Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

χαχα ναι !!   τώρα ελπίζω να  σωστό  https://www.car.gr/316230415

Αξιζει γενικοτερα απο θεμα ψησιματος,αναφλεξεις κλπ? Δεν εχει τυχει ουτε να δω απο κοντα ουτε να ψησω-δοκιμασω απο ψησταρια σε αυτο το υφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Αξιζει γενικοτερα απο θεμα ψησιματος,αναφλεξεις κλπ? Δεν εχει τυχει ουτε να δω απο κοντα ουτε να ψησω-δοκιμασω απο ψησταρια σε αυτο το υφος.

πολύ! και η επομενη ψησταρια μου θα ειναι τετοια.
Δεν βρισκω κανεναν λογο (περα απο την βαση και την υποτιθεμενη ομορφια) να δωσεις 600-1000€ για bbq υγραεριου εμποριου για οικιακη χρηση και οχι να παρεις επαγγελματικη ψησταρια που με αυτη ψηνουν επαγγελματιες.
Ειδα ψησταρια των 750€ το καλοκαιρι στο χωριο να ψηνει στην ταβερνα του χωριου και χαζεψα. Νοστιμια? ευκολια? δυναμη? καθαρισμα? αναφλέξεις μηδενικες?

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, andreaspA είπε

πολύ! και η επομενη ψησταρια μου θα ειναι τετοια.
Δεν βρισκω κανεναν λογο (περα απο την βαση και την υποτιθεμενη ομορφια) να δωσεις 600-1000€ για bbq υγραεριου εμποριου για οικιακη χρηση και οχι να παρεις επαγγελματικη ψησταρια που με αυτη ψηνουν επαγγελματιες.
Ειδα ψησταρια των 750€ το καλοκαιρι στο χωριο να ψηνει στην ταβερνα του χωριου και χαζεψα. Νοστιμια? ευκολια? δυναμη? καθαρισμα? αναφλέξεις μηδενικες?

Τσεκαρε αν εχει πιστοποιησεις ασφαλειας, CE κλπ...

Επισης αναφλεξεις μια χαρα εχει και αυτη οπως ολες. Απο αλλες λιγοτερο, απο αλλες περισσοτερο.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχα κανα outdoor kitchen φαση με κηπ και τα σχετικα μπορει να την επερνα :) Το μονο θετικο που βλεπω εχω, ειναι το ταψακι με νερο που την κανει λιγο πιο ευκολη στο καθαρισμα σε σχεση με το αφαιρουμενο ταψι, αλλα οχι τοσο δραματικη διαφορα. Ειναι και το οπτικο κομματι μεσα στην εξισωση. Εγω καθαριζω παντα το αφαιρουμενο ταψι μετα απο καθε ψησιμο, δεν ειναι ουτε 60 δευτερολεπτα υποθεση, οποτε μικρο το κακο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλαω για αναφλεξεις δεν εννοω οτι με καποιο μαγικο τροπο θα σταζουν τα λιπη πανω απο μια καυτη εστια-ανοιχτη φλογα και δεν θα εχει αναφλεξεις,απλα σε σχεση με τις φτηνες-κινεζικες τυπου unimac κλπ εαν ειναι καλυτερη. Π.χ. απ'οτι βλεπω-διαβαζω η kenton σε σχεση με τις bormann εινα κλασεις ανωτερη σε θεματα αναφλεξεων,κατανομης θερμοκρασιας κλπ. Για εμενα βασικα θελω να κανω μια αναβαθμιση απο τη unimac που την πηρα ετσι για μια πρωτη γευση-αποψη η οποια με ταλαιπωρησε αρκετα στο θεμα αναφλεξεις(μεχρι που αρπαξε καποια στιγμη,ευτυχως χωρις να κλαψουμε τιποτα και ψιλοβελτιωθηκε απο τοτε για καποιο περιεργο λογο),της κατανομης θερμοτητας οπως και πλεον να παιρνει και σουβλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Οταν μιλαω για αναφλεξεις δεν εννοω οτι με καποιο μαγικο τροπο θα σταζουν τα λιπη πανω απο μια καυτη εστια-ανοιχτη φλογα και δεν θα εχει αναφλεξεις,απλα σε σχεση με τις φτηνες-κινεζικες τυπου unimac κλπ εαν ειναι καλυτερη. Π.χ. απ'οτι βλεπω-διαβαζω η kenton σε σχεση με τις bormann εινα κλασεις ανωτερη σε θεματα αναφλεξεων,κατανομης θερμοκρασιας κλπ. Για εμενα βασικα θελω να κανω μια αναβαθμιση απο τη unimac που την πηρα ετσι για μια πρωτη γευση-αποψη η οποια με ταλαιπωρησε αρκετα στο θεμα αναφλεξεις(μεχρι που αρπαξε καποια στιγμη,ευτυχως χωρις να κλαψουμε τιποτα και ψιλοβελτιωθηκε απο τοτε για καποιο περιεργο λογο),της κατανομης θερμοτητας οπως και πλεον να παιρνει και σουβλα. 

