Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά στη genesis οι μαντεμενιες σχάρες ειναι πανβαριες 

Στην spirit είναι ελαφριά και λεπτά 

Άρα καταλήγω ότι στις ακριβές ψησταριές βάζουν και μαντέμι και ανοξείδωτο, βαριά κομμάτια όμως που όταν πυρωσουν κρατάνε θερμοκρασία. Το βάρος της σχάρας τελικά το πληρώνεις 

Επεξ/σία από Allan-Wake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2212

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

4 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Παιδιά στη genesis οι μαντεμενιες σχάρες ειναι πανβαριες 

Στην spirit είναι ελαφριά και λεπτά 

Άρα καταλήγω ότι στις ακριβές ψησταριές βάζουν και μαντέμι και ανοξείδωτο, βαριά κομμάτια όμως που όταν πυρωσουν κρατάνε θερμοκρασία. Το βάρος της σχάρας τελικά το πληρώνεις 

Καλα εννοειται οτι εχουν διαφορετικες ποιοτητες. Οσο πιο βαριες, τοσο πιο καλες οι σχαρες, ειτε μαντεμενιες ειτε ανοξειδωτες. Βεβαια με το αναλογο κοστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2022 στις 5:39 ΜΜ, Complexgr είπε

Χαίρετε!!

Εδώ και 5 περίπου χρόνια είμαι ιδιοκτήτης μίας Broil King Royal 340. Η ψησταριά ήρθε στη συσκευασία της με μαντεμένιες σχάρες της εταιρίας. Φαντάζομαι ότι όσοι θα δουν το θέμα λίγο πολύ έχουν εμπειρία ή έχουν διαβάσει για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του μαντεμιού. Αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ είναι αν κάποιος χρήστης έχει αλλάξει από μαντέμι σε ανοξείδωτη και αν έμεινε ικανοποιημένος από αυτή του την επιλογή.

Πιο συγκεκριμένα ο λόγος για τον οποίο ρωτάω. Είμαι κάτοικος Βόλου και ο λόγος που το αναφέρω είναι η εγγύτητα στη θάλασσα αλλά και η υψηλή κατά καιρούς υγρασία που επικρατεί. Η ψησταριά αγοράστηκε με την κουκούλα της για προστασία. Μετά από 2 περίπου χρόνια χρήσης το μαντέμι έδειξε τα πρώτα σημάδια σκουριάς. Ενημερώνω εδώ ότι ακολουθούσα τη ρουτίνα πυρόλυσης (του φαγητού), καθαρισμού με βούρτσα και επάλειψης. Πιθανότατα μία μόνο φορά το επίμαχο καλοκαίρι των 2 ετών, την ξέχασα ακαθάριστη και έφυγα ταυτόχρονα για ένα μικρό διάστημα (δεκαήμερο). Τότε μετά τα πρώτα σημάδια σκουριάς και ενώ ακολούθησα τις  διαδικασίες καθαρισμού και αντιμετώπισης της σκουριάς ( 2-3 σημεία του ενός εκατοστού max) αυτή συνέχισε να αυξάνεται. Τώρα κάθε φορά που κάνω βαθύ καθαρισμό (αφαίρεση του coating και εκ νέου seasoning) αποκαλύπτονται περισσότερα ολοένα patches σκουριάς. Επαναλαμβάνω ότι κάνοντας seasoning αυτά καλύπτονται και δεν έρχονται σε επαφή με το φαγητό.

Έχω λοιπόν μέσα μου φτάσει στο συμπέρασμα ότι μια μικρή απροσεξία και σε συνέργεια με το τοπικό κλίμα θα μου δημιοιυργήσουν παρόμοια προβλήματα στο μέλλον αν αντικαταστήσω τη σχάρα μου με όμοια μαντεμένια και ότι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω μία ανοξείδωτη σχάρα της εταιρείας. Η τιμή είναι 85 και 125 ευρώ αντίστοιχα.

Κανένας Βολιώτης με παρόμοια εμπειρία στο μαντέμι?

