Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σωστή πλάκα (πλατώ) είναι από μαντέμι, εγω την καθαρίζω όταν είναι καυτή με σπάτουλα & με σόγια και ένα πέρασμα με χαρτί κουζίνας. Αμα κρυώσει είναι λίγο δύσκολο να βγούν τα λίπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, costas_ είπε

Η σωστή πλάκα (πλατώ) είναι από μαντέμι, εγω την καθαρίζω όταν είναι καυτή με σπάτουλα & με σόγια και ένα πέρασμα με χαρτί κουζίνας. Αμα κρυώσει είναι λίγο δύσκολο να βγούν τα λίπη 

Η σωστή πλάκα είναι αυτή που ταιριάζει σωστά στη ψησταριά και οι μαμησιες να σε σίγουρος είναι προσμείξεις με κάποιο ποσοστό μαντεμιου :)

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sndev είπε

μολις εφαγα smashed burger με αυτα. Μόλις όμως!

μια ερωτηση πηγα πηρα μια μεγαλη πλακα για τα smashed , τοσο καιρο τα εκανα σε τηγανια lodge οποτε ο καθαρισμος ηταν στη κουζίνα

την Πλάκα, πως την καθαρίζετε απο τα λιποι και τα τυριά ? μη μου πειτε κ αυτη κουζινα 

Όταν χρησιμοποίησα την μαντεμένια πλάκα που δεν έχει επισμάλτωση, την άφηνα να κρυώσει, όπως αναφέρει και ο @SagoniasSlutRos, καθάριζα τα χοντρά με μία πλαστική σπάτουλα και έπειτα την τοποθετούσα όρθια στον νεροχύτη, ώστε να ρέει πάνω της καυτό νερό. Έπειτα την καθάριζα με την πλαστική σπάτουλα και ένα χρησιμοποιημένο σφουγγάρι κουζίνας,  από την πράσινη μεριά.

Από την στιγμή που πήρα την επισμαλτωμένη, χρησιμοποιώ μια μεταλλική σπάτουλα όπου είναι κατάλληλη για καθαρισμό κεραμικών εστιών. Πλέον το καθάρισμα είναι πολύ πιο γρήγορο/εύκολο, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα να την «τραυματίσω».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Όταν χρησιμοποίησα την μαντεμένια πλάκα που δεν έχει επισμάλτωση, την άφηνα να κρυώσει, όπως αναφέρει και ο @SagoniasSlutRos, καθάριζα τα χοντρά με μία πλαστική σπάτουλα και έπειτα την τοποθετούσα όρθια στον νεροχύτη, ώστε να ρέει πάνω της καυτό νερό. Έπειτα την καθάριζα με την πλαστική σπάτουλα και ένα χρησιμοποιημένο σφουγγάρι κουζίνας,  από την πράσινη μεριά.

Από την στιγμή που πήρα την επισμαλτωμένη, χρησιμοποιώ μια μεταλλική σπάτουλα όπου είναι κατάλληλη για καθαρισμό κεραμικών εστιών. Πλέον το καθάρισμα είναι πολύ πιο γρήγορο/εύκολο, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα να την «τραυματίσω».

Για δώσε λινκ από τη σπάτουλα η κάποια παρόμοια να πάω να τη πάρω Δευτέρα!

 

Ps δεν εννοείς την κλασική ξύστρα κεραμικών εστιών;

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, sndev είπε

Για δώσε λινκ από τη σπάτουλα η κάποια παρόμοια να πάω να τη πάρω Δευτέρα!

Όπως πχ η παρακάτω 

20BF5D44-37ED-47D6-9401-CFD6438894C4.jpeg.dea5b56fdca67b8787d96052a137f42c.jpeg

την συγκεκριμένη την πήρα πριν κάποιες μέρες από τον Σκλαβενίτη, καθώς την θέλω για την επισμαλτωμένη πλάκα που έχω στο εξοχικό. Όλα τα σούπερ μάρκετ, τουλάχιστον τα μεγάλα καταστήματα, έχουν την ίδια ή κάποια αντίστοιχη στα ράφια τους. 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sndev είπε

Η σωστή πλάκα είναι αυτή που ταιριάζει σωστά στη ψησταριά και οι μαμησιες να σε σίγουρος είναι προσμείξεις με κάποιο ποσοστό μαντεμιου :)

Δεν το κατάλαβα το σχόλιό σου ..και δεν έχω και κάποια αμφιβολία. Εγώ έχω πλατώ της Broil King για την ψησταριά μου (Monarch), το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και φυσικά ταιριάζει απόλυτα. Επίσης είναι γωστό ότι το μαντέμι είναι χυτοσίδηρος, δηλαδή κράμα σιδήρου με προσμείξεις όπως λες και εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Καλησπέρα σε όλους. Χαλάω λίγο το τσικνο-κρετατοκλίμα του νήματος :D αλλά πρέπει να σας ρωτήσω.

