Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Η διαχείριση και η κατανομή είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Οπως θα δείς στο ποστ που σου απάντησα το αναφέρω ρητά. Επίσης στην ψησταριά ψήνεις και με άμεσο και όχι με έμμεσο μόνο τρόπο.

Σύμφωνα με την Napoleon στον υπέρυθρο μπορείς και να ψήνεις.

Επίσης δεν μας είπες εσύ σε τι ψησταριά ψήνεις, για να μπορούμε να σου πούμε πιο συγκεκριμένα αν ρωτάς κάτι και επίσης δεν εχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτή η κουβέντα. Αν αφορά την θερμοκρασία μόνο ή την συνολική συμπεριφορά μιας ψηστιέρας. Γιατί άλλο 300kw σε μια Ferrari και άλλο 300 Kw σε ένα Golf. Αν ρωτάς αυτό.

Κατα τ΄αλλα συμφωνω με το post του @SagoniasSlutRos

κάνεις μεγάλο λάθος οταν λέμε διαχείριση δεν εννοούμε τον διαφορετικό χειρισμό που πρέπει να κάνει  αυτός που ψήνει αλλά την δυνατότητα μια ψησταριάς να το κάνει αυτό χωρίς να σε ταλαιπωρεί και όπως εύκολα μπορεί να καταλάβεις ο καθένας  η σωστή κατανομή  βοηθά σ αυτό
Δεν ξέρω τι λεει η ναπολεόν  αλλά σε υπέρθυρο καυστήρα δεν ψήνεις  !  και αυτό γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να ολοκληρώσεις το ψήσιμο μόνο στον υπέρυθρο εκτός και εαν εχεις μια μοσχαρίσια  και σου αρέσει να την καταναλώνεις στους 45°  Ή  σου αρέσει να  ψήνεις γύρο 

η συζήτηση που κάνουμε  εχει να κάνει με την ουσία του ψησίματος και ποια θα πρέπει να είναι τα ζητούμενα  για έναν  μελλοντικό χρήστη  ψησταριάς υγραερίου και σε μια τετοια συζήτηση σαφώς δεν έχει καμιά σημασία με τι ψήνω εγώ
ελπίζω να σε κάλυψα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

η συζήτηση που κάνουμε  εχει να κάνει με την ουσία του ψησίματος και ποια θα πρέπει να είναι τα ζητούμενα  για έναν  μελλοντικό χρήστη  ψησταριάς υγραερίου 

 Για μενα ειναι τα εξης

- Ιση κατανομη θερμοκρασιας σε ολη την επιφανεια

- Ευκολια στο καθαρισμα (αφαιρουμενο ταψι κλπ)

- Εγγυηση

Οσο για την μεγιστη θερμοκρασια κλπ, ναι εμενα με εχει βολεψει οταν κανω πχ κοντοσουβλι, πανσετα ολοκληρο κομματι με δερμα 2 κιλα, κοτοπουλα στην σουβλα, να την γκαζωνω στους 300 πχ για 15 λεπτα στο τσακ μπαμ, και να γινεται κρουστα απο εξω. Καποιον αλλον μπορει να μην τον ενδιαφερει κατι τετοιο, γενικα ο καθενας ψωνιζει με βαση τις αναγκες του, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες !

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για ψησταριά υγραερίου με 3 εστίες μέχρι €700 για το εξοχικό.

κατά πάσα πιθανότητα θα μπει σε πυλωτή (υπάρχει και ακάλυπτος χώρος) ή σε μπαλκόνι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

ψησίματα 5/μήνα χειμερινούς μήνες, 15/μήνα καλοκαιρινούς, κρέατα και ψάρια.

(αν την μάθω και μου αρέσει βέβαια σίγουρα θα αυξηθούν τα ψησίματα)

από κάποιες σελίδες που έχω διαβάσει στο νήμα, να κοιτάζω Weber \ Napoleon ?

δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες του νήματος, είναι κ πάρα πολλές πλέον.

Έχετε κάποιες προτάσεις για άμεση αγορά? και μεταχειρισμένη δεν θα είχα πρόβλημα.

