Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sppoulios είπε

Καλησπέρα.

Κι εγώ πήρα αυτή με τους 3 καυστήρες πριν 2 εβδομάδες.

Το 41.5cm*37cm είναι χωρίς την πλάκα. Μαζί είναι 41,5cmχ61cm περίπου. Μπορέις να πάρεις και μια έξτρα σχάρα για να έχει όλη την επιφάνεια με σχάρες.

Σε σχέση με την 4b έχει δέκα πόντους μικρότερη σχάρα και ίδια πλάκα.

Ο ρυθμιστής έχει 12 ευρώ περίπου μαζί με το σωληνάκι.

Μόλις ήρθα στα leroy γιατί και εμένα μου φαινόντουσαν μικρά τα νούμερα 😛

Η μπουκαλα πόσο έχει και πόσα ψησίματα βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2218

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

2 ώρες πριν, panagiof είπε

Φίλε ILPAPACHA διάβασα καπου στο νήμα οτι έχεις κάποια  αρχεία για καθαρισμό κλπ. Που μπορώ να τα βρω?

 

Υπάρχουν διάφορα βιβλία συνταγών, καθώς και αρχεία με συμβουλές, στο λινκ του Dropbox στην υπογραφή μου.

6 ώρες πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα, θέλω να μπώ στον κόσμο του υγραερίου και περιμένω να πέσει η Kenton με τους 4 καυστήρε στα 180 περίπου όπως στο παρελθόν αλλα δεν το βλέπω.

Σήμερα είδα αυτή με τους 3 στα 160€, αξίζει πιστευεται;

Η διαφορά στην επιφάνεια ψησίματος είναι πολύ μεγάλη;

Τώρα έχω αυτή που λέει 63cm*40cm ενώ η Kenton 41.5cm*37cm, μήπως είναι χωρίς το πλατό;

Επίσης εκτός της ψησταριάς τι άλλες αγορές πρέπει να γίνουν και τι κόστος έχουν;(μπουκάλα, ρυθμιστές κ.α.)

Στα 180€ ήταν η τιμή της στην περυσινή Black Friday. Εάν δεν σε επείγει, μπορείς να περιμένεις μέχρι τότε, να δεις εάν θα μπει σε προσφορά. Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό. 

Το εάν είναι σημαντική ή όχι η διαφορά του κυρίως χώρου ψησίματος μεταξύ της Kenton με τους 3 και τους 4 καυστήρες, είναι δική σου απόφαση, ανάλογα και με τις ανάγκες που θέλεις να καλύψεις, τον χώρο που έχεις κτλ.

 

Για αξεσουάρ

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Μαντεμένια πλάκα (μπορείς να την πάρεις σε 2ο χρόνο). Η συγκεκριμένη διαθέτει ήδη, οπότε θα πρέπει να δεις εάν χρειάζεσαι να πάρεις επιπλέον σχάρα ώστε να την αντικαθιστάς.

7) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

8) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

Τα παραπάνω μπορείς να τα προμηθευτείς από το Leroy ή να κάνεις μία σύγκριση τιμών μέσω σκρουτζ.

Η μπουκάλα (φιάλη και περιεχόμενο) θα σου στοιχίσει περίπου 45€-48€,

5 ώρες πριν, Theofanis88 είπε

Κάποιος που να είναι κάτοχος Weber spirit ii?

Διάβαζα τώρα στο επίσημο site ότι η σχάρα έχει εμαγιέ πορσελάνινη επίστρωση. Τι βούρτσα χρησιμοποιούμε σ’ αυτή την περίπτωση; Εγώ χρησιμοποιώ την παρακάτω. 
https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-beta-apo-anoxeidoto-atsali-81966337

Διαβάζω όμως στο διαδίκτυο ότι θέλει ορειχάλκινη. Έχω μπερδευτεί. 

