Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, εμεις καλα γελάμε αλλα αυτοί:

α) κανουν παιδιά (όμοια τους)

β) ψηφίζουν

γ) κυκλοφορούν ανάμεσα μας (με οτι αυτό συνεπάγεται)

**το χειροτερο για εμενα ειναι το α, οτι αναπαραγονται για να μη χαλασει η ρατσα τους...**

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, paylidis είπε

Παιδιά, εμεις καλα γελάμε αλλα αυτοί:

α) κανουν παιδιά (όμοια τους)

β) ψηφίζουν

γ) κυκλοφορούν ανάμεσα μας (με οτι αυτό συνεπάγεται)

**το χειροτερο για εμενα ειναι το α, οτι αναπαραγονται για να μη χαλασει η ρατσα τους...**

To χειροτερο ειναι οτι μπορει να εχει ταισει τα παιδια του απο αυτη τη σχαρα ή τα παιδια καποιου φιλου και να εχουν παρει μεσα τους χημικα χωρις λογο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

_____

Btw δυο κουφα που ειδα σε σελιδες στο fb. Ενας τυπος ξοδεψε 750€ για να αναβαθμισει μια bormann και να βαλει επενδυση ανοξειδωτη και εσωτερικα υαλοβαμβακα για μόνωση! Σαν κατι Hyundai που κυκλοφορουν και απο τις πολλες μασκες που εχουν βαλει μοιαζουμε με Mercedes. Καλυτερα να εφτιαχνε μια 100% homemade ψησταρια (αν ηθελε να φτιαξει κατι δικο του) με τοσα λεφτα που εδωσε, παρα να αναβαθμισει μια bormann.

Και το χειροτερο που ειδα, εναν τυπο, να εχει βαψει με σπρευ τις μαντεμενιες σχαρες γιατι ειχαν σκουριασει και τωρα λεει εφυγε η μπογια και ρωταγε τι να κανει!!!!  Δεν παμε καλα....

_____

Χτες ειπα να την καθαρισω μετα απο κανα 3μηνο, γιατι ειχα και ενα περιστατικο που ψηλοαρπαξε στους κατω ανακλαστηρες απο κατι λιπη προβατινας. Ειχα καμια ωρα στη διαθεση μου, οποτε εκανα τα βασικα. Αυτο που δοκιμασα πρωτη φορα, ειναι να βαλω τους κατω ανακλαστηρες που ειναι ινοξ μεσα σε δοχειο με ζεστο νερο και δυο καψουλες πλυντηριου πιατων. Μετα με σχετικα μετριο τριψιμο μπορω να πω οτι εφυγε το 80% της μαυριλας και της καρβουνιλας. Ειχα να τα πλυνω τα συγκεκριμενα με νερο και σαπουνι γυρω στα 2 χρονια!

Από την πρόσφατη ενασχόλησή μου με το Facebook και από αρκετά ποστ που έχω δει, στις ομάδες που είμαι μέλος, δυστυχώς υπάρχουν αρκετά παρόμοια περιστατικά. Τα πιο συνήθη είναι το «ντύσιμο» της ψησταριάς με αλουμινόχαρτο, το ψήσιμο με μεμβράνες και τώρα τελευταία υπήρξε έξαρση από ψησίματα στην πέτρα πίτσας που είχε το LIDL, όπου οι περισσότεροι έψηναν την πίτσα πάνω σε αντικολλητικό χαρτί τοποθετημένο στην πλάκα.

Γενικά τον κάδο έχω πολύ καιρό να τον καθαρίσω και πρέπει να βρω λίγο χρόνο να το κάνω, μέσα στο καλοκαίρι.

