Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zanskou είπε

πώς το αλλάζεις ; 

εχεις ξεκινήσει να ψήνεις και σε κάποια φάση βγάζει σχάρες, φλογοκρύπτες τα πάντα, αφήνεις το καπάκι ανοιχτό ποση ώρα για να αλλάξεις το αλουμινόχαρτο και μετά τα ξαναβάζεις ολα μεσα και συνεχιζεις ; 

Οχι βρε, συρταρωτο ειναι απ το πισω μερος της ψησταριας βγαινει.. Σε καθε περιπτωση θελει μεγαλη προσοχη αμα μαζευτουν λιπη αρπαζουν ευκολα..αυτη εχω https://www.skroutz.gr/s/26008788/Blackbull-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-3-Εστίες-Gusto.html

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2212

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Έγινε το πρώτο ψήσιμο και όλα μια χαρά...η σχάρα στην αρχή λίγο κολλάτε αλλά μόλις λούστηκε με λίπος κομπλε..τώρα στο καθάρισμα μπορώ να τρίψω με νερό και συρματάκι και κάποιο καθαριστικό??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2022 στις 10:31 ΠΜ, alex19871987 είπε

Έγινε το πρώτο ψήσιμο και όλα μια χαρά...η σχάρα στην αρχή λίγο κολλάτε αλλά μόλις λούστηκε με λίπος κομπλε..τώρα στο καθάρισμα μπορώ να τρίψω με νερό και συρματάκι και κάποιο καθαριστικό??

Μπορείς να την καθαρίζεις, τρίβοντας με την ορειχάλκινη βούρτσα μετά το ψήσιμο ή/και κατά την προθέρμανση. Εάν θέλεις να τις πλύνεις, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ζεστό νερό και για το τρίψιμο, ένα σφουγγάρι κουζίνας χρησιμοποιημένο (αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την πράσινη μεριά του). Μετά θα πρέπει να τις στεγνώσεις καλά και να τις βάλεις να κάψουν για 10-15 λεπτά, ώστε να μην μείνει υγρασία πάνω τους. Έπειτα καλό θα ήταν να κάνεις seasoning. Πάντως δεν υπάρχει λόγος να τις πλένεις κάθε φορά που τις χρησιμοποιείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε!!

Εδώ και 5 περίπου χρόνια είμαι ιδιοκτήτης μίας Broil King Royal 340. Η ψησταριά ήρθε στη συσκευασία της με μαντεμένιες σχάρες της εταιρίας. Φαντάζομαι ότι όσοι θα δουν το θέμα λίγο πολύ έχουν εμπειρία ή έχουν διαβάσει για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του μαντεμιού. Αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ είναι αν κάποιος χρήστης έχει αλλάξει από μαντέμι σε ανοξείδωτη και αν έμεινε ικανοποιημένος από αυτή του την επιλογή.

Πιο συγκεκριμένα ο λόγος για τον οποίο ρωτάω. Είμαι κάτοικος Βόλου και ο λόγος που το αναφέρω είναι η εγγύτητα στη θάλασσα αλλά και η υψηλή κατά καιρούς υγρασία που επικρατεί. Η ψησταριά αγοράστηκε με την κουκούλα της για προστασία. Μετά από 2 περίπου χρόνια χρήσης το μαντέμι έδειξε τα πρώτα σημάδια σκουριάς. Ενημερώνω εδώ ότι ακολουθούσα τη ρουτίνα πυρόλυσης (του φαγητού), καθαρισμού με βούρτσα και επάλειψης. Πιθανότατα μία μόνο φορά το επίμαχο καλοκαίρι των 2 ετών, την ξέχασα ακαθάριστη και έφυγα ταυτόχρονα για ένα μικρό διάστημα (δεκαήμερο). Τότε μετά τα πρώτα σημάδια σκουριάς και ενώ ακολούθησα τις  διαδικασίες καθαρισμού και αντιμετώπισης της σκουριάς ( 2-3 σημεία του ενός εκατοστού max) αυτή συνέχισε να αυξάνεται. Τώρα κάθε φορά που κάνω βαθύ καθαρισμό (αφαίρεση του coating και εκ νέου seasoning) αποκαλύπτονται περισσότερα ολοένα patches σκουριάς. Επαναλαμβάνω ότι κάνοντας seasoning αυτά καλύπτονται και δεν έρχονται σε επαφή με το φαγητό.

