Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, χτες εφτιαξα ενα μικρο κοντοσουβλι 1.5 κιλο μπουτι κοτοπουλο για μεζε μαζι με τα γεμιστα :) , οπως το ελεγε εδω, 

δεν ειχα κανει ποτε με μπουτι οποτε το δοκιμασα, μονο κρασι δεν εβαλα στην μαριναδα, βγηκε αφρος, εξαφανιστηκε εντος 10 λεπτων :)

Αναμενοι δεξια αριστερα καυστηρας, δεν εβαλα ταψακι, ετσι για την τσικνα, ετσι και αλλιως το κοτοπουλο δεν σταζει πολυ πραμα, στους 180 περιπου.

image.jpeg.e024ba7152378a0f37774cfb41673a22.jpeg

IMG_20221030_130143.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Καλησπέρα, έψαξα με αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι ...

Ποια η γνώμη σας για αυτήν στα 149€ ???

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-b400-3-1-84516187

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bill987 είπε

Καλησπέρα, έψαξα με αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι ...

Ποια η γνώμη σας για αυτήν στα 149€ ???

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-b400-3-1-84516187

Θα ψησεις με καποια δυσκολια (αναφλεξεις, ανομοιομορφια στο ψησιμο, δυσκολος ελεγχος θερμοκρασιας κλπ) και θα φας. Ως εκει. Μην περιμενεις πολλα απο ενα τετοιο bbq. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τη χαζή ίσως ερώτηση.

Οι φιάλες που κάθονται κάτω/δίπλα από μία ψησταριά υγραερίου δεν έχουν κίνδυνο το καλοκαίρι σε ένα καύσωνα με θερμοκρασίες >40 °C υπό σκιά (δηλαδή αν τις χτυπάει και ο ήλιος τότε μιλάμε για πολύ παραπάνω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Συγνώμη για τη χαζή ίσως ερώτηση.

Οι φιάλες που κάθονται κάτω/δίπλα από μία ψησταριά υγραερίου δεν έχουν κίνδυνο το καλοκαίρι σε ένα καύσωνα με θερμοκρασίες >40 °C υπό σκιά (δηλαδή αν τις χτυπάει και ο ήλιος τότε μιλάμε για πολύ παραπάνω);

Mπα δεν εχουν θεμα. Και τα μαγαζια εξω χυμα τις εχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω να πάρω δεύτερη φιάλη για να έχω να αλλάζω και να μη μείνω έτσι σε κανένα ψήσιμο :P Τώρα έχω μια μεταλλική που ιδέα δεν έχω τι έχει μέσα (είναι η πρώτη φιάλη με την αγορά της ψησταριάς). Μου πρότεινε ένας γνωστός ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που κάνει διανομή στο σπίτι την PetroGaz. 1) Ξέρουμε αν είναι συμβατές με Outdoorchef; 2) Βουτάνιο ή Προπάνιο; 3) Αν θέλει ρυθμιστή, μπορώ να έχω μια μεταλλική και μια με ρυθμιστή ή θα πρέπει κάθε φορά να βαζω-βγάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dantekavala είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω να πάρω δεύτερη φιάλη για να έχω να αλλάζω και να μη μείνω έτσι σε κανένα ψήσιμο :P Τώρα έχω μια μεταλλική που ιδέα δεν έχω τι έχει μέσα (είναι η πρώτη φιάλη με την αγορά της ψησταριάς). Μου πρότεινε ένας γνωστός ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που κάνει διανομή στο σπίτι την PetroGaz. 1) Ξέρουμε αν είναι συμβατές με Outdoorchef; 2) Βουτάνιο ή Προπάνιο; 3) Αν θέλει ρυθμιστή, μπορώ να έχω μια μεταλλική και μια με ρυθμιστή ή θα πρέπει κάθε φορά να βαζω-βγάζω;

1) Οι μπουκάλες είναι «συμβατές» με όλες τις ψησταριές

2) Καλύτερα επέλεξε προπάνιο. Έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Έχε υπόψη σου ότι ο ρυθμιστής για το προπάνιο, πρέπει να είναι στα 37mbar

3) Εφόσον και οι 2 μπουκάλες έχουν το ίδιο σύστημα ένωσης, πχ βιδωτό, δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια αλλαγή. Αυτό χρειάζεται σε περίπτωση που έχεις πχ μία μπουκάλα προπάνιο και μία μείγμα, όπου θέλουν ρυθμιστή με διαφορετικά mbar ή έχεις μία μπουκάλα με βιδωτή ένωση και μία με κουμπωτή, όπου εξ ορισμού χρειάζονται διαφορετικό ρυθμιστή.


