Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2218

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

4 ώρες πριν, paylidis είπε

καταπληκτικη λυση

θες να μας πεις 2 λογια πως το εφτιαξες/που/κοστος κλπ;

 Με λαμαρίνα 3χιλ (μπορούμε και πιο μεγάλη αλλά θα βγει αρκετά βαρύ). Μπορούμε και Inox .Πήρα τα μέτρα της ψησταριάς έδωσα και ύψος 12 πόντους(πιο χαμηλό θα έχουμε πρόβλημα με την εύκολη τοποθέτηση της πίτσας) και έτοιμο (προσέχουμε να κλείνει και το καπάκι) , αν και όταν το χρησιμοποιώ,δεν το κλείνω. Τώρα όσο για τον χώρο για τα ξύλα έφτιαξα ένα συρταράκι και αυτό από λαμαρινα.

Πήρα και ένα σπρέι για θερμοκρασίες (800 κελσίου) και το έβαψα εξωτερικά 

Εγώ το έφτιαξα με την βοήθεια ενός φίλου 

Σε ένα μαγαζί στραντζα-ψαλιδι και σε ένα σιδεράδικο νομίζω ότι θα γίνει αρκετά φθηνά.Τωρα αν έχετε γνώσεις ηλεκτροσυγκόλλησης, τα κόβετε μια τα κολλάτε μόνοι σας και έτοιμο το 

DIY WFO hybrid!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AEE985 είπε

 Με λαμαρίνα 3χιλ (μπορούμε και πιο μεγάλη αλλά θα βγει αρκετά βαρύ). Μπορούμε και Inox .Πήρα τα μέτρα της ψησταριάς έδωσα και ύψος 12 πόντους(πιο χαμηλό θα έχουμε πρόβλημα με την εύκολη τοποθέτηση της πίτσας) και έτοιμο (προσέχουμε να κλείνει και το καπάκι) , αν και όταν το χρησιμοποιώ,δεν το κλείνω. Τώρα όσο για τον χώρο για τα ξύλα έφτιαξα ένα συρταράκι και αυτό από λαμαρινα.

Πήρα και ένα σπρέι για θερμοκρασίες (800 κελσίου) και το έβαψα εξωτερικά 

Εγώ το έφτιαξα με την βοήθεια ενός φίλου 

Σε ένα μαγαζί στραντζα-ψαλιδι και σε ένα σιδεράδικο νομίζω ότι θα γίνει αρκετά φθηνά.Τωρα αν έχετε γνώσεις ηλεκτροσυγκόλλησης, τα κόβετε μια τα κολλάτε μόνοι σας και έτοιμο το 

DIY WFO hybrid!

Καλύτερα να το κατασκευάσει κάποιος σε ανοξείδωτο, παρά με λαμαρίνα και βαφή. Δε νομίζω πως το συγκεκριμένο είδος χρώματος ενδείκνυται για μέρη που υπάρχουν τρόφιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Καλύτερα να το κατασκευάσει κάποιος σε ανοξείδωτο, παρά με λαμαρίνα και βαφή. Δε νομίζω πως το συγκεκριμένο είδος χρώματος ενδείκνυται για μέρη που υπάρχουν τρόφιμα.

Σωστός, εγώ το έβαψα μόνο εξωτερικά λόγο εμφάνισης. Το επόμενο με όλες τις βελτιώσεις θα είναι Inox 4mm

28 λεπτά πριν, AEE985 είπε

Σωστός, εγώ το έβαψα μόνο εξωτερικά λόγο εμφάνισης. Το επόμενο με όλες τις βελτιώσεις θα είναι Inox 4mm

https://www.amazon.com/gp/product/B01GQF6S8K/ref=as_li_tl?ie=UTF8&tag=whthbb-20&camp=1789&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B01GQF6S8K&linkId=e94c931fbd52216427deabc952ee28a9

Αυτό είδα και μου άρεσε η ιδέα ,τώρα για το συρταράκι με τα ξύλα, θα μου άρεσε  η μυρωδιά του ξύλου στην πίτσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AEE985 είπε