Έχω λοιπόν μέσα μου φτάσει στο συμπέρασμα ότι μια μικρή απροσεξία και σε συνέργεια με το τοπικό κλίμα θα μου δημιοιυργήσουν παρόμοια προβλήματα στο μέλλον αν αντικαταστήσω τη σχάρα μου με όμοια μαντεμένια και ότι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω μία ανοξείδωτη σχάρα της εταιρείας. Η τιμή είναι 85 και 125 ευρώ αντίστοιχα.

Κανένας Βολιώτης με παρόμοια εμπειρία στο μαντέμι?

Κανείς που να έχει εμπειρία και από τα 2 σε ψησταριά υγραερίου??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αν καταλήξω πάλι σε μαντέμι θα προσπαθήσω να είμαι πιο επιμελής, αν και με μόνη εξαίρεση αυτή τη μία φορά, νομίζω ότι ήμουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μπορείς να την καθαρίζεις, τρίβοντας με την ορειχάλκινη βούρτσα μετά το ψήσιμο ή/και κατά την προθέρμανση. Εάν θέλεις να τις πλύνεις, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ζεστό νερό και για το τρίψιμο, ένα σφουγγάρι κουζίνας χρησιμοποιημένο (αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την πράσινη μεριά του). Μετά θα πρέπει να τις στεγνώσεις καλά και να τις βάλεις να κάψουν για 10-15 λεπτά, ώστε να μην μείνει υγρασία πάνω τους. Έπειτα καλό θα ήταν να κάνεις seasoning. Πάντως δεν υπάρχει λόγος να τις πλένεις κάθε φορά που τις χρησιμοποιείς. 

Εγώ την έβαλα σε ζεστό νερό την πέρασα με σφουγγάρι και fairy...σκούπισμα γρήγορα...20 λεπτά στο φούρνο στους 150..την έβγαλα την άφησα να πέσει λίγο θερμοκρασία,την πέρασα λαδακι και μετά για 40 λεπτά στο φούρνο στους 190-200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Complexgr είπε

Έχω λοιπόν μέσα μου φτάσει στο συμπέρασμα ότι μια μικρή απροσεξία και σε συνέργεια με το τοπικό κλίμα θα μου δημιοιυργήσουν παρόμοια προβλήματα στο μέλλον αν αντικαταστήσω τη σχάρα μου με όμοια μαντεμένια και ότι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω μία ανοξείδωτη σχάρα της εταιρείας. Η τιμή είναι 85 και 125 ευρώ αντίστοιχα.

Κανένας Βολιώτης με παρόμοια εμπειρία στο μαντέμι?

Κανείς που να έχει εμπειρία και από τα 2 σε ψησταριά υγραερίου??

Οι ερωτήσεις παραμένουν!! Κανείς χρήστης και των 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

Οι καλύτερες και πιο ακριβές ψησταριές έχουν μαντέμι, οι φθηνές έχουν ανοξείδωτο. Μάθε να την καθαρίζεις μετά από κάθε ψήσιμο.

Εγω απο αυτα που εχω δει ισχυει το αντιστροφο!, Δες τα ακριβα μοντελα σε Weber, Napoleon, Broil, Traeger θα δεις οτι ολες εχουν ανοξειδωτες σχαρες και γενικα πολλα ανοξειδωτα μερη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

Εγω απο αυτα που εχω δει ισχυει το αντιστροφο!, Δες τα ακριβα μοντελα σε Weber, Napoleon, Broil, Traeger θα δεις οτι ολες εχουν ανοξειδωτες σχαρες και γενικα πολλα ανοξειδωτα μερη.

