Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/10/2022 στις 9:46 ΜΜ, zanskou είπε

είναι σωστός αυτός ο τρόπος ; κάπου είχα διαβάσει ότι ειδικά σε κοτόπουλο πρέπει να ξεπαγώνει όσο πιο σταδιακά γίνεται για να μην υπάρχει κάποιος κίνδυνος

Δεν γνωριζω 100% να σου πω. Πιστευω οτι αν φτασει στους 75-80C δεν εχει θεμα.

Στις 21/10/2022 στις 7:40 ΜΜ, energy52 είπε

Και πότε ριχνεις αλατι ριγανη κτλ μετα το ψησιμο;

Μολις ξεκωλησουν κατα το ψησιμο. Δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με τα καλαμακια. Μου αρκει που θα φαω κατι εκεινη την ωρα. Τα εχω μεσα στην καταψυξη για οταν πεινασω και θελω μεσα σε μιση ωριτσα να φαω κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Έχοντας στη κατοχή μου και τις 2 μάρκες / τύπους που αναφέρεται ποιο πάνω ( την Jamestown στην Αθηνα και την Naterial στο χωριό )  να σας πω ότι είναι το ίδιο εργοστάσιο , οι ίδιες βίδες τα πάντα ίδια με την μόνη διαφορά την λίγο καλύτερη ποιότητα στην jamestown έχοντας inox στα σημεία  που βλέπετε . Και τις δυο τις πήρα στις προσφορές που είχε το εκάστοτε μαγαζί με αρχή την jamestown με το πλαϊνό infra στα 320 ευρώ ... αλλά είχε τελειώσει όταν τον Αύγουστο κατέβηκα στο χωριό , με αποτέλεσμα να πάρω την naterial σαν δεύτερη επιλογή .

Να ρωτήσω πόσο σας κρατάει περίπου η 20κιλη μπουκάλα ...? Σε ώρες περίπου ...Και για να γίνω ποιο συγκεκριμένος , έχοντας 4 καυστήρες ανοιχτούς .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, DiamadisT είπε

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να πάρω μια ψησταριά υγραερίου και θα ήθελα γνώμες. Η αγορά θα γίνει από τον Κωτσόβολο γιατί έχω ένα μεγάλο πιστωτικό που θα λήξει, οπότε θα το χρησιμοποιήσω για αυτό τον λόγο. Αυτό περιορίζει κάπως τις επιλογές (πχ δεν έχει Rogue 525 που θα ήταν η #1 επιλογή μου).  Με budget μέχρι 1300-1400 ευρώ τι θα προτείνατε από εδώ: https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou?orderBy=4&minPrice=489&maxPrice=1400

Κλείνω προς την 425 SIB. Αξίζει το Infrared; Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ live, αλλά διαβάζω καλά λόγια. Δεύτερη επιλογή την Baron 440.

Στο πλαϊνό μάτι infrared μπορείς να κάνεις τα πάντα

Το χρησιμοποιώ πάρα πολύ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jorvik είπε

Kαλησπερα, οσοι πηρατε την jamestown maddox 4.1 τι μπουκαλα χρησιμοποιειται;

Την κανονική .. νομίζω είναι 20κιλη . Και εκεί λοιπόν θέτω την ερώτηση ..... ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ 4 ΚΑΥΣΤΗΡΕΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ..?  Με χιούμορ τα κεφαλαία λόγο αγανάκτησης και ο λόγος είναι ότι δεν έβγαλε ούτε 15 ψησίματα .. για να ακούσω πόσο κρατάει σε εσάς ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, soundkeeper είπε

Την κανονική .. νομίζω είναι 20κιλη . Και εκεί λοιπόν θέτω την ερώτηση ..... ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ 4 ΚΑΥΣΤΗΡΕΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ..?  Με χιούμορ τα κεφαλαία λόγο αγανάκτησης και ο λόγος είναι ότι δεν έβγαλε ούτε 15 ψησίματα .. για να ακούσω πόσο κρατάει σε εσάς ?

 

Καλημέρα,

δεν πρέπει να ρωτάς πόσα ψησίματα εβγαλε μιας και ειναι εντελώς υποκειμενικό απο το τι ψηνεις και το πώς...

πχ. ψηνεις σουβλάκια/μρπιζολες κτλ την εχεις στο φουλ ολη την ωρα (που σιγουρα δεν χρειάζεται) με ανοικτό καπάκι τοτε και 15ψησίματα καλα ειναι...

αρα πες μας περιπου πως τα εκανες αυτα τα 15 ψησιματα περιπου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό  καπάκι  πάντα έχοντας συνήθως και τους 4 καυστήρες στην μικρή ένταση κατά τη διάρκεια του ψησίματος και 3-4 φορές και το πλαϊνό infra να κάνει πατάτες ... Να σου πω ότι και τα 15 που είπα μπορεί να είναι πολλά και να έβγαλε λίγο πάνω από τα μισά . Σίγουρα όμως , προερχόμενος από bbq με 2 καυστήρες που η μπουκάλα κράταγε μήνες παρότι έμενε για διπλάσιο ή ακόμα και τριπλάσιο χρόνο αναμμένη ( λόγο επιφάνειας ) σίγουρα μου φάνηκε ότι κάτι πήγε ¨ λάθος  " με την αρχική μπουκάλα ....... ( σαν τους εκτυπωτές που τα αρχικά μελάνια είναι ... μισά ) ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, soundkeeper είπε

Την κανονική .. νομίζω είναι 20κιλη . Και εκεί λοιπόν θέτω την ερώτηση ..... ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ 4 ΚΑΥΣΤΗΡΕΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ..?  Με χιούμορ τα κεφαλαία λόγο αγανάκτησης και ο λόγος είναι ότι δεν έβγαλε ούτε 15 ψησίματα .. για να ακούσω πόσο κρατάει σε εσάς ?