Αυτό είδα και μου άρεσε η ιδέα ,τώρα για το συρταράκι με τα ξύλα, θα μου άρεσε  η μυρωδιά του ξύλου στην πίτσα 

Λόγω του ότι η πίτσα ψήνεται σε πολύ λίγο χρόνο δεν προλαβαίνει να «διεισδύσει» η μυρωδιά του ξύλου. Δεν ξέρω εάν θα καταλάβεις κάποια διαφορά. Το «καπάκι», το έχουμε αναφέρει και σε παλαιότερα ποστ. Σίγουρα πάντως είναι εντυπωσιακό αυτό που έχεις φτιάξει με τα ξύλα, σου δίνει μία διαφορετική επιλογή και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε διαφορετικά ψησίματα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AEE985 είπε

 Με λαμαρίνα 3χιλ (μπορούμε και πιο μεγάλη αλλά θα βγει αρκετά βαρύ). Μπορούμε και Inox .Πήρα τα μέτρα της ψησταριάς έδωσα και ύψος 12 πόντους(πιο χαμηλό θα έχουμε πρόβλημα με την εύκολη τοποθέτηση της πίτσας) και έτοιμο (προσέχουμε να κλείνει και το καπάκι) , αν και όταν το χρησιμοποιώ,δεν το κλείνω. Τώρα όσο για τον χώρο για τα ξύλα έφτιαξα ένα συρταράκι και αυτό από λαμαρινα.

Πήρα και ένα σπρέι για θερμοκρασίες (800 κελσίου) και το έβαψα εξωτερικά 

Εγώ το έφτιαξα με την βοήθεια ενός φίλου 

Σε ένα μαγαζί στραντζα-ψαλιδι και σε ένα σιδεράδικο νομίζω ότι θα γίνει αρκετά φθηνά.Τωρα αν έχετε γνώσεις ηλεκτροσυγκόλλησης, τα κόβετε μια τα κολλάτε μόνοι σας και έτοιμο το 

DIY WFO hybrid!

Μπράβο για την μαστοριά...

στο επόμενο (που λές οτι θελεις να φτιάξεις) θα το πήγαινα ένα βημα παραπέρα δλδ...

θα εφτιαχνά φούρνάκι ολόκληρο, δλδ με τον δικό του πάτο και κομμένη πλάκα (απο το κέντρο κεραμικών που έβαλε ο φίλος παραπάνω σε ενα καλό πάχος) θα εφτιαχνά και μια βάση (ποδιά ή κάτι αλλο) στο μηκος πλάτος που πρέπει...Ετσι σε συνδυασμό με την πατέντα για τα ξύλα θα έχεις μια χαρά ξυλόφουρνο για πιτσα...

 

Αλλιως για κάποιον σαν εμάς που δεν έχουμε τέτοια εργαλεία/γνώση το ΟΟΝΙ (σε προσφορά γιατί αλλιώς ειναι πανάκριβο) ειναι μια καλή λύση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

 

στο επόμενο (που λές οτι θελεις να φτιάξεις) θα το πήγαινα ένα βημα παραπέρα δλδ...

θα εφτιαχνά φούρνάκι ολόκληρο, δλδ με τον δικό του πάτο και κομμένη πλάκα (απο το κέντρο κεραμικών που έβαλε ο φίλος παραπάνω σε ενα καλό πάχος) θα εφτιαχνά και μια βάση (ποδιά ή κάτι αλλο) στο μηκος πλάτος που πρέπει...Ετσι σε συνδυασμό με την πατέντα για τα ξύλα θα έχεις μια χαρά ξυλόφουρνο για πιτσα...

μια καλη λυση ισως θα ηταν και μια πλακα-πλατω ωστε να κουμπωσει επανω η πατεντα, αν και εχουν ανεβει πολυ τελευταια σε σχεση με τις τιμες που ειχαν πχ στο λερου εδω και 1.5 χρονο (30 με 1 εστια-60 2 με εστιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Μπράβο για την μαστοριά...

