Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο αλουμινόχαρτο που χρησιμοποιώ είναι κάτω στο ταψί / λυποσυλλέκτη ότι πιο χοντρό και φαρδύ έχω βρει "επαγγελματικού τύπου"  για να μένει καθαρό.
Το αλλάζω κάθε μερικά  ψησίματα 4-6 ανάλογα τι έχω ψήσει μαζί με ένα γρήγορο καθάρισμα με πλαστική σπάτουλα στην υπόλοιπη ψησταριά.

Spoiler

vAoIwqT.jpg

Εχω και μεμβράνες αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ δε μου εμπνέουν εμπιστοσύνη να ψήσω πάνω σε κάτι που μοιάζει σαν πλαστικό 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Στις 24/6/2022 στις 8:40 ΜΜ, ilpapacha είπε

Εάν δεις βιντεάκια και στο YouTube, η φωτιά που αναφέρεις είναι σύνηθες φαινόμενο στα λιπαρά κρέατα

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Δεν έχει στάξει ποτέ λίπος κάτω από την ψησταριά. Μήπως έχει φύγει από την θέση του το συρταράκι λιποσυλλέκτης που έχει;

Δε μιλάμε για απλές αναφλέξεις αλλά για πολύ πράμα, νομίζω για αρχή θέλει ένα καλό καθάρισμα. 

Πιθανόν όντως ο λιποσυλλέκτης να μετακινήθηκε ελαφρώς, αλλά φαίνεται να στάζει λίπος από το πίσω μέρος της τρύπας που έχει από κάτω. Θα το ξαναδοκιμάσω έχοντας το νου μου στο συρτάρι. Σε ευχαριστώ πολύ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα μετα απο 2 ψησίματα και αναλογα την ποσότητα και την λιπαρότατα του κρεατος, θελει αλλαγη το αλουμινόχαρτο απο κατω τους καυστήρες γιατι παίρνει φωτια.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ChristophorosGiam είπε

Δε μιλάμε για απλές αναφλέξεις αλλά για πολύ πράμα, νομίζω για αρχή θέλει ένα καλό καθάρισμα. 

Πιθανόν όντως ο λιποσυλλέκτης να μετακινήθηκε ελαφρώς, αλλά φαίνεται να στάζει λίπος από το πίσω μέρος της τρύπας που έχει από κάτω. Θα το ξαναδοκιμάσω έχοντας το νου μου στο συρτάρι. Σε ευχαριστώ πολύ!!

Δοκίμασε να το ανοίξεις στο μέγιστο για 10 λεπτά, άφησε το να κρυώσει και σκούπισε με ένα πινέλο ή χρησιμοποίησε μία ηλεκτρική σκούπα.

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/blog/how-care-your-infrared-sizzle-zone

Για τα λίπη, μπορείς να ανεβάσεις φωτό από το σημείο που αναφέρεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ChristophorosGiam είπε

φαίνεται να στάζει λίπος από το πίσω μέρος της τρύπας που έχει από κάτω.

Αν την εχεις σε μπαλκονι, ειναι πολυ πιθανον να μην ειναι επιπεδη η ψησταρια και να σταζει το λιπος λογω κλησης του μπαλκονιου. Βαλε ενα αλφαδι πανω να δεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2022 στις 9:45 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

Το dome της gozney μου αρεσει πολυ εμενα! και παιζει και με γκαζι και με ξυλα. Δεν εχω δει κριτικες σε σχεση με τα Alfa, αλλα απο εμφανιση ειναι ερωτας!

https://www.gozney.com/products/dome

 

ειναι πολλά τα λεφτά Αρη...!!!

Επίσης τετοιοι φουρνοι θελουν πολύ ωρα για προθέρμανση που τους κανει ασυμφωρους για οικιακή χρηση πχ 4-5 πιτσες την φορά...

 

ΑΛΛΑ ειναι κουκλά...θα συμφωνήσω...!!!

