Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, tutuyo είπε

εγω θα προτεινα στα κρεατα που χρειαζονται σουβλακια/καλαμακια (ας μην το ανοιξουμε😀), οπως σουβλακια και κεμπαπ, να κανετε μια επενδυση των 5 ευρω να παρετε μεταλλικα σουβλακια απο Leroy/Praktiker

εκτος του οτι ειναι σαφως πιο υγιεινο απο την καρκινιλα του καμμενου ξυλου, εχω παρατηρησει οτι ψηνονται και καλυτερα

Aμα τα φτιαχνεις μονος σου, εχει λογικη αυτο που αναφερεις. Και γω εχω μεταλικες σουβλες.

Αλλα στα ετοιμα που εχω καταψυξη και τα βαζω οπως ειναι κατεψυγμενα πανω στη σχαρα, τι θα κανω; θα περιμενω να ξεπαγωσουν και μετα να τα μεταφερω σε μεταλικες;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αλλα στα ετοιμα που εχω καταψυξη και τα βαζω οπως ειναι κατεψυγμενα πανω στη σχαρα, τι θα κανω; θα περιμενω να ξεπαγωσουν και μετα να τα μεταφερω σε μεταλικες;

Και πότε ριχνεις αλατι ριγανη κτλ μετα το ψησιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ξέρετε τι διαφορά έχει ένα λάστιχο υγραερίου χαμηλής πίεσης, με ένα υψηλής ;;;...Θέλω να βάλω ένα στο κουζινάκι υγραερίου ( γκαζιέρα ) το οποίο είναι χαμηλής πίεσης...Φυσικά θα βάλω τον μειωτή πίεσης, αλλά το λάστιχο που έχω ( αυτό που είναι κόκκινο χρώμα ) είναι υψηλής πίεσης...Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να βάλω αυτό;;;

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αλλα στα ετοιμα που εχω καταψυξη και τα βαζω οπως ειναι κατεψυγμενα πανω στη σχαρα

είναι σωστός αυτός ο τρόπος ; κάπου είχα διαβάσει ότι ειδικά σε κοτόπουλο πρέπει να ξεπαγώνει όσο πιο σταδιακά γίνεται για να μην υπάρχει κάποιος κίνδυνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tolisgr80 είπε

Έχει κάποιος τον ατμοκαθαριστη από τα lidl να μου πει αν κάνει δουλειά ή όχι? 

αν θες να πάρεις διαζύγιο ειναι καλή ιδέα ο ατμοκαθαριστής :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tolisgr80 είπε

Έχει κάποιος τον ατμοκαθαριστη από τα lidl να μου πει αν κάνει δουλειά ή όχι? 

https://www.kotsovolos.gr/small-home-appliances/vacuum-cleaners/atmokatharistes/212297-clatronic-dr3653?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=23-221007-P13109-SDA-STEAMCLEANER-BNR-NLEP-PUSH-EPIC

 

Αυτός είναι ίδιος , φθηνότερος,αλλά δεν έχει την τριετή εγγύηση του lidl με άμεση αντικατάσταση.

Έχω παλιότερο μοντέλο ,κάτι κάνει αλλά με μικρή ποσότητα ατμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panoss1 είπε

https://www.kotsovolos.gr/small-home-appliances/vacuum-cleaners/atmokatharistes/212297-clatronic-dr3653?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=23-221007-P13109-SDA-STEAMCLEANER-BNR-NLEP-PUSH-EPIC

 

Αυτός είναι ίδιος , φθηνότερος,αλλά δεν έχει την τριετή εγγύηση του lidl με άμεση αντικατάσταση.

Έχω παλιότερο μοντέλο ,κάτι κάνει αλλά με μικρή ποσότητα ατμού...

Ευχαριστώ Panos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σε όλους,

σκέφτομαι να πάρω την JAMESTOWN MADDOX 2 (με 2 καυστήρες) από το Praktiker που την έχουν προσφορά 250Ε. Δεν παίζουν πολλά λεφτά, ούτε χώρος στο μπαλκόνι και με φτάνει σαν έκταση σχάρας..

το ερώτημα είναι - αν μπορείτε να βοηθήσετε: τα 7 kw ονομαστικά (23.885 btu) που διαθέτει θα είναι αρκετά σαν δύναμη φωτιάς να μπορούμε να ξεροψήσουμε ;

η έκταση της σχάρας είναι 0,2 τετρ.μέτρα (= 308 in2) και αν το διαιρέσεις βγαίνει περίπου 77 btu ανά τετρ. ίντσα (πολλές ξένες ιστοσελίδες να λένε ότι χρειάζονται 80-100 btu/in2)...

όποιος ξέρει ας δώσει κάποιο tip... thanx!

Επεξ/σία από harri_sbaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να πάρω μια ψησταριά υγραερίου και θα ήθελα γνώμες. Η αγορά θα γίνει από τον Κωτσόβολο γιατί έχω ένα μεγάλο πιστωτικό που θα λήξει, οπότε θα το χρησιμοποιήσω για αυτό τον λόγο. Αυτό περιορίζει κάπως τις επιλογές (πχ δεν έχει Rogue 525 που θα ήταν η #1 επιλογή μου).  Με budget μέχρι 1300-1400 ευρώ τι θα προτείνατε από εδώ: https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou?orderBy=4&minPrice=489&maxPrice=1400

Κλείνω προς την 425 SIB. Αξίζει το Infrared; Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ live, αλλά διαβάζω καλά λόγια. Δεύτερη επιλογή την Baron 440.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, harri_sbaro είπε

καλησπέρα σε όλους,

σκέφτομαι να πάρω την JAMESTOWN MADDOX 2 (με 2 καυστήρες) από το Praktiker που την έχουν προσφορά 250Ε. Δεν παίζουν πολλά λεφτά, ούτε χώρος στο μπαλκόνι και με φτάνει σαν έκταση σχάρας..

