Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Ειμαι σε αναμονη για καμμια προσφορα για την αγορα μιας Ναπολεον.

Ομως.... εδω και 10 χρονια παω διακοπες σε σπιτι που εχουν τα πεθερικα μου και όταν ακουσα οτι ψαχνω για ψησταρια μου ειπαν πως εχουν στην αποθηκη μια που εφεραν απο Καναδα το 85 και χρησιμοποιουσαν εκει για 1 χρόνο μόνο.

Η μαρκα ειναι WEST BED και το ταμπελακι λέει 40000ΒΤU με 2 καυστηρες σχηματος πι αντικριστους που σχηματιζουν H. και στη ουσια ειναι καδος και καπακι απο ντουραλουμινιο και σχαρες με μια επιστρωση γυαλιστερη. Την ελυσα πληρως, (θερμομετρα, καυστηρες, χειριστηρια και βαση και την καθαρισα και ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Αυτο που θελω να παρω ειναι πετρες λαβα. 

Έχει 6 μαρκες στο σκρουτζ. Ειναι καποιος που χρησιμοποιει ή εχει χρησιμοποιησει να προτινει? Μου ειπαν οτι σε μερικες μαρκες τα μισα ειναι τσιμεντο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα , να δηλώσω ευτυχής κάτοχος μιας jamestown αγορασμένης από τα praktiker . Είναι αυτή  4+1 και έχω να πω ότι για 330 ευρώ που κοστίζει είναι αυτό το καιρό το απώλητο VFM στα bbq . Την έχω χρησιμοποίηση μέχρι στιγμής 3 φορές για ψησίματα απλά ( κοτόπουλο φιλέτο , σουβλάκια , συκώτι ) και πραγματικά το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό . Μεγάλη ευκολία το ότι βγαίνει ο πάτος και μπορείς να τον πλύνεις , καθώς επίσης και η πλάνη υπέρυθρη εστία που δουλεύει εξαιρετικά και εκτός από " θωράκιση " σε υψηλή θερμοκρασία στα κρέατα εκτελεί και χρέη πλαϊνού ματιού , μιας και έφτιαξα εχθές ΚΑΙ πατάτες τηγανίτες στη φριτέζα ..... ( εδώ να πω ότι πρέπει να βρω ή να κάνω παραγγελία μία παραλληλόγραμμη φριτέζα για να καλυπτή όλη την επιφάνεια του υπέρυθρου ...) . Σαν υλικό να πω ότι είναι εξαιρετική , στιβαρή , κατά τη συναρμολόγηση η αίσθηση που αποκόμισα ήταν πολλή  θετική ( δεν υπήρχε πουθενά συναρμογή με λαμαρινόβιδα , όλες ήταν με σπείρωμα και κολλημένο παξιμάδι με πάσο στην αντίθετη πλευρά ) οι εσωτερικές επιφάνειες είναι επισμαλτομένες , το καπάκι έχει διπλό τοίχωμα και γενικότερα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να πλησιάζει αυτά που δίνει στα 330 ευρώ ακόμα και στα διπλά συνυπολογίζοντας και το ότι έχει και το υπέρυθρο πλαϊνό μάτι . Αυτά .

Επεξ/σία από soundkeeper
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Ειμαι σε αναμονη για καμμια προσφορα για την αγορα μιας Ναπολεον.

Ομως.... εδω και 10 χρονια παω διακοπες σε σπιτι που εχουν τα πεθερικα μου και όταν ακουσα οτι ψαχνω για ψησταρια μου ειπαν πως εχουν στην αποθηκη μια που εφεραν απο Καναδα το 85 και χρησιμοποιουσαν εκει για 1 χρόνο μόνο.

Η μαρκα ειναι WEST BED και το ταμπελακι λέει 40000ΒΤU με 2 καυστηρες σχηματος πι αντικριστους που σχηματιζουν H. και στη ουσια ειναι καδος και καπακι απο ντουραλουμινιο και σχαρες με μια επιστρωση γυαλιστερη. Την ελυσα πληρως, (θερμομετρα, καυστηρες, χειριστηρια και βαση και την καθαρισα και ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Αυτο που θελω να παρω ειναι πετρες λαβα. 

