Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Eteia7 είπε

Καλησπέρα!! Θέλουμε να πάρουμε μια ψησταριά υγραερίου και σκέφτομαι για την broil king  crown 440. Έχει κάποιος άποψη για τη συγκεκριμένη; Γύρω στο χιλιάρικο αν έχετε και κάποια άλλη να προτείνετε.. ευχαριστώ πολύ! 

καλησπέρα , εγω θα σου πρότεινα   να δεις και  μια  ελληνική ανοξείδωτη ,   χωρίς βάση  ή  και  με βάση   εχω την πρωτη εδώ και 2 χρόνια περίπου  και είναι σκυλί , ούτε  λαδώματα σχάρας , ούτε σκουριές ευκολο καθαρισμα  και τρομερή ποιότητα στο ψήσιμο 
 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

3 ώρες πριν, sinvasil είπε

Καλησπέρα!

έχει πάρει κανείς τον adaptor της q1200 weber για τη μεγάλη φιάλη https://bbq.gr/set-antaptora-go-anywhere-q1200-weber και έμεινε ευχαριστημένος;

όσο δουλεύαμε τα γκαζάκια baby Q ήταν όλα καταπληκτικά, από την στιγμή που εγκαταστήσαμε το σύστημα με την 8αρα φιάλη της coral η φλόγα είναι τόσο ασθενική που δεν μπορούμε να ψήσουμε στους 200οC. Φέραμε τον τεχνικό της kyso είπε να καθαρίσουμε την ψηστιέρα, το κάναμε και πάλι τα ίδια...

Ρώτησα αν υπάρχει συμβατότητα με τις 8άρες φιάλες ή μόνο με 10 κιλών και μου είπαν ότι κάνουν και οι δύο.

Αν είναι να δουλεύουμε με τα "κεράκια" αντί για φλόγα να γυρίσω στα γκαζάκια..

Ίσως να χρειάζεται reset ο ρυθμιστής 

Ποια φιάλη έχεις της coral; Υπάρχει η Go Gas που είναι στα 5 κιλά, όμως αυτή χρειάζεται τον δικό της κουμπωτό ρυθμιστή, πως οι prime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει και η Napoleon Rogue 425 RSB

https://www.skroutz.gr/s/35175348/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Rogue-425-RSB-με-Μαντεμένια-Σχάρα-3-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι.html?from=featured&product_id=109802610

Η σειρά Rogue έχει καλύτερη συνολικά εγγύηση, πιο δυνατούς καυστήρες και αφαιρούμενο ταψί/πάτο για πιο εύκολο καθαρισμό. Επίσης έχει σύστημα ανάφλεξης των κυρίως καυστήρων, απλά με το γύρισμα του διακόπτη.

Επειδή κοιτάζω με 4 εστίες κ έχω δει κ την rogue 525, είναι το ίδιο καλή; 

Έχω δει κ την SE 525 - που αν και χωρίς γνώσεις καταλαβαίνω ότι είναι φοβερή - αλλά έχει κ τα διπλά λεφτά δυστυχώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Eteia7 είπε

Επειδή κοιτάζω με 4 εστίες κ έχω δει κ την rogue 525, είναι το ίδιο καλή; 

Έχω δει κ την SE 525 - που αν και χωρίς γνώσεις καταλαβαίνω ότι είναι φοβερή - αλλά έχει κ τα διπλά λεφτά δυστυχώς..

Οι σειρές Rogue, Rogue XT, Rogue SE είναι εφάμιλλης ποιότητας και για τον λόγο αυτό έχουν την ίδια εγγύηση. Εάν θέλεις, μπορείς να δεις και την σειρά Freestyle, όπου σε αυτά τα χρήματα, έχει 4 καυστήρες στον κύριο χώρο ψησίματος και πλαϊνό μάτι infrared, όπου μπορείς να κάνεις τα πάντα 

https://www.skroutz.gr/s/33684891/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-2-Εστίες-Freestyle-425-SIB.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drg1974 είπε

Καμία πρόταση για το πως θα καθαριστεί το πλαϊνό infrared στην rogue 425?