στο επόμενο (που λές οτι θελεις να φτιάξεις) θα το πήγαινα ένα βημα παραπέρα δλδ...

θα εφτιαχνά φούρνάκι ολόκληρο, δλδ με τον δικό του πάτο και κομμένη πλάκα (απο το κέντρο κεραμικών που έβαλε ο φίλος παραπάνω σε ενα καλό πάχος) θα εφτιαχνά και μια βάση (ποδιά ή κάτι αλλο) στο μηκος πλάτος που πρέπει...Ετσι σε συνδυασμό με την πατέντα για τα ξύλα θα έχεις μια χαρά ξυλόφουρνο για πιτσα...

 

Αλλιως για κάποιον σαν εμάς που δεν έχουμε τέτοια εργαλεία/γνώση το ΟΟΝΙ (σε προσφορά γιατί αλλιώς ειναι πανάκριβο) ειναι μια καλή λύση...

 

IMG_20220929_090123.jpg

Μόλις τώρα, AEE985 είπε

 

IMG_20220929_090123.jpg

Έχεις δίκιο,να πω ότι δεν έχεις  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

όταν ψήνετε στη σούβλα, στα ταψάκια από κάτω βάζετε νερό και πόσο; Τις προάλλες έφτιαξα ένα κοντοσούβλι, έβαλα αρχικά νερό στα ταψάκια, και συμπλήρωνα μετά όταν έβλεπα ότι εξατμίζεται και αδειάζει. Το αποτέλεσμα ήταν ότι το κρέας μου βγήκε μαλακό μεν αλλά θύμιζε βραστό. Τη φούνταρα κιόλας στο τέλος να ξεροψηθεί για κανά 10λεπτο αλλά και πάλι θύμιζε λίγο βραστό.

Το ίδιο είχα πάθει και με κοτόπουλο με κουτάκι μπύρας που είχα βάλει νερό από κάτω στο ταψάκι μαζί με πατάτες για να μην κολλήσουν. Πάλι σαν βραστό, μάλλον είχα βάλει πολύ νερό.

Μήπως δεν θέλει νερό τελικά το ταψάκι για να βγει ξεροψημένο και τραγανό; Σκέτα ταψάκια δηλαδή για να μαζεύει ότι στάζει; Και ίσως επάλειψη το κρέας με κανά λαδάκι για να μαλακώνει;

Κι αν δεν βάλουμε νερό πως θα γίνει να ψήσουμε και καμιά πατάτα και να μην κολλάνε; Καμιά ιδέα-εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, katbo είπε

Καλησπέρα,

όταν ψήνετε στη σούβλα, στα ταψάκια από κάτω βάζετε νερό και πόσο; Τις προάλλες έφτιαξα ένα κοντοσούβλι, έβαλα αρχικά νερό στα ταψάκια, και συμπλήρωνα μετά όταν έβλεπα ότι εξατμίζεται και αδειάζει. Το αποτέλεσμα ήταν ότι το κρέας μου βγήκε μαλακό μεν αλλά θύμιζε βραστό. Τη φούνταρα κιόλας στο τέλος να ξεροψηθεί για κανά 10λεπτο αλλά και πάλι θύμιζε λίγο βραστό.

Το ίδιο είχα πάθει και με κοτόπουλο με κουτάκι μπύρας που είχα βάλει νερό από κάτω στο ταψάκι μαζί με πατάτες για να μην κολλήσουν. Πάλι σαν βραστό, μάλλον είχα βάλει πολύ νερό.

Μήπως δεν θέλει νερό τελικά το ταψάκι για να βγει ξεροψημένο και τραγανό; Σκέτα ταψάκια δηλαδή για να μαζεύει ότι στάζει; Και ίσως επάλειψη το κρέας με κανά λαδάκι για να μαλακώνει;

Κι αν δεν βάλουμε νερό πως θα γίνει να ψήσουμε και καμιά πατάτα και να μην κολλάνε; Καμιά ιδέα-εμπειρία;