Η Weber αναφέρει ότι μπορείς να την καθαρίσεις και με βούρτσα με ατσάλινες τρίχες 

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-care-for-your-cast-iron-cooking-grates/weber-29675.html

Η βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες προτείνεται, καθώς είναι πιο «μαλακή» και αποφεύγεις να «τραυματίσεις» τις μαντεμένιες σχάρες και το seasoning 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Υπάρχουν διάφορα βιβλία συνταγών, καθώς και αρχεία με συμβουλές, στο λινκ του Dropbox στην υπογραφή μου

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το βρω. Ίσως κατι παραπάνω να χρειάζεται ωστε να δω την υπογραφή σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, panagiof είπε

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το βρω. Ίσως κατι παραπάνω να χρειάζεται ωστε να δω την υπογραφή σου 

Μάλλον βλέπεις από κινητό, πρέπει να επιλέξεις να δεις τη σελίδα σαν υπολογιστής (κάπου στης ιδιότητες θα δεις έκδοση υπολογιστή, ανάλογα τον broswer που χρησιμοποιείς)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Theofanis88 είπε

Κάποιος που να είναι κάτοχος Weber spirit ii?

Διάβαζα τώρα στο επίσημο site ότι η σχάρα έχει εμαγιέ πορσελάνινη επίστρωση. Τι βούρτσα χρησιμοποιούμε σ’ αυτή την περίπτωση; Εγώ χρησιμοποιώ την παρακάτω. 
https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-beta-apo-anoxeidoto-atsali-81966337

Διαβάζω όμως στο διαδίκτυο ότι θέλει ορειχάλκινη. Έχω μπερδευτεί. 

Εγώ χρησιμοποιώ μία στρογγυλή από Lerroy που είχε 2€ και μάλιστα αλλάζει το συρμάτινο βουρτσάκι από κάτω. Αυτήν μετά από κάθε ψήσιμο. Όταν κάνω γενικό καθαρισμό και τον κάδο χρησιμοποιώ αυτή που έβαλες και εσύ κυρίως γιατην κωνική κάτω μεριά από τις σχάρες, με την χρήση και της λεπίδας. Κάδος κλπ με πλαστική σπάτουλα ή ξύλινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panagiof είπε

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το βρω. Ίσως κατι παραπάνω να χρειάζεται ωστε να δω την υπογραφή σου 

Το πιο πιθανό είναι ότι «βλέπεις» το site από κινητό και δεν σου εμφανίζει τις υπογραφές, όπως αναφέρει ο @nickol-usΤο λινκ είναι το παρακάτω

https://www.dropbox.com/sh/hcysjufzw27b81z/AAA5NINXNBvaH7u1eQSnm3tba?dl=0

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, plasTOST είπε

Εγώ χρησιμοποιώ μία στρογγυλή από Lerroy που είχε 2€ και μάλιστα αλλάζει το συρμάτινο βουρτσάκι από κάτω. Αυτήν μετά από κάθε ψήσιμο. Όταν κάνω γενικό καθαρισμό και τον κάδο χρησιμοποιώ αυτή που έβαλες και εσύ κυρίως γιατην κωνική κάτω μεριά από τις σχάρες, με την χρήση και της λεπίδας. Κάδος κλπ με πλαστική σπάτουλα ή ξύλινη.

Αν εννοείς τη στρογγυλή βούρτσα plancha που είναι για καθάρισμα μαντεμένιας πλάκας μάλλον δεν είναι τόσο αποτελεσματική για σχάρες επειδή δεν καθαρίζει στα κενά, ανάμεσα τους. 😟

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, est είπε

Αν εννοείς τη στρογγυλή βούρτσα plancha που είναι για καθάρισμα μαντεμένιας πλάκας μάλλον δεν είναι τόσο αποτελεσματική για σχάρες επειδή δεν καθαρίζει στα κενά, ανάμεσα τους. 😟

Η επάνω επιφάνεια καθαρίζει μια χαρά, αλλά στα κενά δεν χωράει, για αυτό γυρνάμε τις σχάρες πάνω κάτω ώστε να καθαρίσουμε και την κάτω μεριά και τα πλαινά. Στην δεύτερη περίπτωση χρησιμοποιώ κυρίως την ξύστρα από τις βούρτες όπου εξαφανίζει τα καμμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τελικά την Kenton Naterial με 3 καυστήρες και την έστησα, αρκετά εύκολη συναρμολόγηση.

Αύριο θα πάω για μπουκαλά και σκευτομαι την Coral Gas Prime με ρυθμιστή(λέει και το περιεχόμενο) στα 56€ μαζί με την εγγύηση.

