Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον ενδιαφέρεται

https://www.car.gr/xyma/view/326079199-pwleitai-psistaria-ygraerio

Στις 7/9/2022 στις 10:03 ΜΜ, energy52 είπε

Παιδια επειδη πηρα πλακα μαντεμι, πριν την πρωτη χρηση κανουμε seasoning με τον ιδιο τροπο οπως στη σχαρα; το αλειφω με ηλιελαιο κι απ τις 2 μεριες σωστα;

Ακριβώς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ηλιέλαιο/λαρδί κτλ.

Στις 8/9/2022 στις 2:40 ΠΜ, DarkSky είπε

Καλησπέρα κι από μένα,

καινούργιος κάτοχος Freestyle 365, ήρθε, την συναρμολόγησα και αφού συνέδεσα τη μπουκάλα (μείγμα), την έβαλα να κάνει το αρχικό 30λεπτο κάψιμο χωρίς τις σχάρες με τους καυστήρες στο high όπως λέει το manual.

Παρατήρησα ότι το θερμόμετρο ξεπέρναγε τους 400 και πήγαινε προς τα γράμματα (Napoleon) στα 12 λεπτά, οπότε το ψιλο-φοβήθηκα και έριχνα κάθε τόσο ένταση.

Έκανα καλά ή πρέπει να το ξανακάνω το αρχικό κάψιμο από την αρχή ? Πρώτη φορά ασχολούμαι με υγραερίου, οπότε δεν ήθελα να κάνω καμία ζημιά.

P.S. μου εμφάνισε κι εμένα το θόλωμα στο θερμόμετρο (εσωτερικά) που έγραψε ένας συμφορουμίτης κάμποσες σελίδες πίσω (αν θυμάμαι καλά εκείνο το post αφορούσε την 425 όμως).

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Το αρχικό «κάψιμο» θα πρέπει να γίνει για μισή ώρα. Καλό θα ήταν να το κάνεις για τουλάχιστον 20 λεπτά στο μέγιστο, όπως αναφέρει και το manual. 

Το θόλωνα στο θερμόμετρο είναι σύνηθες φαινόμενο σε όλες τις ψησταριές. Όταν ανάβεις την ψησταριά, εξαφανίζεται ή παραμένει; Είναι λόγω υγρασίας ή εάν έχει μπει νερό σε κάποιο καθαρισμό που έγινε.

23 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Κάποια πρόταση για υγραερίου μέχρι τα 500-550??παίρνω κάτι να αξίζει??είδα την Napoleon 365 και δίπλα μια παρόμοια Weber με 3 εστίες...τολμώ να πω μου φάνηκε πιο ποιοτική η Napoleon...τι λέτε?? 

Εάν θέλεις κάποια επώνυμη, με την αντίστοιχη εγγύηση κτλ, σε αυτά τα χρήματα η Freestyle είναι μια πολύ καλή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2218

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

14 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται

https://www.car.gr/xyma/view/326079199-pwleitai-psistaria-ygraerio

Ακριβώς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ηλιέλαιο/λαρδί κτλ.

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Το αρχικό «κάψιμο» θα πρέπει να γίνει για μισή ώρα. Καλό θα ήταν να το κάνεις για τουλάχιστον 20 λεπτά στο μέγιστο, όπως αναφέρει και το manual. 

Το θόλωνα στο θερμόμετρο είναι σύνηθες φαινόμενο σε όλες τις ψησταριές. Όταν ανάβεις την ψησταριά, εξαφανίζεται ή παραμένει; Είναι λόγω υγρασίας ή εάν έχει μπει νερό σε κάποιο καθαρισμό που έγινε.

Εάν θέλεις κάποια επώνυμη, με την αντίστοιχη εγγύηση κτλ, σε αυτά τα χρήματα η Freestyle είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Εννοείται για επώνυμη..την είδα Κωτσόβολο μαζί με κάποιες broil king και weber και μαρεσε...έχετε κάτι να συμβουλεψετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Εννοείται για επώνυμη..την είδα Κωτσόβολο μαζί με κάποιες broil king και weber και μαρεσε...έχετε κάτι να συμβουλεψετε??

Η Freestyle είναι η καλύτερη επιλογή. Διαθέτει αφαιρούμενο πάτο/ταψί για πιο εύκολο καθαρισμό, μεγαλύτερη ισχύ καυστήρων κι έναν καυστήρα παραπάνω (σε σύγκριση με Weber Spirit, σε αντίστοιχη επιφάνεια ψησίματος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Η Freestyle είναι η καλύτερη επιλογή. Διαθέτει αφαιρούμενο πάτο/ταψί για πιο εύκολο καθαρισμό, μεγαλύτερη ισχύ καυστήρων κι έναν καυστήρα παραπάνω (σε σύγκριση με Weber Spirit, σε αντίστοιχη επιφάνεια ψησίματος).