ACB8EFBA-4DD9-458B-9D0E-11DFEE33ACFF.jpeg

Το πλαίσιο γύρω από τον καυστήρα φαίνεται να έχει αλλοιωθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

καλησπέρα , εγω θα σου πρότεινα   να δεις και  μια  ελληνική ανοξείδωτη ,   χωρίς βάση  ή  και  με βάση   εχω την πρωτη εδώ και 2 χρόνια περίπου  και είναι σκυλί , ούτε  λαδώματα σχάρας , ούτε σκουριές ευκολο καθαρισμα  και τρομερή ποιότητα στο ψήσιμο 
 

Υπερτερεί σε σημεία η Ελληνική από τη Napoleon λες; Με βάση θέλω γιατί δεν έχω που να την ακουμπήσω. 

5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Οι σειρές Rogue, Rogue XT, Rogue SE είναι εφάμιλλης ποιότητας και για τον λόγο αυτό έχουν την ίδια εγγύηση. Εάν θέλεις, μπορείς να δεις και την σειρά Freestyle, όπου σε αυτά τα χρήματα, έχει 4 καυστήρες στον κύριο χώρο ψησίματος και πλαϊνό μάτι infrared, όπου μπορείς να κάνεις τα πάντα 

https://www.skroutz.gr/s/33684891/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-2-Εστίες-Freestyle-425-SIB.html

 

Αν σου πω ότι μου φαίνονται ίδιες.. 🥴 καλύτερη σειρά ποια είναι για να μην μπερδευομαι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, drg1974 είπε

Καμία πρόταση για το πως θα καθαριστεί το πλαϊνό infrared στην rogue 425?

ACB8EFBA-4DD9-458B-9D0E-11DFEE33ACFF.jpeg

Καλό θα ήταν να αφαιρέσεις την εστία, ώστε να μπορέσεις να το καθαρίσεις καλύτερα.

Στο βιντεάκι είναι άλλο μοντέλο από αυτό που έχεις, όμως λογικά έχει αντίστοιχες βίδες που χρειάζεται να ξεβιδώσεις. Έπειτα δοκίμασε με ζεστό νερό και υγρό πιάτων.

37 λεπτά πριν, Eteia7 είπε

Αν σου πω ότι μου φαίνονται ίδιες.. 🥴 καλύτερη σειρά ποια είναι για να μην μπερδευομαι.. 

Μεταξύ Freestyle και Rogue, η καλύτερη σειρά είναι η Rogue, όπου διαθέτει και καλύτερη εγγύηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Eteia7 είπε

Υπερτερεί σε σημεία η Ελληνική από τη Napoleon λες; Με βάση θέλω γιατί δεν έχω που να την ακουμπήσω. 

 

  υπερτερεί   στην κατανομή της θερμοκρασίας γιατί  εχει 6  καυστήρες σε σχεση  με τους 3 .  Εχει ανοξείδωτη σχαρα  αντι  μαντεμένιας και ξεχνάς σκουριές και λαδώματα εαν μαλιστα όπως διαβάζω οι σχαρες είναι  εμαγιέ (κεραμική επικάλυψη ) θα εχεις ακόμη ενα μικρό πονοκέφαλο μην τυχόν και την χτυπήσεις και ξεφλουδίσει . Είναι   ανοξείδωτη  κατασκευή  εναντι  χυτού αλουμινίου  , έχει μεγάλο  συρτάρι  με νερό και ετσι δεν χρειάζεται κανενός είδους  πυρόλυση  ( πέρα απο την ευκολία καθαρισμού εγώ διαπίστωσα οτι βοηθάει στο να υπάρχει σταθερή θερμοκρασία και υγρασία στα πολύωρα ψησίματα αφου το νερό λειτουργεί σαν συσσωρευτής όπως ενα σωμα καλοριφέρ  )  απο και και πέρα δεν εχει αυτόματο αναμα ,  οπίσθιο καυστήρα (δεν τον χρειάστηκα ποτέ)  και πλευρική εστία
αυτό όμως που εχω εισπράξει  ειναι η ποιότητα  στο ψήσιμο και η γεύση στα ψητά σε ότι εχω ψήσει  μέχρι τώρα , και  δεν το λέω αυτό  σε σχέση   μιας ναπολεόν  ή αντίστοιχης αλλά σε σχέση με οτι εχω δοκιμάσει απο  ταβέρνες  αλλά και απο φίλους  που εχουν δοκιμάσει δικά μου ψητά 
ελπίζω να σε κάλυψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

