Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, johng4 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Όταν λες εκπτώσεις μπορεί να πέσει και κάτω από τα 200 αυτή με τους 3 καυστήρες? Εγώ είχα δει την Bormann BBQ5030. Αυτή του Leroy είναι ποιοτικότερη?

Καλημέρα. Αυτή που λες με τους 3 καυστήρες είναι τώρα με έκπτωση στα 199€. Εγώ έχω με τους 4 καυστήρες. Πέρσι στην black friday είχε 179€. Φέτος δεν ξέρουμε πόσο θα την βάλουν γιατί έχουν ακριβύνει γενικώς όλα. Εγώ την έχω πάρει από τον Φεβρουάριο και έχω ψήσει κρέατα, ψάρια,σούβλα,πίτσες. Μόνο φαγητό σε γάστρα δεν έχω κάνει. Μια χαρά είναι. Για την bormann δεν ξέρω. Βλέπω στο σκρουτζ ότι ξεκινάει από τα 280€ και έχει θετικές αξιολογήσεις. Ίσως κάποιος φίλος εδώ την έχει και σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2212

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

7 ώρες πριν, johng4 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Όταν λες εκπτώσεις μπορεί να πέσει και κάτω από τα 200 αυτή με τους 3 καυστήρες? Εγώ είχα δει την Bormann BBQ5030. Αυτή του Leroy είναι ποιοτικότερη?

Το μοντέλο με τους 3 καυστήρες είναι ήδη στα 199€, όπως φαίνεται και στο λινκ που παρέθεσα. Το μοντέλο με τους 4 καυστήρες, στην περσινή Black Friday, ήταν στα 179€, όμως ανά τακτά διαστήματα έχει προσφορά στα 219€, όπως έγινε και πρόσφατα. Εάν δεν σε επείγει, μπορείς να περιμένεις την Black Friday.

Η Naterial Kenton, έχει αφαιρούμενο πάτο/ταψί για πιο εύκολο καθάρισμα. Δεν γνωρίζω εάν έχει κάτι αντίστοιχο και η Bormann. Από άποψη ποιότητας δεν θεωρώ ότι έχουν κάποια διαφορά. Εάν έχεις την δυνατότητα, καλό θα ήταν να τις δεις κι από κοντά.

15 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Ερώτηση από σχεδόν άσχετο με το χώρο:

Τι παραπάνω προσφέρει πρακτικά μια επώνυμη ψησταριά υγραερίου (πχ weber, napoleon) σε σχέση με μια με παρεμφερή χαρακτηριστικά τύπου kenton;

Πέρα από τη μεγαλύτερη εγγύηση που φαντάζομαι δεν δικαιολογεί από μόνη της την πολλαπλάσια τιμή της πρώτης σε σχέση με τη δεύτερη.

Οι επώνυμες ψήνουν πιο γρήγορα;

Οι επώνυμες καίνε λιγότερο καύσιμο;

Οι επώνυμες καθαρίζονται πιο εύκολα;

Οι επώνυμες έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής;

ΥΓ. Παρακαλώ να μην με αποπάρετε αν σε κάποιους φαντάζει χαζή η ερώτηση, ευχαριστώ!

Γενικά έχουν πιο ποιοτικά υλικά κατασκευής, γι αυτό έχουν και μεγαλύτερη εγγύηση/διάρκεια ζωής. Επιπλέον είναι πολύ πιο εύκολα να βρεις αξεσουάρ/ανταλλακτικά για πολλά χρόνια, μετά την αγορά τους, τουλάχιστον μέχρι τα χρόνια που έχουν εγγύηση. Θα βρεις πιο εύκολη υποστήριξη, ακόμα κι αν χρειαστεί να επικοινωνήσεις με το εξωτερικό, εάν για κάποιον λόγο δεν υπάρχει πλέον η αντίστοιχη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Ο σχεδιασμός/ποιότητα υλικών που έχουν, βοηθάει να αναπτύσσουν/διατηρούν την θερμοκρασία πιο εύκολα πχ κάθε φορά που ανοίγεις το καπάκι. Συνήθως διαθέτουν αφαιρούμενο πάτο/ταψί για πιο εύκολο καθαρισμό. Ο κάδος τους είναι λείος, σε αρκετές από αυτές, ώστε να ρέουν τα λίπη πιο εύκολα προς τον συλλέκτη, οπού επίσης βοηθάει στον καθαρισμό.

Ολα τα παραπάνω βέβαια έχουν να κάνουν και με τον ανθρώπινο παράγοντα, τον ψήστη εν προκειμένω. Εάν είναι επιμελής στην συντήρηση πχ των μαντεμένιων σχαρών, στον καθαρισμό του κάδου/λιποσυλλέκτη κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για την Kenton με βλέπω με τους 3 καυστήρες λόγω τιμής. Ειδα επίσης και αυτήν στα praktiker πάνω κάτω στα ίδια λεφτά αλλά δεν βρήκα κριτικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, johng4 είπε

Μάλλον για την Kenton με βλέπω με τους 3 καυστήρες λόγω τιμής. Ειδα επίσης και αυτήν στα praktiker πάνω κάτω στα ίδια λεφτά αλλά δεν βρήκα κριτικές. 

Η Kenton με 4 καυστήρες πριν μια εβδομάδα ήταν προσφορά στα 200 και αυτή με 3 στα 170 είναι τιμές που παίζουν αρκετά συχνά. Κάνε λίγο υπομονή και θα ξαναβγούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, johng4 είπε

Μάλλον για την Kenton με βλέπω με τους 3 καυστήρες λόγω τιμής. Ειδα επίσης και αυτήν στα praktiker πάνω κάτω στα ίδια λεφτά αλλά δεν βρήκα κριτικές. 

