Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Rabbit30 είπε

Ναι πλεον δεν την εχει

γενικά, το LM στην ελλαδα εχει τεραστιο θεμα ελλείψεων κ τραγικα λιγότερους κωδικούς/είδη σε σχεση με το εξωτερικο... ειδικα γαλλια αν πατε ή τσεκαρετε σαιτ ειναι παραδεισος κυριολεκτικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

8 ώρες πριν, tutuyo είπε

Για τις μαντεμενιες σχαρεςτα γνωστα, ξύσιμο με ξυστρα, πυρολυση, αλλειμα με λαδι. Τα σπρευ που κυκλοφορούν δεν τα εμπιστευομαι ακομη και αν ειναι επωνυμα (Weber)

Για το εξωτερικο, ενα πανακι μικροινων πιστευω ειναι αρκετο, σε δύσκολη βρωμια ίσως βαλω και λιγο υγρο πιατων

Για το εσωτερκο του καπακιου και τις φλογοκρυπτες τι?

Σφουγγαρακι με υγρο πιατων η κατι ισχυρότερο?

Ειχα χρησιμοποιησει ενα σπρευ της Landdman παλιοτερα αλλα μου φανηκε πολυ καυστικο

Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις σπρέι και να βάλεις το λάδι της αρεσκείας σου, δες ένα προηγούμενο ποστ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει διαφορα στην αποδοση των συνηθισμενων 10κιλων φιαλων αναμεσα σε πετρογκαζ, κοραλ, ΕΚΟ?

Η Coral Gas Prime ειναι πιο δυνατη? Γιατι ειναι prime?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Υπαρχει διαφορα στην αποδοση των συνηθισμενων 10κιλων φιαλων αναμεσα σε πετρογκαζ, κοραλ, ΕΚΟ?

Η Coral Gas Prime ειναι πιο δυνατη? Γιατι ειναι prime?

prime ειναι λόγω ευκολιας κ καλα καθως εχει διαφορετικο ρυθμιστη που μπαινοβγαινει ευκολα, ειναι ελαφρυτερη κοκ.

 

προσωπικά εχω την αίσθηση οτι η εκο είναι λιγο καλύτερη απο την κλασσικη κοραλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paylidis είπε

prime ειναι λόγω ευκολιας κ καλα καθως εχει διαφορετικο ρυθμιστη που μπαινοβγαινει ευκολα, ειναι ελαφρυτερη κοκ.

Εχει βγαλει και η εκο με ρυθμιστη που μπαινει με ενα κλικ, αλλα νομιζω βγαινει 7.5 κιλα μονο.

Λογικα θα ακολουθησει και πετρογκαζ καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχει βγαλει και η εκο με ρυθμιστη που μπαινει με ενα κλικ, αλλα νομιζω βγαινει 7.5 κιλα μονο.

Λογικα θα ακολουθησει και πετρογκαζ καποια στιγμη.

δε τις συμπαθω ιδιαίτερα να σου πω την αληθεια, πολυ φρουφρου κ αρωματα για το τιποτα, μονο ευκολια παραπανω...

ναι ειναι 7.5 κιλα, καλα το λες... οποτε δε συμφερει κ οικονομικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

δε τις συμπαθω ιδιαίτερα να σου πω την αληθεια, πολυ φρουφρου κ αρωματα για το τιποτα, μονο ευκολια παραπανω...

ναι ειναι 7.5 κιλα, καλα το λες... οποτε δε συμφερει κ οικονομικά!

Ναι γι αυτο δεν εχω αλλαξει και εγω ακομα. Ειναι 3-4 λεπτα υποθεση η αλλαγη της κλασικης μπουκαλας με το παξιμαδι. Απλα θελει λιγο προσοχη να μην κανει διαρροη.

Καλα η εκο μεγαλο φαουλ. Εβγαλε 7.5 κιλα στα χρηματα των 10 κιλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

δε τις συμπαθω ιδιαίτερα να σου πω την αληθεια, πολυ φρουφρου κ αρωματα για το τιποτα, μονο ευκολια παραπανω...

ναι ειναι 7.5 κιλα, καλα το λες... οποτε δε συμφερει κ οικονομικά!

Συμφωνω. Δεν ξερω, το κλικ δεν το εμπιστευομαι και τοσο. Και σιγα και την δυσκολια της αλλαγης

Αφου τελειωσω το ψησιμο, κλεινω και την παροχη της φιαλης απο την στροφιγγα της, αλλα παρατηρω οτι η βελονα του ρυθμιστη μενει στην θεση της, λογικα λογω του αεριου που εχει μεινει στο λαστιχο.

Κανω ενα γρηγορα αναμα της μιας εστιας, και πεφτει στο μηδεν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

δε τις συμπαθω ιδιαίτερα να σου πω την αληθεια, πολυ φρουφρου κ αρωματα για το τιποτα, μονο ευκολια παραπανω...

ναι ειναι 7.5 κιλα, καλα το λες... οποτε δε συμφερει κ οικονομικά!

 

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ναι γι αυτο δεν εχω αλλαξει και εγω ακομα. Ειναι 3-4 λεπτα υποθεση η αλλαγη της κλασικης μπουκαλας με το παξιμαδι. Απλα θελει λιγο προσοχη να μην κανει διαρροη.

Καλα η εκο μεγαλο φαουλ. Εβγαλε 7.5 κιλα στα χρηματα των 10 κιλων.

