Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Είναι σημαντικό να αφήνεις χώρο και να μην καλύπτεις όλη την σχάρα ή/και να χρησιμοποιείς την βοηθητική σχάρα.

Αυτο ακριβως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Πολύ καλησπέρα. Πρώτη φορά σήμερα θα βάλω κοτόπουλο πεταλούδα. Συμβουλές; Έμμεσο ή άμεσο ψήσιμο;;;; Θερμοκρασία;;;; Προτάσεις για μαρινάδα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Theofanis88 είπε

Πολύ καλησπέρα. Πρώτη φορά σήμερα θα βάλω κοτόπουλο πεταλούδα. Συμβουλές; Έμμεσο ή άμεσο ψήσιμο;;;; Θερμοκρασία;;;; Προτάσεις για μαρινάδα;;;;

Σίγουρα άμεσο ψήσιμο , σε μέτρια προς υψηλή φωτιά , τιμές-αριθμους δεν μπορώ να υποδείξω και θα ήταν λάθος μου να το κάνω εμπειρικά θα σου έλεγα ότι η θερμοκρασία που θεωρώ σωστή θα πρέπει να την αντέχει το χέρι σου για περίπου 6" , εάν είναι λιπαρό και σου αρπάζει χαμήλωσε κι' άλλο τη φωτιά , 

Για μαρινάδα καλό είναι να αποφύγεις σάκχαρα (μέλι ζάχαρη πορτοκάλι κ.α) θα σου πρότεινα αλάτι , πιπέρι σκόρδο ,κάρυ , κόκκινο πιπέρι,  τζίντζερ , και ένα αρωματικό όπως δενδρολίβανο, θυμάρι, κόλιανδρο 

Καλή επιτυχία εύχομαι 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2022 στις 10:15 ΜΜ, costas_ είπε

Κοίταξε, καλό είναι να κάνεις μια προετοιμασία στα κρεατικά. Δεν ανοίγουμε το χαρτί του χασάπη και τα πετάμε στην σχάρα. Μια καλή προετοιμασία είναι να στεγνώσουμε το κρέας από το νερό,εαν χρειάζεται να το κοπανίσουμε λίγο, να έλθει σε θερμοκρασία δωματίου, να μαρινάρουμε, να αλατίσουμε, να το αφήσουμε αρκετό χρόνο να "ψηθεί" στο μαρινάρισμα και στα μπαχαρικά και όταν έλθει η ώρα για το ψήσιμο να ετοιμάσουμε την ψησταριά όπως πρέπει. Η ψησταριά υγραερίου πράγματι δίνει κάτι μεταξύ ψητού και βραστού αλλά εαν κάνεις σωστή προετοιμασία που λέμε παραπάνω και στην διαδικασία ψησίματος που οι περισσότεροι ακολουθούν (Low temp cooking, κλειστό καπάκι, ελάχιστα γυρίσματα κλπ) θα διαπιστώσεις ότι το κρέας ψήνεται σωστά και παραμένει ζουμερό και στο τέλος κάνεις ένα φουλάρισμα με ένα καλό καρέ (σχήμα της σχάρας στο κρέας) και είσαι SUPER !

 

IMG_20201202_141454-001.jpg

Δεν συμφωνώ με το ότι τα κρεατικά ψημένα σε ψησταριά υγραερίου θυμίζουν κάτι μεταξύ  βραστού και ψητό (φούρνου να υποθέσω ) είναι σαφώς ανώτερα σε γεύση και σε πολλές περιπτώσεις ανώτερα και από αυτά στο κάρβουνο , σκεφτείτε μόνο  πόσες φορές δοκιμάστε ψητά σε ταβέρνες κρεατικά ψημένα στο αέριο  (δεν υπάρχει λόγος και δεν χρειάζεται  να ξεκινήσει για ακόμη μια φορά αντιπαράθεση κάρβουνο/αέριο)

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι χθες βραδυ σε εξοδο φαγαμε κατι απιστευτα χοιρινα σουβλακια σε ψητοπωλειο που ψηνει με αεριο, που πριν ρωτησω τι κ πως θα εβαζα στοιχημα πως δουλευει καρβουνο..κι οτι αλλο παραγγειλαμε ηταν πολυ νοστιμο! Εννοειται οχι τα γνωστα ¨τυποποιημενα¨ τετραγωνισμενα σουβλακια, αλλα δικα του!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Δεν συμφωνώ με το ότι τα κρεατικά ψημένα σε ψησταριά υγραερίου θυμίζουν κάτι μεταξύ  βραστού και ψητό (φούρνου να υποθέσω ) .. 