Kαλα απο unimac εννοειται οτι ειναι καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα χρειαστώ τη βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί πραγματικά. Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ ψησταριά με κάρβουνο, άλλα έχοντας διαβάσει αρκετά το νήμα και έχοντας ζηλέψει τα ψησίματα σας, έχω μπει στο τρυπάκι να κινηθώ για αγορά ψησταριάς υγραερίου. Θα ήθελα να κινηθώ κοντά στα 400 ευρώ αλλά αν πετύχω καμιά σούπερ προσφορά να ανέβω max στα 500. Οπότε θα ήθελα από εσάς να με κατευθύνεται ώστε να πάρω το καλύτερο δυνατό σε αυτά τα χρήματα. Με μόνο κριτήριο τις τιμές τιμές στο σκρουτζ και περιμένοντας τη βοήθεια σας ξεχωρίζω τις παρακάτω:

Naterial Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένια Σχάρα με 4 Εστίες Kenton στα 300€

Bormann Elite Ψησταριά Υγραερίου BBQ4500 με Μαντεμένια Σχάρα, 4 Εστίες και Πλαϊνό Μάτι στα 325€ (ποια η διαφορά με την Bormann Elite Ψησταριά Υγραερίου BBQ5050 με 4 Εστίες και Πλαϊνό Μάτι στα 400€)

Bormann Elite Ψησταριά Υγραερίου BBQ5040 με Μαντεμένια Σχάρα, 3 Εστίες και Πλαϊνό Μάτι στα 360€

Broil King Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένια Σχάρα με 3 Εστίες BK 310 στα 400€ (τι διαφορά έχει με την Broil King Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένια Σχάρα με 3 Εστίες Gem 310 Black στα 550€)

Vanward Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένια Σχάρα με 4 Εστίες και Πλαϊνό Μάτι 4815S στα 415€

Και μακρινό όνειρο και μόνο αν πέσει πολύ η τιμή της την Weber Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένια Σχάρα με 3 Εστίες Spirit II E-310 GBS Black στα 670€

Το πλαϊνό μάτι δε νομίζω ότι θα μου χρειαστεί αλλά αφού το περιλαμβάνει σε κάποιες δεν θα πω όχι.