Επίσης θα ήθελα αν ξέρεις αν στην 365 μπορώ να βάλω ενιαία πλάκα μαντέμι για μπέργκερ την μισή ψησταριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2022 στις 8:57 ΠΜ, Rabbit30 είπε

Εγώ έχω πάρει το συγκεκριμένο

https://www.skroutz.gr/s/23931668/Amazen-Oval-Tube-Smoker-%CE%9A%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF-%CE%9A%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%A8%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC%CF%82-31cm.html

και με την συμβουλή του @SagoniasSlutRos πήρα πελλετ cherry που ταιριάζουν  με τα περισσότερα κρέατα.

Τώρα για το τι είδους κρέατα μπορείς να καπνίσεις, θεωρητικά όλα! ακόμα και μαγειρευτό φαγητό αν θες.

Απλά θέλει από ώρα και πάνω για να εισχωρήσει ο καπνός .

Καλησπερα. Αυτό πήρα κι εγώ για την spirit μου,  μόνο που το είχε σε ένα bundle με αναπτήρα και 2 συσκευασίες πέλλετ (1 apple και 1 hickory του κιλού και οι 2) κι έβγαινε κατά πολύ οικονομικότερα από το να τα έπαιρνα σκέτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Επίσης θα ήθελα αν ξέρεις αν στην 365 μπορώ να βάλω ενιαία πλάκα μαντέμι για μπέργκερ την μισή ψησταριά 

Μπορείς. Υπάρχει η απλή μαντεμένια 

https://www.skroutz.gr/s/23289446/Napoleon-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-για-Rogue-425-56425-45x29-8x2cm.html

και η επισμαλτωμένη

https://www.skroutz.gr/s/26703044/Napoleon-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-56426-Επισμαλτωμένη-Διπλής-Όψης-45x33x2cm.html

Αναφέρουν ότι ταιριάζουν και για την σειρά Freestyle. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το κατάστημα ή/και την αντιπροσωπεία για επιβεβαίωση του κωδικού που ταιριάζει.

Έχοντας και τις 2, απλή και επισμαλτωμένη, σου προτείνω την επισμαλτωμένη όπου θέλει λιγότερη συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Μπορείς. Υπάρχει η απλή μαντεμένια 

https://www.skroutz.gr/s/23289446/Napoleon-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-για-Rogue-425-56425-45x29-8x2cm.html

και η επισμαλτωμένη

https://www.skroutz.gr/s/26703044/Napoleon-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-56426-Επισμαλτωμένη-Διπλής-Όψης-45x33x2cm.html

Αναφέρουν ότι ταιριάζουν και για την σειρά Freestyle. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το κατάστημα ή/και την αντιπροσωπεία για επιβεβαίωση του κωδικού που ταιριάζει.

Έχοντας και τις 2, απλή και επισμαλτωμένη, σου προτείνω την επισμαλτωμένη όπου θέλει λιγότερη συντήρηση.

Για την 365 λέει η σχάρα έχει επισμάλτωση..καλό είναι αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Το αρχικό «κάψιμο» θα πρέπει να γίνει για μισή ώρα. Καλό θα ήταν να το κάνεις για τουλάχιστον 20 λεπτά στο μέγιστο, όπως αναφέρει και το manual. 

Το θόλωνα στο θερμόμετρο είναι σύνηθες φαινόμενο σε όλες τις ψησταριές. Όταν ανάβεις την ψησταριά, εξαφανίζεται ή παραμένει; Είναι λόγω υγρασίας ή εάν έχει μπει νερό σε κάποιο καθαρισμό που έγινε.

Ευχαριστώ!

Προσπαθούσα μετά τα 15 λεπτά να την κρατήσω 400+, αλλά αν την άφηνα με τους καυστήρες στο μέγιστο δες στο θερμομέτρο που πηγαίναμε (χωρίς να έχει όρεξη να σταματήσει το σκαρφάλωμα 😮) :

IMG_20220909_182041.jpg.c451fa7d94ecbe87ef4bd129b64931a2.jpg

Όταν έπιασε ~300 άρχισε να μυρίζει και έβγαλε λίγο καπνό (μάλλον έκαιγε κάποιο λάδι/γράσο από το εργοστάσιο όπως έλεγε στο manual ?) και μάλλον γι αυτό θόλωσε το θερμόμετρο, γιατί ακριβώς κάτω από το μεσαίο φλογοκάλυπτρο φαίνεται να έχει αφήσει αποτύπωμα σαν κάτι να κάπνισε, στο ίδιο σημείο που είναι και η βελόνα του θερμόμετρου (δεν είναι υγρασία σίγουρα).

Δεν πρόλαβα ακόμη να ψήσω (ούτε καν να κάνω season τις σχάρες!) οπότε θα ξαναπροσπαθήσω ένα κάψιμο, να δω αν ξεμύρισε κιόλας.

Επεξ/σία από DarkSky
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα εκει πηγε η βελονα στο πρωτο καψιμο, πριν κανα διμηνο.