Κανείς που να έχει εμπειρία και από τα 2 σε ψησταριά υγραερίου??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Δες μία το παρακάτω βιντεάκι 

υπάρχουν πάρα πολλά, που μπορείς να δεις για το πως μπορείς να επαναφέρεις τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες.

Έπειτα από την αφαίρεση την σκουριάς, επανέλαβε την διαδικασία του seasoning 2-3 φορές. 

Για τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιούνται συχνά, όπου αντίστοιχα θα καθαρίζονται/συντηρούνται. Από την στιγμή που δεν τα χρησιμοποιείς συχνά, θα πρέπει να τα αποθηκεύεις καταλλήλως

Βοηθάει να τα περάσεις ένα στρώμα ηλιέλαιο/λαρδί, χωρίς να κάνεις κάψιμο, σαν προστασία.

Με τις ανοξείδωτες σχάρες, προφανώς δεν χρειάζεσαι να κάνεις κάτι ιδιαίτερο από θέμα συντήρησης. Πάντως εάν αφιερώσεις χρόνο, μπορείς να επαναφέρεις αυτές που έχεις ήδη.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Δες μία το παρακάτω βιντεάκι 

υπάρχουν πάρα πολλά, που μπορείς να δεις για το πως μπορείς να επαναφέρεις τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες.

Έπειτα από την αφαίρεση την σκουριάς, επανέλαβε την διαδικασία του seasoning 2-3 φορές. 

Για τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιούνται συχνά, όπου αντίστοιχα θα καθαρίζονται/συντηρούνται. Από την στιγμή που δεν τα χρησιμοποιείς συχνά, θα πρέπει να τα αποθηκεύεις καταλλήλως

Βοηθάει να τα περάσεις ένα στρώμα ηλιέλαιο/λαρδί, χωρίς να κάνεις κάψιμο, σαν προστασία.

Με τις ανοξείδωτες σχάρες, προφανώς δεν χρειάζεσαι να κάνεις κάτι ιδιαίτερο από θέμα συντήρησης. Πάντως εάν αφιερώσεις χρόνο, μπορείς να επαναφέρεις αυτές που έχεις ήδη.

Έφυγα για ξύδι και σύρμα! Θα του δώσω μια ευκαιρία!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ψησταριά υγραερίου. Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο σπορ, αλλά θα επέλεγα κάτι σε μαντέμι, με δυνατότητα να πάρει και μια σούβλα, αλλά και τηγάνι δίπλα. Έχω δει διάφορες μάρκες Napoleon, broil king etc. αλλά δεν έχω καταφέρει να δω κάποια από κοντά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή έστω μια καθοδήγηση από τους πιο έμπειρους;

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, stefan0sgr είπε

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ψησταριά υγραερίου. Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο σπορ, αλλά θα επέλεγα κάτι σε μαντέμι, με δυνατότητα να πάρει και μια σούβλα, αλλά και τηγάνι δίπλα. Έχω δει διάφορες μάρκες Napoleon, broil king etc. αλλά δεν έχω καταφέρει να δω κάποια από κοντά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή έστω μια καθοδήγηση από τους πιο έμπειρους;

 

Ευχαριστώ 

περιμενε το black friday που βγαινουν απιστευτες προσφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συναδελφοι ψηστες,

Καινουριος στο topic (πρωτη φορα γραφω) αλλα παρακαλουθω την πορεια του και τις συζητησεις απο την 1η σελιδα.

Κατοχος μιας Campingaz ls plus 4 μεχρι στιγμης μονο κλασικα ψησιματα ......και διαβαζοντας ολες τις ιδεες εδω λεω να το παω ενα βημα παραπερα. Συνεπως πηρα και την βαση για το κοτοπουλο και πετρα για πιτσα και smoker tube και γενικως πορωθηκα.. Εχω καποιες αποριες και ερωτηματα

1) Η πρωτη μου αποπειρα για ψησιμο κοτοπουλου στο εργαλειο αυτο. Καρβουνο (κυριολεκτικα) το εξω - ωμο απο μεσα . Δεν γνωριζω τι πηγε στραβα