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση της πρώτης μου ψησταριάς.. έχω καταλήξει στη γνωστή naterial  Kenton από leroi η στην Kaiser  από πρακτικέρ. Σε αυτό το budget θέλω να κινηθώ.  Αυτή την στιγμή υπάρχει προσφορά η Kaiser ,. Να  περιμένω προσφορά στη naterial που ξέρω βγαίνει συχνά  η χτυπήσω την Kaiser  έχουν διαφορα μεταξύ τους ;  3-4 καυστήρες κοιτάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, smav82 είπε

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση της πρώτης μου ψησταριάς.. έχω καταλήξει στη γνωστή naterial  Kenton από leroi η στην Kaiser  από πρακτικέρ. Σε αυτό το budget θέλω να κινηθώ.  Αυτή την στιγμή υπάρχει προσφορά η Kaiser ,. Να  περιμένω προσφορά στη naterial που ξέρω βγαίνει συχνά  η χτυπήσω την Kaiser  έχουν διαφορα μεταξύ τους ;  3-4 καυστήρες κοιτάζω.

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-3-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209616

Πάρε αυτήν, πολύ καλύτερη κατασκευή και με πλαϊνό μάτι, την έχω και είναι εξαιρετική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fysikos είπε

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-3-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209616

Πάρε αυτήν, πολύ καλύτερη κατασκευή και με πλαϊνό μάτι, την έχω και είναι εξαιρετική 

Ναι την είδα καλή επιλογή και αυτή αλλά πάει 150+ ευρώ πάνω από τις επιλογές μου και το πλαϊνό μάτι δεν το χρειάζομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει εφόσον προκειται γισ 2πλασιασμο του μπατζετ. Απλα ειδα οτι εκεινη με τους 4 καυστηρες βγαινει στα 299 και σου την προτεινα ως καλυτερη για +50. Καλα ψησιματα με οτι επιλεξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smav82 είπε

Ναι την είδα καλή επιλογή και αυτή αλλά πάει 150+ ευρώ πάνω από τις επιλογές μου και το πλαϊνό μάτι δεν το χρειάζομαι 

Και μην ξεχνάς ότι μια ψησταριά υγραερίου αντέχει πολλά χρόνια, δηλαδή την "παντρεύεσαι" . Οπότε, κάνε όποια υπέρβαση μπορέσεις για να είναι ο "γάμος" ευτυχισμένος 🍻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2022 στις 9:07 ΜΜ, smav82 είπε

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση της πρώτης μου ψησταριάς.. έχω καταλήξει στη γνωστή naterial  Kenton από leroi η στην Kaiser  από πρακτικέρ. Σε αυτό το budget θέλω να κινηθώ.  Αυτή την στιγμή υπάρχει προσφορά η Kaiser ,. Να  περιμένω προσφορά στη naterial που ξέρω βγαίνει συχνά  η χτυπήσω την Kaiser  έχουν διαφορα μεταξύ τους ;  3-4 καυστήρες κοιτάζω.

Πηρα προσφατα την Naterial με τους 4 καυστηρες. Χτυπαει 350c ευκολα. Ειναι η πρωτη φορα που ψηνω σε BBQ υγραεριου με ανοιχτο καπάκι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτό που  αδυνατώ να καταλάβω είναι αυτή η εμμονή  με τις υψηλές θερμοκρασίες  και τα πολλά kw ,   σαν τα κοντερ ταχύτητας  των αυτοκινήτων που βλέπαμε μικροί και  ερχόμασταν σε αυξημένη λίμπιντο  :P ή με τους ίππους αργότερα ... τεσπα 

σε ότι αφορά το θέμα των ψησταριών το οξύμωρο είναι  οτι παρόλο  τις υψηλές θερμοκρασίες  που φαίνεται να αναπτύσσουν  δεν συμβαδίζουν με τους χρόνους ψησίματος  , διαβαζω για 20λεπτα  ψησίματα σε ψαρια του μισού κιλού , αλλά και για κρέατα όπως σουβλάκι , μπιφτέκι , κ.α   απ την άλλη υπάρχουν εικόνες  όπως  ψησιμο σε μαντεμένια  πλάκα  ή  ακόμη  με τα κρέατα στην επάνω μικρή σχάρα με κάποιο διάτρητο ταψί να τα  προστατεύει απο τις φλόγες  και  πολλά  άλλα

την να την κάνεις την θερμοκρασία μάνα μου όταν δεν μπορείς να την εκμεταλλευτής ...

και για να κάνω εναν παραλληλισμό με τα αυτοκίνητα , μην το  τουρμπίζεις το ρημάδι χωρίς να βελτιώσεις   αναρτήσεις και φρένα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...