Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Εχθές πέρασα από Praktiker για να πάρω ταψάκια για την weber. Μία ευγενικότατη υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχουν, αν και στο site εμφανίζει ότι έχουν διαθέσιμα, και μου πρότεινε αντί να δώσω 10€ για 10 τμχ να δώσω 3,5 € και να πάρω αυτά της Jamestown. Επειδή είχα τις αμφιβολίες αν θα έκανε μου τα έφερε (2 δεκάδες) και τα δοκιμάσαμε live στην spirit II όπου εφάρμοζαν κανονικά. Μιλάμε για το 1/3 της τιμής! Μέσα στο site δεν τα έχω βρει σε αυτή την τιμή. Θα σας βγάλω φωτό και το ταμπελάκι με το barcode ώστε όποιος θέλει να τα πάρει.

Τα εχω παρει και εγω, ειναι οντωφς 99% ιδια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2218

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Να ρωτήσω λίγο τη γνώμη σας.

Έχω μια ψησταρια υγραεριου kwnton naterial.μεσα στο σπίτι έχω εστια υγραεριου.η φυαλη υγραεριου είναι έξω δίπλα απτή ψησταριά.για να μην έχω δύο φιάλες τι μπορώ να κάνω να συνδέσω και τη ψησταρια και την εστία σε μια φιάλη.τι εξάρτημα θα χρειαστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PCEXPERT2012 είπε

Να ρωτήσω λίγο τη γνώμη σας.

Έχω μια ψησταρια υγραεριου kwnton naterial.μεσα στο σπίτι έχω εστια υγραεριου.η φυαλη υγραεριου είναι έξω δίπλα απτή ψησταριά.για να μην έχω δύο φιάλες τι μπορώ να κάνω να συνδέσω και τη ψησταρια και την εστία σε μια φιάλη.τι εξάρτημα θα χρειαστώ?

Ταφ θελεις αλλα πανω στη φιαλη, πριν το ρυθμιστη, και επειτα ριχνεις ενα ρυθμιστη για το καθενα 

πχ https://www.skroutz.gr/s/29495742/Ταφ-2-φιαλών.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, plasTOST είπε

Το Σάββατο πέρασα από Praktiker για να πάρω ταψάκια για την weber. Μία ευγενικότατη υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχουν, αν και στο site εμφανίζει ότι έχουν διαθέσιμα, και μου πρότεινε αντί να δώσω 10€ για 10 τμχ να δώσω 3,5 € και να πάρω αυτά της Jamestown. Επειδή είχα τις αμφιβολίες αν θα έκανε μου τα έφερε (2 δεκάδες) και τα δοκιμάσαμε live στην spirit II όπου εφάρμοζαν κανονικά. Μιλάμε για το 1/3 της τιμής! Μέσα στο site δεν τα έχω βρει σε αυτή την τιμή. Θα σας βγάλω φωτό και το ταμπελάκι με το barcode ώστε όποιος θέλει να τα πάρει.

Είχαμε αναφερθεί και σε παλιότερα ποστ

Για τις Napoleon κάνουν τα R28L

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, plasTOST είπε

Το Σάββατο πέρασα από Praktiker για να πάρω ταψάκια για την weber. Μία ευγενικότατη υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχουν, αν και στο site εμφανίζει ότι έχουν διαθέσιμα, και μου πρότεινε αντί να δώσω 10€ για 10 τμχ να δώσω 3,5 € και να πάρω αυτά της Jamestown. Επειδή είχα τις αμφιβολίες αν θα έκανε μου τα έφερε (2 δεκάδες) και τα δοκιμάσαμε live στην spirit II όπου εφάρμοζαν κανονικά. Μιλάμε για το 1/3 της τιμής! Μέσα στο site δεν τα έχω βρει σε αυτή την τιμή. Θα σας βγάλω φωτό και το ταμπελάκι με το barcode ώστε όποιος θέλει να τα πάρει.

Δώσε barcode και σώσε. 

Πέτρα πίτσας βρήκα την παρακάτω. Θα κάνω δουλειά ή πρέπει να πάω σε κάτι πιο ακριβό;

https://www.skroutz.gr/s/23289128/Navaris-Πέτρινη-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-XXL-46220-01-35x35x1-5cm.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2022 στις 8:55 ΠΜ, plasTOST είπε

Το Σάββατο πέρασα από Praktiker για να πάρω ταψάκια για την weber. Μία ευγενικότατη υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχουν, αν και στο site εμφανίζει ότι έχουν διαθέσιμα, και μου πρότεινε αντί να δώσω 10€ για 10 τμχ να δώσω 3,5 € και να πάρω αυτά της Jamestown. Επειδή είχα τις αμφιβολίες αν θα έκανε μου τα έφερε (2 δεκάδες) και τα δοκιμάσαμε live στην spirit II όπου εφάρμοζαν κανονικά. Μιλάμε για το 1/3 της τιμής! Μέσα στο site δεν τα έχω βρει σε αυτή την τιμή. Θα σας βγάλω φωτό και το ταμπελάκι με το barcode ώστε όποιος θέλει να τα πάρει.

