Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, bpel86 είπε

Και μιας και έρχεται η ώρα της Black Friday και είμαι έτοιμος για αγορά θέλω τη βοήθεια σας. Σκεφτόμουν πολύ την napoleon freestyle 365. Δεδομένου όμως ότι δεν είμαι κανένας δεινός ψηστης, άρχισα και σκέφτομαι μήπως τελικά δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα και κάνω τη δουλειά μου με μια Kenton με 3 καυστήρες. 

Είναι τόσο καλύτερη ποιοτικά η napoleon έναντι της naterial που να δικαιολογεί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή; Είναι δεδομένο ότι με μια napoleon σίγουρα θα έχω πρόσβαση σε ανταλλακτικά και αξεσουάρ πολύ πιο εύκολα σε σχέση με την naterial. 

Όμως  όσον αφορά μέγιστες θερμοκρασίες, ποιότητα σχαρών και εξαρτημάτων και διαδικασία καθαρισμού; Παρακαλώ για τις απόψεις όσων τις έχουν δοκιμάσει ή έχει τύχει να χρησιμοποιήσουν και τις δυο 

Μια αλλη απαντηση που πρεπει να δωσεις στον ευατο σου ειναι, αν ηδη ψηνεις λιγο/πολυ/το ξεφτυλιζεις αν και γραφεις "δεν είμαι κανένας δεινός ψηστης" και τι σκοπευεις να κανεις :) τι θελω να πω, αν ψηνεις 1 φορα τον μηνα, 1 την εβδομαδα, 3 την εβδομαδα κλπ τοτε μαλλον θα σε βοηθησει και αν πρεπει να δωσεις τα λεφτα τα παραπανω η οχι. Για μενα, αν μπαινεις στην διαδικασια αραια και που, δλδ 1 τον μηνα και αν, μην δωσεις πολλα χρηματα και δες πως παει, αν το "αγαπησεις" το αθλημα, μπορεις να επενδυσεις σε κατι καλυτερο και να την πας την φτηνη σε κανα χωριο, σε κανα φιλο κλπ, αν οχι μενεις με αυτην και την δουλειες οποτε εχεις ορεξη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Νομίζω θα ψήνω 1 φορά την εβδομάδα, για αρχή τουλάχιστον. Απλά αναρωτιέμαι αν θα ψήνω ή θα "βράζω" με την Kenton που διαβάζω από κάποιους και αν πχ μου έρθει η ώρα να βάλω μια σούβλα θα ψήνει ή δε θα τα καταφέρνει από θερμοκρασίες. Επίσης, σημαντικό είναι για εμένα και το πόσο εύκολος είναι ο καθαρισμός σε κάθε μια μιας και δεν ξέρω καθόλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Νομίζω θα ψήνω 1 φορά την εβδομάδα, για αρχή τουλάχιστον. Απλά αναρωτιέμαι αν θα ψήνω ή θα "βράζω" με την Kenton που διαβάζω από κάποιους και αν πχ μου έρθει η ώρα να βάλω μια σούβλα θα ψήνει ή δε θα τα καταφέρνει από θερμοκρασίες. Επίσης, σημαντικό είναι για εμένα και το πόσο εύκολος είναι ο καθαρισμός σε κάθε μια μιας και δεν ξέρω καθόλου 

Η Kenton είναι εύκολη στο καθάρισμα και είναι σωστή στην κατασκευή. Ότι και να πάρεις να βγαίνει ο πάτος από κάτω. Σε οικονομική λύση ειδικά σε τιμες Black Friday είναι μια καλή επιλογή.  Ήμουν στο ίδιο δίλημμα με εσένα και τελικά πήγα στη κέντον αντί για Napoleon.  Δεν το έχω μετανιώσει είμαι πολύ ικανοποιημένος και χαίρομαι να ψήνω. 

Αν επέλεγα σήμερα θα αγόραζα την Napoleon γιατί νομίζω πως θα πήγαινε την εμπειρία μου  ένα βήμα πάνω. 

Αλλά τώρα ξέρω πως το project ψησταριά υγραερίου με βολεύει. 

Επεξ/σία από smav82
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Στο ιδιο πνευμα με τον φιλο απο πανω,θα ξεφορτωθω τη unimac κατα χωριο μερια και ισως με πιασει η ορεξη να κανω λιγες diy βελτιωσεις(οσο γινεται ανευ κοστους😁),θελω μια οικονομικη σχετικα bbqιερα για μπαλκονι,να παιρνει σουβλα αλλα να μην εχει τα θεματα της unimac με τις αναφλεξεις κ την τοσο ανομοιομορφη κατανομη θερμοκρασιας(αν κ απο οταν "λαμπαδιασε" διορθωθηκε λιγο).Τι εχετε να προτεινετε εν'οψει black friday?

Δεν ξέρω αν θα κάνει προσφορά αξίζει όμως να την συμπεριλάβεις στην αναζήτηση σου

https://www.car.gr/users/login/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μπορείτε να μου προτείνετε ψησταρια κάρβουνου έως 100 ευρώ να πάρω στους γονείς μου? Έχω δει αυτή https://www.skroutz.gr/s/7294031/Pitsilos-Ψησταριά-Κάρβουνου-80x40cm-με-καπάκι-BBQ-800.html?from=timeline αλλά θέλω γνώμες από σας. 