  υπερτερεί   στην κατανομή της θερμοκρασίας γιατί  εχει 6  καυστήρες σε σχεση  με τους 3 .  Εχει ανοξείδωτη σχαρα  αντι  μαντεμένιας και ξεχνάς σκουριές και λαδώματα εαν μαλιστα όπως διαβάζω οι σχαρες είναι  εμαγιέ (κεραμική επικάλυψη ) θα εχεις ακόμη ενα μικρό πονοκέφαλο μην τυχόν και την χτυπήσεις και ξεφλουδίσει . Είναι   ανοξείδωτη  κατασκευή  εναντι  χυτού αλουμινίου  , έχει μεγάλο  συρτάρι  με νερό και ετσι δεν χρειάζεται κανενός είδους  πυρόλυση  ( πέρα απο την ευκολία καθαρισμού εγώ διαπίστωσα οτι βοηθάει στο να υπάρχει σταθερή θερμοκρασία και υγρασία στα πολύωρα ψησίματα αφου το νερό λειτουργεί σαν συσσωρευτής όπως ενα σωμα καλοριφέρ  )  απο και και πέρα δεν εχει αυτόματο αναμα ,  οπίσθιο καυστήρα (δεν τον χρειάστηκα ποτέ)  και πλευρική εστία
αυτό όμως που εχω εισπράξει  ειναι η ποιότητα  στο ψήσιμο και η γεύση στα ψητά σε ότι εχω ψήσει  μέχρι τώρα , και  δεν το λέω αυτό  σε σχέση   μιας ναπολεόν  ή αντίστοιχης αλλά σε σχέση με οτι εχω δοκιμάσει απο  ταβέρνες  αλλά και απο φίλους  που εχουν δοκιμάσει δικά μου ψητά 
ελπίζω να σε κάλυψα

Θα συμφωνήσω απολυτα. Οταν πας σε τετοια νουμερα για bbq 700-1000 κλπ, πας σε μια επαγγελματικη ψησταρια υγραεριου σαν αυτες που εχουν τα σουβλατζιδικα και οι ταβερνες και καινε ωρες ατελειωτες, κανοντας επαγγελματικο και ομοιόμορφο ψήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Χρόνια ψήνω σε κάρβουνο αλλά μιας και μεγαλώσαμε πια είπα να πάω σιγά σιγά σε αέριο για day to day.

Ξεκίνησα με κάτι πιο απλό για να πειραματιστώ.

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602

Από μπουκάλα τι κάνουμε; Από που να πάω να πάρω; Προσέχω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, greg4 είπε

Καλησπέρα,

Χρόνια ψήνω σε κάρβουνο αλλά μιας και μεγαλώσαμε πια είπα να πάω σιγά σιγά σε αέριο για day to day.

Ξεκίνησα με κάτι πιο απλό για να πειραματιστώ.

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602

Από μπουκάλα τι κάνουμε; Από που να πάω να πάρω; Προσέχω κάτι;

Εν θυμάμαι σωστά, θα χρειαστεί να πάρεις λάστιχο και ρυθμιστή, καθώς δεν υπάρχει στην συσκευασία. Μπορείς να επιλέξεις είτε την κλασσική σιδερένια μπουκάλα είτε την «πλαστική» που χρειάζονται τον κλασσικό ρυθμιστή. Υπάρχει επίσης και η επιλογή μπουκάλας που έχει κουμπωτό ρυθμιστή, για μεγαλύτερη ευκολία στην αλλαγή της. Τέτοιου είδους μπουκάλες έχουν η ΕΚΟ (μείγμα στα 7.5 κιλά) και η Coral (μείγμα και προπάνιο στα 10 κιλά).

Για μείγμα θα χρειαστείς ρυθμιστή στα 30mbar, ενώ για προπάνιο στα 37mbar.

Προσωπικά χρησιμοποιώ την coral prime προπάνιο, με τον δικό της κουμπωτό ρυθμιστή στα 37mbar. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...