Εγω ειχα πετυχει στο αμαζον αγγλιας της weber με 3-4λιρες πριν 2 χρονια και ειχα παρει 3 πακετα. Αν θυμαμαι καλα εχω τελειωσει μονο το ενα πακετο. Αν ψηνεις για 2 ατομα τη φορα βγαζει ανετα 2 μηνες το καθε ενα. Οποτε μην πατε και παρετε 5-6 πακετα επειδη ειναι φθηνα, δεν θα τελειωσουν ποτε. Βαλε και λινκ να υπαρχει απο το προιον.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικάρια, μιας και δεν εχει τύχει να ψάξω για σκαφάκι σαν αυτό που λέτε, και επειδή το χρειάζομαι πάντα αφού έχει γεμίσει το προηγούμενο, προσωπικά βολεύομαι (εξ ανάγκης) με το να βάζω 2-3πλο αλουμινόχαρτο και ντύνω εσωτερικά το σκαφάκι της ψησταριάς και μέχρι στιγμής ειναι μια χαρά και ποτέ δεν ειχα θέμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

παλικάρια, μιας και δεν εχει τύχει να ψάξω για σκαφάκι σαν αυτό που λέτε, και επειδή το χρειάζομαι πάντα αφού έχει γεμίσει το προηγούμενο, προσωπικά βολεύομαι (εξ ανάγκης) με το να βάζω 2-3πλο αλουμινόχαρτο και ντύνω εσωτερικά το σκαφάκι της ψησταριάς και μέχρι στιγμής ειναι μια χαρά και ποτέ δεν ειχα θέμα.

Σωστά, είχαμε αναφέρει κι αυτή την λύση 

 

11 ώρες πριν, Theofanis88 είπε

Πέτρα πίτσας βρήκα την παρακάτω. Θα κάνω δουλειά ή πρέπει να πάω σε κάτι πιο ακριβό;

https://www.skroutz.gr/s/23289128/Navaris-Πέτρινη-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-XXL-46220-01-35x35x1-5cm.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios

Με βάση τα χαρακτηριστικά της, θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Votritis είπε

εγω τωρα θα πηγαινα σε καποια πλακα σε σκουρο χρώμα γιατι λαδώνεται και παροτι ειναι πλύμενη φαινετε βρόμικη

Δεν πλενουμε την πετρα γιατι εκτος του οτι μπορει να σπασει απο την υγρασια, ειναι απορροφητικη και απορροφαει το σαπουνι.

Καθε φορα που ψηνεις την γυριζεις τουμπα πανω κατω και καθαριζει μονη της απο τη φωτια. Σαν καινουρια δεν θα γινει ποτε βεβαια, αλλα με δυνατη φωτια φευγουν σχεδον τα παντα χωρις να κανεις τπτ αλλο εσυ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη πηρα πλακα μαντεμι, πριν την πρωτη χρηση κανουμε seasoning με τον ιδιο τροπο οπως στη σχαρα; το αλειφω με ηλιελαιο κι απ τις 2 μεριες σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από μένα,

καινούργιος κάτοχος Freestyle 365, ήρθε, την συναρμολόγησα και αφού συνέδεσα τη μπουκάλα (μείγμα), την έβαλα να κάνει το αρχικό 30λεπτο κάψιμο χωρίς τις σχάρες με τους καυστήρες στο high όπως λέει το manual.

Παρατήρησα ότι το θερμόμετρο ξεπέρναγε τους 400 και πήγαινε προς τα γράμματα (Napoleon) στα 12 λεπτά, οπότε το ψιλο-φοβήθηκα και έριχνα κάθε τόσο ένταση.

Έκανα καλά ή πρέπει να το ξανακάνω το αρχικό κάψιμο από την αρχή ? Πρώτη φορά ασχολούμαι με υγραερίου, οπότε δεν ήθελα να κάνω καμία ζημιά.

P.S. μου εμφάνισε κι εμένα το θόλωμα στο θερμόμετρο (εσωτερικά) που έγραψε ένας συμφορουμίτης κάμποσες σελίδες πίσω (αν θυμάμαι καλά εκείνο το post αφορούσε την 425 όμως).

Επεξ/σία από DarkSky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2022 στις 10:55 ΜΜ, nitse85 είπε

Καλησπέρα ! Ερώτηση αρχαρίου. Κάτοχος Weber Spirit II 310, ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο αξίζει η αγορά κουτιού καπνίσματος, για τι είδους κρέατα ενδείκνυται το κάπνισμα και τι ξύλα προτιμάτε.

 

Ευχαριστώ !!

Εγώ έχω πάρει το συγκεκριμένο

https://www.skroutz.gr/s/23931668/Amazen-Oval-Tube-Smoker-%CE%9A%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF-%CE%9A%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%A8%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC%CF%82-31cm.html

και με την συμβουλή του @SagoniasSlutRos πήρα πελλετ cherry που ταιριάζουν  με τα περισσότερα κρέατα.

Τώρα για το τι είδους κρέατα μπορείς να καπνίσεις, θεωρητικά όλα! ακόμα και μαγειρευτό φαγητό αν θες.

Απλά θέλει από ώρα και πάνω για να εισχωρήσει ο καπνός .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πρόταση για υγραερίου μέχρι τα 500-550??παίρνω κάτι να αξίζει??είδα την Napoleon 365 και δίπλα μια παρόμοια Weber με 3 εστίες...τολμώ να πω μου φάνηκε πιο ποιοτική η Napoleon...τι λέτε?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...