2) Οι θερμοκρασιες που διαβαζω στο forum ειναι εξωπραγματικες με αυτες που εχω δει. Ζητημα να εχει περασει μια φορα τους 200 βαθμους κελσιου

3) Καμμια προταση για πελλετ?? (για το tube) . Επισης τι ειναι το cold smoking?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, antonis__19 είπε

1) Η πρωτη μου αποπειρα για ψησιμο κοτοπουλου στο εργαλειο αυτο. Καρβουνο (κυριολεκτικα) το εξω - ωμο απο μεσα . Δεν γνωριζω τι πηγε στραβα

2) Οι θερμοκρασιες που διαβαζω στο forum ειναι εξωπραγματικες με αυτες που εχω δει. Ζητημα να εχει περασει μια φορα τους 200 βαθμους κελσιου

3) Καμμια προταση για πελλετ?? (για το tube) . Επισης τι ειναι το cold smoking?

Γεία σου συνάδελφε ψήστη. 

1 & 2. Πολλές φορές το θερμόμετρο που είναι στο καπάκι δεν δείχνει την σωστή θερμοκρασία. Υποθέτω ότι πήρες την βάση που βάζεις το κοτόπουλο όρθιο. Όσες φορές έχω ψήσει οι θερμοκρασίες θαλάμου είναι περίπου 150-180 βαθμούς. Αν το θερμόμετρό σου έδειχνε πχ 150 και ήταν 250 λογικό να καεί από έξω. Αν έχεις θερμόμετρο με ακίδα κάνε έναν έλεγχο να δεις τι παίζει με την ένδειξη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stefan0sgr είπε

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ψησταριά υγραερίου. Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο σπορ, αλλά θα επέλεγα κάτι σε μαντέμι, με δυνατότητα να πάρει και μια σούβλα, αλλά και τηγάνι δίπλα. Έχω δει διάφορες μάρκες Napoleon, broil king etc. αλλά δεν έχω καταφέρει να δω κάποια από κοντά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή έστω μια καθοδήγηση από τους πιο έμπειρους;

 

Ευχαριστώ 

Θα πρέπει να δεις πρώτα τις ανάγκες που έχεις, τον χώρο που διαθέτεις καθώς και τα χρήματα που θέλεις/μπορείς να διαθέσεις. Ανάλογα με τα παραπάνω, μπορείς να βρεις τα αντίστοιχα μοντέλα που τα «καλύπτουν». Εάν μένεις στην Αττική, υπάρχουν αρκετά καταστήματα και οι αντίστοιχες αντιπροσωπείες, όπου μπορείς να τις δεις από κοντά.

Έχεις βρει κάποια μοντέλα που σε ενδιαφέρουν;

11 ώρες πριν, antonis__19 είπε

Καλησπερα συναδελφοι ψηστες,

Καινουριος στο topic (πρωτη φορα γραφω) αλλα παρακαλουθω την πορεια του και τις συζητησεις απο την 1η σελιδα.

Κατοχος μιας Campingaz ls plus 4 μεχρι στιγμης μονο κλασικα ψησιματα ......και διαβαζοντας ολες τις ιδεες εδω λεω να το παω ενα βημα παραπερα. Συνεπως πηρα και την βαση για το κοτοπουλο και πετρα για πιτσα και smoker tube και γενικως πορωθηκα.. Εχω καποιες αποριες και ερωτηματα

1) Η πρωτη μου αποπειρα για ψησιμο κοτοπουλου στο εργαλειο αυτο. Καρβουνο (κυριολεκτικα) το εξω - ωμο απο μεσα . Δεν γνωριζω τι πηγε στραβα

2) Οι θερμοκρασιες που διαβαζω στο forum ειναι εξωπραγματικες με αυτες που εχω δει. Ζητημα να εχει περασει μια φορα τους 200 βαθμους κελσιου

3) Καμμια προταση για πελλετ?? (για το tube) . Επισης τι ειναι το cold smoking?