Έφτιαξα ένα κέικ καρότου στην Naterial με δύο καυστήρες, σταθερά στους 180 βαθμούς όπως έκανα και στον ηλεκτρικό φούρνο. Η γεύση εξαιρετική, αλλά σε αλουμινένια φόρμα κέικ (κανονικά χρησιμοποιώ σιλικόνης) άρπαξε το κέικ και μαύρισε από κάτω και πλάγια. Όπου δλδ ακουμπούσε. Δεν έβαλα λίγο βούτυρο από αφηρημάδα (βλ. χρήση φόρμας σιλικόνης). Θεωρείτε ότι το καμένο μέρος προήλθε από αυτό ή επειδή ήταν πολύ κοντά στους καυστήρες (aka, πάνω στη σχάρα);

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Θα ξαναδοκιμάσω φυσικά, με περισσότερη προσοχή από σήμερα, αλλά όχι σύντομα. Ευχαριστώ.

Αυτό συνέβη λόγω της άμεσης θερμότητας που το σκεύος δεχόταν από κάτω. Πίτες, ψωμιά κλπ γίνονται πράγματι πολύ νόστιμα σε γκρίλ με καπάκι αλλά αποκλειστικά με έμμεσο ψήσιμο. Δηλαδή, θα πρέπει η πηγή της θερμότητας (κάρβουνα, καυστήρας αερίου ή ηλεκτρική αντίσταση) να μην βρίσκεται ακριβώς κάτω από το φαγητό αλλά πιο πλάι ώστε να υπάρχει κατά το δυνατόν ομοιόμορφη κατανομή σε όλο το θάλαμο όπως δηλαδή σε έναν φούρνο. Με τους δύο καυστήρες που έχεις, θα έπρεπε να είναι ανοιχτός ο ένας και το ταψί να είναι πάνω από τον σβηστό. Εναλλακτικά, με τους δύο καυστήρες ανοιχτούς, θα μπορούσες να τοποθετήσεις το ταψί σε μια δεύτερη σχάρα, υπερυψωμένη κατά 2 εκ. ή περισσότερο και στην κανονική ένα διπλό φύλλο αλουμινόχαρτου στο μέγεθος του ταψιού. Το ψήσιμο θα είναι σαν του φούρνου, πιο νόστιμο αλλά θα χρειαστεί και περισσότερη ώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Όπως πχ η παρακάτω 

20BF5D44-37ED-47D6-9401-CFD6438894C4.jpeg.dea5b56fdca67b8787d96052a137f42c.jpeg

την συγκεκριμένη την πήρα πριν κάποιες μέρες από τον Σκλαβενίτη, καθώς την θέλω για την επισμαλτωμένη πλάκα που έχω στο εξοχικό. Όλα τα σούπερ μάρκετ, τουλάχιστον τα μεγάλα καταστήματα, έχουν την ίδια ή κάποια αντίστοιχη στα ράφια τους. 

εισαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ. ΜΑΚΡΑΝ το καλύτερο τιπ για καθαρισμό μόλις το δοκίμασα κ καθαρισε για ΠΛΑΚΑ με ζεστό νερο. δε μπορεις να φανταστείς πως ενθουσιάστηκα με την ευκολια

 

34 λεπτά πριν, costas_ είπε

Δεν το κατάλαβα το σχόλιό σου ..και δεν έχω και κάποια αμφιβολία. Εγώ έχω πλατώ της Broil King για την ψησταριά μου (Monarch), το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και φυσικά ταιριάζει απόλυτα. Επίσης είναι γωστό ότι το μαντέμι είναι χυτοσίδηρος, δηλαδή κράμα σιδήρου με προσμείξεις όπως λες και εσύ. 

Έχεις δίκιο, το εγραψα κάπως αλλά αυτοι που χρησιμοποιούν πραγματικά μαντέμια όπως της lodge νομίζω το έπιασαν.

Έχω αναφέρει αρκετά παλιότερα οτι κανένα πλατο απο τις μαμα εταιρίες δεν είναι καθαρό μαντέμι και δεν Κάνει τι δουλεία ΟΠΩΣ πρέπει. ποσο μαλλον κατι των 20 ε που λενε μαντεμενιες πλακες ας πούμε τυχαια lerroy .. 

