Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Παιδιά επειδή το παραδέχομαι, βαριέμαι να ψάχνω, μπορεί κάποιος να μου στείλει τι ρυθμιστή να πάρω για αλλαγή σε σκέτο προπανιο? Weber spirit ii e-310. 

Ευχαριστώ!!!!!! 

Ο ρυθμιστής θα πρέπει να είναι στα 37mbar, όπως πχ ο παρακάτω 

https://www.skroutz.gr/s/27472653/Thermogatz-01-110-075-Ρυθμιστής-Υγραερίου-Χαμηλής-Πίεσης-37mb-1-5Kg.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ο ρυθμιστής θα πρέπει να είναι στα 37mbar, όπως πχ ο παρακάτω 

https://www.skroutz.gr/s/27472653/Thermogatz-01-110-075-Ρυθμιστής-Υγραερίου-Χαμηλής-Πίεσης-37mb-1-5Kg.html

Από 29mbar μίγμα σε 37 προπανιο δλδ. Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναρμολόγησης της Kenton naterial με 4 καυστήρες. Μια χαρά δοκιμαστικα ακόμα ψησίματα με χοιρινές έτσι να την στρώσω και έπεται συνέχεια. Ακούω συμβουλές, είχα κάποιες αναφλέξεις αλλά είναι τα πρώτα βήματα με υγραερίου παρόλο που στα κάρβουνα έχω μεταπτυχιακό. Έχει από εδώ κάποιος αλλάξει ταψί από κάτω λέω να το δοκιμάσω στο μέλλον. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Theofanis88 είπε

Περιμένω εντυπώσεις από τη σούβλα. Ανέβασε καμία φωτό όταν παραλάβεις. 

Εννοείται για να έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, smav82 είπε

Συναρμολόγησης της Kenton naterial με 4 καυστήρες. Μια χαρά δοκιμαστικα ακόμα ψησίματα με χοιρινές έτσι να την στρώσω και έπεται συνέχεια. Ακούω συμβουλές, είχα κάποιες αναφλέξεις αλλά είναι τα πρώτα βήματα με υγραερίου παρόλο που στα κάρβουνα έχω μεταπτυχιακό. Έχει από εδώ κάποιος αλλάξει ταψί από κάτω λέω να το δοκιμάσω στο μέλλον. 

 

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Είναι σημαντικό να καθαρίζεις τακτικά τα καλύμματα των καυστήρων, για να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες. Όσο περισσότερο ψήνεις, τόσο καλύτερα/πιο γρήγορα θα την μάθεις. Προθερμάνεις για 5-10 λεπτά και έπειτα γυρνάς τους διακόπτες στο ελάχιστο, για να ψήσεις. Προσπάθησε να αφήνεις κενό  χώρο στην σχάρα, ώστε αν δεις ότι έχεις αρκετές αναφλέξεις, να αλλάζεις θέση στα κρέατα. Για συνταγές/συμβουλές μπορείς να βρεις και στο λινκ που έχω στην υπογραφή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, smav82 είπε

Έχει από εδώ κάποιος αλλάξει ταψί από κάτω λέω να το δοκιμάσω στο μέλλον. 

Βλεπω πολλους που αγοραζουν ψησταριες με 200ευρω και πανε μετα και κανουν μοντες με ανοξειδωτους φλωγοκρυπτες και ταψακια με νερο και βρυσακι για να μην εχουν αναφλεξεις, και δινουν αλλα 150ευρω σε αυτα. 

Οι φλωγοκρυπτες, ειτε ειναι ανοξειδωτες, ειτε σιδερενιες, ιδιες αναφλεξεις θα εχουν αν ειναι βρωμικες.

Το ταψακι με το νερο απο κατω, δεν προσφερει καμια μα καμια προστασια απο τις αναφλεξεις. Οι αναφλεξεις ερχονται απο τις φλωγοκρυπτες που ειναι πανω απο το ταψακι με το νερο, αρα το νερο ειναι αχρηστο οσον αφορα τις αναφλεξεις. Αναφλεξεις απο το ταψακι θα εχεις μονο στην περιπτωση που δεν εχεις καθαρισει την ψησταρια σου κανα μηνα και ψηνεις καθε μερα, οπου θα εχει μαζευτει λιπος και μπορει να αρπαξει φωτια. Οποτε, απλα φροντισε να καθαριζεις το ταψακι απο κατω και θα εισαι μια χαρα. Αν βαριεσαι να καθαριζεις το ταψακι καθε μια δυο βδομαδες, τοτε σιγουρα θα βαριεσαι και να αδειαζεις το νερο με τα λιπη καθε φορα που ψηνεις.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εδώ εχω ανοιξει ένα τόπικ για αγωρά σωστου κρέτος (μοσχαριου κατα κύριο λόγω) και ψάχνω κρεωπολεία.