 

1) Δοκίμασε με 160-170 βαθμούς, με ανοικτούς τους ακριανούς καυστήρες. Θέλει περίπου μιάμιση ώρα.

2) Έχει να κάνει και με την δύναμη των καυστήρων, σχεδιασμό της ψησταριάς κτλ. Δες μήπως χρειάζεται κάποιο reset ο ρυθμιστής

 


Θα πρέπει να ανοίγεις σιγά σιγά την βαλβίδα της μπουκάλας, κάθε φορά.

3) Μπορείς να δεις το ποιες «γεύσεις» ταιριάζουν με τα αντίστοιχα είδη κρέατος, σε έναν πίνακα όπως πχ ο παρακάτω

https://www.traeger.com/uk/en/learn/wood-pellet-guide

με μια απλή αναζήτηση στο σκρουτζ θα βρεις αρκετές «γεύσεις»/εταιρείες

https://www.skroutz.gr/c/2333/kaysimes-yles/f/668064/Pellet.html?o=pellet+pit-boss&order_by=pricevat&order_dir=desc

Το κρύο κάπνισμα γίνεται σε ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες, περίπου 30 βαθμών..

https://www.ilovebbq.gr/ιδέες-και-συνταγές/Κρύο-κάπνισμα-σε-ψησταριά-υγραερίου

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Θα πρέπει να δεις πρώτα τις ανάγκες που έχεις, τον χώρο που διαθέτεις καθώς και τα χρήματα που θέλεις/μπορείς να διαθέσεις. Ανάλογα με τα παραπάνω, μπορείς να βρεις τα αντίστοιχα μοντέλα που τα «καλύπτουν». Εάν μένεις στην Αττική, υπάρχουν αρκετά καταστήματα και οι αντίστοιχες αντιπροσωπείες, όπου μπορείς να τις δεις από κοντά.

Έχεις βρει κάποια μοντέλα που σε ενδιαφέρουν;

Απο θεμα χώρου δεν εχω ιδιαίτερο προβλημα, αλλά υπολογίζω μηκος μεχρι 2μέτρα (το πλατος καταλαβαίνω οτι ειναι πανω/κατω ιδιο).

Το θεμα ειναι οτι ειμαστε μια 4-μελης οικογενεια (θα ερχονται βεβαια και φιλοι) οποτε νομιζω οτι θα χρειαστώ 4 καυστήρες? Ποιο είναι η λογική σε αυτό? 

Απο μοντελα δεν εχω δει κατι, αλλα νομιζω οτι θα παω σε κατι τετοιο https://bbq.gr/rogue-se-525-rsib-stainless-steel-napoleon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stefan0sgr είπε

Απο θεμα χώρου δεν εχω ιδιαίτερο προβλημα, αλλά υπολογίζω μηκος μεχρι 2μέτρα (το πλατος καταλαβαίνω οτι ειναι πανω/κατω ιδιο).

Το θεμα ειναι οτι ειμαστε μια 4-μελης οικογενεια (θα ερχονται βεβαια και φιλοι) οποτε νομιζω οτι θα χρειαστώ 4 καυστήρες? Ποιο είναι η λογική σε αυτό? 

Απο μοντελα δεν εχω δει κατι, αλλα νομιζω οτι θα παω σε κατι τετοιο https://bbq.gr/rogue-se-525-rsib-stainless-steel-napoleon

Οπότε έχεις αρκετό χώρο. Οι καυστήρες σου δίνουν περισσότερη ευελιξία στο ψήσιμο και είναι, ως επί τω πλείστον, σε συνάρτηση με τον κυρίως χώρο ψησίματος της ψησταριάς.

Η επιλογή της Rogue 525 SE θα σε καλύψει πλήρως. Όπως είχε αναφέρει και ο @greenroadrunner, είναι το «sweet spot»

Εάν σε ενδιαφέρει πάντως, υπάρχει και αγγελία στο Facebook marketplace, η οποία έχει μπει και στην αντίστοιχη ελληνική ομάδα της Napoleon για μία Rogue 525 SE, στα 1350€, με αρκετά αξεσουάρ

https://www.facebook.com/marketplace/item/774492556977434/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, antonis__19 είπε

Καλησπερα συναδελφοι ψηστες,

Καινουριος στο topic (πρωτη φορα γραφω) αλλα παρακαλουθω την πορεια του και τις συζητησεις απο την 1η σελιδα.

