότητας έχουν τέτοιου είδους καυστήρες , και βέβαια είναι ανοξείδωτες

Στα συν είναι ότι ότι είναι ανοξειδωτη φυσικά, αλλά αυτό το λεπτό καπάκι που στραβώνει αν το ανοίξεις από το πλάι, δεν μπορώ να το βλέπω. Βάλε τουλάχιστον κάτι να το κρατάει να μην λυγίζει τόσο πολύ. 

Τέλος πάντων, πολλά είπαμε. Ούτε δικές μας εταιρείες να ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DiamadisT είπε

Napoleon Freestyle 425 SIB στα 999 σε όλα τα μεγάλα και Rogue 525 SB στα 1099 στο you.gr. Δύσκολη επιλογή, από τη μία έχεις infrared, από την άλλη είναι Rogue και πιο μεγάλη.

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-1/psistaria-ugraeriou-napoleon-freestyle-425-sib-gra

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-1/psistaria-ugraeriou-napoleon-rogue-525-sb-black-do

Δεν είναι και all time low, αλλά για την  εποχή δεν είναι και άσχημα.

Ο μεγαλος χώρος είναι μεγάλα ατού- το πλα:in;o infra πολύ βοηθητικό και αξιόλογο αλλά όχι απαραίτητο. Εγώ πήρα με πλαϊνό infra αλλά αν με ρωτούσες τώρα -θεωρώ- τον πίσω καυστήρα πιο χρήσιμο

Επεξ/σία από skskre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Kyrx είπε

Καλησπέρα 

Εκτος από τον original φακό για weber spirit έχετε βρει κατι άλλο εξίσου καλό?

Πήρα αυτόν και με το άγκριστρο που έχει τον κρεμάω στο χερούλι και καθώς ανοίγω το καπάκι "σφηνώνει". Με βολέυει. Πήρα και έναν άλλον από e-shop αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2022 στις 8:55 ΜΜ, ilpapacha είπε

Όταν χρησιμοποίησα την μαντεμένια πλάκα που δεν έχει επισμάλτωση, την άφηνα να κρυώσει, όπως αναφέρει και ο @SagoniasSlutRos, καθάριζα τα χοντρά με μία πλαστική σπάτουλα και έπειτα την τοποθετούσα όρθια στον νεροχύτη, ώστε να ρέει πάνω της καυτό νερό. Έπειτα την καθάριζα με την πλαστική σπάτουλα και ένα χρησιμοποιημένο σφουγγάρι κουζίνας,  από την πράσινη μεριά.

Από την στιγμή που πήρα την επισμαλτωμένη, χρησιμοποιώ μια μεταλλική σπάτουλα όπου είναι κατάλληλη για καθαρισμό κεραμικών εστιών. Πλέον το καθάρισμα είναι πολύ πιο γρήγορο/εύκολο, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα να την «τραυματίσω».

Οποτε αφου εχουν περασει και οι 2 απο τα χερια σου, προτεινεις καλυτερα την επισμαλτωμενη? Λεω μπας και παρω και εγω  1 για την 425 τωρα στο BF , οι διαφορα μεταξυ των 2 πλακων ειναι κανα 10ρικο, δεν ειναι τραγικο, εσυ ποια προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Οποτε αφου εχουν περασει και οι 2 απο τα χερια σου, προτεινεις καλυτερα την επισμαλτωμενη? Λεω μπας και παρω και εγω  1 για την 425 τωρα στο BF , οι διαφορα μεταξυ των 2 πλακων ειναι κανα 10ρικο, δεν ειναι τραγικο, εσυ ποια προτεινεις?

Όντως η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη. Καλύτερα να επιλέξεις την επισμαλτωμένη. Ουσιαστικά δεν χρειάζεται καμία συντήρηση και μπορείς να την καθαρίσεις πολύ εύκολα/γρήγορα με ζεστό νερό και με μία σπάτουλα/ξύστρα για κεραμικές εστίες, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ. Την σκουπίζεις με χαρτί κουζίνας/πετσέτα και είναι μια χαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Οποτε αφου εχουν περασει και οι 2 απο τα χερια σου, προτεινεις καλυτερα την επισμαλτωμενη? Λεω μπας και παρω και εγω  1 για την 425 τωρα στο BF , οι διαφορα μεταξυ των 2 πλακων ειναι κανα 10ρικο, δεν ειναι τραγικο, εσυ ποια προτεινεις?

Βάλε κανα link να ψωνίσουμε και εμείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...