Επεξ/σία από G30RGE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε. Συγκρατημένοι, με περιορισμένο Budget, με πολλά όνειρα και μεγάλη όρεξη. Να είσαι σε επιφυλακή γιατί σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να πέφτουν οι προσφορές (λόγω Black Friday κλπ ) και ίσως να προκύψει κάποια καλή ευκαιρία για εσένα. Κι εγώ όταν είχα βγεί στο ψάξιμο είχα το ίδιο πλαφόν (Max ~ €400) και όταν είδα αρκετές ψησταριές από κοντά (και με την σύζυγο μαζί φυσικά) ήταν πολύ εύκολη η επιλογή μας. Όμως αυτές που θέλαμε έκαναν όλες > €650 και μόνος τρόπος για να πάρουμε αυτή που μας άρεσε ήταν να διευκολυνθούμε με τα προγράμματα δόσεων στο κατάστημα. Έτσι και έγινε και δεν το μετανοιώσαμε ούτε μια στιγμή. Από τότε έχουν περάσει κάποια χρόνια άλλα πλέον ψήνουμε κάθε εβδομάδα και την έχουμε καταευχαριστηθεί. Κάνε λοιπόν μια μικρή υπέρβαση και αγόρασε την Weber Spirit II που ονειρεύεσαι και θα δεις ότι θα πιάσει τόπο η επιλογή σου. Βοοοουυυρρρρ 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Αξιζει γενικοτερα απο θεμα ψησιματος,αναφλεξεις κλπ? Δεν εχει τυχει ουτε να δω απο κοντα ουτε να ψησω-δοκιμασω απο ψησταρια σε αυτο το υφος.

Και βέβαια αξίζει, στην ουσία είναι μια επαγγελματική ψησταριά και επιπλέον έχει καπάκι και υποδοχές για σούβλα και βέβαια είναι ανοξείδωτη 

6 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τσεκαρε αν εχει πιστοποιησεις ασφαλειας, CE κλπ...

Επισης αναφλεξεις μια χαρα εχει και αυτη οπως ολες. Απο αλλες λιγοτερο, απο αλλες περισσοτερο.

Να με συγχωρείς αλλά εγώ βλέπω ένα ωραιότατο ψήσιμο μιας μοσχαρισιας που για να το καταφέρει κανείς σε ναπολεον χρειάζεται το πλαϊνό μάτι υπέρυθρης και σε γουεμπερ την έκδοση τον ενδιάμεσο καυστήρα 

6 ώρες πριν, Amaretos είπε

Αν ειχα κανα outdoor kitchen φαση με κηπ και τα σχετικα μπορει να την επερνα :) Το μονο θετικο που βλεπω εχω, ειναι το ταψακι με νερο που την κανει λιγο πιο ευκολη στο καθαρισμα σε σχεση με το αφαιρουμενο ταψι, αλλα οχι τοσο δραματικη διαφορα. Ειναι και το οπτικο κομματι μεσα στην εξισωση. Εγω καθαριζω παντα το αφαιρουμενο ταψι μετα απο καθε ψησιμο, δεν ειναι ουτε 60 δευτερολεπτα υποθεση, οποτε μικρο το κακο 

 

Έξη καυστήρες ανοξείδωτη κατασκευή (σχάρες καπάκι συρτάρι όλη δηλαδή) δε το λες και το μόνο θετικό και μάλιστα  στα μισά χρήματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Να με συγχωρείς αλλά εγώ βλέπω ένα ωραιότατο ψήσιμο μιας μοσχαρισιας που για να το καταφέρει κανείς σε ναπολεον χρειάζεται το πλαϊνό μάτι υπέρυθρης και σε γουεμπερ την έκδοση τον ενδιάμεσο καυστήρα 

Για αναφλεξεις λέω, που λένε όλοι ότι δεν έχει λόγω του νερού (το οποίο είναι κάτω από το σημείο που προκαλεί τις  αναφλεξεις. Επίσης δεν βλέπω κάτι παραπάνω σε ψήσιμο από Weber χωρίς ενδιάμεσο καυστήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, andreaspA είπε

πολύ! και η επομενη ψησταρια μου θα ειναι τετοια.
Δεν βρισκω κανεναν λογο (περα απο την βαση και την υποτιθεμενη ομορφια) να δωσεις 600-1000€ για bbq υγραεριου εμποριου για οικιακη χρηση και οχι να παρεις επαγγελματικη ψησταρια που με αυτη ψηνουν επαγγελματιες.
Ειδα ψησταρια των 750€ το καλοκαιρι στο χωριο να ψηνει στην ταβερνα του χωριου και χαζεψα. Νοστιμια? ευκολια? δυναμη? καθαρισμα? αναφλέξεις μηδενικες?

