Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, fuz10n είπε

ενα σχολιο για την ενοχληση...

εγω οταν εμενα με 2 οροφους απο πανω μου γειτονες παντως με τους οποιους ειχαμε φιλικες σχεσεις, παντα μου ελεγαν οτι μυριζει οτι και να εψηνα, και ειδικα στα ψαρια και στα παιδακια επρεπε να κλεινουν μπαλκονοπορτες. οκ οι μοσχαρισιες και το κοτοπουλο ισως δεν ενοχλουν τοσο. αλλα σιγουρα ενοχλει το ψησιμο τους ακριβως απο πανω

ισχυει παιδια μυριζει, σε εμας υπαρχει ατυπη ομερτα και με τους πανω κ τους κατω οι οποιοι κανουν πολυ φασαρια και την ανεχομαι... εγω μοναχα ψηνω 3 φορες τη βδομαδα κατα τα αλλα ουτε ακουγομαι :P Οι δε πανω πανω (2 οροφους) με ρωτησαν τι ψησταρια εχω γιατι θελουν να παρουν και αυτοι... 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2212

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Προφανως και μυριζει, δεν ειπαμε το αντιθετο, και τηγανι αν βαλεις απο τον αποφοφητηρα οτι βγαινει στο μπαλκονι μυριζει και στον απο πανω τι να κανουμε , αφου ζουμε σε πολεις ο ενας πανω στον αλλον, μακαρι να ζουσαμε ολοι σε μονοκατοικια αλλα δεν...Συμφωνω τα ψαρια και τα παιδακια ειναι "προβληματικα", προσπαθω να τα αποφευγω , και ειτε δεν τα κανω καθολου, και τα ψηνω οταν παω στο χωριο που yolo η φαση :),η τα κανω απο φθινωπορο->χειμωνα και μετα, που ετσι και αλλιως ολοι κλειστες τις εχουμε τις μπαλκονοπορτες. Επισης τα τελευταια χρονια εχουμε στην Αθηνα κυριως μια μονιμη τζακιλα που ο κοσμος και οτι εχει για να ζεσταθει, τι να κανουμε, ζουμε ΚΑΙ με αυτο. Εγω αναγκαστικα να αγορασω στεγνωτηριο γιατι δεν μποουσες να απλωσεις ρουχα εξω για κανενα λογο τον χειμωνα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εννοειται οτι μυριζει. Σκετο ψωμι να βαλεις σε τοστιερα μεσα στο σπιτι και εχει μυρισει στο διπλανο δωματιο. Δεν θα μυριζουν οι μπριζολες στο απο πανω μπαλκονι; Οπως ομως εγω ανεχομαι να μυριζω τηγανιτα ψαρια, φαγητα με φουλ σκορδο και βραστα μπροκολα και κουνουπιδια απο τους αλλους, ετσι περιμενω να ανεχονται και τη μυρωδια απο την ψησταρια μου. Και μην μου πειτε οτι δεν ειναι το ιδιο, γιατι οταν μαγειρευει η διπλανη μου αν εχω αφησει ρουχα εξω εχουν παει ξανα για πλυσιμο.

2 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Εγω αναγκαστικα να αγορασω στεγνωτηριο γιατι δεν μποουσες να απλωσεις ρουχα εξω για κανενα λογο τον χειμωνα

Εγω δυστυχως δεν εχω χωρο οποτε απλωνω μεσα και στεγνωνω με αφυγραντηρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ρε παιδια εννοειται οτι μυριζει. Σκετο ψωμι να βαλεις σε τοστιερα μεσα στο σπιτι και εχει μυρισει στο διπλανο δωματιο. Δεν θα μυριζουν οι μπριζολες στο απο πανω μπαλκονι; Οπως ομως εγω ανεχομαι να μυριζω τηγανιτα ψαρια, φαγητα με φουλ σκορδο και βραστα μπροκολα και κουνουπιδια απο τους αλλους, ετσι περιμενω να ανεχονται και τη μυρωδια απο την ψησταρια μου. Και μην μου πειτε οτι δεν ειναι το ιδιο, γιατι οταν μαγειρευει η διπλανη μου αν εχω αφησει ρουχα εξω εχουν παει ξανα για πλυσιμο.

Εγω δυστυχως δεν εχω χωρο οποτε απλωνω μεσα και στεγνωνω με αφυγραντηρα.

Off topic, ουτε εγω ειχα, ξηλωσα το ντουλαπι πανω απο το πλυντηριο και το εβαλα απο πανω. Ενταξει το στεγνωτηριο ειναι η ανακαλυψη του αιωνα, απο ολες τις αποψεις, κακως δεν ακουγα την γυναικα μου τοσα χρονια που το ζηταγε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Για πρώτο ψήσιμο λέω πάνσετες...πείτε μου για χρόνους θερμοκρασίες τι προτείνετε 

καλά ψησίματα καταρχάς ! 