φαντάζομαι επειδή βλέπω ωραια πράγματα εδώ μέσα ότι καποιοι ειναι γνώστες

θα εκτιμούσα την οποιαδηποτε συνεισφορά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lasithi12 είπε

παιδια εδώ εχω ανοιξει ένα τόπικ για αγωρά σωστου κρέτος (μοσχαριου κατα κύριο λόγω) και ψάχνω κρεωπολεία.

φαντάζομαι επειδή βλέπω ωραια πράγματα εδώ μέσα ότι καποιοι ειναι γνώστες

θα εκτιμούσα την οποιαδηποτε συνεισφορά.

 

Ήδη σου έχουν απαντήσει κάποια μέλη στο θέμα που έχεις ανοίξει, όμως έχει και απαντήσεις από το ποστ που έχεις κάνεις στο facebook 

362A4C25-4148-4257-8DB9-983C124C8017.jpeg.ab0c794ed050c10a906a722d4bb1d384.jpeg

Ένα ακόμα είναι το παρακάτω 

https://orimasis.com

Για να μπορέσει να γίνει πιο χρήσιμη η πληροφορία για τον καθένα, καλό θα ήταν να ανανεώνεις το αρχικό ποστ με τα κρεοπωλεία που αναφέρονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Οι φλωγοκρυπτες, ειτε ειναι ανοξειδωτες, ειτε σιδερενιες, ιδιες αναφλεξεις θα εχουν αν ειναι βρωμικες.

Το υλικό δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η κλίση που έχουν σίγουρα παίζει ρόλο στο να γλυστράει γρήγορα και να φεύγει ώστε να μην κάνει ανάφλεξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Το υλικό δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η κλίση που έχουν σίγουρα παίζει ρόλο στο να γλυστράει γρήγορα και να φεύγει ώστε να μην κάνει ανάφλεξη.

Aυτο ναι, αλλα οσοι φτιαχνουν ανοιξειδωτες, πανε τις παλιες για μετρα και φτιαχνουν τα ιδια. Οποτε απλα αλλαζουν υλικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/8/2022 στις 10:51 ΜΜ, smav82 είπε

Συναρμολόγησης της Kenton naterial με 4 καυστήρες. Μια χαρά δοκιμαστικα ακόμα ψησίματα με χοιρινές έτσι να την στρώσω και έπεται συνέχεια. Ακούω συμβουλές, είχα κάποιες αναφλέξεις αλλά είναι τα πρώτα βήματα με υγραερίου παρόλο που στα κάρβουνα έχω μεταπτυχιακό. Έχει από εδώ κάποιος αλλάξει ταψί από κάτω λέω να το δοκιμάσω στο μέλλον. 

 

εγω εχω με συρτάρι νερού    , (βέβαια δεν το εβαλα εκ το υστέρων αφού η δική μου έτσι είναι  κατασκευασμένη ,) και πραγματικά  το καθάρισμα είναι πολύ εύκολο , αδειάζω το νερό με τα λίπη και αυτό είναι όλο , σε συνδυασμό μάλιστα με την ανοξείδωτη σχάρα και φλογοκρύπτες  δεν χρειάζεται   να κάνω ούτε πυρόλυση όπως μου ειχαν πει όταν την αγόρασα  , προσωπικά αφου τελειώσω με το ψήσιμο την αφήνω ακομη για  δύο με τρια λεπτά και αυτό είναι όλο , το νερό με τα λίπη τα αδειάζω όταν κρυώσει και το βουρτσισμα το αφήνω για την επόμενη φορά  πρίν ψήσω  που εννοείτε δεν αργεί και πολύ 

;)

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Παρέλαβα λοιπόν εχθές σούβλα και κρύπτες.

Πολύ καλή ποιότητα του μοτέρ και γενικά του συνόλου. Έβαλα σε λειτουργία να δω τον ρυθμό περιστροφής του μοτέρ. Είναι σχεδόν ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο. Στην αρχή νόμισα δεν δουλεύει. Αργή περιστροφή. Μένει και η δοκιμή κάποια στιγμή.

Τις κρύπτες δεν πρόλαβα να τις βγάλω από την συσκευασία. Θα επανέλθω με φωτό σύντομα!

image.jpeg

 

 

Επεξ/σία από plasTOST
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...