Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2212

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

13 ώρες πριν, Complexgr είπε

 

Update...

Πριν (είναι προετοιμασμένη με δυνατό κάψιμο και ξύσιμο, δεν έψηνα έτσι)

267300210__Viber_2022-09-24_19-36-39-394.jpg.c9bf435fca995dc6b8f219212f546406.jpg

Ο καθαρισμός έγινε! (Δεν έχει γίνει ακόμα seasoning)

236345390__Viber_2022-09-24_19-37-35-257.jpg.14d9431edc84c3b191b671177844433e.jpg

Παρατηρήσεις:

1. Χρονοβόρα διαδικασία. Υπομονή, χώρο για το τρίψιμο (ανάλογα το μέγεθος της σχάρας - μπανιέρα), χρόνο. Σίγουρα με την τωρινή εμπειρία η επόμενη φορά θα είναι πιο εύκολη και γρήγορη.

2. Η σχάρα της Broil King σε καινούρια κατάσταση έρχεται με προστατευτική (εμαγιέ;) επίστρωση. Ενώ περίμενα μετά από 5 χρόνια να μην υπάρχει διαπίστωσα το αντίθετο μετά από το βαθύ καθαρισμό. Συγκεκριμένα τα σημεία που είχαν το πρόβλημα σκουριάς ήταν τα σημεία στα οποία είχε φύγει αυτή η προστασία.236345390__Viber_2022-09-24_19-37-35-257.jpg.14d9431edc84c3b191b671177844433e.jpg

1210388125__Viber_2022-09-24_19-37-44-233.jpg.13e47aa8a4bc9fd1905fcb5a9a23a518.jpg663272210__Viber_2022-09-24_19-38-19-094.jpg.852a0297e9c9cc100d835f6cfff95048.jpg

3. Η Σχάρα είναι σε ένα 90% σαν καινούρια πια, αλλά νομίζω η αλλαγή μου σε καλή ανοξείδωτη είναι θέμα χρόνου (Black Friday;) και η μαντεμένια θα είναι εφεδρεία για τα μοσχαράκια!!!  ( Δεν έχω φωτό μετά το seasoning)

Ευχαριστώ όλα τα παλικάρια - συμπολεμιστές - ψήστες για τις απόψεις που μοιράστηκαν και τη βοήθεια τους και ιδιαιτέρως τον Ilpapacha για την τελική λύση καθαρισμού.

Όταν με το καλό αγοραστεί η ανοξείδωτη θα κάνω μια σύγκριση μεταξύ των 2 (Pros & Cons)

Καλά Ψηστήρια!

 

Μια χαρά είναι η σχάρα. Δεν χρειάζεται να κάνεις πυρόλυση, εάν κάνεις, μετά ή πριν από κάθε ψήσιμο. Η υψηλή της θερμοκρασία «καταστρέφει» το seasoning που έχεις κάνει. Εάν δεν χρησιμοποιείς συχνά την ψησταριά, καλό θα ήταν να περνάς τις σχάρες με μία λεπτή στρώση από λαρδί/ηλιέλαιο κτλ.

Με τις ανοξείδωτες, προφανώς δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη συντήρηση. Καλό θα ήταν να είναι τουλάχιστον 6mm σε πάχος. Το κόστος έχει να κάνει και με την ποιότητα/τύπο του ανοξείδωτου. Εάν δεν είσαι διατεθειμένος να πάρεις τις Broil King, μπορείς να πάρεις μία μαντεμένια σχάρα από αυτές που έχεις, να πας σε ένα σιδηρουργείο/στράντζα που βρίσκεται κοντά σου και να φτιάξεις ανοξείδωτες.

27 λεπτά πριν, AEE985 είπε

Και ένα μικρό (mod) από εμένα 

IMG_20220925_090950.jpg

 

IMG_20220925_091629.jpg

Εάν θέλεις, ανέφερε τα «βήματα» που έκανες. Ίσως ενδιαφέρεται να το κάνει και κάποιο άλλο μέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε όλους. Νέος κάτοχος Outdoorchef Leon. Μόλις συναρμολόγησα. Έβαλα μπουκάλα. Άνοιξα τέρμα και έριξα σαπουνάδα και στις δυο άκρες. Δεν υπήρχε κάποια κίνηση πέρα του να κυλάει προς τα κάτω. Ωστόσο μόλις έβαλα μπρος βγάζει μυρωδιά αερίου. Συγχωρέστε με αν είναι λογικό αλλά πρώτη φορά χρησιμοποιώ ψησταριά με αέριο. 
 

Την βάζω να κάψει με κλειστό καπάκι στο τέρμα για 15’ και μετά ρίχνω σε μικρότερη θερμοκρασία για αλλά 15’. Και ψήνω τα πρώτα κρέατα.