 

Δεν είναι 20 κιλών οι συνηθισμένες φιάλες άλλα είκοσι λίτρων δηλαδή 10 κιλών. Η κατανάλωση εξαρτάται από την ισχύ των καυστήρων που έχει η κάθε ψησταριά ανάλογα και με το μέγεθός της. Και βέβαια, την ισχύ που χρησιμοποιούμε κάθε φορά και τη διάρκεια ανάλογα με το είδος του ψησίματος.

Αν λαβουμε πάντως υπόψη η κατανάλωση είναι περίπου 14 KWH ή 46,000 BTU ανά κιλό αερίου, αυτό μας δίνει μια ιδέα για το πόσα ψησίματα θα κάνουμε με μια φιάλη, αναλόγως του είδους ψησίματος και της ισχύος που χρησιμοποιείται κάθε φορά.

Εννοείται πως όσο περισσότεροι καυστήρες και μεγαλύτερη η ψησταριά που χρησιμοποιούμε, θα είναι ανάλογη και η κατανάλωση.

Επεξ/σία από est
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xτες το μενου ειχε smashed burger με συνοδευτικο πατατουλες και φτερουγες. Για για σβησιμο προφιτερολ. Δεν υπαρχουν φωτογραφικα ντοκουμεντα δυστυχως. Oποιος δεν εχει δοκιμασει smashed burger πρεπει να το κανει αμεσα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Xτες το μενου ειχε smashed burger με συνοδευτικο πατατουλες και φτερουγες. Για για σβησιμο προφιτερολ. Δεν υπαρχουν φωτογραφικα ντοκουμεντα δυστυχως. Oποιος δεν εχει δοκιμασει smashed burger πρεπει να το κανει αμεσα.

Μόνο smashed. Έχεις κάποια ιδιαίτερη τεχνική να προτείνεις ή συνταγή? Εγώ ψήνω πρώτα μπέικον στην πλάκα να βγάλει το λίπος και μετά ψήνω τα μπιφτέκια

 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

 

Μόνο smashed. Έχεις κάποια ιδιαίτερη τεχνική να προτείνεις ή συνταγή? Εγώ ψήνω πρώτα μπέικον στην πλάκα να βγάλει το λίπος και μετά ψήνω τα μπιφτέκια

 

Χτες πρωτη φορα δοκιμασα το αναποδο, πρωτα μπιφτεκια δλδ, γιατι το μπεικον δεν θελει δυνατη φωτια. Και μετα μεχρι να καψει το μαντεμι, θα εχει καει και το λιπος απο το μπεικον. Να σου πω δεν καταλαβα ιδιαιτερες διαφορες. Απλα εκανε πιο ωραιο καραμελωμα το μπιφτεκι που επεσε πανω στο πολυ καυτο μαντεμι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Xτες το μενου ειχε smashed burger με συνοδευτικο πατατουλες και φτερουγες. Για για σβησιμο προφιτερολ. Δεν υπαρχουν φωτογραφικα ντοκουμεντα δυστυχως. Oποιος δεν εχει δοκιμασει smashed burger πρεπει να το κανει αμεσα.

για ριξε συνταγη γιατι οποτε εφτιαξα μπιφτεκι δικο μου βγηκε χειροτερο απο mcdonalds σε γευση :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

για ριξε συνταγη γιατι οποτε εφτιαξα μπιφτεκι δικο μου βγηκε χειροτερο απο mcdonalds σε γευση :P 

Είναι βασικό να έχεις καλό κιμά. Και μόνο αλάτι πιπέρι βγαίνει σουπερ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

για ριξε συνταγη γιατι οποτε εφτιαξα μπιφτεκι δικο μου βγηκε χειροτερο απο mcdonalds σε γευση :P 

Παιρνεις κιμα ελια (οχι νεαρο μοσχαρι) και δες να εχει και λιπακι. Φτιαχνεις κεφτεδακια των 90γρ και τα πετας πανω σε καυτη μαντεμενια πλακα και τα πατας με δυναμη να γινουν φλατ, οσο πιο φλατ γινεται. Ριχνεις απο πανω λιγο αλατοπιπερο (και msg αν εχεις). Μολις παρει χρωμα ωραιο καφε απο κατω το γυρνας με μια σπατουλα. Ριχνεις παλι αλατο πιπερο λιγο. Πετας πανω μια φετα "πλαστικο" τυρι (αυτο στο σακουλακι που ειναι σαν ψευτικο με γευση τσενταρ) και περιμενεις να παρει χρωμα και απο την αλλη πλευρα. Παιρνεις ενα μπιφτεκι και το πετας πανω σε ενα αλλο να κανει μεζονετα. Τα παιρνεις και χτιζεις τα μπεργκερ σου οπως θες. Ακομα και σκετο με ψωμι και λιγη σως θα ειναι νοστιμο. Εγω βαζω ψωμι>καυτερη μαγινεζα peri-peri>μαρουλι>ντοματα>μπιφτεκι>μπεικον>καραμελομενα κρεμυδια ετοιμα απο βαζακι>καυτερη μαγινοεζα>ψωμι.

Χτες ειχα και request για αυγο ματι που επεσε πανω στο μαντεμι και εγινε μπομπα. Μπηκε πανω απο το μπεικον.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παιρνεις ενα μπιφτεκι και το πετας πανω σε ενα αλλο να κανει μεζονετα.

"Μεζονετα" κλαιω!!! :) εννοειται και το τηγανητο αυγουλακι πανω πανω επιβαλεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...