Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Κοίταζα κι εγώ να βρω κάποιον ρυθμιστή από το εξωτερικό, καλύτερης ποιότητας, όμως δεν τα κατάφερα. Δεν μπόρεσα να βρω ρυθμιστή φ22. Από Αγγλία, έβρισκα σε φ27. Δεν ξέρω αν αυτή η διάμετρος,φ22, είναι μόνο για τις coral prime ή όλες του ίδιου τύπου, που υπάρχουν στην Ελλάδα έχουν, έχουν την ίδια διάμετρο.

Πριν βγαλει τις prime ειχε και μια μικρη 5κιλη κοραλ, η οποια δεν ταιριαζε με τον ρυθμιστη μου. Λογικα θα ειναι φιξ τα μεγεθη και δεν θα κανει. Εκτος και αν η πετρογκαζ βγαλει διαφορετικο για να μην μπορουν να χρησιμοποιησουν τον ρυθμιστη της κοραλ στις δικες της φιαλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Καλησπέρα! Έβαλα τις μαντεμενιες σχάρες να μουλιαζουν σε ζεστό νερό το απόγευμα αφού έτριψα πρώτα να φύγουν τα χοντρά και θέλω αύριο το πρωί να τις κάνω ένα καλό καθάρισμα. Ένα χρόνο δεν την έχω καθαρίσει ποτέ έτσι και είχε μαζέψει πολύ βρωμιά. Υπάρχει περίπτωση να σκουριασουν αν κάτσουν τόσες ώρες στο νερό; είναι από weber q3200. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prapasgiorgos είπε

Καλησπέρα! Έβαλα τις μαντεμενιες σχάρες να μουλιαζουν σε ζεστό νερό το απόγευμα αφού έτριψα πρώτα να φύγουν τα χοντρά και θέλω αύριο το πρωί να τις κάνω ένα καλό καθάρισμα. Ένα χρόνο δεν την έχω καθαρίσει ποτέ έτσι και είχε μαζέψει πολύ βρωμιά. Υπάρχει περίπτωση να σκουριασουν αν κάτσουν τόσες ώρες στο νερό; είναι από weber q3200. 

Τα μαντεμένια σκεύη δεν πρέπει να τα αφήνεις να μουλιάζουν. Βγάλτες άμεσα από το νερό, σκούπισε τες πολύ καλά και βάλτες να κάψουν για 20-30 λεπτά.

9 ώρες πριν, imr είπε

Βρισκες πιο ευκολα Πετρογκαζ?

Το καλο με τις prime ειναι οτι τις βρισκεις παντου

Προφανώς έχει να κάνει και με την περιοχή. Στην Καλλιθέα που μένω, υπάρχει κατάστημα, σχετικά κοντά, που έχει όλες τις μπουκάλες. Στην περιοχή που έχω την 2η ψησταριά, τα κοντινά καταστήματα δεν διαθέτουν coral prime. Σε περίπτωση που έχει κάποιο, συνήθως έχει με μείγμα και όχι με προπάνιο, που χρησιμοποιώ. Οπότε μόλις βγάλει η πετρογκάζ την μπουκάλα με το αντίστοιχο κούμπωμα, όπως έχει και η coral prime, τότε θα τις αλλάξω όλες, ώστε να μην χρειάζεται να τις φέρω στην Καλλιθέα για αλλαγή.

9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πριν βγαλει τις prime ειχε και μια μικρη 5κιλη κοραλ, η οποια δεν ταιριαζε με τον ρυθμιστη μου. Λογικα θα ειναι φιξ τα μεγεθη και δεν θα κανει. Εκτος και αν η πετρογκαζ βγαλει διαφορετικο για να μην μπορουν να χρησιμοποιησουν τον ρυθμιστη της κοραλ στις δικες της φιαλες.

Την έχει ακόμα. Την χρησιμοποιώ σε μία σόμπα υγραερίου. Η διάμετρος του ρυθμιστή της είναι ίδια με αυτή του ρυθμιστή της prime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prapasgiorgos είπε

Καλησπέρα! Έβαλα τις μαντεμενιες σχάρες να μουλιαζουν σε ζεστό νερό το απόγευμα αφού έτριψα πρώτα να φύγουν τα χοντρά και θέλω αύριο το πρωί να τις κάνω ένα καλό καθάρισμα. Ένα χρόνο δεν την έχω καθαρίσει ποτέ έτσι και είχε μαζέψει πολύ βρωμιά. Υπάρχει περίπτωση να σκουριασουν αν κάτσουν τόσες ώρες στο νερό; είναι από weber q3200. 

Ελπιζω να δεις το μήνυμα!!!

Λαθος μεθοδολογία! Οχι μουλιασμα! Σου είπε και ο από πάνω βγάλε από το νερό άμεσα!!!

 

αποτελεσματικο καθάρισμα:

 

Μην διώξεις τα χοντρά με τρίψιμο. Μην βάλεις νερό. Βάλε τους καυστήρες και φτάσε ψηλή θερμοκρασία για αρκετή ώρα. Μην το λυπάσαι το μαντεμι στη ζέστη. Ότι λίπη έχει μαζέψει από κάτω γίνονται κάρβουνο που μετά φεύγουν για πλάκα με λίγο απαλό τρίψιμο με μια βούρτσα. Δεν μιλάμε για πέντε λεπτά ζέστη. Πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dstilio είπε

Ελπιζω να δεις το μήνυμα!!!