 

νομιζω οτι οταν αναφερόμαστε σε επαγγελματίες πχ οπως αναφέρεις στο χωριό σου το καλοκαιρι, μιλάμε για ψησίματα με ανοικτό καπάκι (σουβλάκια παιδάκια κτλ)...άρα εκει παίζει ρόλο το ανοξοίδωτο ο ευκολος καθαρισμός κτλ...

στα ψησίματα που προτείνονται οι επώνυμες ειδικά παιζουν μεγάλο ρόλο το οτι ψήνουν (σωστότερα) με κλειστά καπάκια, low and slow, καπνίσματα κτλ κτλ, εκει παιζει ρόλο ο κάδος η διατήρηση της θερμοκρασίας, η σταθερή θερμοκρασια κτλ...

Αρα νομίζω οτι συγκρίνουμε διαφορετικές κατασκευές για διαφορετικές χρήσεις...

ΑΝ κάποιος θέλει να ψήνει με ανοικτό καπάκι (σουβλάκια κτλ) τοτε η συγκεκριμένη ειναι οκ, απο εκει και πέρα προσωπικά εχοντας δει και απο κοντά θα έλεγα να κοιτάξει και κάπου αλλού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βοηθησω λιγο,ψηνω τα παντα(ακομα και στη unimac ναι) μπριζολικια,παιδακια,λουκανικα,κοτοπουλα,ψαρια,λαχανικα μεχρι κ καστανα εψησα φετος με μια πατεντουλα που εκανα και ψηνω σχετικα συχνα,καθε βδομαδα σιγουρα ισως και 2-3 φορες τη βδομαδα αναλογα τα κεφια.Αυτο που θελω να βελτιωσω ειναι: Ακυρες αναφλεξεις/πυρκαγιες(προερχονται σε μεγαλο βαθμο απο τους ανακλαστηρες),κατανομη θερμοκρασιας καλυτερη και να παιρνει και σουβλα(εκανα το λαθος στην πρωτη να μην εχει τη δυνατοτητα).Περισσοτερο γνωμες απο προσωπικη πειρα ψαχνω ωστε να αναβαθμιστω μεν,να μην φτασω σε μεγαλο ποσο δε(800-1000+ ευρω) γιατι δεν υπαρχουν ευκαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για αναφλεξεις λέω, που λένε όλοι ότι δεν έχει λόγω του νερού (το οποίο είναι κάτω από το σημείο που προκαλεί τις  αναφλεξεις. Επίσης δεν βλέπω κάτι παραπάνω σε ψήσιμο από Weber χωρίς ενδιάμεσο καυστήρα.

υπαρχει  παρανόηση στο θέμα "αναφλέξεις" είναι γνωστό αυτό,  στη προκειμένη όμως δεν αναφέρθηκε κανείς για τη φωτιά που παίρνουν τα κατάλοιπα στο κάδο μιας ψησταριάς , και πραγματικά αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα εως  και επικίνδυνο  κάτι  που εξαλείφεται όταν υπάρχει νερό με κάποιο τρόπο στο κάδο , προσφέρει και άλλα καλά  αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία , στη πράξη και όπως εγώ έχω καταλάβει αυτό που πιθανόν  κάνει τη  διαφορά  είναι οτι λόγο των πολλαπλών καυστήρων  υπάρχει καλύτερη διαχείριση της θερμοκρασίας   για να το κάνω ποιο κατανοητό   θα το περιγράψω  με αυτοκινητιστικούς  όρους όπως αυτό συμβαίνει  σε ένα  δικίνητο με ένα τετρακίνητο  που κινούνται στο χιόνι  και με το τρόπο που διαχειρίζονται την δύναμη ,  και όπως αυτή  κατανέμεται  δηλαδή  ναι μεν μπορώ  εχω σε χαμηλή ενταση τους καυστήρες τετοια που δεν θα  δημιουργούν ανεξέλεγκτες αναφλέξεις αλλά ετσι περιορίζεται η επιφάνεια ψησίματος ,

