Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Προσωπικά ειμαι της σχολης να μην κάνω αυτό που δεν θα ηθελα να μου κάνουν και τι εννοώ...

ΔΕΝ θα ηθελα να βγαίνω να κάτσω στο μπαλκόνι μου και ερχονται τα ντουμάνια απο κάτω/διπλα κτλ ολη την ώρα...ουτε για 15ωρες την φορά...οπότε και εγώ προσέχω να βάλω την ψησταριά στην σωστή ανα περίσταση θέση και να προσέχω να μην καπνίζω τους πάντες (αυτό ως ένα βαθμό μπορούμε με την ένταση να το ελέγξουμε)...

ΑΝ καταλάβω πχ οτι ο απο πάνω κυριώς ή διπλά ή πανω δεξια κτλ έχει κόσμο θα πάω στην ψησταριά μου στην ανάποδη πλευρά...

Καλή διάθεση και απλή λογική χρειάζεται αδέλφια...με την μαγκία και τις φωνές δεν βγήκε κανείς κερδισμένος... 

Ε ενταξει η αεριου δεν βγαζει σχεδον καθολου ντουμανι ομως. Δεν μιλαμε για καρβουνα

 

Σε μεγαλη πολυκατοικια μια φορα μου χτυπησε ο απο πανω γιατι ανυσηχυσε μηπως πηραμε πυρκαγια 🤣 (εβγαζε καπνα ενω την ειχα τερματισει για πυρολυση)

Και αλλη μια φορα ο απεναντι με αποριες τι ειναι και πως δουλευει το αεριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2212

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

3 λεπτά πριν, imr είπε

Ε ενταξει η αεριου δεν βγαζει σχεδον καθολου ντουμανι ομως. Δεν μιλαμε για καρβουνα

 

Σε μεγαλη πολυκατοικια μια φορα μου χτυπησε ο απο πανω γιατι ανυσηχυσε μηπως πηραμε πυρκαγια 🤣 (εβγαζε καπνα ενω την ειχα τερματισει για πυρολυση)

Και αλλη μια φορα ο απεναντι με αποριες τι ειναι και πως δουλευει το αεριο

μην το λές αν το τερματίσεις βγάζει κάπνα...

Οσο για τους γειτονές που σου χτυπησαν, μαλλον για μεζέ εψαχναν...τους ειχες σπάσει την μύτη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα παιδια, σιγουρα ενοχλει εως ενα βαθμο, ακομα και το αεριο. Σκεψου να εχει απλωσει ο απο πανω και εσυ να ψηνεις μπριζολες. Οτι και να ναι, ακομα και ηλεκτρικη, θα μυριζει. Οπως βεβαια μυριζει και απο τον απορροφητήρα αν μαγειρευει καποιος ψαρια, μπροκολο και κουνουπιδι. Απλα η καπνα ειναι λιγο πιο ενοχλητικη.

Το θεμα ειναι να μην τα κανουμε πουτανα ολα και ψηνουμε διχως αυριο. Νομικα ισως δεν μπορει να μας κανουν κατι, αλλα αν ξεφυγουμε, σιγουρα θα υπαρχουν αντιδρασεις, που δεν τις θελει κανεις μας, και ισως τελικα ενας καλος δικηγορος να μπορεσει να στησει μια πολυ καλη υποθεση.

Εγω απο αυτα που εχω διαβασει, αν δεν γραφει κατι συγκεκριμενο η κανονισμος της πολυκατοικιας, δεν μπορει να σου πει κανεις κατι. Επισης οι γειτονικες πολυκατοικιες ειναι υποχρεωμενες να ανεχονται καποια πραγματα οπως φασαρια, μυρωδιες κλπ αρκει να μην τους εμποδιζει απο τη χρηση της οικιας τους. Αν εσυ δλδ ψηνεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ και εχει συνεχως καπνα, ο αλλος δεν θα μπορει να καθισει ποτε στο μπαλκονι του. Αν τωρα ψησεις για μια ωρα, νομιζω δεν μπορει να κανει κατι.

Παρτε ενα πυροσβεστηρα να υπαρχει και αν καποιος καλεσει την αστυνομια ή την πυροσβεστικη, δε νομιζω να εχετε καποιο προβλημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2022 στις 1:53 ΜΜ, est είπε

Χωρίς να διαθέτω νομική παιδεία, θα τολμήσω να πω ότι συνήθως, οι κανονισμοί των πολυκατοικιών απαγορεύουν τη χρήση υγραερίου, κάρβουνου ή οποιασδήποτε χρήσης φλόγας. Βεβαίως, οι κανονισμοί ιδιαίτερα των παλαιών πολυκατοικιών, δεν εναρμονίζονται με τις επιταγές της ισχύουσας νομοθεσίας και σίγουρα όχι με τη συνήθη πρακτική. Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να μην υπάρχει όχληση γειτονικής κατοικίας που αυτό εξαρτάται και από την ύπαρξη ή όχι, "περίεργου" γείτονα.

Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι διαφορετικά. Εκεί, αν υπάρχει σχετική απαγόρευση, με το που ανάψει ψησταριά κάρβουνου ή κλασσική υγραερίου σε μπαλκόνι πολυκατοικίας, έχει αμέσως έρθει η πυροσβεστική για την επιβολή προστίμου. Αυτό είναι που οδήγησε τους κατασκευαστές στην δημιουργία ηλεκτρικών ψησταριών ή έστω φορητών υγραερίου που η όχληση και ο κίνδυνος πυρκαγιάς που μπορεί να προκαλέσουν, είναι εξαιρετικά μικρότερος. Τα συμπεράσματα, δικά σου....

Επειδή ρώτησα και εγώ τον διαχειριστή της πολυκατοικίας, μου ανέφερε ότι το καταστατικό της πολυκατοικίας δεν αναφέρει κανένα περιορισμό σχετικά με τη χρήση ψησταριάς στα μπαλκόνια. Μου σημείωσε μόνο να μιλήσω με τους γείτονες, και ειδικά με τον από πάνω μου αν έχει κάποιο θέμα, και αφού τα βρήκαμε, όλα καλά. Οπότε θα πω να μιλήσεις με τη διαχείριση και τους γείτονες πριν πάρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αν δεν υπαρχει καποιος πολυ περιεργος, που θα τον ενοχλουν και αλλα πραγματα και οχι μονο η ψησταρια δεν θα υπαρχει προβλημα, αρκει να γινεται βεβαια ΟΡΘΗ χρηση οπως ειπε και ενα παιδι πιο πριν, αμα ψηνεις μερα παρα μερα, 3-4 ωρες ε ενταξει, γινεται κουραστικο, αν ειναι 1 ωριτσα ξερω γω ανα 3-4 μερες ειναι μια χαρα. Τωρα και καποιος που γουσταρει καθε μερα να ψηνει 2-3 μπριζολιτσες, ε  ειναι σαν να μην συμβαινει, μεχρι να προλαβει ναβγει καπνος ειναι ετοιμες :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα...αύριο θα μου φέρουν την napoleon freestyle 365...μαζί με αέριο και πλάκα μαντέμι έξτρα...έχετε να προτείνετε κάτι??

Σχετικά με το γειτονικό θα συμφωνήσω με όσα λέτε...θα μιλήσω και με τον από πάνω που είναι γενικά κομπλέ...

Περιμένω προτάσεις για πρώτο ψήσιμο 

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, theo93 είπε

Τι χρόνους και θερμοκρασίες είχες;

Αυτή η ¨τεχνική¨ μου φαίνεται πιο καλή απο όρθιο κοτόπουλο ;)

Είναι το κλασσικό κοτόπουλο σχάρας που διαφέρει σίγουρα από το ψητό σε βάση ή το σουβλιστό.

 

Για το άνοιγμα, δεν θυσιάζω τη ραχοκοκαλιά που βλέπεις στα περισσότερα βίντεο ότι αφαιρούν. Μάλιστα, δεν το ανοίγω καν από τη ράχη επειδή νομίζω ότι αν ανοιχτεί από το στήθος, κάθεται καλύτερα στη σχάρα.

 

Λίγο χτύπημα και μερικές χαρακιές με ένα μαχαίρι βοηθάνε.

 

Άλλείφεις με το χέρι ένα μίγμα από λίγο λάδι, μουστάρδα, αλάτι, πιπέρι και ότι άλλο μπαχαρικό προτιμάς, ξερό σκόρδο κλπ.

 

Μετά την προθέρμανση, μέτρια φωτιά και γύρισμα κάθε δέκα λεπτά περίπου, μέχρι να δούμε το ψήσιμο.που επιθυμούμε. 

🍻

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Καλησπέρα...αύριο θα μου φέρουν την napoleon freestyle 365...μαζί με αέριο και πλάκα μαντέμι έξτρα...έχετε να προτείνετε κάτι??

Ως προς τι;

Μπορείς να ξεκινήσεις με κάτι βατό, όπως χοιρινές μπριζόλες, σουβλάκια, λουκάνικα κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ως προς τι;

Μπορείς να ξεκινήσεις με κάτι βατό, όπως χοιρινές μπριζόλες, σουβλάκια, λουκάνικα κτλ. 

Γενικά...θα κάνω για αρχή το κάψιμο και μετά seasoning τις πλάκες...λογικά θα χρειαστώ και ένα θερμόμετρο κάποια στιγμή..με κλειστό καπάκι ψήνω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Γενικά...θα κάνω για αρχή το κάψιμο και μετά seasoning τις πλάκες...λογικά θα χρειαστώ και ένα θερμόμετρο κάποια στιγμή..με κλειστό καπάκι ψήνω ε?

