Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, antonis__19 είπε

Ναι εχω παρει αυτη την βαση, εχω αντιληφθει και αλλες φορες που το θερμομετρο στο καπακι δειχνει θερμοκρασιες που δεν στεκουν (μικροτερες). Το θερμομετρο με ακιδα ειναι η πιο safe λυση

 

Να φανταστεις μιας και το θερμομετρο στο καπακι δεν βοηθαει, τα κρεατα (μπριζολες κλπ) τα κανω πλεον τελειως με το ματι και στεναχωριεμαι 🤣 με το γεγονος (ποσο να ανοιξω τους καυστηρες - και ποιους να ανοιξω). Για παραδειγμα επειδη χρησιμοποιω την δεξια πλευρα συνηθως για τα κρεατα (την επιπεδη μαντεμενια πλακα) λεω θα ανοιξω τον 3ο και 4ο καυστηρα (που καλυπτει αυτη την πλευρα) και λεω θα το βαλω φουλ στην αρχη και μετα θα το μειωσω λιγο.....και απλα τα γυριζω μετα απο 5 λεπτα.

Στην προκειμενη περιπτωση η βαση για το κοτοπουλο μπαινει στην 'αριστερη πλευρα' της ψησταριας που υπαρχει η υποδοχη. Προτεινεις να ανοιξω φουλ? 1ο και 4ο? καυστηρα και 1.30 ωρα??

Επισυναπτομενη φωτο...... Εντωμεταξυ αυτο που τα κουμπια πηγαινοντας τα στο μεσο (μεγαλη φλογα) ειναι το max και πηγαινοντας το τερμα (μικρη φλογα) ειναι μεσαιο....τι φαση?? Αναποδα ειναι? Μηπως εγω ειμαι περιεργος??🤣🤣

3_1561049771.jpeg

Το καλύτερο θα ήταν να τοποθετήσεις την βάση στην μέση του κυρίως χώρου ψησίματος της ψησταριάς, πάνω από τον 2ο και 3ο καυστήρα, και να ανάψεις τον 1ο και 4ο καυστήρα. Επίσης θα πρέπει να αφαιρέσεις την μαντεμένια πλάκα.

Οι καυστήρες είναι στο μέγιστο μόλις γυρίσεις τον διακόπτη, σε όλες τις ψησταριές υγραερίου. 

1 ώρα πριν, MHTSOSMAN είπε

Παιδιά είμαι κάτοχος εδω και ενα χρόνο μιας Napoleon 525 SB. Μέχρι τώρα έκαιγα μίγμα coral gas flv. Είπα τώρα που έρχεται χειμώνας και θέλω να την χρησιμοποιήσω και στα κρύα να παω σε coral prime προπανιου με τον αντίστοιχο ρυθμιστη. Απλα σε οποιος προμηθευτή το λεω με ρωταει παντα "γιατι προπανιο" αλλος με είπε με το προπανιο θα φοβηθει η νοικοκυρα αμα δει τη φλογα. Και γενικά με τρομάζουν λες και θα χρησιμοποιηθεί ουρανιο σε ατομικη βόμβα. Μεχρι που πήρα την coral στην Αθήνα και θα μου στείλουν αυτοι με αντίστοιχο προμηθευτή. 

Επειδή ομως γενικά μου έβαλαν την ιδέα, υπάρχει εξτρα κίνδυνος αν καιω προπανιο; το manual γράφει για προπανιο παντως. 

Κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει είτε με μείγμα είτε με προπάνιο, από την στιγμή που χρησιμοποιείς τον κατάλληλο ρυθμιστή. Μπορεί να είχαν στο μυαλό τους ότι δεν θα βάλεις ρυθμιστή, όπου εκεί θα ήταν όντως επικίνδυνο λόγω πίεσης, μπορεί να μην είχαν να σου δώσουν μπουκάλα προπανίου κτλ. Όπως και να ‘χει δεν σου απάντησαν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2212

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Το καλύτερο θα ήταν να τοποθετήσεις την βάση στην μέση του κυρίως χώρου ψησίματος της ψησταριάς, πάνω από τον 2ο και 3ο καυστήρα, και να ανάψεις τον 1ο και 4ο καυστήρα. Επίσης θα πρέπει να αφαιρέσεις την μαντεμένια πλάκα.

 

Μπορω να το κανω αυτο. Αλλα για να σου δωσω να καταλαβεις το μισο ειναι σχαρωτο  και το αλλο επιπεδο.

Επισης η υποδοχη για να βαλω αυτη την κοτοπουλιερα οπως την λεω ειναι αριστερα . 