το ερώτημα είναι - αν μπορείτε να βοηθήσετε: τα 7 kw ονομαστικά (23.885 btu) που διαθέτει θα είναι αρκετά σαν δύναμη φωτιάς να μπορούμε να ξεροψήσουμε ;

η έκταση της σχάρας είναι 0,2 τετρ.μέτρα (= 308 in2) και αν το διαιρέσεις βγαίνει περίπου 77 btu ανά τετρ. ίντσα (πολλές ξένες ιστοσελίδες να λένε ότι χρειάζονται 80-100 btu/in2)...

όποιος ξέρει ας δώσει κάποιο tip... thanx!

Εγω θα σου πω οτι η Kenton με τους δυο καυστηρες και η Kenton με τους 4 δεν εχει καμια σχεση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω βρίσκω ότι οι τιμές είναι στο άνωτερο όριο, μέχρι και παράλογα υψηλές. Εαν μπορέσεις να περιμένεις λίγο να φτάσει το Black Friday, θα είναι 20%-30% κάτω από τις σημερινές 

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, harri_sbaro είπε

καλησπέρα σε όλους,

σκέφτομαι να πάρω την JAMESTOWN MADDOX 2 (με 2 καυστήρες) από το Praktiker που την έχουν προσφορά 250Ε. Δεν παίζουν πολλά λεφτά, ούτε χώρος στο μπαλκόνι και με φτάνει σαν έκταση σχάρας..

το ερώτημα είναι - αν μπορείτε να βοηθήσετε: τα 7 kw ονομαστικά (23.885 btu) που διαθέτει θα είναι αρκετά σαν δύναμη φωτιάς να μπορούμε να ξεροψήσουμε ;

η έκταση της σχάρας είναι 0,2 τετρ.μέτρα (= 308 in2) και αν το διαιρέσεις βγαίνει περίπου 77 btu ανά τετρ. ίντσα (πολλές ξένες ιστοσελίδες να λένε ότι χρειάζονται 80-100 btu/in2)...

όποιος ξέρει ας δώσει κάποιο tip... thanx!

Νομίζω οτι η KENTON με 4 καυστήρες στα 200€ είναι η καλύτερη  επιλογή και βγαίνει συχνά στα λεφτά αυτά..Αρκεί να περιμένεις λίγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2022 στις 9:46 ΜΜ, zanskou είπε

είναι σωστός αυτός ο τρόπος ; κάπου είχα διαβάσει ότι ειδικά σε κοτόπουλο πρέπει να ξεπαγώνει όσο πιο σταδιακά γίνεται για να μην υπάρχει κάποιος κίνδυνος

Αποψυξη κατευθειαν πανω στην φωτια, μονο μπιφτεκια. Οτιδηποτε αλλο κοστιζει στην γευση, καθως στεγνωνει το κρεας

 

Στις 22/10/2022 στις 10:55 ΠΜ, Tolisgr80 είπε

Έχει κάποιος τον ατμοκαθαριστη από τα lidl να μου πει αν κάνει δουλειά ή όχι? 

εγω προσωπικα ειχα παρει ενα αντιστοιχο απο το eshop και ποτε δεν μπορεσα να καθαρισω κατι ικανοποιητικα. Τα πιο πεταμενα λεφτα μου. Για ελαφρους λεκεδες σε μεγαλες επιφανειες κατι κανει

16 ώρες πριν, harri_sbaro είπε

καλησπέρα σε όλους,

σκέφτομαι να πάρω την JAMESTOWN MADDOX 2 (με 2 καυστήρες) από το Praktiker που την έχουν προσφορά 250Ε. Δεν παίζουν πολλά λεφτά, ούτε χώρος στο μπαλκόνι και με φτάνει σαν έκταση σχάρας..

το ερώτημα είναι - αν μπορείτε να βοηθήσετε: τα 7 kw ονομαστικά (23.885 btu) που διαθέτει θα είναι αρκετά σαν δύναμη φωτιάς να μπορούμε να ξεροψήσουμε ;

η έκταση της σχάρας είναι 0,2 τετρ.μέτρα (= 308 in2) και αν το διαιρέσεις βγαίνει περίπου 77 btu ανά τετρ. ίντσα (πολλές ξένες ιστοσελίδες να λένε ότι χρειάζονται 80-100 btu/in2)...

όποιος ξέρει ας δώσει κάποιο tip... thanx!

εχω την μεγαλυτερη Jamestown με τους 3+1 και θα σου προτεινα να πας σε αυτην (αν σε παιρνει οικονομικα και χωροταξικα. Γενικα με 2 καυστηρες εισαι περιορισμενος και σε επιφανεια σχαρας και σε δύναμη. Οχι οτι δεν θα ψησεις μην τρελαθουμε, αλλα αν κανεις κανα μεγαλυτερο τραπεζι (4-6 ατομων) θα περασεις περισσοτερο χρονο ψησιματος

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...