Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Καλησπέρα! Αγόρασα από τα lidl όταν είχαν βγει τα προϊόντα grill, το σκεύος της φωτογραφίας. Όταν το πλένω μετά από λίγο βγάζει ένα χρώμα σαν σκουριά. Είναι επικίνδυνο για την υγεία; Ξέρει κάποιος γιατί μου το κάνει αυτό; 

IMG_20221105_123522.jpg

IMG_20221105_123552.jpg

IMG_20221105_123536.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχει σίδηρο και ανοικτούς πόρους οπότε η σκουριά έχει αρχίσει την δουλειά της. Εαν πάρεις έναν μαγνήτη θα διαπιστώσεις ότι περιλαμβάνει μεγάλη αναλογία σιδήρου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, est είπε

Έγραφε ότι είναι ανοξείδωτο; Μάλλον όχι επειδή δεν φαίνεται να είναι τέτοιο.

Μη σκοτίζεσαι, πέταμα 🚮

Με μια χρήση τελείωσε; Τι βλακεία αγόρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, karman13 είπε

Καλησπέρα! Αγόρασα από τα lidl όταν είχαν βγει τα προϊόντα grill, το σκεύος της φωτογραφίας. Όταν το πλένω μετά από λίγο βγάζει ένα χρώμα σαν σκουριά. Είναι επικίνδυνο για την υγεία; Ξέρει κάποιος γιατί μου το κάνει αυτό; 

IMG_20221105_123522.jpg

IMG_20221105_123552.jpg

IMG_20221105_123536.jpg

Θα πρέπει να το φροντίζεις όπως ένα μαντεμένιο σκεύος και να κάνεις seasoning. Δες μία το παρακάτω βιντεάκι για την αφαίρεση της σκουριάς και το seasoning.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας την "EVA" 🌪️🌨️....

-ελαφρύ μεσημεριανό με ψάρι και σαλάτα

IMG_20221105_135239.jpg.060820cc7048901c83c171938f7f7aa6.jpg

-Για βραδυνό:

- Δύο πίτες στη σχάρα.
-Δύο καθαρισμένες πατάτες σε φετες που αφού ψήθηκαν, κόπηκαν σε σχήμα τηγανιτής πατάτας.
-Από το κομμάτι της μοσχαρίσιας ελιάς που θα κοβόταν κιμά, ζήτησα να κοπούν δύο φετες. Πριν μπουν με δυνατή φωτιά στη σχάρα, χτυπήθηκαν ώστε να λεπτύνουν όσο γινόταν. Ένα, max δύο γυρίσματα, καρύκευμα προς το τέλος και μετά, ψιλό κόψιμο να γίνουν  σαν "γύρος".
-Επειδή η πιατέλα γέμισε, ντοματούλα και γιαούρτι με λάδι και πάπρικα υποχρεωτικά σε άλλο πιάτο.
-Έτοιμος ο μεζές για το βραδυνό κρασάκι μας...

IMG_20221104_191355.jpg.fd2a7c8ff121eabadf42d9e763319f68.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2022 στις 12:38 ΜΜ, karman13 είπε

Καλησπέρα! Αγόρασα από τα lidl όταν είχαν βγει τα προϊόντα grill, το σκεύος της φωτογραφίας. Όταν το πλένω μετά από λίγο βγάζει ένα χρώμα σαν σκουριά. Είναι επικίνδυνο για την υγεία; Ξέρει κάποιος γιατί μου το κάνει αυτό; 

IMG_20221105_123522.jpg

IMG_20221105_123552.jpg

IMG_20221105_123536.jpg

Στο χαρτί της συσκευασίας είχε οδηγίες για την πρώτη χρήση καθώς και οδηγίες συντήρησης. Ουσιαστικά κάνεις την ίδια διαδικασία που κάνεις και στο μαντέμι (έχει βάλει ο @ilpapacha βίντεο πιο πάνω) με τη διαφορά οτι στο πλύσιμο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σαπούνι

Μην φοβηθείς την αλλαγή στο χρώμα όταν το κάψεις

Στις 2/11/2022 στις 9:28 ΜΜ, tarantules είπε

Θέλω γνώμες εαν μπορώ και με ποιό τρόπο να ψήσω πατάτες στην ψησταριά μου.Μέχρι πρότινος έτρωγα τηγανητές αλλά δυστυχώς άρχισαν να με ενοχλούν γενικότερα τα τηγανητά και πλέον τα αποφεύγω.Δοκίμασα στον ηλεκτρικό φούρνο να βάλω ψιλοκομένες πατάτες με λίγο λαδάκι σε ένα ταψί με λαδόκολα στη λειτουργία του αέρα και έγιναν πολύ ωραίες και τραγανές σχεδόν σαν τις τηγανητές και έλεγα μήπως μπορώ να πετύχω κάτι παρόμοιο στην ψησταριά.Έχω αυτή την ψησταριά αλλά δεν ξέρω τι σκεύος να βάλω για τις πατάτες.Έχει φτοιάξει κανείς σας να μου πει καταρχήν εαν γίνονται ωραίες και κατά 2ον πως τις φτοιάχνει και τι θα χρειαστώ ;