Απο το 0,33 και μετα θα καταλαβεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, antonis__19 είπε

Μπορω να το κανω αυτο. Αλλα για να σου δωσω να καταλαβεις το μισο ειναι σχαρωτο  και το αλλο επιπεδο.

Επισης η υποδοχη για να βαλω αυτη την κοτοπουλιερα οπως την λεω ειναι αριστερα . 

Απο το 0,33 και μετα θα καταλαβεις. 

 

Το έχω δει. Είναι κάτι αντίστοιχο με το GBS της Weber. Για καλύτερο αποτέλεσμα, δοκίμασε τον τρόπο που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

30 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το έχω δει. Είναι κάτι αντίστοιχο με το GBS της Weber. Για καλύτερο αποτέλεσμα, δοκίμασε τον τρόπο που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.

Με συγχωρεις , τωρα καταλαβα τι εννοουσες , θα βγαλω την επιπεδη τελειως και θα μετατοπισω την σχαρωτη....συνεπως και την βαση στο κεντρο!!  1η και 4η στο φουλ να φανταστω για 1.30 ωρα!!

Θα επανελθω με φωτος!! Λογικα αυριο!!

Ευχαριστω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, antonis__19 είπε

 

Με συγχωρεις , τωρα καταλαβα τι εννοουσες , θα βγαλω την επιπεδη τελειως και θα μετατοπισω την σχαρωτη....συνεπως και την βαση στο κεντρο!!  1η και 4η στο φουλ να φανταστω για 1.30 ωρα!!

Θα επανελθω με φωτος!! Λογικα αυριο!!

Ευχαριστω!

Δεν ξέρω αν πρέπει να είναι στο μέγιστο ή στην μέση. Θα πρέπει το θερμόμετρο στο καπάκι να δείχνει 170 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, antonis__19 είπε

 

Με συγχωρεις , τωρα καταλαβα τι εννοουσες , θα βγαλω την επιπεδη τελειως και θα μετατοπισω την σχαρωτη....συνεπως και την βαση στο κεντρο!!  1η και 4η στο φουλ να φανταστω για 1.30 ωρα!!

Θα επανελθω με φωτος!! Λογικα αυριο!!

Ευχαριστω!

μην το βάλεις φουλ...δεν υπάρχει λόγος... βάλτους στην μέση και κάτω (ετσι κάνω εγω στην Ναπολέον 525)...και θα ψηθεί σωστά...

ισως στο τέλος χρειαστεί να το φουλάρεις για να κάνει κρούστα. Προσωπικά μιας και με το κοτοπουλο δεν εχει πειραματισμούς θα πρότεινα οπωσδήποτε θερμόμετρο αν έχεις στο στήθος (χοντροτερο μέρος) σωστή θερμοκρασία στα υπόλοιπα θα εισαι οκ...

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ενδιαφέρεται, θερμόμετρο meater

https://www.car.gr/xyma/view/326567657-thermometro-apo-psistaria-napoleon

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2022 στις 11:27 ΜΜ, Theofanis88 είπε

Δώσε barcode και σώσε. 

Πέτρα πίτσας βρήκα την παρακάτω. Θα κάνω δουλειά ή πρέπει να πάω σε κάτι πιο ακριβό;

https://www.skroutz.gr/s/23289128/Navaris-Πέτρινη-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-XXL-46220-01-35x35x1-5cm.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios

Η διάμετρος είναι πολύ καλή και η τιμή της ακόμα καλύτερη!

IMG_20220924_181819.jpg

Μόλις τώρα, AEE985 είπε

Η διάμετρος είναι πολύ καλή και η τιμή της ακόμα καλύτερη!

IMG_20220924_181819.jpg

Εγώ αγόρασα πλάκα κορδιεριτη 40x40 20€ πριν 5 χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 19/9/2022 στις 5:55 ΜΜ, ilpapacha είπε

Δες μία το παρακάτω βιντεάκι 

υπάρχουν πάρα πολλά, που μπορείς να δεις για το πως μπορείς να επαναφέρεις τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες.

Έπειτα από την αφαίρεση την σκουριάς, επανέλαβε την διαδικασία του seasoning 2-3 φορές. 

Για τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιούνται συχνά, όπου αντίστοιχα θα καθαρίζονται/συντηρούνται. Από την στιγμή που δεν τα χρησιμοποιείς συχνά, θα πρέπει να τα αποθηκεύεις καταλλήλως

Βοηθάει να τα περάσεις ένα στρώμα ηλιέλαιο/λαρδί, χωρίς να κάνεις κάψιμο, σαν προστασία.

Με τις ανοξείδωτες σχάρες, προφανώς δεν χρειάζεσαι να κάνεις κάτι ιδιαίτερο από θέμα συντήρησης. Πάντως εάν αφιερώσεις χρόνο, μπορείς να επαναφέρεις αυτές που έχεις ήδη.