Κατοχος μιας Campingaz ls plus 4 μεχρι στιγμης μονο κλασικα ψησιματα ......και διαβαζοντας ολες τις ιδεες εδω λεω να το παω ενα βημα παραπερα. Συνεπως πηρα και την βαση για το κοτοπουλο και πετρα για πιτσα και smoker tube και γενικως πορωθηκα.. Εχω καποιες αποριες και ερωτηματα

1) Η πρωτη μου αποπειρα για ψησιμο κοτοπουλου στο εργαλειο αυτο. Καρβουνο (κυριολεκτικα) το εξω - ωμο απο μεσα . Δεν γνωριζω τι πηγε στραβα

2) Οι θερμοκρασιες που διαβαζω στο forum ειναι εξωπραγματικες με αυτες που εχω δει. Ζητημα να εχει περασει μια φορα τους 200 βαθμους κελσιου

3) Καμμια προταση για πελλετ?? (για το tube) . Επισης τι ειναι το cold smoking?

 

1) Ότι σου είπαν οι παραπάνω. Θερμοκρασία θαλάμου γύρω στους 175°C και θέλει περίπου 1.5 ώρα. Τόσα πράγματα έχεις πάρει, πάρε κι ένα θερμόμετρο να το έχεις μόνιμα καρφωμένο στο κρέας για να ξέρεις πότε θα είναι έτοιμο.

2) Εγώ έχω την campingaz με τους 3 καυστήρες και πιάνω έως 250°C. Άρα κάτι λάθος γίνεται στη δικιά σου. Δεν είναι λογικές αυτές οι θερμοκρασίες.

3) ΔΞ/ΔΑ 😄

12 λεπτά πριν, stefan0sgr είπε

Απο θεμα χώρου δεν εχω ιδιαίτερο προβλημα, αλλά υπολογίζω μηκος μεχρι 2μέτρα (το πλατος καταλαβαίνω οτι ειναι πανω/κατω ιδιο).

Το θεμα ειναι οτι ειμαστε μια 4-μελης οικογενεια (θα ερχονται βεβαια και φιλοι) οποτε νομιζω οτι θα χρειαστώ 4 καυστήρες? Ποιο είναι η λογική σε αυτό? 

Απο μοντελα δεν εχω δει κατι, αλλα νομιζω οτι θα παω σε κατι τετοιο https://bbq.gr/rogue-se-525-rsib-stainless-steel-napoleon

Κι εμείς τετραμελής οικογένεια την βγάζουμε μια χαρά με 3 καυστήρες. Φτάνουν και για περισσότερα άτομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι κάτοχος εδω και ενα χρόνο μιας Napoleon 525 SB. Μέχρι τώρα έκαιγα μίγμα coral gas flv. Είπα τώρα που έρχεται χειμώνας και θέλω να την χρησιμοποιήσω και στα κρύα να παω σε coral prime προπανιου με τον αντίστοιχο ρυθμιστη. Απλα σε οποιος προμηθευτή το λεω με ρωταει παντα "γιατι προπανιο" αλλος με είπε με το προπανιο θα φοβηθει η νοικοκυρα αμα δει τη φλογα. Και γενικά με τρομάζουν λες και θα χρησιμοποιηθεί ουρανιο σε ατομικη βόμβα. Μεχρι που πήρα την coral στην Αθήνα και θα μου στείλουν αυτοι με αντίστοιχο προμηθευτή. 