Προσωπική μου αγαπημένη συνταγή είναι μια που είχα βρει στο Τικτοκ (sorry αυτός είμαι):

βράζει πατάτες baby (ή κανονικές κομμένες στη μέση ή στα 4 αν είναι μεγάλες) για 5-10 λεπτά και μετά τις βάζεις πάνω σε μια πλάκα μαντεμένια(ή τηγάνι), τις πατάς (smashed), τις ανακατεύεις, ρίχνεις αλάτι πιπέρι, σκόρδο (σκόνη), βούτυρο και γίνονται φανταστικές!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω ψήσει πολλά κιλά Το μυστικό για καλοψημενες πατάτες στη ψησταριά είναι τα συχνά γυρίσματα σε χαμηλή φωτιά 

Κότσι χοιρινό σήμερα τυλιγμένο μαζί πατάτες κρεμμύδι  σκόρδο  καρότο και κυδώνι 3 ώρες στους 180 

Έλιωσε 

 

 

IMG_20221106_225203.jpg

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και έρχεται η ώρα της Black Friday και είμαι έτοιμος για αγορά θέλω τη βοήθεια σας. Σκεφτόμουν πολύ την napoleon freestyle 365. Δεδομένου όμως ότι δεν είμαι κανένας δεινός ψηστης, άρχισα και σκέφτομαι μήπως τελικά δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα και κάνω τη δουλειά μου με μια Kenton με 3 καυστήρες. 

Είναι τόσο καλύτερη ποιοτικά η napoleon έναντι της naterial που να δικαιολογεί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή; Είναι δεδομένο ότι με μια napoleon σίγουρα θα έχω πρόσβαση σε ανταλλακτικά και αξεσουάρ πολύ πιο εύκολα σε σχέση με την naterial. 

Όμως  όσον αφορά μέγιστες θερμοκρασίες, ποιότητα σχαρών και εξαρτημάτων και διαδικασία καθαρισμού; Παρακαλώ για τις απόψεις όσων τις έχουν δοκιμάσει ή έχει τύχει να χρησιμοποιήσουν και τις δυο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ιδιο πνευμα με τον φιλο απο πανω,θα ξεφορτωθω τη unimac κατα χωριο μερια και ισως με πιασει η ορεξη να κανω λιγες diy βελτιωσεις(οσο γινεται ανευ κοστους😁),θελω μια οικονομικη σχετικα bbqιερα για μπαλκονι,να παιρνει σουβλα αλλα να μην εχει τα θεματα της unimac με τις αναφλεξεις κ την τοσο ανομοιομορφη κατανομη θερμοκρασιας(αν κ απο οταν "λαμπαδιασε" διορθωθηκε λιγο).Τι εχετε να προτεινετε εν'οψει black friday?

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bpel86 είπε

Και μιας και έρχεται η ώρα της Black Friday και είμαι έτοιμος για αγορά θέλω τη βοήθεια σας. Σκεφτόμουν πολύ την napoleon freestyle 365. Δεδομένου όμως ότι δεν είμαι κανένας δεινός ψηστης, άρχισα και σκέφτομαι μήπως τελικά δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα και κάνω τη δουλειά μου με μια Kenton με 3 καυστήρες. 

Είναι τόσο καλύτερη ποιοτικά η napoleon έναντι της naterial που να δικαιολογεί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή; Είναι δεδομένο ότι με μια napoleon σίγουρα θα έχω πρόσβαση σε ανταλλακτικά και αξεσουάρ πολύ πιο εύκολα σε σχέση με την naterial. 

Όμως  όσον αφορά μέγιστες θερμοκρασίες, ποιότητα σχαρών και εξαρτημάτων και διαδικασία καθαρισμού; Παρακαλώ για τις απόψεις όσων τις έχουν δοκιμάσει ή έχει τύχει να χρησιμοποιήσουν και τις δυο 

Επειδή ήμουν στην ίδια θέση με σένα και τελικά πήρα μια campingaz στη μισή τιμή απ'ότι έκανε η Weber spirit II, θα σου πω ότι τώρα το μετανοιώνω.

 

Αν σου αρέσει το ψήσιμο, πάρε την καλύτερη που μπορείς να πάρεις γιατί ψησταριά δεν αλλάζεις κάθε μέρα ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...