Λαθος μεθοδολογία! Οχι μουλιασμα! Σου είπε και ο από πάνω βγάλε από το νερό άμεσα!!!

 

αποτελεσματικο καθάρισμα:

 

Μην διώξεις τα χοντρά με τρίψιμο. Μην βάλεις νερό. Βάλε τους καυστήρες και φτάσε ψηλή θερμοκρασία για αρκετή ώρα. Μην το λυπάσαι το μαντεμι στη ζέστη. Ότι λίπη έχει μαζέψει από κάτω γίνονται κάρβουνο που μετά φεύγουν για πλάκα με λίγο απαλό τρίψιμο με μια βούρτσα. Δεν μιλάμε για πέντε λεπτά ζέστη. Πιο πολύ.

Τα έβγαλα μόλις! Ευχαριστω πολύ! Να φανταστώ ούτε πλύσιμο με σαπουνάδα ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Τα έβγαλα μόλις! Ευχαριστω πολύ! Να φανταστώ ούτε πλύσιμο με σαπουνάδα ε; 

Ιεροσυλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, paylidis είπε

«Προσφορά» για τα 15 χρόνια λερου 

μόνο στο αεροδρόμιο 

(Προσωπικα τα θεωρω πολλά σε σχέση με τις συνηθισμένες προσφορές)

76CA5B82-A55E-4116-8AD0-C390ACFA98A0.png

νταξ καλη ειναι. με 200 ευρώ σου δίνει την 4αρα επωνυμη-ενα κλικ πανω απο κινεζική, ποσο πιο κατω να στην δώσει?

βεβαια αμα βαλεις ρυθμιστή, λαστιχο, μπουκαλα και μια κουκουλα ανετα φτανεις τα 280-300

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tutuyo είπε

νταξ καλη ειναι. με 200 ευρώ σου δίνει την 4αρα επωνυμη-ενα κλικ πανω απο κινεζική, ποσο πιο κατω να στην δώσει?

Καλημερα. Αρχές Γενάρη την αγόρασα στα 179 (και εαν δεν κανω λάθος, ηταν και στο Black Friday αυτή η τιμή). 
Τωρα, εαν θα ξαναπαιξει στο μέλλον (ειδικά τώρα που όλα εχουν παρει τα πάνω τους), ειναι άλλο καπέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tutuyo είπε

νταξ καλη ειναι. με 200 ευρώ σου δίνει την 4αρα επωνυμη-ενα κλικ πανω απο κινεζική, ποσο πιο κατω να στην δώσει?

βεβαια αμα βαλεις ρυθμιστή, λαστιχο, μπουκαλα και μια κουκουλα ανετα φτανεις τα 280-300

η τιμή είναι σούπερ για να μπει κάποιος στον κόσμο του bbq

κινέζικη είνια και αυτή , βασικά όλες κίτρινες είναι ,  πές μου μια που δεν  γίνεται στην κίνα  άπ όσες κυκλοφορούν στην αγορά  ; !!


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ όλα στην Κίνα φτιάχνονται, αλλά όχι όλα με τις ίδιες προδιαγραφές.

Απλά μάλλον πρέπει να βγούμε απ' το τρυπάκι να συγκρίνουμε τιμές με παλαιότερα, όλα ανεβαίνουν συνεχώς πλέον και δε βλέπω να ξαναπέφτουν, δε νομίζω ότι έχει νόημα να σκέφτεται κάποιος πόσο είχε κάποτε για να κρίνει αν κάτι πλέον αποτελεί προσφορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν την ίδια την πηρε ο φίλος πιο πάνω 170€ το περιθώριο κέρδους είναι εντυπωσιακό. 100€ πρέπει να την ψωνίζει το LR

ναι οι πλειοψηφία στην Κίνα κατασκευαζονται αλλά υπάρχουν ποιότητες. Νομίζω ότι οι entry level ειναι οι no name κινεζικές, των Leroy Merlin και Praktiker λίγο πιο πάνω και μετά οι επώνυμες τύπου Weber 

Έπειτα μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι ψήνουν εντελώς περιστασιακά δλδ τα 25 σκ άνοιξης-καλοκαιριού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Νταξ όλα στην Κίνα φτιάχνονται, αλλά όχι όλα με τις ίδιες προδιαγραφές.

Απλά μάλλον πρέπει να βγούμε απ' το τρυπάκι να συγκρίνουμε τιμές με παλαιότερα, όλα ανεβαίνουν συνεχώς πλέον και δε βλέπω να ξαναπέφτουν, δε νομίζω ότι έχει νόημα να σκέφτεται κάποιος πόσο είχε κάποτε για να κρίνει αν κάτι πλέον αποτελεί προσφορά.