Επειδή ομως γενικά μου έβαλαν την ιδέα, υπάρχει εξτρα κίνδυνος αν καιω προπανιο; το manual γράφει για προπανιο παντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MHTSOSMAN είπε

Παιδιά είμαι κάτοχος εδω και ενα χρόνο μιας Napoleon 525 SB. Μέχρι τώρα έκαιγα μίγμα coral gas flv. Είπα τώρα που έρχεται χειμώνας και θέλω να την χρησιμοποιήσω και στα κρύα να παω σε coral prime προπανιου με τον αντίστοιχο ρυθμιστη. Απλα σε οποιος προμηθευτή το λεω με ρωταει παντα "γιατι προπανιο" αλλος με είπε με το προπανιο θα φοβηθει η νοικοκυρα αμα δει τη φλογα. Και γενικά με τρομάζουν λες και θα χρησιμοποιηθεί ουρανιο σε ατομικη βόμβα. Μεχρι που πήρα την coral στην Αθήνα και θα μου στείλουν αυτοι με αντίστοιχο προμηθευτή. 

Επειδή ομως γενικά μου έβαλαν την ιδέα, υπάρχει εξτρα κίνδυνος αν καιω προπανιο; το manual γράφει για προπανιο παντως. 

Κανενα προβλημα δεν θα εχεις κλπ. Προπανιο καιω χρονια και δεν εχει φοβηθει καμια νοικοκυρα. Δεν θα δεις καμια διαφορα στη φλογα, τσαμπα σε τρομαζουν. Go for it.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, plasTOST είπε

1 & 2. Πολλές φορές το θερμόμετρο που είναι στο καπάκι δεν δείχνει την σωστή θερμοκρασία. Υποθέτω ότι πήρες την βάση που βάζεις το κοτόπουλο όρθιο. Όσες φορές έχω ψήσει οι θερμοκρασίες θαλάμου είναι περίπου 150-180 βαθμούς. Αν το θερμόμετρό σου έδειχνε πχ 150 και ήταν 250 λογικό να καεί από έξω. Αν έχεις θερμόμετρο με ακίδα κάνε έναν έλεγχο να δεις τι παίζει με την ένδειξη.

Ναι εχω παρει αυτη την βαση, εχω αντιληφθει και αλλες φορες που το θερμομετρο στο καπακι δειχνει θερμοκρασιες που δεν στεκουν (μικροτερες). Το θερμομετρο με ακιδα ειναι η πιο safe λυση

 

6 ώρες πριν, ilpapacha είπε

1) Δοκίμασε με 160-170 βαθμούς, με ανοικτούς τους ακριανούς καυστήρες. Θέλει περίπου μιάμιση ώρα.

 

Να φανταστεις μιας και το θερμομετρο στο καπακι δεν βοηθαει, τα κρεατα (μπριζολες κλπ) τα κανω πλεον τελειως με το ματι και στεναχωριεμαι 🤣 με το γεγονος (ποσο να ανοιξω τους καυστηρες - και ποιους να ανοιξω). Για παραδειγμα επειδη χρησιμοποιω την δεξια πλευρα συνηθως για τα κρεατα (την επιπεδη μαντεμενια πλακα) λεω θα ανοιξω τον 3ο και 4ο καυστηρα (που καλυπτει αυτη την πλευρα) και λεω θα το βαλω φουλ στην αρχη και μετα θα το μειωσω λιγο.....και απλα τα γυριζω μετα απο 5 λεπτα.

Στην προκειμενη περιπτωση η βαση για το κοτοπουλο μπαινει στην 'αριστερη πλευρα' της ψησταριας που υπαρχει η υποδοχη. Προτεινεις να ανοιξω φουλ? 1ο και 4ο? καυστηρα και 1.30 ωρα??

6 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

2) Εγώ έχω την campingaz με τους 3 καυστήρες και πιάνω έως 250°C. Άρα κάτι λάθος γίνεται στη δικιά σου. Δεν είναι λογικές αυτές οι θερμοκρασίες.

 

Επισυναπτομενη φωτο...... Εντωμεταξυ αυτο που τα κουμπια πηγαινοντας τα στο μεσο (μεγαλη φλογα) ειναι το max και πηγαινοντας το τερμα (μικρη φλογα) ειναι μεσαιο....τι φαση?? Αναποδα ειναι? Μηπως εγω ειμαι περιεργος??🤣🤣

3_1561049771.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...