Είναι τελείως υποκειμενικό το πως προτιμά το ψητό και το πως φαίνεται γευστικά στον καθένα μας. Εμένα για παράδειγμα μου είναι πολύ ποιό γευστικά τα κρέατα στα κάρβουνα αλλά για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε, είναι ποιό υγιεινά να ψήνονται στο υγραέριο. Δεν νομίζω λοιπόν ότι τίθεται θέμα αντιπαράθεσης αλλά είναι καθαρά θέμα επιλογής. Με άλλα λόγια, χρησιμοποιώ πολύ συχνά στο σπίτι μου την ψησταριά υγραερίου αλλά στην ταβέρνα θα παραγγείλω παϊδάκια στα κάρβουνα. Τώρα το ότι έχουν διαφορές τα κρεάτα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ψησίματος, είναι γεγονός. Επιλέγουμε λοιπόν και ανάλογα πράτουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, costas_ είπε

Είναι τελείως υποκειμενικό το πως προτιμά το ψητό και το πως φαίνεται γευστικά στον καθένα μας. Εμένα για παράδειγμα μου είναι πολύ ποιό γευστικά τα κρέατα στα κάρβουνα αλλά για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε, είναι ποιό υγιεινά να ψήνονται στο υγραέριο. Δεν νομίζω λοιπόν ότι τίθεται θέμα αντιπαράθεσης αλλά είναι καθαρά θέμα επιλογής. Με άλλα λόγια, χρησιμοποιώ πολύ συχνά στο σπίτι μου την ψησταριά υγραερίου αλλά στην ταβέρνα θα παραγγείλω παϊδάκια στα κάρβουνα. Τώρα το ότι έχουν διαφορές τα κρεάτα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ψησίματος, είναι γεγονός. Επιλέγουμε λοιπόν και ανάλογα πράτουμε. 

@costas_ 

Η διαφορά μεταξύ μιας ψησταριάς και ενός φούρνου δεν είναι υποκειμενική , υποκειμενικό είναι το τι αρέσει στον καθένα μας,

Το ότι τα δικά σου ψητά μοιάζουν με αυτά ενός φούρνου πιθανότατα να οφείλεται σε δικό σου χειρισμό ή σε αδυναμία της ψησταριάς να ψήσει σωστά 

Σε ότι αφορά τις διαφορές ανάμεσα σε αέριο και κάρβουνο και το ποιο είναι καλύτερο έχει απασχολήσει πολλές φορές αντίστοιχες συζητήσεις χωρίς να βγει κανείς νικητής, και αυτό γιατί το θέμα αυτό είναι όντως υποκείμενο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Το ότι τα δικά σου ψητά μοιάζουν με αυτά ενός φούρνου πιθανότατα να οφείλεται σε δικό σου χειρισμό ή σε αδυναμία της ψησταριάς να ψήσει σωστά 

Το BBQ δεν είναι ζαχαροπλαστική να χάσεις την συνταγή. Οταν ζούσα στην Αμερική το BBQ το κάναμε στο υγραέριο, με μεγάλες μερίδες κρέατος και πολύ βαριά μαριναρισμένες. Το ίδιο περίπου κάναμε και στην Αυστραλία, εκεί όμως τα κρέατα είναι κλάσεις ανώτερα από της Αμερικής. Εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε βέβαια τόσο καλά κρέατα αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι θέμα προετοιμασίας παρά ψησταριάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, costas_ είπε

 

Το BBQ δεν είναι ζαχαροπλαστική να χάσεις την συνταγή. Οταν ζούσα στην Αμερική το BBQ το κάναμε στο υγραέριο, με μεγάλες μερίδες κρέατος και πολύ βαριά μαριναρισμένες. Το ίδιο περίπου κάναμε και στην Αυστραλία, εκεί όμως τα κρέατα είναι κλάσεις ανώτερα από της Αμερικής. Εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε βέβαια τόσο καλά κρέατα αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι θέμα προετοιμασίας παρά ψησταριάς. 

Είναι κατανοητό ότι διαφορετικά κρεατικά έχουν διαφορετικό αποτέλεσμα , και αυτό όπως καταλαβαίνω - και πολύ σωστα - είναι αντικειμενικό 

Όπως ακριβώς συμβαίνει ανάμεσα σε δύο ίδια κομμάτια κρέατος ψημένα διαφορετικά , το ένα σε φούρνο και το άλλο σε ψησταριά , διαφορετικό αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση εύκολα αναγνωρίσιμη

Εάν λοιπόν η γεύση αυτού από έχει ψηθεί σε ψησταριά μοιάζει με αυτό που ψήθηκε σε φούρνο δύο τινά συμβαίνουν ή ο φούρνος είναι πάρα καλός ή ψησταριά όχι και τόσο καλή 

Και αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι αντικειμενικό 

Και σ'αυτό ακριβώς έχω απαντήσει από την αρχή 

Καλό σου βράδυ και καλά ψησίματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες βρήκα στο σούπερ μάρκετ κάποια ενδιαφέροντα rib eye. πήρα τρία κομμάτια και ενω πάντοτε τα αλάτιζα κανα 40λεπτο πριν τα ρίξω στη φωτιά σήμερα δοκίμασα να ρίξω σκέτα και να τα αλατοπιπερωσω μετά. 