Έχει 6 μαρκες στο σκρουτζ. Ειναι καποιος που χρησιμοποιει ή εχει χρησιμοποιησει να προτινει? Μου ειπαν οτι σε μερικες μαρκες τα μισα ειναι τσιμεντο. 

http://www.grill-repair.com/images/parts/westbend510burner2.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Ναι αυτος ειναι ο καυστηρας αλλα λιγο μεγαλυτερος νομιζω. εχω βρει στην Ελλαδα απο 55 εως 75 ευρω αναλογα με το μεγεθος, αλλα προς το παρον δεν χρειαζεται αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soundkeeper είπε

Καλημέρα στην παρέα , να δηλώσω ευτυχής κάτοχος μιας jamestown αγορασμένης από τα praktiker . Είναι αυτή  4+1 και έχω να πω ότι για 330 ευρώ που κοστίζει είναι αυτό το καιρό το απώλητο VFM στα bbq . Την έχω χρησιμοποίηση μέχρι στιγμής 3 φορές για ψησίματα απλά ( κοτόπουλο φιλέτο , σουβλάκια , συκώτι ) και πραγματικά το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό . Μεγάλη ευκολία το ότι βγαίνει ο πάτος και μπορείς να τον πλύνεις , καθώς επίσης και η πλάνη υπέρυθρη εστία που δουλεύει εξαιρετικά και εκτός από " θωράκιση " σε υψηλή θερμοκρασία στα κρέατα εκτελεί και χρέη πλαϊνού ματιού , μιας και έφτιαξα εχθές ΚΑΙ πατάτες τηγανίτες στη φριτέζα ..... ( εδώ να πω ότι πρέπει να βρω ή να κάνω παραγγελία μία παραλληλόγραμμη φριτέζα για να καλυπτή όλη την επιφάνεια του υπέρυθρου ...) . Σαν υλικό να πω ότι είναι εξαιρετική , στιβαρή , κατά τη συναρμολόγηση η αίσθηση που αποκόμισα ήταν πολλή  θετική ( δεν υπήρχε πουθενά συναρμογή με λαμαρινόβιδα , όλες ήταν με σπείρωμα και κολλημένο παξιμάδι με πάσο στην αντίθετη πλευρά ) οι εσωτερικές επιφάνειες είναι επισμαλτομένες , το καπάκι έχει διπλό τοίχωμα και γενικότερα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να πλησιάζει αυτά που δίνει στα 330 ευρώ ακόμα και στα διπλά συνυπολογίζοντας και το ότι έχει και το υπέρυθρο πλαϊνό μάτι . Αυτά .

Την περιμένω και εγώ.

Καλά τσικνισματα!

Η prime της coral έχει ρυθμιστή πίεσης διαβάζω.

Τι παίζει σε σχέση με τον ρυθμιστή της ψησταριάς?

Δουλεύουν σε σειρά ή καταργούμε έναν από τους 2?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gpasxa είπε

Καλημέρεες στο φόρουμ, πρώτη φορά γράφω αλλά παρακολουθώ καιρό :D κάτοχος kenton naterial με 4 καυστήρες και πάάάρα πολυ ευχαριστημένος.. αυτή την περίοδο είμαι στην αναζήτηση μικρής σχετικά ψησταριάς υγραερίου (2 καυστήρες) για το εξοχικό και με δυνατότητα εύκολης μεταφοράς σε καμπινγκ..έχετε κάτι να προτείνεται? Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ποιότητα, να κάνει απλά την δουλειά της 20-25 φορές μέσα στο καλοκαίρι!!

Ευχαριστώ 💪

Η πιο οικονομική, φορητή, με 2 καυστήρες, είναι η παρακάτω 

https://www.skroutz.gr/s/23850574/Thermogatz-Ψησταριά-Υγραερίου-με-2-Εστίες-Gs-Grill-2-Mini.html

8 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Καλησπερα συνψηστες...

έχει χρησιμοποιήσει κανείς το vidaxl.gr για αγορές ?

Δεν έχω αγοράσει κάτι από το συγκεκριμένο ηλεκτρόνιο καυστήρα, όμως δεν θα το εμπιστευόμουν από αυτά που βλέπω. Καλό θα ήταν να προτιμήσεις κάποιο άλλο.

8 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Ειμαι σε αναμονη για καμμια προσφορα για την αγορα μιας Ναπολεον.

Υπάρχει ένα event σε κατάστημα στην Κρήτη, όπου έχουν έκπτωση 15% για Napoleon. Ισχύει μόνο για το φυσικό κατάστημα, βέβαια. Εάν σε ενδιαφέρει κάνε ένα τηλέφωνο μήπως και μπορούν να στην κάνουν και τηλεφωνικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα μια βόλτα να χαζεψω από κοντά τις ποιότητες. Οι Jamestown αρκετά καλές τα υλικά δείχνουν γερά και ακριβα σε σχέση με τις υπόλοιπες φθηνές,Kaiser κτλ . budget λύσεις όταν τα βλέπεις δίπλα δίπλα καταλαβαίνεις διαφορά. Weber που είχε οκ μια κλάση πάνω όχι όμως τρελή διάφορα σε σχέση με Jamestown. Είμαι σε  δίλημμα τώρα να χτυπήσω μια James η να κάνω την υπέρβαση και να παω σε Napoleon's freestyle. Kenton από leroi. Περιμένω προσφορά αλλά δεν βλέπω ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, soundkeeper είπε