Το παράξενο με την Kenton είναι οτι δηλώνει πολύ μικρή επιφάνεια ψησίματος στα χαρακτηριστικά της (συγκριτικά και με αντίστοιχου μεγέθους ψησταρίες).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Το παράξενο με την Kenton είναι οτι δηλώνει πολύ μικρή επιφάνεια ψησίματος στα χαρακτηριστικά της (συγκριτικά και με αντίστοιχου μεγέθους ψησταρίες).

 

 

Αυτή η διάσταση είναι η σχάρα, έχει και πλάκα(25cm νομίζω).

Συνολικά νομίζω είναι περίπου 65 cm πλάτος.

Στην εικόνα είναι η διαφορά της 3 με την 4.

308364487_404260455020622_3034513273809217715_n.jpg

Επεξ/σία από theo93
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος η 1η φιάλη και παρήγγειλα να μου φέρουν coral prime με ρυθμιστή. Αλλαγή με τη δική μου την απλή χωρίς εγγύηση + ρυθμιστής. 25€ το περιεχόμενο, 8€ ο ρυθμιστής. Αναμένω αύριο για να πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου. Η 1η μ’ έβγαλε 6 μήνες με μέσο όρο 2 ψησίματα τη βδομάδα. Ελπίζω να μην έχω θέματα με θερμοκρασίες που ετυχε να διαβάσω δεξιά και αριστερά. 

Επεξ/σία από Theofanis88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tinapo είπε

Η coral prime είναι καλύτερη και σε τι από τις άλλες φιάλες;

Εύκολο κούμπωμα, χωρίς να χρειάζεσαι κλειδί. Μπορείς να κάνεις αλλαγή μπουκάλας σε λιγότερο από λεπτό και λιγότερο βάρος. Έχει αναφερθεί ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την κάρτα πόντων της shell, για την αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Εύκολο κούμπωμα, χωρίς να χρειάζεσαι κλειδί. Μπορείς να κάνεις αλλαγή μπουκάλας σε λιγότερο από λεπτό και λιγότερο βάρος. Έχει αναφερθεί ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την κάρτα πόντων της shell, για την αλλαγή.

Βασικά αναφέρομαι στην ποιότητα του μίγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tinapo είπε

Βασικά αναφέρομαι στην ποιότητα του μίγματος.

Προσωπικά χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο και λειτουργεί μια χαρά. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά στο μείγμα ή στο προπάνιο, σε σχέση με άλλες εταιρείες ή τις συμβατικές μπουκάλες. Η διαφορά είναι στην βαλβίδα flv που έχουν και στον ρυθμιστή..

https://www.coralgas.gr/products/φιάλη-prime/

Η μόνη διαφορά είναι ότι ο ρυθμιστής που έχει για το μείγμα, στα 30mbar, έχει ροή 1,3kg/h, ενώ οι περισσότερες ψησταριές διαθέτουν/προτείνουν ρυθμιστή με ροή 1,5kg/h. Ο ρυθμιστής για το προπάνιο, στα 37mbar, έχει ροή 1,5kg/h.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Προσωπικά χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο και λειτουργεί μια χαρά. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά στο μείγμα ή στο προπάνιο, σε σχέση με άλλες εταιρείες ή τις συμβατικές μπουκάλες. Η διαφορά είναι στην βαλβίδα flv που έχουν και στον ρυθμιστή..

https://www.coralgas.gr/products/φιάλη-prime/

Η μόνη διαφορά είναι ότι ο ρυθμιστής που έχει για το μείγμα, στα 30mbar, έχει ροή 1,3kg/h, ενώ οι περισσότερες ψησταριές διαθέτουν/προτείνουν ρυθμιστή με ροή 1,5kg/h. Ο ρυθμιστής για το προπάνιο, στα 37mbar, έχει ροή 1,5kg/h.

Σε συζήτηση με έμπορο φιαλών, μου είπε για διαφορά και στη διάμετρο της βαλβίδας του ρυθμιστή, που παίζει ρόλο στην ροή του καυσίμου -  είναι σχετικά μικρότερη άρα δίνει λιγότερο αέριο. Επίσης, το προπάνιο βοηθάει στις χαμηλότερες θερμοκρασίες αλλά νομίζω ότι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από το μείγμα για τα ίδια ψησίματα- αν και δεν το έχω τεστάρει πρόσφατα- αν κάποιος έκανε το τεστ ας ενημερώσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JLEE είπε

Στην Coral Prime πότε καταλαβαίνουμε ότι θέλει αλλαγή?

Πρέπει να πάει στο κόκκινο ή την αλλάζουμε από το κίτρινο?

καλο ειναι να εχεις και μια δευτερη απο διπλα. έτσι την χρησιμοποιεις μεχρι την τελευταία σταγόνα περιεχομενου και οταν αδειάσει εντελώς την αλλάζεις σε 30 δευτερόλεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JLEE είπε

Στην Coral Prime πότε καταλαβαίνουμε ότι θέλει αλλαγή?

Πρέπει να πάει στο κόκκινο ή την αλλάζουμε από το κίτρινο?

Ο δεικτης δεν δειχνει ποσο εχει μεσα, δειχνει την πιεση και εγω μπερδευτικα την 1η φορα, και οταν αδειασε λεω δεν μπορει :) , 2η μπουκαλα ειναι η λυση παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...