Να το πω αλλιώς ΑΝ βγάλεις το μαμισιο και ας ειναι "μαρκα" και βάλεις lodge Utopia Cuisinel etv και πεταξεις πάνω κρεας και το συγκρινεις με της "weber broil king etc" θα δεις οτι το αποτέλεσμά και γευστικά ειναι η μερα με τη νυχτα. το ιδιο η μερα με τη νυχτα ειναι και στη διατηρηση της θερμοκρασιας οταν πετάς το ψητο πάνω.     

τωρα, αυτά τα 3τα αλλα καλύτερα σκευή για τις ψησταριες δεν ειναι το "σωστό" μαντέμι γιατι δεν καλύπτει σωστα ολη την επιφανεια με αποτέλεσμα η ψησταρια στο συνολο να μην εχει σωστή θερμοκρασια και να την χανει και πολυ γρήγορα

Συνδυαστικά στις 2 τελευταίες παραγράφους έρχομαι και συμπληρώνω η σωστή Πλάκα εντελη  ειναι αυτη που ταιριαζει στη ψησταριά. δλδ , η περίπου μαντεμένια της ψησταριάς, γιατι η διατηρηση της θερμοκρασιας ειναι πιο σημαντική στο συνολο απο τη τελεια κρούστα κ τις  αντιδράσεις maillard , θα παρεις ενα 6,5-7/10 αντι για ενα 9.5/10.

το πραγματικο μαντέμι δεν εχει απλά προσμίξεις αλλά αποτελείτε πάνω από 95% χυτοσίδηρο που δυστυχώς broil weber κτλ ειναι στο 65-70% βαρια 

Ελπίζω να μη σε εκαψα.. Πάντως δεν ηταν ειρωνικό το σχολιο μου , ηταν κυριως λογοπαίγνιο γτ θεωρώ κοροϊδία αυτο που πουλάνε για την ονομασια που δίνουνε.. το χω ξαναπεί.. μπαρα υγειας και διαβαζεις συστατικα 40% ζαχαρη 20% γλυκοζη με μαυρη σοκολάτα κ στα ποσοστα λεει 1,5% :)

 

αυτο δε θα το παρεις με κανενα μαντεμενιο πλατο μαμας εταιριας bbq και εχει τεράστια γευστική διαφορά.. 

Spoiler

image.png.9efa8770da7b38b9e4f82de7a20040ac.png

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, est είπε

Αυτό συνέβη λόγω της άμεσης θερμότητας που το σκεύος δεχόταν από κάτω. Πίτες, ψωμιά κλπ γίνονται πράγματι πολύ νόστιμα σε γκρίλ με καπάκι αλλά αποκλειστικά με έμμεσο ψήσιμο. Δηλαδή, θα πρέπει η πηγή της θερμότητας (κάρβουνα, καυστήρας αερίου ή ηλεκτρική αντίσταση) να μην βρίσκεται ακριβώς κάτω από το φαγητό αλλά πιο πλάι ώστε να υπάρχει κατά το δυνατόν ομοιόμορφη κατανομή σε όλο το θάλαμο όπως δηλαδή σε έναν φούρνο. Με τους δύο καυστήρες που έχεις, θα έπρεπε να είναι ανοιχτός ο ένας και το ταψί να είναι πάνω από τον σβηστό. Εναλλακτικά, με τους δύο καυστήρες ανοιχτούς, θα μπορούσες να τοποθετήσεις το ταψί σε μια δεύτερη σχάρα, υπερυψωμένη κατά 2 εκ. ή περισσότερο και στην κανονική ένα διπλό φύλλο αλουμινόχαρτου στο μέγεθος του ταψιού. Το ψήσιμο θα είναι σαν του φούρνου, πιο νόστιμο αλλά θα χρειαστεί και περισσότερη ώρα.

Φανταστικός, ευχαριστώ πολύ. Φαντάστηκα ότι η κοντινή απόσταση από τη φωτιά θα έπαιζε τον ρόλο, αλλά το λάθος με το βούτυρο που δεν χρησιμοποίησα, με μπέρδεψε. Ψωμί έφτιαξα πριν καιρό, πάνω σε πέτρα ψησίματος, είχα το ίδιο αποτέλεσμα (κάπου εδώ μέσα έχω βάλει και φωτό) με καμμένη τη βάση. Δεν έχω ξαναφτιάξει έκτοτε, αλλά έχεις δίκιο: θυμάμαι ότι κατέληξα πώς η θερμοκρασία ήταν πολύ υψηλή.