Χρησιμοποιώ τις prime και μπορώ να πω ότι μόνο για την ευκολία που έχουν στην αλλαγή, χωρίς κλειδιά/λαστιχάκια, δεν τις αλλάζω. Ακόμα ένα πλεονέκτημα, ότι είναι ελαφρύτερες από τις συμβατικές μπουκάλες.

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχει βγαλει και η εκο με ρυθμιστη που μπαινει με ενα κλικ, αλλα νομιζω βγαινει 7.5 κιλα μονο.

Λογικα θα ακολουθησει και πετρογκαζ καποια στιγμη.

Έτσι φαίνεται ότι θα ακολουθήσει και η πετρογκάζ. Αυτό με ενημέρωσε ένα κατάστημα που βρίσκεται κοντά στο εξοχικό και τις εμπορεύεται. Λογικά από Σεπτέμβρη και μετά, απ ότι είπε. Αυτό θα με βολέψει, καθώς δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα για coral prime. Ακόμα κι αν βρω κάποιο, δεν φέρνει προπάνιο. Οπότε αναγκάζομαι και τις αλλάζω Καλλιθέα, όταν επιστρέφω. Έχω 3 μπουκάλες, οπότε δεν κινδυνεύω να «μείνω» μπουκάλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Έτσι φαίνεται ότι θα ακολουθήσει και η πετρογκάζ. Αυτό με ενημέρωσε ένα κατάστημα που βρίσκεται κοντά στο εξοχικό και τις εμπορεύεται. Λογικά από Σεπτέμβρη και μετά, απ ότι είπε.

Kαλα εννοειται οτι αν τις φερει η πετρογκαζ, θα την αλλαξω. Εντομεταξυ εχω και δυο ρυμιστες απο τις ψησταριες μου, επειδη τις ειχα φερει απο Αγγλια. Αν ταιριαζουν στις εδω μπουκαλες, θα γλυτωσω και το εξτρα κοστος του ρυθμιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Συμφωνω. Δεν ξερω, το κλικ δεν το εμπιστευομαι και τοσο. Και σιγα και την δυσκολια της αλλαγης

Αφου τελειωσω το ψησιμο, κλεινω και την παροχη της φιαλης απο την στροφιγγα της, αλλα παρατηρω οτι η βελονα του ρυθμιστη μενει στην θεση της, λογικα λογω του αεριου που εχει μεινει στο λαστιχο.

Κανω ενα γρηγορα αναμα της μιας εστιας, και πεφτει στο μηδεν.

Για αυτό το λόγο κλείνεις πρώτα την μπουκάλα και μετά τους διακόπτες της ψησταριάς ;)

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαλα εννοειται οτι αν τις φερει η πετρογκαζ, θα την αλλαξω. Εντομεταξυ εχω και δυο ρυμιστες απο τις ψησταριες μου, επειδη τις ειχα φερει απο Αγγλια. Αν ταιριαζουν στις εδω μπουκαλες, θα γλυτωσω και το εξτρα κοστος του ρυθμιστη.

Κοίταζα κι εγώ να βρω κάποιον ρυθμιστή από το εξωτερικό, καλύτερης ποιότητας, όμως δεν τα κατάφερα. Δεν μπόρεσα να βρω ρυθμιστή φ22. Από Αγγλία, έβρισκα σε φ27. Δεν ξέρω αν αυτή η διάμετρος,φ22, είναι μόνο για τις coral prime ή όλες του ίδιου τύπου, που υπάρχουν στην Ελλάδα έχουν, έχουν την ίδια διάμετρο.

Πάντως κι εγώ, μόλις βγάλει η Πετρογκάζ θα τις αλλάξω όλες, για να μπορώ να τις βρίσκω και πιο εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

 

Πάντως κι εγώ, μόλις βγάλει η Πετρογκάζ θα τις αλλάξω όλες, για να μπορώ να τις βρίσκω και πιο εύκολα.

δεν καταλαβα. Θα αλλαξεις γιατι οι πετρογκαζ ειναι αποδοτικοτερες απο τις Prime που χρησιμοποιεις τωρα?

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tutuyo είπε

δεν καταλαβα. Θα αλλαξεις γιατι οι πετρογκαζ ειναι αποδοτικοτερες απο τις Prime που χρησιμοποιεις τωρα?

Η αναφορά γίνεται για τις μπουκάλες που είναι πιθανό να βγάλει η πετρογκάζ και να έχουν το ίδιο κούμπωμα, όπως οι coral prime και οι αντίστοιχες της ΕΚΟ. Σε αυτή την περίπτωση θα αλλάξω τις coral prime που έχω με αυτές που είναι να βγάλει η πετρογκάζ, όπου θα έχουν το εύκολο/γρήγορο κούμπωμα, ώστε να μπορώ να τις βρίσκω πιο εύκολα στην περιοχή μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η αναφορά γίνεται για τις μπουκάλες που είναι πιθανό να βγάλει η πετρογκάζ και να έχουν το ίδιο κούμπωμα, όπως οι coral prime και οι αντίστοιχες της ΕΚΟ. Σε αυτή την περίπτωση θα αλλάξω τις coral prime που έχω με αυτές που είναι να βγάλει η πετρογκάζ, όπου θα έχουν το εύκολο/γρήγορο κούμπωμα, ώστε να μπορώ να τις βρίσκω πιο εύκολα στην περιοχή μου.

Βρισκες πιο ευκολα Πετρογκαζ?

Το καλο με τις prime ειναι οτι τις βρισκεις παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...