 

Χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω;

 

Επισης έχει μέσα το κουτι στο καλώδια σύνδεσης με την μπουκάλα. Και τα δυο αναφέρουν για χρήση Ιταλία και Ελλάδα και φαίνονται ίδια ακριβώς 

Επεξ/σία από dantekavala
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AEE985 είπε

Και ένα μικρό (mod) από εμένα 

IMG_20220925_090950.jpg

 

IMG_20220925_091629.jpg

Ωχ ... πως το έφτιαξες αυτό ..? Έχω την ίδια , για δώσε οδηγίες ..εστω και με π.μ. αν δεν πρέπει εδώ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, soundkeeper είπε

Ωχ ... πως το έφτιαξες αυτό ..? Έχω την ίδια , για δώσε οδηγίες ..εστω και με π.μ. αν δεν πρέπει εδώ ..

Υλικά: Διακόπτες υδραργύρου

Λαμπάκια led κόκκινα μπλε χρώμα της αρεσκείας σας

Τροφοδοσία από μπαταρία ή τροφοδοτικό 

Καλώδια  

Αν έχουμε και γνώσεις από κολλητηρι ακόμα καλύτερα 

 

 

4 ώρες πριν, AEE985 είπε

Και ένα μικρό (mod) από εμένα 

IMG_20220925_090950.jpg

 

IMG_20220925_091629.jpg

Jamestown Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένια Σχάρα με 4 Εστίες και Πλαϊνό Μάτι Maddox 4.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dantekavala είπε

Καλησπερα σε όλους. Νέος κάτοχος Outdoorchef Leon. Μόλις συναρμολόγησα. Έβαλα μπουκάλα. Άνοιξα τέρμα και έριξα σαπουνάδα και στις δυο άκρες. Δεν υπήρχε κάποια κίνηση πέρα του να κυλάει προς τα κάτω. Ωστόσο μόλις έβαλα μπρος βγάζει μυρωδιά αερίου. Συγχωρέστε με αν είναι λογικό αλλά πρώτη φορά χρησιμοποιώ ψησταριά με αέριο. 
 

Την βάζω να κάψει με κλειστό καπάκι στο τέρμα για 15’ και μετά ρίχνω σε μικρότερη θερμοκρασία για αλλά 15’. Και ψήνω τα πρώτα κρέατα.

 

Χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω;

 

Επισης έχει μέσα το κουτι στο καλώδια σύνδεσης με την μπουκάλα. Και τα δυο αναφέρουν για χρήση Ιταλία και Ελλάδα και φαίνονται ίδια ακριβώς 

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Από την στιγμή που έκανες τον έλεγχο στεγανότητας στις ενώσεις και το λάστιχο, και δεν εντόπισες κάτι, είναι μια χαρά. Λογικό να σου μυρίσει αέριο, καθώς άνοιξες τον διακόπτη και διέφυγε στον αέρα, πριν γίνει η ανάφλεξη. Αυτό το διαπιστώνεις ακόμα κι αν ανάψεις το κλασικό «γκαζάκι».

Όπως αναφέρει και το manual, θα πρέπει να την ανάψεις στο μέγιστο για περίπου 25 λεπτά, πριν την πρώτη χρήση.

https://www.ilovebbq.gr/image/catalog/MANUALS/outdoorchef-leon-570-g-black.pdf

C6FA61E9-2ACB-4909-BE66-CB179668A93B.jpeg.b7e6fec5fa2c5eacb55fd525a1229d8e.jpeg

Θα πρέπει να κάνεις seasoning στην μαντεμένια σχάρα. Μπορείς να βρεις αρκετά βιντεάκια στο YouTube και σχετικά άρθρα. Μπορείς, εάν θέλεις, να δεις και τα αρχεία που έχω στο λινκ του Dropbox στην υπογραφή μου.

Χρησιμοποίησε το λάστιχο που αναφέρει για χρήση στην Ελλάδα. Ενδεχομένως να είναι και ακριβώς τα ίδια, όπως αναφέρεις. Κάνε ένα τηλέφωνο στο κατάστημα που την αγόρασε ή/και την αντιπροσωπεία, να σε ενημερώσουν.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δεν χρειάζεται να κάνεις πυρόλυση, εάν κάνεις, μετά ή πριν από κάθε ψήσιμο. Η υψηλή της θερμοκρασία «καταστρέφει» το seasoning που έχεις κάνει. Εάν δεν χρησιμοποιείς συχνά την ψησταριά, καλό θα ήταν να περνάς τις σχάρες με μία λεπτή στρώση από λαρδί/ηλιέλαιο κτλ

Ναι εννοείται! Πυρόλυση για μεγάλη συντήρηση μόνο, όπως αυτή που έκανα τώρα. Αλλιώς μόνο κάψιμο φαγητού, επανεπιστρωση προστατευτική κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση από σχεδόν άσχετο με το χώρο:

Τι παραπάνω προσφέρει πρακτικά μια επώνυμη ψησταριά υγραερίου (πχ weber, napoleon) σε σχέση με μια με παρεμφερή χαρακτηριστικά τύπου kenton;

Πέρα από τη μεγαλύτερη εγγύηση που φαντάζομαι δεν δικαιολογεί από μόνη της την πολλαπλάσια τιμή της πρώτης σε σχέση με τη δεύτερη.