062E3B7A-E587-40FC-A2DC-3D73672793DA.jpeg.afd24fc18fa3256a38fe109c0b1303f5.jpeg

3 ώρες πριν, Theofanis88 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Την άλλη βδομάδα το Lidl βγάζει μαντεμενια γάστρα; Έχει κάποιος εμπειρία; Αξίζει;

Λογικά εννοείς την προσφορά από το παρακάτω φυλλάδιο του LIDL

https://www.lidl-hellas.gr/el/fyladia/30-06-lidl-non-food/view/flyer/page/19

Αναφέρει ότι έχει αντοχή μέχρι 240 βαθμούς. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για άλλες εταιρείες, για αντίστοιχα σκεύη, πχ της Lodge

https://www.lodgecastiron.com/product/enameled-dutch-oven?sku=EC6D33

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Από την πρόσφατη ενασχόλησή μου με το Facebook και από αρκετά ποστ που έχω δει, στις ομάδες που είμαι μέλος, δυστυχώς υπάρχουν αρκετά παρόμοια περιστατικά. Τα πιο συνήθη είναι το «ντύσιμο» της ψησταριάς με αλουμινόχαρτο, το ψήσιμο με μεμβράνες και τώρα τελευταία υπήρξε έξαρση από ψησίματα στην πέτρα πίτσας που είχε το LIDL, όπου οι περισσότεροι έψηναν την πίτσα πάνω σε αντικολλητικό χαρτί τοποθετημένο στην πλάκα.

Γενικά τον κάδο έχω πολύ καιρό να τον καθαρίσω και πρέπει να βρω λίγο χρόνο να το κάνω, μέσα στο καλοκαίρι.

062E3B7A-E587-40FC-A2DC-3D73672793DA.jpeg.afd24fc18fa3256a38fe109c0b1303f5.jpeg

Λογικά εννοείς την προσφορά από το παρακάτω φυλλάδιο του LIDL

https://www.lidl-hellas.gr/el/fyladia/30-06-lidl-non-food/view/flyer/page/19

Αναφέρει ότι έχει αντοχή μέχρι 240 βαθμούς. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για άλλες εταιρείες, για αντίστοιχα σκεύη, πχ της Lodge

https://www.lodgecastiron.com/product/enameled-dutch-oven?sku=EC6D3Ed

Edit: Σαφώς αναφέρεται η συγκεκριμένη χρήση για το σκεύος 

Όσο για τη λαδόκολλα πάνω σε πέτρα πίτσας που λες ότι διάβασες ,μήπως έχεις κάποιο λινκ ?

Επεξ/σία από est
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, est είπε

Πουθενά στο λινκ δεν υπάρχει μαντεμένιο σκεύος.

Όσο για τη λαδόκολλα πάνω σε πέτρα πίτσας που λες ότι διάβασες ,μήπως έχεις κάποιο λινκ ?

Το λινκ που έχω παραθέσει, από το LIDL, σε «πηγαίνει» στην σελίδα 19 του φυλλαδίου, όπου αναφέρει για μαντεμένια γάστρα (πάνω αριστερά).

https://www.lidl-hellas.gr/el/fyladia/30-06-lidl-non-food/view/flyer/page/19

058ECDBB-C00C-4CC7-8207-920F58832BCC.jpeg.12b69554af85ee056815cfd9f1bd6131.jpeg

 

Για την λαδόκολλα, ανέφερα ότι είδα κάποια ποστ σε ομάδα του Facebook, όπου έβαζαν να ψηθεί η πίτσα πάνω σε αυτήν, την οποία την είχαν τοποθετήσει πάνω στην πέτρα. Όπως καταλαβαίνεις αυτός ο τρόπος είναι τελείως λάθος, καθώς η λαδόκολλα δεν έχει αντοχή για τόσο υψηλές θερμοκρασίες και καίγεται, ενώ ουσιαστικά δεν ψήνει την πίτσα πάνω στην πέτρα, που αναιρεί τον σκοπό για τον οποίο την πήρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"τώρα τελευταία υπήρξε έξαρση από ψησίματα στην πέτρα πίτσας που είχε το LIDL, όπου οι περισσότεροι έψηναν την πίτσα πάνω σε αντικολλητικό χαρτί τοποθετημένο στην πλάκα."...

 

Ένα λινκ παρακαλώ...

Επεξ/σία από est
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, est είπε

"τώρα τελευταία υπήρξε έξαρση από ψησίματα στην πέτρα πίτσας που είχε το LIDL, όπου οι περισσότεροι έψηναν την πίτσα πάνω σε αντικολλητικό χαρτί τοποθετημένο στην πλάκα."...