Η δική μου είναι ιθαγενής ;)

κατα τα άλλα για τις τιμές  έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μια επισήμανση για τις Coral prime: Το μίγμα πριν την κρίση που προκάλεσε το Ρωϟϟικό καθεστώς είχε λίγο κάτω από τα 20€. Σήμερα έχει αυξηθεί στα 26€ περίπου. Αντιθέτως, η αγορά του, με εξαργύρωση πόντων allsmart έχει παραμείνει στα ίδια επίπεδα των 5600 πόντων περίπου. Τώρα, μη με ρωτήσετε τον τρόπο που πολλαπλασιάζουμε τους πόντους allsmart, όπως πχ με κωδικό Cosmote deals for you ή με συμπλήρωση ερωτηματολογίου αξιολόγησης πρατηρίου κλπ δεν θα πω κάτι άλλο, για να μην κάνω κι άλλη διαφήμιση 🤫. Θα πω όμως ακόμα, ότι η κατοχή δεύτερης φιάλης είναι απαραίτητη όχι μόνο για να μην ξεμείνουμε ξαφνικά από αέριο αλλά και για έναν ακόμα λόγο. Επειδή στην κενή φιάλη απομένει πάντα μια ποσότητα αερίου που μπορεί δύσκολα να χρησιμοποιηθεί, με το που δούμε για πρώτη φορά ότι χαμηλώνει η φλόγα, βάζουμε σε λειτουργία τη δεύτερη φιάλη , μιας και το κούμπωμα είναι άμεσο και γρήγορο χωρίς να απαιτείται χρήση εργαλείων. Στο επόμενο ψήσιμο και ενώ μια συμβατική "κενή" φιάλη θα είχε πάει για αντικατάσταση, βάζουμε ξανά την "κενή" φιάλη που άνετα θα προθερμάνει την ψησταριά μεχρι να "κουμπώσουμε" τη γεμάτη και να συνεχίσουμε το ψήσιμο. Αυτή είναι μια διαδικασία που μπορεί να επαναληφθεί αρκετές φορές και να μας δώσει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε μεγάλο μέρος από το αέριο που κανονικά θα επιστρέφαμε με μια συμβατική "κενή" φιάλη.

Όσο για τις ποιοτικά επισμαλτωμένες σχάρες της Q3200 γνώμη μου είναι @prapasgiorgos ότι περιστασιακά, όταν θελήσεις ένα βαθύ καθαρισμό της ψησταριάς, μην της φοβηθείς. Βάλτες σε κουβά, σαπούνισε 'τες κλπ. Δεν πρόκειται να πάθουν το παραμικρό...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, est είπε

Λοιπόν, μια επισήμανση για τις Coral prime: Το μίγμα πριν την κρίση που προκάλεσε το Ρωϟϟικό καθεστώς είχε λίγο κάτω από τα 20€. Σήμερα έχει αυξηθεί στα 26€ περίπου. Αντιθέτως, η αγορά του, με εξαργύρωση πόντων allsmart έχει παραμείνει στα ίδια επίπεδα των 5600 πόντων περίπου. Τώρα, μη με ρωτήσετε τον τρόπο που πολλαπλασιάζουμε τους πόντους allsmart, όπως πχ με κωδικό Cosmote deals for you ή με συμπλήρωση ερωτηματολογίου αξιολόγησης πρατηρίου κλπ δεν θα πω κάτι άλλο, για να μην κάνω κι άλλη διαφήμιση 🤫. Θα πω όμως ακόμα, ότι η κατοχή δεύτερης φιάλης είναι απαραίτητη όχι μόνο για να μην ξεμείνουμε ξαφνικά από αέριο αλλά και για έναν ακόμα λόγο. Επειδή στην κενή φιάλη απομένει πάντα μια ποσότητα αερίου που μπορεί δύσκολα να χρησιμοποιηθεί, με το που δούμε για πρώτη φορά ότι χαμηλώνει η φλόγα, βάζουμε σε λειτουργία τη δεύτερη φιάλη , μιας και το κούμπωμα είναι άμεσο και γρήγορο χωρίς να απαιτείται χρήση εργαλείων. Στο επόμενο ψήσιμο και ενώ μια συμβατική "κενή" φιάλη θα είχε πάει για αντικατάσταση, βάζουμε ξανά την "κενή" φιάλη που άνετα θα προθερμάνει την ψησταριά μεχρι να "κουμπώσουμε" τη γεμάτη και να συνεχίσουμε το ψήσιμο. Αυτή είναι μια διαδικασία που μπορεί να επαναληφθεί αρκετές φορές και να μας δώσει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε μεγάλο μέρος από το αέριο που κανονικά θα επιστρέφαμε με μια συμβατική "κενή" φιάλη.

Όσο για τις ποιοτικά επισμαλτωμένες σχάρες της Q3200 γνώμη μου είναι @prapasgiorgos ότι περιστασιακά, όταν θελήσεις ένα βαθύ καθαρισμό της ψησταριάς, μην της φοβηθείς. Βάλτες σε κουβά, σαπούνισε 'τες κλπ. Δεν πρόκειται να πάθουν το παραμικρό...

Ευχαριστώ!!! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...