Οι επώνυμες ψήνουν πιο γρήγορα;

Οι επώνυμες καίνε λιγότερο καύσιμο;

Οι επώνυμες καθαρίζονται πιο εύκολα;

Οι επώνυμες έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής;

ΥΓ. Παρακαλώ να μην με αποπάρετε αν σε κάποιους φαντάζει χαζή η ερώτηση, ευχαριστώ!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ερώτηση από σχεδόν άσχετο με το χώρο:

Τι παραπάνω προσφέρει πρακτικά μια επώνυμη ψησταριά υγραερίου (πχ weber, napoleon) σε σχέση με μια με παρεμφερή χαρακτηριστικά τύπου kenton;

Πέρα από τη μεγαλύτερη εγγύηση που φαντάζομαι δεν δικαιολογεί από μόνη της την πολλαπλάσια τιμή της πρώτης σε σχέση με τη δεύτερη.

Οι επώνυμες ψήνουν πιο γρήγορα;

Οι επώνυμες καίνε λιγότερο καύσιμο;

Οι επώνυμες καθαρίζονται πιο εύκολα;

Οι επώνυμες έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής;

ΥΓ. Παρακαλώ να μην με αποπάρετε αν σε κάποιους φαντάζει χαζή η ερώτηση, ευχαριστώ!

Λίγο ή περισσότερο, ισχύουν όλα αυτά που αναφέρεις αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, όχι σε βαθμό που να δικαιολογεί την τεράστια διαφορά τιμής σε σχέση με ψησταριές Ευρωπαϊκών εταιριών.

Η τιμή πώλησης ψησταριών από ΗΠΑ και Καναδά είναι σχεδόν διπλάσια στις Ευρωπαϊκές αγορές γεγονός που μάλλον οφείλεται στη μεγάλη δασμολογική επιβάρυνσή τους.

Γενικά πάντως, η υπεροχή τους δεν αμφισβητείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AEE985 είπε

Υλικά: Διακόπτες υδραργύρου

Λαμπάκια led κόκκινα μπλε χρώμα της αρεσκείας σας

Τροφοδοσία από μπαταρία ή τροφοδοτικό 

Καλώδια  

Αν έχουμε και γνώσεις από κολλητηρι ακόμα καλύτερα 

 

 

Jamestown Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένια Σχάρα με 4 Εστίες και Πλαϊνό Μάτι Maddox 4.1

Ωραία δουλειά!

Έχεις λινκ για τους διακόπτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Ωραία δουλειά!

Έχεις λινκ για τους διακόπτες;

Σε οποιαδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά νομίζω θα τους βρεις

Στο κέντρο από το βαρελάκι κολλάμε το κοινό στο ένα άκρο το κόκκινο και στο άλλο το μπλε. 

Όταν είναι όρθιο ανάβει το μπλε μια που θα γυρίσουμε τους διακόπτες να ανάψουμε τους καυστήρες ανάβει το κόκκινο 

 

IMG_20220925_135648.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johng4 είπε

Καλησπέρα, κάποια πρόταση για ψησταριά μέχρι 350€ υπάρχει?

Σε αυτά τα χρήματα μία τίμια επιλογή είναι η Naterial Kenton του Leroy Merlin

Με 3 καυστήρες 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602?ref=reccodo-search

Με 4 καυστήρες

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

Ανά τακτά διαστήματα υπάρχουν εκπτώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AEE985 είπε

Σε οποιαδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά νομίζω θα τους βρεις

Στο κέντρο από το βαρελάκι κολλάμε το κοινό στο ένα άκρο το κόκκινο και στο άλλο το μπλε. 

Όταν είναι όρθιο ανάβει το μπλε μια που θα γυρίσουμε τους διακόπτες να ανάψουμε τους καυστήρες ανάβει το κόκκινο 

 

IMG_20220925_135648.jpg

Ευχαριστώ.

Να είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Σε αυτά τα χρήματα μία τίμια επιλογή είναι η Naterial Kenton του Leroy Merlin

Με 3 καυστήρες 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602?ref=reccodo-search

Με 4 καυστήρες

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

Ανά τακτά διαστήματα υπάρχουν εκπτώσεις.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Όταν λες εκπτώσεις μπορεί να πέσει και κάτω από τα 200 αυτή με τους 3 καυστήρες? Εγώ είχα δει την Bormann BBQ5030. Αυτή του Leroy είναι ποιοτικότερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...