1) Με τον έναν καυστήρα σβηστό, δυστυχώς η θερμοκρασία δεν θα φτάσει στους 180 που θεωρητικά θέλω. Θεωρείς ότι σε χαμηλότερη θερμοκρασία δεν θα είναι πρόβλημα το ψήσιμο;

2) Αν βάλω τη φόρμα του κέικ στη βοηθητική σχάρα που υπάρχει ψηλά, θα κάνω την ίδια δουλειά όπως με το τιπ της υπερυψωμένης σχάρας;

 

Σε άλλα νέα, γιατί η μπουκάλα δείχνει αυτή την ένδειξη;

Spoiler

udiW33tXpHSD0dOocDt79hVFreeU8kstxyGCuB_jzEOra_zGIizND4sUr2jivAO0dLBMCkvhyGv-KuU8LCdCRERbcWcvV_T7Qp_7mpoPyi-l8pLzZb-6j4XtfRRBWJxhTp7aV6QI823C1GqWITPxEgEA83JuLRJVnqIdv7i1ybpVIzLVdQKPF7g2luQSTC0u2br58Uk0lYdr03_TWY8SDiaH5w9k8fp-aQfsig3oyjd-f3OYnl3wQAtQzLscjgUwnGd_neJQKG5McxBtU8DTBGvpQCuDT9K7pD6HXT1_h9S24RA4YA-lstoeWO74bCX9HTHhiMNTPpbUC-O2CCZHIss719xLQmkeND7aF-14u2ylMsuEvjvoC5f9oK0-n-WFYReb-aFo1l1H8jlhIlVOCG9JvnkA3Gfqi6UgJ6p_G2xmzRpSPDcFdhL3zLCvxRNrAyqvQhtc0yMk2qYgFMjUVI7r8GX-MoatNHICMW763R2hQycGdzz1iRlOni52mpQW0nqtfsmXkLkuMfXOCaBnDVp5slTAwgpyhWUph_w2zUcEcH0ThNDoLmq0GgEArB1i0D-Hr74qTdhJoSGKuushWvPGCa3mZnojru9EXfy_EDV_L9xvT7-YcHSD2tXKSm5KOLsVUHnC9H-xVosjpU3lZQuZiwzLjGT9j7woeChOJAmzj4NwVY8FoZe-vSSGJdSzjV3j_NM2d8jiRy5l2HsflP5ejXqLBapWREHTtNaVIPuapvmlKnPJZJic0DXwRRKxKsMR81f0YI6P5YgbZBa9p2q8vqOGzPZO5SE4kDCSOWYmqL8hlzhOAH3i5fNH_WtiUM5vfA9iNtbZnPCvqj-3k7Y99RshY_9puuGwSiqy-rg8LTqvyPybv_NSPH7yUZSrGISPX4P6OSgcKzCwlmW5HKu8g4dsIemrV4kq6eLNR7eOj8h2yg=w546-h969-no?authuser=0

Ενώ είναι ανοιχτή, η βελόνα βρίσκεται οριακά στο κόκκινο. Σημαίνει ότι τελειώνει το αέριο; Να πάω για αγορά νέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πιστεύω ότι θα πιάσει θερμοκρασία αφού το καπάκι θα είναι συνέχεια κλειστό και δεν θα διαφεύγει η θερμότητα.

2)Η μεγάλη απόσταση της βοηθητικής σχάρας από τους καυστήρες δημιουργεί από μόνη της συνθήκες έμμεσου ψησίματος. Θά σου έλεγα να δοκιμάσεις σε χαμηλή ένταση και χωρίς ακόμα να παρεμβάλλεται αλουμινόχαρτο, ταψί ή οτιδήποτε άλλο.

 

Όσο για τη μπουκάλα, επειδή μαλλον έχεις λίγο αέριο που είναι κρίμα να το επιστρέψεις, Θα σου πρότεινα να αγοράσεις και μια δεύτερη. Η αξία των φιαλών είναι επιστρεφόμενη και δεν χάνεις τα χρήματα που διαθέτεις για την αγορά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Έπειτα από την αναφορά του @sndev για τα ψωμάκια Burger Σόβολος, πέρασα σήμερα από το ομώνυμο κατάστημα της Καλλιθέας και προμηθεύτηκα κάποια τεμάχια. Εκ πρώτης όψεως φαίνονται αρκετά καλά. Ελπίζω σύντομα να γίνει και η δοκιμή.

502919C8-5279-4246-88B9-25DE9A82E3AE.jpeg.45baba99105a73801402bd282deffb43.jpeg

Επιβεβαιωνω τα ψωμακια του Σοβολου για burger ειναι απο τα καλυτερα που εχω βρει.

Απλωσε κ λιγο βουτυρακι εξωτερικα για μεγιστη απολαυση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/22030160/Broil-King-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-3-Εστίες-BK-310.html

Αυτή θα λέγατε οτι είναι μια vfm επιλογή ή υπάρχουν καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά και εδώ πληρώνεις το όνομα;

(Χρήση 4-6 άτομα)

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...