για να το εξαλείψουν αυτό οι κατασκευαστές προτείνουν  τις  υψηλές αρχικές θερμοκρασίες   έτσι ώστε να κάψει η σχάρα και  στη συνέχεια όταν  μπούν τα κρέατα  το χαμήλωμα της εντασης και τα ελάχιστα γυρίσματα όπως και το ανοιγόκλειμα  του καπακιού  και αυτό  για μην χαθεί η εσωτερική θερμοκρασία , 

στη δική μου περίπτωση κάτι τετοιο δεν συμβαίνει μπορώ να ψήνω  όπως θέλω  , συνηθίζω μάλιστα να κάνω πολλά γυρίσματα στα κρέατα  περίπου ανα 1,5 λεπτό  χωρίς να με νοίαζει πόση ώρα θα εχω ανοιχτό το καπάκι και αυτό πιστεύω οφείλεται στους πολλαπλούς καυστήρες ,  αν έχεις την εκδοση με τον ενδιάμεσο καυστήρα δοκίμασε  το  και θα με θυμηθείς

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gatilaras Με αυτη την exivos θα εχεις καλη κατανομη θερμοκρασιας και αρκετη δυναμη, αφου εχει 6 καυστηρες. Αναφλεξεις απο ανακλαστηρες θα εχεις οπως σε καθε ψησταρια. Αλλες εχουν περισσοτερο και αλλες λιγοτερο. Το νερο απο κατω θα σου βαλει ενα πονοκεφαλο να θελει αδειασμα καθε φορα μετα το ψησιμο, αλλα θα σου αφαιρέσει το φοβο του να μην παρει φωτια ο καδος. Επισης θα εχει καλη υγρασια οταν καπνιζεις low and slow. Και εχει και δυνατοτητα για σουβλα. Και ειναι ολη ανοξειδωτη.

Στα αρνητικα που βλεπω σε διαφορα βιντεο, εχει πολυ λεπτο καπακι, σε σημειο που αν πας να το ανοιξεις απο την ακρη ψιλοστραβωνει και βρισκει. Το εχω δει μονο σε πολυ φθηνες ψησταριες αυτο. Επισης εχει μονο δυο ρυθμιστες για τους εξι καυστηρες. Θα πρεπει να την αναβεις με σπιρτο ή αναπτηρα. Θα χρειαστεις εξτρα τραπεζι/βαση (εξτρα χρηματα δλδ). Και το σημαντικοτερο για μενα δεν ξερω κατα ποσο εχει πιστοποιητικα ασφαλειας, CE κλπ κλπ. Και τελος, σημερα υπαρχει αυτη η εταιρεια, αυριο δεν υπαρχει. Μπορει να μην εχεις υποστηριξη δλδ και θα πρεπει να ψαξεις μονος σου να βρεις καποιο ανταλλακτικο.

Εναλλακτικη μεχρι 800-1000, napoleon freestyle ή rogue.

@ηνίοχος συμφωνω στο θεμα δυναμης και κατανομης. Οσον αφορα τα γυρισματα μια χαρα ψηνει και με πολλα γυρισματα με ωρα ανοιχτο το καπακι και χαμηλα τους καυστηρες. Φαντασου την γεμιζω παϊδακια και τα γυριζω ενα ενα, και δεν εχω αυτη με τον εξτρα καυστηρα. Κραταει πολυ καλα θερμοκρασια ο καδος της Genesis, δεν ξερω τα πιο φθηνα μοντελα (spirit, freestyle) πως συμπεριφερονται. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην spirit II κρατάει. Βοηθάει βέβαια η μαντεμένια σχάρα καθώς και αν είναι ολη η επιφάνεια γεμάτη ή όχι ώστε να μην φεύγει η θερμοκρασία.

Εγώ παρατηρώ ότι από τους 3 καυστήρες ο δεξιά δεν αποδίδει τόσο πολύ. Πως κάνουμε ρύθμιση ώστε να τον δυναμώσουμε τον καυστήρα ή για αρχή να δοκιμάσω και reset στον ρυθμιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...