Και εγω αυτο εχω δει, αλλα νομιζω εχει να κανει με το γεγονος οτι ειναι πιο ευκολες οι ανοξειδωτες στην συντηρηση σε σχεσι με το μαντεμι, οποτε ισως οι εταιρειες, λενε, ξερεις αυτος που θα δωσει ξερω γω > 1.500 σιγα να μην καθεται να κανει seasoning.  Τωρα για τον φιλο με την υγρασια, ειτε καθαρισμα καλο μετα το ψησιμο, ειτε ανοιξειδωτες και ξεμπερδευεις, μετα θετικα / αρνητικα που εχει η καθε σχαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Και εγω αυτο εχω δει, αλλα νομιζω εχει να κανει με το γεγονος οτι ειναι πιο ευκολες οι ανοξειδωτες στην συντηρηση σε σχεσι με το μαντεμι, οποτε ισως οι εταιρειες, λενε, ξερεις αυτος που θα δωσει ξερω γω > 1.500 σιγα να μην καθεται να κανει seasoning.  Τωρα για τον φιλο με την υγρασια, ειτε καθαρισμα καλο μετα το ψησιμο, ειτε ανοιξειδωτες και ξεμπερδευεις, μετα θετικα / αρνητικα που εχει η καθε σχαρα

Το κακό είναι ότι μου αρέσει το μαντέμι και η φιλοσοφία που το διέπει! Αν όμως έστω και ένας ακόμη μου πει ότι είναι σε παραθαλάσσια περιοχή με παρόμοιο πρόβλημα τότε πάω για inox! Dead line  την Παρασκευή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rabbit30 είπε

Εγω απο αυτα που εχω δει ισχυει το αντιστροφο!, Δες τα ακριβα μοντελα σε Weber, Napoleon, Broil, Traeger θα δεις οτι ολες εχουν ανοξειδωτες σχαρες και γενικα πολλα ανοξειδωτα μερη.

Γιατί η Weber Genesis που έχω έχει μαντέμι , και η φθηνή spirit έχει ανοξείδωτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Γιατί η Weber Genesis που έχω έχει μαντέμι , και η φθηνή spirit έχει ανοξείδωτο?

Ανάλογα το ανοξείδωτο! Οι ακριβές βγάζουν ανοξείδωτες στο ίδιο βάρος με το μαντέμι, χοντρές ράβδους. Έτσι και η  broil king. Τώρα για την  spirit  που λες βρήκα να έχει σχάρες από χυτοσίδηρο όχι ανοξείδωτο ατσάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Γιατί η Weber Genesis που έχω έχει μαντέμι , και η φθηνή spirit έχει ανοξείδωτο?

Η Genesis βγαινει και με μαντεμι και με ανοιξειδωτο, με διαφορετικα κοστη φυσικα. Επισης αναλογα τη χωρα, μπορει να εχει διαφορα το υλικο της σχαρας. Εδω νομιζω η Genesis II S-310 βγαινει με μαντεμι ακριβως οπως και η E-310, ενω στην Αγγλια και την Αμερικη η S-310 εχει ανοιξειδωτη σχαρα. 

Ποια spirit εχεις και εχει ανοξειδωτη σχαρα; Νομιζω ενα παλιο μοντελο εβγαινε με μια σχαρα σαν το υλικο που εχει το ταψι του φουρνου, οχι ανοξειδωτο ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

Γιατί η Weber Genesis που έχω έχει μαντέμι , και η φθηνή spirit έχει ανοξείδωτο?

Στις Genesis νομιζω δεν βαζει ανοξειδωτες, απο εκει και πανω ειναι ολες με ανοξειδωτες σχαρες. Τωρα για την Spirit νομιζω εχει βγαλει μια με ανοξειδωτες αλλα δεν εχει την τιμη που εχουν οι αλλες Spirit που εχουμε παρει οι περισσοτεροι, ειναι πολυ πιο ακριβη!

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Η Genesis βγαινει και με μαντεμι και με ανοιξειδωτο, με διαφορετικα κοστη φυσικα. Επισης αναλογα τη χωρα, μπορει να εχει διαφορα το υλικο της σχαρας. Εδω νομιζω η Genesis II S-310 βγαινει με μαντεμι ακριβως οπως και η E-310, ενω στην Αγγλια και την Αμερικη η S-310 εχει ανοιξειδωτη σχαρα. 

Ποια spirit εχεις και εχει ανοξειδωτη σχαρα; Νομιζω ενα παλιο μοντελο εβγαινε με μια σχαρα σαν το υλικο που εχει το ταψι του φουρνου, οχι ανοξειδωτο ομως.

Σωστος, και οταν πηρα εγω την Spirit e-310 υπηρχε και η s-310 που ηταν ανοξειδωτη και φυσικα πιο ακριβη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...