Seasoning πρέπει να κάνεις στις μαντεμένιες σχάρες και στην πλάκα, εφόσον δεν αγόρασες την επισμαλτωμένη. Για instant θερμόμετρο μια τίμια επιλογή είναι της Inkbird 

https://www.amazon.de/Inkbird-Rechargeable-Thermometer-IHT-1P-Waterproof/dp/B07XG6MQDT/ref=sr_1_1_sspa?crid=1GY01HYQE8Z74&keywords=Inkbird+thermometer&qid=1663004928&sprefix=inkbird+thermometer%2Caps%2C133&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExTkpVV0VKR1lSODMzJmVuY3J5cHRlZElkPUEwNjk2NjMwS1RUR0lDVVFBNVJJJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA5MjE4NzY1NEpPR1pWUjFSWVQmd2lkZ2V0TmFtZT1zcF9hdGYmYWN0aW9uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVl

Οι ψησταριές αυτές αποδίδουν καλύτερα/είναι μελετημένες να ψήνουν με κλειστό καπάκι. Προφανώς μπορείς να ψήσεις και με ανοικτό εάν επιθυμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Seasoning πρέπει να κάνεις στις μαντεμένιες σχάρες και στην πλάκα, εφόσον δεν αγόρασες την επισμαλτωμένη. Για instant θερμόμετρο μια τίμια επιλογή είναι της Inkbird 

https://www.amazon.de/Inkbird-Rechargeable-Thermometer-IHT-1P-Waterproof/dp/B07XG6MQDT/ref=sr_1_1_sspa?crid=1GY01HYQE8Z74&keywords=Inkbird+thermometer&qid=1663004928&sprefix=inkbird+thermometer%2Caps%2C133&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExTkpVV0VKR1lSODMzJmVuY3J5cHRlZElkPUEwNjk2NjMwS1RUR0lDVVFBNVJJJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA5MjE4NzY1NEpPR1pWUjFSWVQmd2lkZ2V0TmFtZT1zcF9hdGYmYWN0aW9uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVl

Οι ψησταριές αυτές αποδίδουν καλύτερα/είναι μελετημένες να ψήνουν με κλειστό καπάκι. Προφανώς μπορείς να ψήσεις και με ανοικτό εάν επιθυμείς.

Η σχάρα πρέπει να είναι με επισμάλτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Προσωπικά ειμαι της σχολης να μην κάνω αυτό που δεν θα ηθελα να μου κάνουν και τι εννοώ...

ΔΕΝ θα ηθελα να βγαίνω να κάτσω στο μπαλκόνι μου και ερχονται τα ντουμάνια απο κάτω/διπλα κτλ ολη την ώρα...ουτε για 15ωρες την φορά...οπότε και εγώ προσέχω να βάλω την ψησταριά στην σωστή ανα περίσταση θέση και να προσέχω να μην καπνίζω τους πάντες (αυτό ως ένα βαθμό μπορούμε με την ένταση να το ελέγξουμε)...

ΑΝ καταλάβω πχ οτι ο απο πάνω κυριώς ή διπλά ή πανω δεξια κτλ έχει κόσμο θα πάω στην ψησταριά μου στην ανάποδη πλευρά...

Καλή διάθεση και απλή λογική χρειάζεται αδέλφια...με την μαγκία και τις φωνές δεν βγήκε κανείς κερδισμένος... 

Για να εχεις ντουμανια καθε τρεις και λιγο, σημαινει οτι εχεις ανοιξει ψησταρια που φυσικα ειναι ενοχλητικό. Να ψησεις 2-3 μπριζολες στο υγραεριο οχι απλα δεν εχει ντουμανι, αλλα οριακά θα μυρίσει ο γείτονας ότι ψήνεις. Τώρα αν μέσα σε εκείνα τα 10 λεπτά που θα κάνεις για να τις ψήσεις, χειμώνα, έχεις τόσο καημο και σε ενοχλεί τόσο πολύ... .ε πήγαινε μέσα για 10 λεπτα. Πηγαινε για ενα κατουρημα, πιες λιγο νερο, και μεχρι να ξαναβγεις θα εχει τελειωσει το ψησιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα σχολιο για την ενοχληση...

εγω οταν εμενα με 2 οροφους απο πανω μου γειτονες παντως με τους οποιους ειχαμε φιλικες σχεσεις, παντα μου ελεγαν οτι μυριζει οτι και να εψηνα, και ειδικα στα ψαρια και στα παιδακια επρεπε να κλεινουν μπαλκονοπορτες. οκ οι μοσχαρισιες και το κοτοπουλο ισως δεν ενοχλουν τοσο. αλλα σιγουρα ενοχλει το ψησιμο τους ακριβως απο πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...