Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Για την εγγύηση των φιαλών υγραερίου, αναφέρεται το παρακάτω 

https://www.eea.gr/arthra-eea/gia-tis-eggyiseis-fialon-ygraerioy-poy-katavalloyn-oi-katanalotes/

Το ζήτημα είναι αν πχ την φιάλη την εγγύηση την έχεις πληρώσει πριν αρκετό καιρό και δεν έχεις κρατημένη την απόδειξη ή την έχεις χάσει, τι γίνεται; 

Καλό θα ήταν να γίνει απευθείας επικοινωνία με την εταιρεία (ΕΚΟ, Πετρογκάζ, Coral κτλ), μήπως μπορέσει να βρεθεί μια λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παιδια να κανω, ειμαι κατοχος μιας weber 310. Μπορω αφου την εχω προθερμανει ή ψηνω κανονικα, να βαλω απευθειας επανω κατεψυγμενα μπιφτεκια, υπαρχει κινδυνος να σπασει η σχαρα λόγω μαντεμιου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Και τι καταχωρούν? Απόδειξη?

Νομίζω ότι καταχωρούν το κινητό τηλέφωνο. Έτσι νομίζω κάνουν στο εταιρικό ΕΚΟ που πάω και την αλλάζω.

 

Δεν είμαι κι 100% σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, zeys13 είπε

Μια ερώτηση παιδια να κανω, ειμαι κατοχος μιας weber 310. Μπορω αφου την εχω προθερμανει ή ψηνω κανονικα, να βαλω απευθειας επανω κατεψυγμενα μπιφτεκια, υπαρχει κινδυνος να σπασει η σχαρα λόγω μαντεμιου; 

Eγω βαζω συνεχεια κατεψυγμενα μπιφτεκια και δεν εχει δημιουργηθει προβλημα. Ειναι πολυ μικρη η επιφανεια επαφης και γι αυτο νομιζω δεν υπαρχει προβλημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eγω βαζω συνεχεια κατεψυγμενα μπιφτεκια και δεν εχει δημιουργηθει προβλημα. Ειναι πολυ μικρη η επιφανεια επαφης και γι αυτο νομιζω δεν υπαρχει προβλημα. 

Από υγειονομικής άποψης είναι οκ να ψήνεις κατευθείαν κατεψυγμένα κρεατικά; Δεν έχω ιδέα γι αυτό ρωτάω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του ζητήματος της υγείας, τι ψήσιμο γίνεται από τους -20°C στους 70°C, και πώς συγκρίνεται με εκείνο των 5°C -> 70°C, ή ακόμα και 20-25°C -> 70°C;

Ρωτάω επειδή κατά καιρούς γίνεται λόγος για βράσιμο του κρέατος αντί για ψήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις.

Μήπως δηλαδή το παγωμένο μπιφτέκι μέχρι να αρχίσει να ψήνεται έχει βράσει πιο πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Από υγειονομικής άποψης είναι οκ να ψήνεις κατευθείαν κατεψυγμένα κρεατικά; Δεν έχω ιδέα γι αυτό ρωτάω!

Δεν γνωριζω, παντα ετσι τα ψηνω τα μπιφτεκια, ειτε φουρνο ουτε bbq.

 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Πέραν του ζητήματος της υγείας, τι ψήσιμο γίνεται από τους -20°C στους 70°C, και πώς συγκρίνεται με εκείνο των 5°C -> 70°C, ή ακόμα και 20-25°C -> 70°C;

Ρωτάω επειδή κατά καιρούς γίνεται λόγος για βράσιμο του κρέατος αντί για ψήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις.

Μήπως δηλαδή το παγωμένο μπιφτέκι μέχρι να αρχίσει να ψήνεται έχει βράσει πιο πριν;

Δεν βραζει, ισα ισα εχει περισσοτερο χρονο να κανει ωραια κρουστα εξωτερικα.

Βεβαια εγω τα ψηνω με εμμεσο τρπο. Αναβω τους 2 πλαινους καυστηρες και τα βαζω στη μεση της σχαρας, που ναι μεν ειναι ζεστη, αλλα δεν εχει φλωγα απο κατω. Ετσι ψηνεται ομοιομορφα σιγα σιγα.

Γενικα και σουβλακια καλαμακια ψηνω ετσι. Εχω αποθεμα στην καταψηξη και μολις μου ερθει βαγζω και πεταω πανω στη σχαρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν γνωριζω, παντα ετσι τα ψηνω τα μπιφτεκια, ειτε φουρνο ουτε bbq.

 

Δεν βραζει, ισα ισα εχει περισσοτερο χρονο να κανει ωραια κρουστα εξωτερικα.

Βεβαια εγω τα ψηνω με εμμεσο τρπο. Αναβω τους 2 πλαινους καυστηρες και τα βαζω στη μεση της σχαρας, που ναι μεν ειναι ζεστη, αλλα δεν εχει φλωγα απο κατω. Ετσι ψηνεται ομοιομορφα σιγα σιγα.

Γενικα και σουβλακια καλαμακια ψηνω ετσι. Εχω αποθεμα στην καταψηξη και μολις μου ερθει βαγζω και πεταω πανω στη σχαρα.