Λαυράκι για σήμερα

95524B92-6BD3-4B6D-8CAA-E27E2F54F135.jpeg.fa19a5213fa521bf5c12be5b9ee5b484.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω γνώμες εαν μπορώ και με ποιό τρόπο να ψήσω πατάτες στην ψησταριά μου.Μέχρι πρότινος έτρωγα τηγανητές αλλά δυστυχώς άρχισαν να με ενοχλούν γενικότερα τα τηγανητά και πλέον τα αποφεύγω.Δοκίμασα στον ηλεκτρικό φούρνο να βάλω ψιλοκομένες πατάτες με λίγο λαδάκι σε ένα ταψί με λαδόκολα στη λειτουργία του αέρα και έγιναν πολύ ωραίες και τραγανές σχεδόν σαν τις τηγανητές και έλεγα μήπως μπορώ να πετύχω κάτι παρόμοιο στην ψησταριά.Έχω αυτή την ψησταριά αλλά δεν ξέρω τι σκεύος να βάλω για τις πατάτες.Έχει φτοιάξει κανείς σας να μου πει καταρχήν εαν γίνονται ωραίες και κατά 2ον πως τις φτοιάχνει και τι θα χρειαστώ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, tarantules είπε

Θέλω γνώμες εαν μπορώ και με ποιό τρόπο να ψήσω πατάτες στην ψησταριά μου.Μέχρι πρότινος έτρωγα τηγανητές αλλά δυστυχώς άρχισαν να με ενοχλούν γενικότερα τα τηγανητά και πλέον τα αποφεύγω.Δοκίμασα στον ηλεκτρικό φούρνο να βάλω ψιλοκομένες πατάτες με λίγο λαδάκι σε ένα ταψί με λαδόκολα στη λειτουργία του αέρα και έγιναν πολύ ωραίες και τραγανές σχεδόν σαν τις τηγανητές και έλεγα μήπως μπορώ να πετύχω κάτι παρόμοιο στην ψησταριά.Έχω αυτή την ψησταριά αλλά δεν ξέρω τι σκεύος να βάλω για τις πατάτες.Έχει φτοιάξει κανείς σας να μου πει καταρχήν εαν γίνονται ωραίες και κατά 2ον πως τις φτοιάχνει και τι θα χρειαστώ ;

Πατάτες στην ψησταριά υγραερίου με πολλούς τρόπους....


Ένας τρόπος που μάλλον θέλεις να αποφύγεις, είναι με λάδι, σε τηγάνι που θα μπει  στο πλαϊνό μάτι αν υπάρχει ή και πάνω στη σχάρα.


Εναλλακτικά, μπορείς αφού τις πασπαλίσεις με λάδι και τις καρυκεύσεις να τις βάλεις σε μαντεμενια πλάκα ή σε αντικολλητική μεμβράνη όπου με μια σπάτουλα θα τις ανακατεύεις περιστασιακά.

102202222338.jpg.b64864afe9e8f4be16d92a149619b184.jpg


Ένας άλλος τρόπος για ψητές αυτή τη φορά πατάτες είναι να τις βάλεις ολόκληρες στη σχάρα, σε μέτρια φωτιά, γυρίζοντας 'τες ανά 10-15 λεπτά ώστε να ψηθούν ομοιόμορφα για περίπου μία ώρα ή μέχρι να προσεγγίσουν εσωτερική θερμοκρασία 95-100 βαθμούς. Τις σερβίρεις κομμένες σε φέτες ή όπως αλλιώς θέλεις ή αν θες, τις κόβεις κατά μήκος στη μέση, αδειάζεις το περιεχόμενο με ένα κουτάλι αφήνοντας τη φλούδα με ένα πόντο πατάτα. Το υλικό που θα αφαιρεθεί μπορεί να γίνει πουρές με γάλα, λαχανικά, τριμμένο τυρί, αλλαντικά ή οτιδήποτε άλλο νομίζεις, να τοποθετηθεί ξανά στο σκάφος της φλούδας και να ψηθεί λίγο ακόμα στη σχάρα μέχρι να δέσουν τα υλικά.

102202222351.jpg.6e5bee9bd4683e7421a93c6f66145079.jpg

 

Βέβαια, ο πιο απλός τρόπος είναι κομμένες σε φέτες και απευθείας στη σχάρα.

 

103202210483.jpg.06b28c0b3bb5c201d53c7a7de0666a35.jpg

 

Αυτά, ενδεικτικά...

Επεξ/σία από est
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, est είπε

Πατάτες στην ψησταριά υγραερίου με πολλούς τρόπους....


Ένας τρόπος που μάλλον θέλεις να αποφύγεις, είναι με λάδι, σε τηγάνι που θα μπει  στο πλαϊνό μάτι αν υπάρχει ή και πάνω στη σχάρα.


Εναλλακτικά, μπορείς αφού τις πασπαλίσεις με λάδι και τις καρυκεύσεις να τις βάλεις σε μαντεμενια πλάκα ή σε αντικολλητική μεμβράνη όπου με μια σπάτουλα θα τις ανακατεύεις περιστασιακά.