Καλημέρα στην παρέα , να δηλώσω ευτυχής κάτοχος μιας jamestown αγορασμένης από τα praktiker . Είναι αυτή  4+1 και έχω να πω ότι για 330 ευρώ που κοστίζει είναι αυτό το καιρό το απώλητο VFM στα bbq . Την έχω χρησιμοποίηση μέχρι στιγμής 3 φορές για ψησίματα απλά ( κοτόπουλο φιλέτο , σουβλάκια , συκώτι ) και πραγματικά το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό . Μεγάλη ευκολία το ότι βγαίνει ο πάτος και μπορείς να τον πλύνεις , καθώς επίσης και η πλάνη υπέρυθρη εστία που δουλεύει εξαιρετικά και εκτός από " θωράκιση " σε υψηλή θερμοκρασία στα κρέατα εκτελεί και χρέη πλαϊνού ματιού , μιας και έφτιαξα εχθές ΚΑΙ πατάτες τηγανίτες στη φριτέζα ..... ( εδώ να πω ότι πρέπει να βρω ή να κάνω παραγγελία μία παραλληλόγραμμη φριτέζα για να καλυπτή όλη την επιφάνεια του υπέρυθρου ...) . Σαν υλικό να πω ότι είναι εξαιρετική , στιβαρή , κατά τη συναρμολόγηση η αίσθηση που αποκόμισα ήταν πολλή  θετική ( δεν υπήρχε πουθενά συναρμογή με λαμαρινόβιδα , όλες ήταν με σπείρωμα και κολλημένο παξιμάδι με πάσο στην αντίθετη πλευρά ) οι εσωτερικές επιφάνειες είναι επισμαλτομένες , το καπάκι έχει διπλό τοίχωμα και γενικότερα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να πλησιάζει αυτά που δίνει στα 330 ευρώ ακόμα και στα διπλά συνυπολογίζοντας και το ότι έχει και το υπέρυθρο πλαϊνό μάτι . Αυτά .

Έχεις ψαχτει για παρελκόμενα?Κουκούλα, σούβλα κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολα βρίσκεις τα πάντα και όχι μονό james που είναι για κάποιο λόγο ακριβά τα αξεσουάρ . Για παράδειγμα κουκούλες έχει το praktiker στη διαστάση που είναι η ψησταριά  με 17.5 ευρώ ενώ η δικιά  του έχει  55..... Φθηνές και αρκετά καλές έχει βούρτσα καθαρισμού  στην ίδια μάρκα , σκεύος για λαχανικά..... όσο αναφορά για σούβλα υπάρχουν αρκετές λύσεις που έχουν προαναφερθεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχουν εκπτώσεις σε διάφορα μοντέλα Napoleon από zgas και για αγορές από το ηλεκτρονικό κατάστημα

https://www.skroutz.gr/c/447/gas_barbeque/m/7877/Napoleon.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Φαίνεται να έχει και εκπτώσεις σε διάφορα αξεσουάρ

16 ώρες πριν, smav82 είπε

Πήγα μια βόλτα να χαζεψω από κοντά τις ποιότητες. Οι Jamestown αρκετά καλές τα υλικά δείχνουν γερά και ακριβα σε σχέση με τις υπόλοιπες φθηνές,Kaiser κτλ . budget λύσεις όταν τα βλέπεις δίπλα δίπλα καταλαβαίνεις διαφορά. Weber που είχε οκ μια κλάση πάνω όχι όμως τρελή διάφορα σε σχέση με Jamestown. Είμαι σε  δίλημμα τώρα να χτυπήσω μια James η να κάνω την υπέρβαση και να παω σε Napoleon's freestyle. Kenton από leroi. Περιμένω προσφορά αλλά δεν βλέπω ακόμα. 

Αυτή την στιγμή πάντως φαίνεται ότι υπάρχουν προσφορές σε Napoleon

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkailas είπε

Έχει ψήσει κάνεις πανσέτα, εννιαίο κομμάτι με δέρμα, σε ψησταριά υγραερίου; Πώς το κάνω;;

Εγώ ναι αλλά σε σούβλα, αλλιώς έχω κάνει και στον ηλεκτρικό φούρνο μια χαρά βγαίνει και με τους 2 τρόπους, γύρω στα 2.5 κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Εγώ ναι αλλά σε σούβλα, αλλιώς έχω κάνει και στον ηλεκτρικό φούρνο μια χαρά βγαίνει και με τους 2 τρόπους, γύρω στα 2.5 κιλα

Ποση ωρα εκανε να ψηθει στο περιπου; Στη σουβλα εννοω

Επεξ/σία από kkailas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...