Έχω την αίσθηση ότι το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από προηγούμενες φορές. Ήταν και αρκετά τίμια τα συγκεκριμένα μπορώ να πω για κομμάτια "της σειράς" 

 

1672882031_IMG_3959.jpeg.61c17a6048af8fcd90915ecf22a33373.jpeg1188097488_IMG_3958.jpeg.8f013b6a1b4fac90eba16e57a42f4221.jpeg840896146_IMG_3957.jpeg.18180a19bff3f8c5e275af7830b82bac.jpeg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να μπώ στον κόσμο του υγραερίου και περιμένω να πέσει η Kenton με τους 4 καυστήρε στα 180 περίπου όπως στο παρελθόν αλλα δεν το βλέπω.

Σήμερα είδα αυτή με τους 3 στα 160€, αξίζει πιστευεται;

Η διαφορά στην επιφάνεια ψησίματος είναι πολύ μεγάλη;

Τώρα έχω αυτή που λέει 63cm*40cm ενώ η Kenton 41.5cm*37cm, μήπως είναι χωρίς το πλατό;

Επίσης εκτός της ψησταριάς τι άλλες αγορές πρέπει να γίνουν και τι κόστος έχουν;(μπουκάλα, ρυθμιστές κ.α.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2022 στις 5:11 ΜΜ, Theofanis88 είπε

Πολύ καλησπέρα. Πρώτη φορά σήμερα θα βάλω κοτόπουλο πεταλούδα. Συμβουλές; Έμμεσο ή άμεσο ψήσιμο;;;; Θερμοκρασία;;;; Προτάσεις για μαρινάδα;;;;

Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ, δεν εχω αγορασει ακομα νεα ψησταρια υγραεριου αλλα ανακαλυψα στην αποθηκη μια Καναδεζικη απο το 1995 που ειχαν φερει τα πεθερικα μου το 2000 και δεν ηξερα οτι υπηρχε. Ειναι ψησταρια απο ντουραλουμινιο με 2 καυστηρες.

Σε αυτην λοιπον μεσα σε 15 μερες εχω ψησει 4 φορες χωρις να εχω καμμια εμπειρια και το αποτελεσμα με ενθουσιασε μπορω να πω.

Εκανα και κοτοπουλο οπως το αναφερεις. Το αλειψα με λαδι και μετα με ενα μιγμα 1 κουταλια γλυκου αλατι, πιπερι, παπρικα γλυκια και καρυ σε αναλογια περιπου 1- 0,25 - 0,25- 0,25 κουταλιες.

Αναψα και εκαψα για περιπου 12-15 λεπτα ωσπου εδειξε 600 FAHRENAIT. 

Xαμηλωσα τελειως καυστηρες και το εριξα πανω. 1/2 ωρα απο καθε πλευρα στο χαμηλο.

Καμμια σχεση με φουρνου. Παρα πολυ γευστικο και ζουμερο. ΤΟ δε στηθος την επομενη μερα παρεμενε μαλακο και ειχε γευση σαν αγοραστο σουβλας.

Οταν το ξανακανω ισως στο τελος βαλω τερμα τους καυστηρες για 2-3 λεπτα μονο απο πλευρα πετσας για να γινει πιο κρισπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να είναι κάτοχος Weber spirit ii?

Διάβαζα τώρα στο επίσημο site ότι η σχάρα έχει εμαγιέ πορσελάνινη επίστρωση. Τι βούρτσα χρησιμοποιούμε σ’ αυτή την περίπτωση; Εγώ χρησιμοποιώ την παρακάτω. 
https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-beta-apo-anoxeidoto-atsali-81966337

Διαβάζω όμως στο διαδίκτυο ότι θέλει ορειχάλκινη. Έχω μπερδευτεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα, θέλω να μπώ στον κόσμο του υγραερίου και περιμένω να πέσει η Kenton με τους 4 καυστήρε στα 180 περίπου όπως στο παρελθόν αλλα δεν το βλέπω.

Σήμερα είδα αυτή με τους 3 στα 160€, αξίζει πιστευεται;

Η διαφορά στην επιφάνεια ψησίματος είναι πολύ μεγάλη;

Τώρα έχω αυτή που λέει 63cm*40cm ενώ η Kenton 41.5cm*37cm, μήπως είναι χωρίς το πλατό;

Επίσης εκτός της ψησταριάς τι άλλες αγορές πρέπει να γίνουν και τι κόστος έχουν;(μπουκάλα, ρυθμιστές κ.α.)

Καλησπέρα.

Κι εγώ πήρα αυτή με τους 3 καυστήρες πριν 2 εβδομάδες.

Το 41.5cm*37cm είναι χωρίς την πλάκα. Μαζί είναι 41,5cmχ61cm περίπου. Μπορέις να πάρεις και μια έξτρα σχάρα για να έχει όλη την επιφάνεια με σχάρες.

Σε σχέση με την 4b έχει δέκα πόντους μικρότερη σχάρα και ίδια πλάκα.

Ο ρυθμιστής έχει 12 ευρώ περίπου μαζί με το σωληνάκι.

Επεξ/σία από Sppoulios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...