το ιδιο και εγω κάνω με τα μπιφτέκια τα βάζω πολύ χαμηλά σε εμμεσο και γινονται μια χαρά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα, από χθες κάτοχος μιας Kenton naterial με την προσφορά του Leroy αεροδρομίου στα 219. Πήρα επίσης το σετακι ρυθμιστη-σωληνακι του Leroy, το κάλυμμα κι ένα σφουγγάρι καθαρισμού της weber.

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες του forum, από εδώ κατέληξα στη naterial ως αρχική vfm ψησταριά, όμως δεν υπάρχουν κάποια posts επισημασμενα ως σημαντικά για γενικές οδηγίες.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας(δεν έχει στηθεί καν ακόμη η ψησταριά) στα βασικά:

1. Από πού αγοράζουμε μπουκάλες υγραερίου, τι μέγεθος, τι να προσέξω, τι τιμές παίζουν

2. Πριν το πρώτο ψήσιμο κάνουμε κάτι ιδιαίτερο?

Ποια η σωστή διαδικασία ψησίματος (βαθμοί, καπάκι κλειστό κτλ). Για μικρές ποσότητες μπορώ να ανάβω κι ένα καυστήρα? ( έτσι θα χρησιμοποιείται και πιο συχνά )

3. Ποια η διαδικασία καθαρισμού για μαντέμι, καυστήρες, συλλέκτη και με ποια συχνότητα το καθένα ( μετά από κάθε ψήσιμο κτλ)

4. Που βρίσκουμε καλές τιμές σε αξεσουάρ? Ποια είναι χρήσιμα και vfm? Παίζουν προσφορές κατά καιρούς? 

Ευχαριστώ πολύ κι ελπίζω να μην κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιαλες υγραεριου έχουν και τα μεγαλα βενζιναδικα, εκτος απο εξειδικευμενα καταστηματα.

Ειναι οι γνωστες 10κιλες, κατα την πρωτη αγορα πληρωνεις ενα 40αρι, μετα τους πας την αδεια και σου δινουν γεματη στα 23-24 ευρω. Ειναι και καταστηματα που κανουν μεταφορα στο σπιτι, με ενα ψαξιμο στο σκρουτζ θα βρεις αρκετα

Πρωτο ψησιμο, πρεπει να αναφερει κατι το μανιουαλ, συνηθως πριν ψησεις, την αναβεις στο φουλ για 20-30 λεπτα ωστε να καουν τυχον εργοστασικα υπολειματα. Για τον καθαρισμο και την πυρολυση των μαντεμενιων σχαρων υπαρχουν απειρα αρθρα, ενα γρηγορο γκουγκλαρισμα θα σου βγαλει καμποσα

Αξεσουαρ, εκτος απο τα εξειδικευμενα καταστηματα εχουν πολλες επιλογες και το Leroy Merlin/Praktiker

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου. Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι σε όσα ρώτησα ευπρόσδεκτος. 

Ερώτηση σε όσους έχουν την Kenton Naterial με τους 4 καυστήρες. Επειδή μου δώσανε λαθος κάλυμμα και δεν φτάνει μέχρι τις γωνίες κάτω, ποιο είναι το κατάλληλο κάλυμμα από τα naterial  της Leroy (δοκιμασμένο) που να την καλύπτει ακριβώς μέχρι κάτω (κατά προτίμηση με κλειστά τα πλαϊνά) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φιάλη προτείνεται η coral prime ή απλή σιδερένια?

Διαβασα εδώ ότι οι σκέτες προπανίου ανεβάζουν μεγαλύτερη θερμοκρασία από αυτές μίγματος με βουτάνιο.Τι ισχύει ?

Στις 17/7/2022 στις 12:17 ΜΜ, tutuyo είπε

Και μια γρήγορη κριτική για την 3+1 Jamestown που πήρα από πρακτικερ στα 309.

Τίμια. Καλή κατασκευή, καλά υλικά, δεν κουνιέται πέρα δώθε, compact με την φιάλη από κάτω. Φλόγα καλη και σταθερή, έπιασε 250 μέσα σε 7-8 λεπτά με καυστήρες στο φουλ, ανέβηκε στους 300 σε κάνα τέταρτο. Μέχρι εκεί. Πρώτο ψήσιμο έμμεσο σταβλισιες έγιναν λουκούμι. Μια χαρά επίσης οι τηγανιτές πατάτες, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο 

Καλή και η κουκούλα της, θα τη  περίμενα λίγο πιο βαριά 

Και μια επιπλέον συμβουλή  εάν θέλετε να ψωνίσετε αξεσουάρ από το Πρακτικερ, καλύτερα τηλέφωνο στο ίδιο το κατάστημα και να σας συνδέσουν με το τμήμα bbq για να ρωτήσετε την διαθεσιμότητα κάποιου αξεσουάρ. Στο τηλεφωνικό κέντρο έχουν εντελώς ότι να ναι εικόνα των εμπορευμάτων 

Περιμένω την 4+1 αλλά μπορώ ακόμη να την ακυρώσω.Βαση τιμής- απόδοσης αξίζει λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giannisp1977 είπε

Διαβασα εδώ ότι οι σκέτες προπανίου ανεβάζουν μεγαλύτερη θερμοκρασία από αυτές μίγματος με βουτάνιο.Τι ισχύει ?

To αντιθετο συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...