Για πρώτο άναμα την καίω κανένα 15λεπτό μετα την περνάω με λάδι και την ξανακαίω για άλλα 20 λεπτά;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theo93 είπε

Πήρα τελικά την Kenton Naterial με 3 καυστήρες και την έστησα, αρκετά εύκολη συναρμολόγηση.

Αύριο θα πάω για μπουκαλά και σκευτομαι την Coral Gas Prime με ρυθμιστή(λέει και το περιεχόμενο) στα 56€ μαζί με την εγγύηση.

Για πρώτο άναμα την καίω κανένα 15λεπτό μετα την περνάω με λάδι και την ξανακαίω για άλλα 20 λεπτά;

Έχω και εγώ την ίδια με 4 καυστήρες. έβαλα αλουμινόχαρτο και στον κάδο από κάτω αν και δεν συμφωνούν πολλοί. Εγώ για πρώτο κάψιμο την άλειψα με 6 χοιρινές 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!! Θέλουμε να πάρουμε μια ψησταριά υγραερίου και σκέφτομαι για την broil king  crown 440. Έχει κάποιος άποψη για τη συγκεκριμένη; Γύρω στο χιλιάρικο αν έχετε και κάποια άλλη να προτείνετε.. ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

έχει πάρει κανείς τον adaptor της q1200 weber για τη μεγάλη φιάλη https://bbq.gr/set-antaptora-go-anywhere-q1200-weber και έμεινε ευχαριστημένος;

όσο δουλεύαμε τα γκαζάκια baby Q ήταν όλα καταπληκτικά, από την στιγμή που εγκαταστήσαμε το σύστημα με την 8αρα φιάλη της coral η φλόγα είναι τόσο ασθενική που δεν μπορούμε να ψήσουμε στους 200οC. Φέραμε τον τεχνικό της kyso είπε να καθαρίσουμε την ψηστιέρα, το κάναμε και πάλι τα ίδια...

Ρώτησα αν υπάρχει συμβατότητα με τις 8άρες φιάλες ή μόνο με 10 κιλών και μου είπαν ότι κάνουν και οι δύο.

Αν είναι να δουλεύουμε με τα "κεράκια" αντί για φλόγα να γυρίσω στα γκαζάκια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Eteia7 είπε

Καλησπέρα!! Θέλουμε να πάρουμε μια ψησταριά υγραερίου και σκέφτομαι για την broil king  crown 440. Έχει κάποιος άποψη για τη συγκεκριμένη; Γύρω στο χιλιάρικο αν έχετε και κάποια άλλη να προτείνετε.. ευχαριστώ πολύ! 

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει και η Napoleon Rogue 425 RSB

https://www.skroutz.gr/s/35175348/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Rogue-425-RSB-με-Μαντεμένια-Σχάρα-3-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι.html?from=featured&product_id=109802610

Η σειρά Rogue έχει καλύτερη συνολικά εγγύηση, πιο δυνατούς καυστήρες και αφαιρούμενο ταψί/πάτο για πιο εύκολο καθαρισμό. Επίσης έχει σύστημα ανάφλεξης των κυρίως καυστήρων, απλά με το γύρισμα του διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sinvasil είπε

Καλησπέρα!

έχει πάρει κανείς τον adaptor της q1200 weber για τη μεγάλη φιάλη https://bbq.gr/set-antaptora-go-anywhere-q1200-weber και έμεινε ευχαριστημένος;

όσο δουλεύαμε τα γκαζάκια baby Q ήταν όλα καταπληκτικά, από την στιγμή που εγκαταστήσαμε το σύστημα με την 8αρα φιάλη της coral η φλόγα είναι τόσο ασθενική που δεν μπορούμε να ψήσουμε στους 200οC. Φέραμε τον τεχνικό της kyso είπε να καθαρίσουμε την ψηστιέρα, το κάναμε και πάλι τα ίδια...

Ρώτησα αν υπάρχει συμβατότητα με τις 8άρες φιάλες ή μόνο με 10 κιλών και μου είπαν ότι κάνουν και οι δύο.

Αν είναι να δουλεύουμε με τα "κεράκια" αντί για φλόγα να γυρίσω στα γκαζάκια..

Άκυρο...

Επεξ/σία από est
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...