Εγώ προσωπικά το ταψακι το έχω για τα λίπη να μην λερώνω την ψησταριά 

20161224_165056.jpg

20161224_165105.jpg

20161224_175854.jpg

20161224_192425.jpg

20161224_175847.jpg

4 λεπτά πριν, AEE985 είπε

Εγώ προσωπικά το ταψακι το έχω για τα λίπη να μην λερώνω την ψησταριά 

20161224_165056.jpg

20161224_165105.jpg

20161224_175854.jpg

20161224_192425.jpg

20161224_175847.jpg

 

20161224_161325 (1).jpg

20161224_161340 (1).jpg

12 λεπτά πριν, AEE985 είπε

Εγώ προσωπικά το ταψακι το έχω για τα λίπη να μην λερώνω την ψησταριά 

20161224_165056.jpg

20161224_165105.jpg

20161224_175854.jpg

20161224_192425.jpg

20161224_175847.jpg

 

20161224_161325 (1).jpg

20161224_161340 (1).jpg

 

20161224_202736.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα,

όταν ψήνετε στη σούβλα, στα ταψάκια από κάτω βάζετε νερό και πόσο; Τις προάλλες έφτιαξα ένα κοντοσούβλι, έβαλα αρχικά νερό στα ταψάκια, και συμπλήρωνα μετά όταν έβλεπα ότι εξατμίζεται και αδειάζει. Το αποτέλεσμα ήταν ότι το κρέας μου βγήκε μαλακό μεν αλλά θύμιζε βραστό. Τη φούνταρα κιόλας στο τέλος να ξεροψηθεί για κανά 10λεπτο αλλά και πάλι θύμιζε λίγο βραστό.

Το ίδιο είχα πάθει και με κοτόπουλο με κουτάκι μπύρας που είχα βάλει νερό από κάτω στο ταψάκι μαζί με πατάτες για να μην κολλήσουν. Πάλι σαν βραστό, μάλλον είχα βάλει πολύ νερό.

Μήπως δεν θέλει νερό τελικά το ταψάκι για να βγει ξεροψημένο και τραγανό; Σκέτα ταψάκια δηλαδή για να μαζεύει ότι στάζει; Και ίσως επάλειψη το κρέας με κανά λαδάκι για να μαλακώνει;

Κι αν δεν βάλουμε νερό πως θα γίνει να ψήσουμε και καμιά πατάτα και να μην κολλάνε; Καμιά ιδέα-εμπειρία;

Εχω ψησει μερικες φορες με δοκιμες καθε φορα να δω τι μου ταιριαζει. Η τελευταια το προηγουμενο σκ νομιζω ηταν και η πιο πετυχημενη για τα γουστα μου. 3+ κιλα ολο λαιμος χοιρινος, το τυλιξα σε λαδοκολα και το εψησα στους 180-200 για 3 ωρες (ειμαι 99% σιγουρος οτι και 2.5 ωρες να ηταν παλι αρκετες ηταν, απλα επρεπε να φυγω απο το σπιτι και το αφησα μονο του), με ταψακι απο κατω με νερο. Στις 3 ωρες το ξεβρακωσα,  και γκαζωσα για κανα 20λεπτο,  ισα να κανει κρουστα, γιατι απο χρωμα ειχε ηδη κανει και μεσα στην λαδοκολα. Βγηκε  απιστευτα μαλακο (λογο λαδοκολας).  Κανε μια δοκιμη αν θες, παιζουν πολλα ρολο,  εχω κανει δοκιμες μεχρι να πετυχω και το μεγεθος των κομματιων που μου κανει, το παιρνω μεγαλο κομματι και το κοβω μονος μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2022 στις 8:48 ΠΜ, AEE985 είπε

Και από εμένα ένα DIY WFO hybrid 

IMG_20220926_192623 (1).jpg

IMG_20220926_192800 (4).jpg

IMG_20220927_161828 (2).jpg

IMG_20220927_163723.jpg

IMG_20220927_164356.jpg

IMG_20220927_164459.jpg

IMG_20220927_164747.jpg

IMG_20220927_171515.jpg

IMG_20220927_171443.jpg

Ζήλεψα πολύ, δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από Complexgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...