Update...

Πριν (είναι προετοιμασμένη με δυνατό κάψιμο και ξύσιμο, δεν έψηνα έτσι)

267300210__Viber_2022-09-24_19-36-39-394.jpg.c9bf435fca995dc6b8f219212f546406.jpg

Ο καθαρισμός έγινε! (Δεν έχει γίνει ακόμα seasoning)

236345390__Viber_2022-09-24_19-37-35-257.jpg.14d9431edc84c3b191b671177844433e.jpg

Παρατηρήσεις:

1. Χρονοβόρα διαδικασία. Υπομονή, χώρο για το τρίψιμο (ανάλογα το μέγεθος της σχάρας - μπανιέρα), χρόνο. Σίγουρα με την τωρινή εμπειρία η επόμενη φορά θα είναι πιο εύκολη και γρήγορη.

2. Η σχάρα της Broil King σε καινούρια κατάσταση έρχεται με προστατευτική (εμαγιέ;) επίστρωση. Ενώ περίμενα μετά από 5 χρόνια να μην υπάρχει διαπίστωσα το αντίθετο μετά από το βαθύ καθαρισμό. Συγκεκριμένα τα σημεία που είχαν το πρόβλημα σκουριάς ήταν τα σημεία στα οποία είχε φύγει αυτή η προστασία.236345390__Viber_2022-09-24_19-37-35-257.jpg.14d9431edc84c3b191b671177844433e.jpg

1210388125__Viber_2022-09-24_19-37-44-233.jpg.13e47aa8a4bc9fd1905fcb5a9a23a518.jpg663272210__Viber_2022-09-24_19-38-19-094.jpg.852a0297e9c9cc100d835f6cfff95048.jpg

3. Η Σχάρα είναι σε ένα 90% σαν καινούρια πια, αλλά νομίζω η αλλαγή μου σε καλή ανοξείδωτη είναι θέμα χρόνου (Black Friday;) και η μαντεμένια θα είναι εφεδρεία για τα μοσχαράκια!!!  ( Δεν έχω φωτό μετά το seasoning)

Ευχαριστώ όλα τα παλικάρια - συμπολεμιστές - ψήστες για τις απόψεις που μοιράστηκαν και τη βοήθεια τους και ιδιαιτέρως τον Ilpapacha για την τελική λύση καθαρισμού.

Όταν με το καλό αγοραστεί η ανοξείδωτη θα κάνω μια σύγκριση μεταξύ των 2 (Pros & Cons)

Καλά Ψηστήρια!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν αγοράζεις καινούριες μαντεμένιες από την αντιπροσωπεία? 

Νομίζω ότι Royal & Monarch έχουν τον ίδιο κάδο, οπότε εαν και οι διαστάσεις από τις σχάρες είναι κοινές ( 56cm x 38cm ) μπορείς να πάρεις τις πολύ βαρύτερες και πολύ ποιο καλές μαντεμένιες σχάρες της Monarch. Εγώ τις έχω 3 χρόνια με συνεχή χρήση και είναι μια χαρά. 

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, costas_ είπε

Γιατί δεν αγοράζεις καινούριες μαντεμένιες από την αντιπροσωπεία? 

Νομίζω ότι Royal & Monarch έχουν τον ίδιο κάδο, οπότε εαν και οι διαστάσεις από τις σχάρες είναι κοινές ( 56cm x 38cm ) μπορείς να πάρεις τις πολύ βαρύτερες και πολύ ποιο καλές μαντεμένιες σχάρες της Monarch. Εγώ τις έχω 3 χρόνια με συνεχή χρήση και είναι μια χαρά. 

Για λόγους ευκολίας συντήρησης οι ανοξείδωτες της Monarch θα ταιριάξουν τέλεια (135Ε). Τσιμπάει τωρα λιγο η τιμή αλλά πιστεύω να πέσει στη  B.F.!

Με λιπαρά κρέατα, πανσέτες παιδάκια κλπ η συντήρηση - καθαριότητα σε χρόνο για τις ανοξείδωτες θα είναι μηδαμινός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, costas_ είπε

€135 είναι πολλά. Νομίζω ότι στην αγορά ένας inox-ας θα τις κατασκευάσει πολύ ποιο φθηνα

Λογικά ναι αλλά δεν έχω ούτε γνωστό ούτε τις γνώσεις για να είμαι σίγουρος για τα υλικά και τη δουλειά του. Οπότε η αυθεντική είναι μάλλον μονόδρομος, αλλά όχι με 135... Ίσως στη Black Friday ή κάποια άλλη προσφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...