ή τι άλλους παράγοντες να υπολογίσω, εκτός από ευκολία χρήσης / καθάρισμα, κτλ

ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

κάνεις μεγάλο λάθος οταν λέμε διαχείριση δεν εννοούμε τον διαφορετικό χειρισμό που πρέπει να κάνει  αυτός που ψήνει αλλά την δυνατότητα μια ψησταριάς να το κάνει αυτό χωρίς να σε ταλαιπωρεί και όπως εύκολα μπορεί να καταλάβεις ο καθένας  η σωστή κατανομή  βοηθά σ αυτό
Δεν ξέρω τι λεει η ναπολεόν  αλλά σε υπέρθυρο καυστήρα δεν ψήνεις  !  και αυτό γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να ολοκληρώσεις το ψήσιμο μόνο στον υπέρυθρο εκτός και εαν εχεις μια μοσχαρίσια  και σου αρέσει να την καταναλώνεις στους 45°  Ή  σου αρέσει να  ψήνεις γύρο 

η συζήτηση που κάνουμε  εχει να κάνει με την ουσία του ψησίματος και ποια θα πρέπει να είναι τα ζητούμενα  για έναν  μελλοντικό χρήστη  ψησταριάς υγραερίου και σε μια τετοια συζήτηση σαφώς δεν έχει καμιά σημασία με τι ψήνω εγώ
ελπίζω να σε κάλυψα

Απόλυτα. Καλά ψησιματα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Απόλυτα. Καλά ψησιματα! 

να είσαι καλά φίλε μου  άλλωστε εδώ είμαστε για να ανταλλάσουμε απόψεις για αυτό που γουστάρουμε  , έτσι δεν είναι ; :)

4 ώρες πριν, Amaretos είπε

 Για μενα ειναι τα εξης

- Ιση κατανομη θερμοκρασιας σε ολη την επιφανεια

- Ευκολια στο καθαρισμα (αφαιρουμενο ταψι κλπ)

- Εγγυηση

Οσο για την μεγιστη θερμοκρασια κλπ, ναι εμενα με εχει βολεψει οταν κανω πχ κοντοσουβλι, πανσετα ολοκληρο κομματι με δερμα 2 κιλα, κοτοπουλα στην σουβλα, να την γκαζωνω στους 300 πχ για 15 λεπτα στο τσακ μπαμ, και να γινεται κρουστα απο εξω. Καποιον αλλον μπορει να μην τον ενδιαφερει κατι τετοιο, γενικα ο καθενας ψωνιζει με βαση τις αναγκες του, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες !

 μα δεν είπα ποτέ πως   δεν χρειάζεται  η θερμοκρασία  , αλλά  το να μην μπορείς να την εκμεταλλευτείς 
κατα τα  άλλα  έτσι όπως τα λές , να προσθέσω μόνο για την εγγύηση λιγότερα ψιλά γράμματα ;)

 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, red66phone είπε

καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για ψησταριά υγραερίου με 3 εστίες μέχρι €700 για το εξοχικό.

κατά πάσα πιθανότητα θα μπει σε πυλωτή (υπάρχει και ακάλυπτος χώρος) ή σε μπαλκόνι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

ψησίματα 5/μήνα χειμερινούς μήνες, 15/μήνα καλοκαιρινούς, κρέατα και ψάρια.

(αν την μάθω και μου αρέσει βέβαια σίγουρα θα αυξηθούν τα ψησίματα)

από κάποιες σελίδες που έχω διαβάσει στο νήμα, να κοιτάζω Weber \ Napoleon ?

δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες του νήματος, είναι κ πάρα πολλές πλέον.

Έχετε κάποιες προτάσεις για άμεση αγορά? και μεταχειρισμένη δεν θα είχα πρόβλημα.

ή τι άλλους παράγοντες να υπολογίσω, εκτός από ευκολία χρήσης / καθάρισμα, κτλ

ευχαριστώ

Σε αυτό το ποσό είναι η Weber Spirit και η Napoleon Freestyle. Δες μία ένα προηγούμενο ποστ 

Από τις 2, καλύτερη η Freestyle.

Εάν μπορείς/θέλεις να διαθέσεις λίγα παραπάνω χρήματα, υπάρχει και η Freestyle 365 SIB, με πλαϊνό μάτι infrared, όπου μπορείς να κάνεις τα πάντα.

https://www.skroutz.gr/s/33685160/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-2-Εστίες-Freestyle-365-SIB.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2022 στις 10:06 ΜΜ, ηνίοχος είπε

Δηλαδή μια ένδειξη 300 + στο θερμόμετρο  μιας ψησταριάς από μόνη της μας εξασφαλίζει ότι θα ψηθούν σωστά τα ψητά μας ;

Και εάν είναι τότε για ποιο λόγο βλέπουμε αυτά που περιγράφω ποίο πριν 

Προσωπικα δεν βλεπω αυτα που περιγραφεις. Ειδικα με την 4αρα naterial. Η ψησταρια σπερνει! ψηνει σε χρονο dt! Για 1η φορα εψησα προβατινα σε bbq υγραεριου χωρις προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreaspA είπε

Προσωπικα δεν βλεπω αυτα που περιγραφεις. Ειδικα με την 4αρα naterial. Η ψησταρια σπερνει! ψηνει σε χρονο dt! Για 1η φορα εψησα προβατινα σε bbq υγραεριου χωρις προβληματα.