102202222338.jpg.b64864afe9e8f4be16d92a149619b184.jpg


Ένας άλλος τρόπος για ψητές αυτή τη φορά πατάτες είναι να τις βάλεις ολόκληρες στη σχάρα, σε μέτρια φωτιά, γυρίζοντας 'τες ανά 10-15 λεπτά ώστε να ψηθούν ομοιόμορφα για περίπου μία ώρα ή μέχρι να προσεγγίσουν εσωτερική θερμοκρασία 95-100 βαθμούς. Τις σερβίρεις κομμένες σε φέτες ή όπως αλλιώς θέλεις ή αν θες, τις κόβεις κατά μήκος στη μέση, αδειάζεις το περιεχόμενο με ένα κουτάλι αφήνοντας τη φλούδα με ένα πόντο πατάτα. Το υλικό που θα αφαιρεθεί μπορεί να γίνει πουρές με γάλα, λαχανικά, τριμμένο τυρί, αλλαντικά ή οτιδήποτε άλλο νομίζεις, να τοποθετηθεί ξανά στο σκάφος της φλούδας και να ψηθεί λίγο ακόμα στη σχάρα μέχρι να δέσουν τα υλικά.

102202222351.jpg.6e5bee9bd4683e7421a93c6f66145079.jpg

 

Βέβαια, ο πιο απλός τρόπος είναι κομμένες σε φέτες και απευθείας στη σχάρα.

 

103202210483.jpg.06b28c0b3bb5c201d53c7a7de0666a35.jpg

 

Αυτά, ενδεικτικά...

Τί είναι αυτά τα πολύχρωμα δίπλα στις πατάτες της πρώτης φωτογραφίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, invisiblesurfer είπε

Τί είναι αυτά τα πολύχρωμα δίπλα στις πατάτες της πρώτης φωτογραφίας;

Μάλλον τα πατζάρια λες. Έτυχε να έχω αυτή την πρόσφατη φωτό με πατάτες, πιπεριές, πατζάρια, μανιτάρια και καρότα.

Κάποιες σπάνιες φορές που τη χρησιμοποιώ, η μεμβράνη βολεύει για τέτοιους αχταρμάδες...

Επεξ/σία από est
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2022 στις 10:36 ΜΜ, est είπε

Πατάτες στην ψησταριά υγραερίου με πολλούς τρόπους....


Ένας τρόπος που μάλλον θέλεις να αποφύγεις, είναι με λάδι, σε τηγάνι που θα μπει  στο πλαϊνό μάτι αν υπάρχει ή και πάνω στη σχάρα.


Εναλλακτικά, μπορείς αφού τις πασπαλίσεις με λάδι και τις καρυκεύσεις να τις βάλεις σε μαντεμενια πλάκα ή σε αντικολλητική μεμβράνη όπου με μια σπάτουλα θα τις ανακατεύεις περιστασιακά.

102202222338.jpg.b64864afe9e8f4be16d92a149619b184.jpg


Ένας άλλος τρόπος για ψητές αυτή τη φορά πατάτες είναι να τις βάλεις ολόκληρες στη σχάρα, σε μέτρια φωτιά, γυρίζοντας 'τες ανά 10-15 λεπτά ώστε να ψηθούν ομοιόμορφα για περίπου μία ώρα ή μέχρι να προσεγγίσουν εσωτερική θερμοκρασία 95-100 βαθμούς. Τις σερβίρεις κομμένες σε φέτες ή όπως αλλιώς θέλεις ή αν θες, τις κόβεις κατά μήκος στη μέση, αδειάζεις το περιεχόμενο με ένα κουτάλι αφήνοντας τη φλούδα με ένα πόντο πατάτα. Το υλικό που θα αφαιρεθεί μπορεί να γίνει πουρές με γάλα, λαχανικά, τριμμένο τυρί, αλλαντικά ή οτιδήποτε άλλο νομίζεις, να τοποθετηθεί ξανά στο σκάφος της φλούδας και να ψηθεί λίγο ακόμα στη σχάρα μέχρι να δέσουν τα υλικά.

102202222351.jpg.6e5bee9bd4683e7421a93c6f66145079.jpg

 

Βέβαια, ο πιο απλός τρόπος είναι κομμένες σε φέτες και απευθείας στη σχάρα.

 

103202210483.jpg.06b28c0b3bb5c201d53c7a7de0666a35.jpg

 

Αυτά, ενδεικτικά...

Κομμένες σε φέτες και πάνω στη σχάρα, πόση ώρα χρειάζονται περίπου για να  ψηθούν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sargus είπε

Κομμένες σε φέτες και πάνω στη σχάρα, πόση ώρα χρειάζονται περίπου για να  ψηθούν; 

Α, δεν θέλουν πολύ. Φαίνεται κιόλας στα γυρίσματα πότε είναι έτοιμες.

Εποχή για καλαμάρια. Ευγενική προσφορά από τα φιλαράκια που τα ψάρεψαν 🙏

Μια πιπεριά και ένα χαλούμι στη σχάρα για να συμπληρωθεί ο μεζές...

Επεξ/σία από est
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...