Για πρώτη φορά εγώ θα σου πρότεινα να βάλει κάτι λιγότερο λιπαρό, αν ειναι η πρώτη σου επαφή με τέτοια ψησταριά, οχι για άλλο λογο, αλλά για να τη μάθεις και να διαχειριστείς καλύτερα τυχόν αναφλέξεις από το λιπος. 

Σε κάθε περίπτωση καλή όρεξη ! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Για πρώτο ψήσιμο λέω πάνσετες...πείτε μου για χρόνους θερμοκρασίες τι προτείνετε 

Αναψε την να φτασει 200, αστην κανα 5 λεπτο, χαμηλωσε τους τερμα και τους 3 και βαλε πανω τις πανσετουλες, ΜΗΝ την γεμισεις ολη την ψησταρια οπως εκανα εγω τις πρωτες φορες (μιας και προερχομαι απο 20ετια ψησιματος μονο καρβουνο :) ),  να υπαρχει κενο μεταξυ τους, γιατι στην ουσια ψηνεις με την θερμοτητα του μαντεμιου, οποτε οταν τις γυρνας καλο θα ηταν να εχεις ζεστο σημειο. Εγω ιδανικα οταν θελω να ψησω λιγο, πχ 1.5 κιλο πανσετα, την απλωνψ ολη στην μια μερα δεξια η αριστερα, και οταν την γυρναω την παω απεναντι και ουτε καθεξης. Βγαινει super μαλακη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

  πάντα γεμάτη καλά ψησίματα  μια ερώτηση για ποιο λόγο  η επιλογή πλάκας ;

Έχω και σχάρα το άλλο κομμάτι...πήρα και την πλάκα γιατί αγαπάω τα μπέργκερ για σμάς....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Napoleon freestyle 365

IMG_20220913_113253.jpg

IMG_20220913_104546.jpg

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Πριν την ανάψεις, θα πρέπει να κάνεις έναν έλεγχο στις συνδέσεις 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Για πρώτο ψήσιμο λέω πάνσετες...πείτε μου για χρόνους θερμοκρασίες τι προτείνετε

κανε πρωτα ενα καλο καψιμο να φυγουν τ εργοστασιακα λαδια κλπ.

Πανσετουλες καλη επιλογη για να βγαλει και λαδακι να κανει season το μαντεμι. Τωρα χρονους κλπ δεν ξερω να σου πω. Αυτα τα κρεατα τα ψηνω με το ματι. Σε μετρια φωτια, γυρισμα ανα λεπτο μεχρι να φτασει το επιθυμητο αποτελεσμα. Κλεινεις το καπακι ενδιαμεσα εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Πριν την ανάψεις, θα πρέπει να κάνεις έναν έλεγχο στις συνδέσεις 

 

Το έκανα αυτό με το σαπουνονερο έτυχε να το δω και εγώ σε βίντεο 

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

κανε πρωτα ενα καλο καψιμο να φυγουν τ εργοστασιακα λαδια κλπ.

Πανσετουλες καλη επιλογη για να βγαλει και λαδακι να κανει season το μαντεμι. Τωρα χρονους κλπ δεν ξερω να σου πω. Αυτα τα κρεατα τα ψηνω με το ματι. Σε μετρια φωτια, γυρισμα ανα λεπτο μεχρι να φτασει το επιθυμητο αποτελεσμα. Κλεινεις το καπακι ενδιαμεσα εννοειται.

Το άφησα κάνα μισάωρο στο τέρμα έφτασε 450 και...και το έσβησα το άφησα να πέσει θερμοκρασία..είχα βάλει μέσα όλες τις σχαρες και την πλάκα και όταν έπεσε θεμροκρασια τα πέρασα λάδι και άναψα ξανά να είναι κοντά στους 200 και τις άφησα κάνα 45-50 λεπτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Το άφησα κάνα μισάωρο στο τέρμα έφτασε 450 και...και το έσβησα το άφησα να πέσει θερμοκρασία..είχα βάλει μέσα όλες τις σχαρες και την πλάκα και όταν έπεσε θεμροκρασια τα πέρασα λάδι και άναψα ξανά να είναι κοντά στους 200 και τις άφησα κάνα 45-50 λεπτά...

Αμα ψηνεις και λιπαρα κρεατα οπως πανσετες, θα κανεις και seasoning κατα το μαγειρεμα, οποτε δυο σε ενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...