 ωραίος !!  μπορείς να πεις   τι προβλήματα αντιμετώπιζες ποιο πρίν και δεν μπορούσες να ψήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

 ωραίος !!  μπορείς να πεις   τι προβλήματα αντιμετώπιζες ποιο πρίν και δεν μπορούσες να ψήσεις

Με προβατινα; εικαζω ότι πιθανότατα θα γινόταν ο χαμός από αναφλεξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zanskou είπε

Με προβατινα; εικαζω ότι πιθανότατα θα γινόταν ο χαμός από αναφλεξεις 

Ναι και εγώ κάτι τέτοιο φαντάζομαι, αναρωτιέμαι αν έκανε κάποιες αλλαγές για να ψήνει λιπαρά ή αν έχει αλλάξει ψησταρια 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μια ερώτηση, 

Τον τελευταίο καιρό (περίπου 1 μήνα ) και μετά από αλλαγή μπουκάλας εκεί που ψήνω μου σβήνει η ψησταριά (συνήθως έχει και αέρα)  έχω τσεκαρει διαρροές, είναι καθαρισμένη και η μπουκάλα γεμάτη 3/4. Μπορεί να είναι η μπουκάλα προβληματική η Κάτι άλλο? Βασικά θα μου σβήσει μια φορά και μετά μπορεί να μην μου σβήσει ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pulled pork εχθές

πιέστηκα από την φαμίλια να βγει στην ώρα του και αύξησα την θερμοκρασία με αποτέλεσμα μα μην βγει τόσο pulled, και το bark όχι όπως θα ήθελα. Γευστικά πάντως ήταν πολύ καλό!!  next time καλύτερα.

Δυστυχώς δεν μου ανεβάζει όλες τις φωτό!

ΥΓ: Επιβεβαιώνω και γώ αυτό που είχε αναφέρει ο @ilpapacha ότι αν γυρίσεις τον διακόπτη δεξιόστροφα πριν το κλείσιμο χαμηλώνει κι άλλο η θερμοκρασία 120c σταθερά είχα.

255B544A-C4C6-4AFB-892C-008638B041C1.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Rabbit30 είπε

πιέστηκα από την φαμίλια να βγει στην ώρα του και αύξησα την θερμοκρασία με αποτέλεσμα μα μην βγει τόσο pulled

Αυτο δυστυχως ειναι ενα θεμα που εχουμε ολοι. Εγω οταν κανω low and slow ξυπναω απο τις 6.30 το πρωι για να ξεκινησει 7 και να ειναι ετοιμο κατα τις 4-5 το απογευμα. 

Το Σαββατο ψησαμε κνοτοσουβλι στα καρβουνα. Λογω ελειψης εμπειριας και διαχειρισης των καρβουνων, πηρε περισσοτερη ωρα απ οσο υπολογιζα και βιαζονταν ολοι να φανε, οποτε το βγαλαμε λιγο νωριτερα. Ηταν βεβαια εξαιρετικο σε γευση, οπως και την πρωτη φορα που το ειχα κανει.

Οποιος κανει κοντοσουβλι ας δοκιμασει αυτη τη συνταγη. Εχει τρελη γευση.

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2022 στις 2:48 ΜΜ, red66phone είπε

καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για ψησταριά υγραερίου με 3 εστίες μέχρι €700 για το εξοχικό.

κατά πάσα πιθανότητα θα μπει σε πυλωτή (υπάρχει και ακάλυπτος χώρος) ή σε μπαλκόνι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

ψησίματα 5/μήνα χειμερινούς μήνες, 15/μήνα καλοκαιρινούς, κρέατα και ψάρια.

(αν την μάθω και μου αρέσει βέβαια σίγουρα θα αυξηθούν τα ψησίματα)

από κάποιες σελίδες που έχω διαβάσει στο νήμα, να κοιτάζω Weber \ Napoleon ?

δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες του νήματος, είναι κ πάρα πολλές πλέον.

Έχετε κάποιες προτάσεις για άμεση αγορά? και μεταχειρισμένη δεν θα είχα πρόβλημα.

ή τι άλλους παράγοντες να υπολογίσω, εκτός από ευκολία χρήσης / καθάρισμα, κτλ

ευχαριστώ

Προσωπικά δηλωνω απολυτα ευχαριστημενος απο την weber 310, ειδικα εαν τη βρεις σε καποια προσφορα <600€ δεν εχει αντιπαλο (ή μάλλον εχει τη freestyle :P οποτε καλο θα ηταν να τις δεις κ τις 2 απο κοντα και να αποφασισεις-εμενα η weber με επεισε παραπανω)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...