Είδα παίρνει κ σούβλα αλλά δε ξέρω αν θα κλείνει το καπάκι. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Tolisgr80 είπε

Καλημέρα μπορείτε να μου προτείνετε ψησταρια κάρβουνου έως 100 ευρώ να πάρω στους γονείς μου? Έχω δει αυτή https://www.skroutz.gr/s/7294031/Pitsilos-Ψησταριά-Κάρβουνου-80x40cm-με-καπάκι-BBQ-800.html?from=timeline αλλά θέλω γνώμες από σας. 

Είδα παίρνει κ σούβλα αλλά δε ξέρω αν θα κλείνει το καπάκι. Ευχαριστώ 

Εγώ είχα πάρει αυτή πριν κανα 3 χρόνια στα 79€ νομίζω σε προσφορά.....Είναι φοβερή...Αλλά τώρα στα 200 που την έχει ξεφεύγει.....

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-karvounou-jamestown-jaxon-133114

Μήπως πέσει ? Εχει μαντεμένια σχάρα κλπ, και την είχα καταευχαριστηθεί πριν πάρω υγραερίου..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι φαινεται δεν κλεινει το καπακι αν βαλεις σουβλα, αλλλα δεν σε νοιαζει ετσι και αλλιως στο καρβουνο δεν χρειαζεται. Μια απλη κλασικη ψησταρια ειναι μια χαρα θα κανει την δουλεια της, καλο ειναι αν εχει σημειο να μην βρεχεται γιατι ειναι μεταλικη και θα σκουριαζει με τον καιρο, κατα τα αλλα κομπλε! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Δεν ξέρω αν θα κάνει προσφορά αξίζει όμως να την συμπεριλάβεις στην αναζήτηση σου

https://www.car.gr/users/login/

Μαλλον κατι δεν ειναι σωστο στο λινκ😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2022 στις 2:16 ΜΜ, bpel86 είπε

Νομίζω θα ψήνω 1 φορά την εβδομάδα, για αρχή τουλάχιστον. Απλά αναρωτιέμαι αν θα ψήνω ή θα "βράζω" με την Kenton που διαβάζω από κάποιους και αν πχ μου έρθει η ώρα να βάλω μια σούβλα θα ψήνει ή δε θα τα καταφέρνει από θερμοκρασίες. Επίσης, σημαντικό είναι για εμένα και το πόσο εύκολος είναι ο καθαρισμός σε κάθε μια μιας και δεν ξέρω καθόλου 

εχω την Κεντον με τους 3 καυστήρες ενα 6μηνο τωρα , ψήνει  2 κιλα κρέας χωρις να ζοριστεί καθόλου και σε καμια περίπτωση δεν "βραζει" που λες , τωρα αν αξίζει να παρεις καποια στα τριπλάσια χρηματα δεν ξερω , εγω παντως στα 200Ε που την ειχα παρει ειμαι πολυ ευχαριστημένος . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Νομίζω ότι κατέληξα σε αυτήν. Τι άλλο χρειάζεται να αγοράσω; Τι μπουκάλα προτείνετε και ποιον ρυθμιστη; Από βασικά αξεσουάρ;

Μπουκάλα μπορείς να πάρεις είτε την σιδερένια/«πλαστική» με το βιδωτό ρυθμιστή είτε νέου τύπου, όπως πχ coral prime/eko eazy με κουμπωτό ρυθμιστή. Για μείγμα θα πρέπει να πάρεις ρυθμιστή στα 30mbar, ενώ για προπάνιο στα 37mbar. Προσωπικά χρησιμοποιώ προπάνιο καθώς έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

Για αξεσουάρ

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Μαντεμένια πλάκα (μπορείς να την πάρεις σε 2ο χρόνο)

7) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

8) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bpel86 είπε

Νομίζω ότι κατέληξα σε αυτήν. Τι άλλο χρειάζεται να αγοράσω; Τι μπουκάλα προτείνετε και ποιον ρυθμιστη; Από βασικά αξεσουάρ;

Κάνε λίγο υπομονή η τιμή θα πέσει αρκετά... Πριν λίγο καιρό η τιμή ήταν στα 200 με 4 καυστήρες. Νωμιζω θα πάει στα 180 μέχρι BF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, smav82 είπε

Κάνε λίγο υπομονή η τιμή θα πέσει αρκετά... Πριν λίγο καιρό η τιμή ήταν στα 200 με 4 καυστήρες. Νωμιζω θα πάει στα 180 μέχρι BF

Ναι το γνωρίζω, BF θα την αγοράσω απλά κάνω το ψάξιμο μου να είμαι έτοιμος.

Σχετικα με τος μπουκάλες, να προτιμήσω νέου τύπου μιας και λογικά είναι πιο ελαφριές και εύκολες σε αλλαγές; Επίσης, τον ρυθμιστή τους τον αγοράζω από εκεί που θα πάρω κι τη μπουκάλα, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...