Δεν νομιζω να χρειαστεις 2o, ουτως η αλλως θα κανεις καψιμο ξανα με το 1ο seasoning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μόλις παρήγγειλα Napoleon 365 freestyle...μαζί με την πλάκα μαντέμι που είναι ενιαία και μπουκάλα αέριο...μου είπαν είναι πιο καλό το ενιαίο καθαρο από το να πάρω μίγμα προπάνιο βουτάνιο...τι άλλο έχετε να συμβουλεψετε??θανκανω το πρώτο κάψιμο όπως έχω διαβάσει..το seasoning τι κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Για την 365 λέει η σχάρα έχει επισμάλτωση..καλό είναι αυτό??

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο όπως η επισμαλτωμένη πλάκα, όμως είναι κι αυτό μία έξτρα «προστασία» για τις σχάρες. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες για τον καθαρισμό τους.

22 ώρες πριν, DarkSky είπε

Ευχαριστώ!

Προσπαθούσα μετά τα 15 λεπτά να την κρατήσω 400+, αλλά αν την άφηνα με τους καυστήρες στο μέγιστο δες στο θερμομέτρο που πηγαίναμε (χωρίς να έχει όρεξη να σταματήσει το σκαρφάλωμα 😮) :

IMG_20220909_182041.jpg.c451fa7d94ecbe87ef4bd129b64931a2.jpg

Όταν έπιασε ~300 άρχισε να μυρίζει και έβγαλε λίγο καπνό (μάλλον έκαιγε κάποιο λάδι/γράσο από το εργοστάσιο όπως έλεγε στο manual ?) και μάλλον γι αυτό θόλωσε το θερμόμετρο, γιατί ακριβώς κάτω από το μεσαίο φλογοκάλυπτρο φαίνεται να έχει αφήσει αποτύπωμα σαν κάτι να κάπνισε, στο ίδιο σημείο που είναι και η βελόνα του θερμόμετρου (δεν είναι υγρασία σίγουρα).

Δεν πρόλαβα ακόμη να ψήσω (ούτε καν να κάνω season τις σχάρες!) οπότε θα ξαναπροσπαθήσω ένα κάψιμο, να δω αν ξεμύρισε κιόλας.

Οπότε όλα καλά. Το να φτάνει ~500 βαθμούς δε νομίζω πως είναι πραγματικό. Σίγουρα ανεβάζει αρκετή θερμοκρασία, πάνω από 340-350 βαθμούς. Για το seasoning μπορείς να βρεις αρκετά βιντεάκια στο YouTube και σχετικά άρθρα. Μπορείς να δεις και στο link του Dropbox που έχω στην υπογραφή μου (ίσως να μην σου εμφανίζεται αν είσαι από κινητό).

5 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Και εγώ μόλις παρήγγειλα Napoleon 365 freestyle...μαζί με την πλάκα μαντέμι που είναι ενιαία και μπουκάλα αέριο...μου είπαν είναι πιο καλό το ενιαίο καθαρο από το να πάρω μίγμα προπάνιο βουτάνιο...τι άλλο έχετε να συμβουλεψετε??θανκανω το πρώτο κάψιμο όπως έχω διαβάσει..το seasoning τι κάνω??

Προσωπικά χρησιμοποιώ προπάνιο. Είναι πιο αποδοτικό σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Θα ανάψεις στο μέγιστο τους διακόπτες και θα την αφήσεις να κάψει για περίπου 20 λεπτά. Έπειτα κλείνεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν οι σχάρες, τις περνάς με ηλιέλαιο/λαρδί κτλ, ανάβεις πάλι τους καυστήρες και καις στους 180 για 30-40 λεπτά. Εάν θέλεις το επαναλαμβάνεις 1-2 φορές για καλύτερο seasoning.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο όπως η επισμαλτωμένη πλάκα, όμως είναι κι αυτό μία έξτρα «προστασία» για τις σχάρες. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες για τον καθαρισμό τους.

Οπότε όλα καλά. Το να φτάνει ~500 βαθμούς δε νομίζω πως είναι πραγματικό. Σίγουρα ανεβάζει αρκετή θερμοκρασία, πάνω από 340-350 βαθμούς. Για το seasoning μπορείς να βρεις αρκετά βιντεάκια στο YouTube και σχετικά άρθρα. Μπορείς να δεις και στο link του Dropbox που έχω στην υπογραφή μου (ίσως να μην σου εμφανίζεται αν είσαι από κινητό).

Κάποια καλή βούρτσα για την Napoleon 365 αν έχεις προτείνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Κάποια καλή βούρτσα για την Napoleon 365 αν έχεις προτείνεις 

Υπάρχει και της Napoleon, όπου είναι αρκετά ποιοτική

https://www.skroutz.gr/s/33895341/Napoleon-Βούρτσα-Καθαρισμού-Ορειχάλκινη-62056.html

Προφανώς θα βρεις και πιο οικονομικές. Εάν επιλέξεις κάποια άλλη, καλό θα ήταν να πάρεις κάποια με μακριά λαβή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, στις Kenton naterial υπάρχει κάποιος ρυθμιστής για την φλόγα;

Νομίζω πως είναι αρκετά μεγάλη και με λίγο λίπος έχω αναφλέξεις(καθαρά καπάκια και ταψάκι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...