Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Σίγουρα είναι επικίνδυνο και «απαιτεί» προσοχή. Εξάλλου και στο βιντεάκι, το οποίο παρέθεσες, αναφέρει ότι η ψησταριά είναι σε αυλή, απομακρυσμένη από το σπίτι κτλ, οπότε σε περίπτωση πυρκαγιάς δεν «απειλείται» κάτι άλλο.

Αυτό που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι να αφαιρέσεις το sear plate που «κάθεται» πιο ψηλά από τις υπόλοιπες, να τοποθετήσεις στην σχάρα, παράλληλα με τον χώρο ψησίματος, και να τοποθετήσεις πάνω το τηγάνι. Το είχα αναφέρει και σε παλιότερο ποστ, για δοκιμή σε ψήσιμο πίτσας. Δεν το έχω κάνει. Το πρόβλημα είναι ότι, λόγω του σχεδιασμού της ψησταριάς, υπάρχει κλίση στα sear plates και λογικά δεν θα «κάθεται» σωστά η σχάρα ή/και το τηγάνι.

3D852FA0-9526-44F3-A690-CF8D7F307072.jpeg.b987ce5b5ccc1b1998bcdcf673b49838.jpeg

Ναι σωστά δεν το είχα σκεφτεί θα κάνω μια δοκιμή το σκ θα το "αλφαδιασω" κάπως. Όπως και να έχει δοκιμή θέλω να κάνω να ξέρω για μια ώρα ανάγκης αν εξυπηρετεί όχι για μόνιμη κατασταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, 2 φωτο απο το Σαββατο, και ενα πολυ μικρο βιντεακι , επιτηδες την γυρισα ετσι με "μισος" για να ακουσω το λιπος να κανει χαμουλη, και φαινεται ποσο ωραια δουλευει η napoleon με τις αναφλεξεις, σχεδον αμεσως τελειωσαν. Η μεγαλη ειναι χοιρινη σταβλισια, ακριβως 1.000 γραμμαρια.

 

image.jpeg.d7f55420b5219db411e32f2ed9f69461.jpegimage.jpeg.d95881f9af7dc39e4a95b7dd57d1b3a8.jpeg

 

https://drive.google.com/file/d/1dMvoaLAZ19OvibjjU9VHvkph0X9ug4MR/view?usp=sharing

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Καλημερα, 2 φωτο απο το Σαββατο, και ενα πολυ μικρο βιντεακι , επιτηδες την γυρισα ετσι με "μισος" για να ακουσω το λιπος να κανει χαμουλη, και φαινεται ποσο ωραια δουλευει η napoleon με τις αναφλεξεις, σχεδον αμεσως τελειωσαν. Η μεγαλη ειναι χοιρινη σταβλισια, ακριβως 1.000 γραμμαρια.

 

image.jpeg.d7f55420b5219db411e32f2ed9f69461.jpegimage.jpeg.d95881f9af7dc39e4a95b7dd57d1b3a8.jpeg

 

https://drive.google.com/file/d/1dMvoaLAZ19OvibjjU9VHvkph0X9ug4MR/view?usp=sharing

Και εγώ εχθές 3 σταβλίσιες χοιρινές έκανα! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου την σπάει είναι οι κάθετες και οχι οι οριζόντιες σχάρες. Βάζεις καλαμάκια και για να κάνουν σχαριες πρέπει να τα βάλεις οριζόντια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, smav82 είπε

Αυτό που μου την σπάει είναι οι κάθετες και οχι οι οριζόντιες σχάρες. Βάζεις καλαμάκια και για να κάνουν σχαριες πρέπει να τα βάλεις οριζόντια. 

Τι κάθετα, τι οριζόντια, η δουλειά να γίνεται...😁

 9182022215046.jpg.057a69352d0be4483a2a9cf3c32f865c.jpg

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2022 στις 12:36 ΠΜ, smav82 είπε

Αυτό που μου την σπάει είναι οι κάθετες και οχι οι οριζόντιες σχάρες. Βάζεις καλαμάκια και για να κάνουν σχαριες πρέπει να τα βάλεις οριζόντια. 

Βαζεις οριζόντια τα σουβλακια στις καθετες ραγες και problem solved...50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α, είσαι πολύ ακριβός, εγώ πλήρωσα €40 για να μου λύσουν αυτό το σύνθετο και πολύπλοκο πρόβλημα 

 

IMG_20210613_161004-001.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινα στα κρεατα που χρειαζονται σουβλακια/καλαμακια (ας μην το ανοιξουμε😀), οπως σουβλακια και κεμπαπ, να κανετε μια επενδυση των 5 ευρω να παρετε μεταλλικα σουβλακια απο Leroy/Praktiker

εκτος του οτι ειναι σαφως πιο υγιεινο απο την καρκινιλα του καμμενου ξυλου, εχω παρατηρησει οτι ψηνονται και καλυτερα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, costas_ είπε

Είδες που δεν γνωρίσεις την τεχνική.  Το καμμένο καλαμάκι είναι Greek wood smoked BBQ 

Eκτος αν εισαι Θεσσαλονικιος που θα τρως λιωμενο πλαστικο :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tutuyo είπε

... εχω παρατηρησει οτι ψηνονται και καλυτερα

λογω οτι μεταφέρει την θερμοτητα και στο εσωτερικό οπότε γίνεται ποιο ομοιόμορφο ψήσιμο... εξου και τα ¨σπαθιά¨ για τα κεμπάπ...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...