 

Ένα λινκ παρακαλώ...

Αναφέρομαι σε ομάδα του Facebook. Η ομάδα είναι η BBQ LOVERS.

Δεν χρειάζεται να παρακαλάς…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, est είπε

Πουθενά στο λινκ δεν υπάρχει μαντεμένιο σκεύος.

Όσο για τη λαδόκολλα πάνω σε πέτρα πίτσας που λες ότι διάβασες ,μήπως έχεις κάποιο λινκ ?

Ναι αυτήν λέω, φαίνεται τίμια επιλογή για τα χρήματά της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ilpapacha είπε

υπήρξε έξαρση από ψησίματα στην πέτρα πίτσας που είχε το LIDL, όπου οι περισσότεροι έψηναν την πίτσα πάνω σε αντικολλητικό χαρτί τοποθετημένο στην πλάκα.

Eνταξει αυτο δεν ειναι τοσο τραγικο, γιατι φαντασου χρειαζεσαι φτυαρι για να την βαλεις πανω στην πετρα, που το 99% οσων πηραν πετρα, δεν εχουν φτυαρι.Αρκει βεβαια να βαλεις την πιτσα με το χαρτι και σε ενα λεπτο που θα εχει ψηθει λιγο η βαση να το βγαλεις για να συνεχισει στην πετρα.

Μια αλλη λυση ειναι να ζεστανεις την πετρα και να βαλεις το ζυμαρι ετοιμο ανοιχτο κατευθειαν πανω στην πετρα και μετα να προσθεσεις υλικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eνταξει αυτο δεν ειναι τοσο τραγικο, γιατι φαντασου χρειαζεσαι φτυαρι για να την βαλεις πανω στην πετρα, που το 99% οσων πηραν πετρα, δεν εχουν φτυαρι.Αρκει βεβαια να βαλεις την πιτσα με το χαρτι και σε ενα λεπτο που θα εχει ψηθει λιγο η βαση να το βγαλεις για να συνεχισει στην πετρα.

Μια αλλη λυση ειναι να ζεστανεις την πετρα και να βαλεις το ζυμαρι ετοιμο ανοιχτο κατευθειαν πανω στην πετρα και μετα να προσθεσεις υλικα.

Μπορεί να μην είναι τόσο τραγικό όσο τα υπόλοιπα, όμως κι αυτό είναι ανθυγιεινό καθώς η μέγιστη θερμοκρασία που αναφέρει είναι 200 βαθμούς και γι αυτό θέλει προσοχή.

https://sanitas.com.gr/el/node/6

Πάντως και στο εξωτερικό υπάρχουν παρόμοια περιστατικά, για να μην αναφέρουμε μόνο τα δικά μας.

Τώρα τελευταία είμαι πιο «ζεστός» για να προβώ σε αγορά ενός φούρνου της Alfa για πίτσες και μαγειρέματα.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Τώρα τελευταία είμαι πιο «ζεστός» για να προβώ σε αγορά ενός φούρνου της Alfa για πίτσες και μαγειρέματα.

Το dome της gozney μου αρεσει πολυ εμενα! και παιζει και με γκαζι και με ξυλα. Δεν εχω δει κριτικες σε σχεση με τα Alfa, αλλα απο εμφανιση ειναι ερωτας!

https://www.gozney.com/products/dome

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το dome της gozney μου αρεσει πολυ εμενα! και παιζει και με γκαζι και με ξυλα. Δεν εχω δει κριτικες σε σχεση με τα Alfa, αλλα απο εμφανιση ειναι ερωτας!

https://www.gozney.com/products/dome

 

Αν θυμάμαι σωστά είναι χορηγός και του Vito. Συνήθως το συγκρίνουν με το Ooni, το οποίο δεν είναι σωστό καθώς πρόκειται για διαφορετικό τύπο.

Κι εγώ για Hybrid της Alfa ενδιαφέρομαι.

4 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ξύλου ή αερίου;

Hybrid

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...