Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Εχει κανεις αποψη για την πιο ακριβη bormann zenith BBQ5500?

Παρ' ολο που στο skroutz αναφερει μαντεμενια σχαρα, στην πραγματικοτητα ειναι ανοξειδωτη και με δεδομενο την τιμη και αυτα που δινει (διπλο καπακι, 2 εξωτ εστιες, ανοξειδωτοι φλογοκρυπτες) μου φαινεται καλη αγορα. Με αλλα 60 ευρω βαζω και την σουβλα και με κατω απο 800 εχω τα παντα. Και ανταλλακτικα 99% χωρις προβλημα για τα επομενα χρονια.

Το θεμα ειναι αν θα ανεβαζει σωστα θερμοκρασια και το ποσο καλο ανοξειδωτο ειναι αυτο, ποσο χοντρο.

Δε θα δινα 800 ε για δευτεραντζα. Προσωπικά πάντα θα δινα 300 για τριτοτεταρτη κεντον από lerroy η θα βάζα κάτι έξτρα για μια καλύτερη weber Napoleon.

Δεν είναι θέμα ανταλλακτικών αλλά γτ να δώσεις 800 κ σε 5 χρόνια να λιμπιζεσαι κάτι καλύτερο στα 900 πχ. Πάρτο από την αρχή κ σιγά σιγά πρόσθετε ότι σου λείπει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Δε θα δινα 800 ε για δευτεραντζα. Προσωπικά πάντα θα δινα 300 για τριτοτεταρτη κεντον από lerroy η θα βάζα κάτι έξτρα για μια καλύτερη weber Napoleon.

Δεν είναι θέμα ανταλλακτικών αλλά γτ να δώσεις 800 κ σε 5 χρόνια να λιμπιζεσαι κάτι καλύτερο στα 900 πχ. Πάρτο από την αρχή κ σιγά σιγά πρόσθετε ότι σου λείπει 

Για NAP 525 στα 1080 δεν τα δινω παντως, την θεωρω υπερεκτιμημενη. Με μια προσφορα -15% θα ημουν οκ, αλλα απο οτι φαινεται θα περασει το καλοκαιρι ετσι.

Παντως το δευτεραντζα, οταν ολα ειναι ανοξειδωτα δεν το λες ευκολα. Απλα υπαρχουν καποιες ανακολουθιες που δημιουργουν αμφιβολιες υπερ των επωνυμων.

Napoleon μονο 4 εστιες και μονό καπακι = 70 κιλα

Bormann +2 εστιες με διπλο καπακι - 58 κιλα. (με Inox σχαρα αντε να εχασε 3 κιλα, τα υπολοιπα 10-12 κιλα που ειναι?)

Napoleon, καυστηρες διπλης σωληνωσεως Inox

Bormann, μαλλον Universal Απλοι inox. αλλα ποια η διαφορα στην ουσια? διαρκεια?

Napoleon, Φλογοκρυπτες 7 inox

Bormann, Φλογοκρυπτες 4 inox. ιδιο Inox? μαλλον οχι. και μαλλον καλυτερη κατανομη εχουν οι 7.

Ολα τα παραπανω ποσο διαφορετικοι αποτελεσμα εχουν στο ψησιμο?

Η εγγυηση εχει τεραστια διαφορά, αλλα και η τιμη αυτη την στιγμη ειναι +380 ευρω. Μηπως σε 10 χρονια Napoleon εγγυηση, με 380 ευρω αλλαζω 2 φορες καυστηρες στην Bormann?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Για NAP 525 στα 1080 δεν τα δινω παντως, την θεωρω υπερεκτιμημενη. Με μια προσφορα -15% θα ημουν οκ, αλλα απο οτι φαινεται θα περασει το καλοκαιρι ετσι.

Παντως το δευτεραντζα, οταν ολα ειναι ανοξειδωτα δεν το λες ευκολα. Απλα υπαρχουν καποιες ανακολουθιες που δημιουργουν αμφιβολιες υπερ των επωνυμων.

Napoleon μονο 4 εστιες και μονό καπακι = 70 κιλα

Bormann +2 εστιες με διπλο καπακι - 58 κιλα. (με Inox σχαρα αντε να εχασε 3 κιλα, τα υπολοιπα 10-12 κιλα που ειναι?)

Napoleon, καυστηρες διπλης σωληνωσεως Inox

Bormann, μαλλον Universal Απλοι inox. αλλα ποια η διαφορα στην ουσια? διαρκεια?

Napoleon, Φλογοκρυπτες 7 inox

Bormann, Φλογοκρυπτες 4 inox. ιδιο Inox? μαλλον οχι. και μαλλον καλυτερη κατανομη εχουν οι 7.

Ολα τα παραπανω ποσο διαφορετικοι αποτελεσμα εχουν στο ψησιμο?

Η εγγυηση εχει τεραστια διαφορά, αλλα και η τιμη αυτη την στιγμη ειναι +380 ευρω. Μηπως σε 10 χρονια Napoleon εγγυηση, με 380 ευρω αλλαζω 2 φορες καυστηρες στην Bormann?

Ναι συμφωνώ κ επειδή το βλέπω ότι το έχεις ψάξει κ δε ρωτάς γενικότητες θα σου απαντήσω πιο σοβαρά.

Έχω ξαναπεί τα ίδια αλλά πάει καιρός για να ψάξεις.

Λένε πχ μαντέμι δε λένε όμως τι προσμίξεις έξτρα έχουν κάνει. Υπάρχουν κάτι κινεζιες 20 ε μαντέμι λένε κ έχει κ τα lodge των 80 . Πας να κάνεις smash burger στων 30 40 ε κ αντί να καραμελωνουν λόγο υψηλής θερμοκρασιας βράζουν στα ζουμια τους. Αντί να θες 20 λεπτά να κάψει το μαντέμι θες 40 κ πάει λέγοντας. Στη λογική αυτή υπάρχει inox και "inox" φυσικά δεν είναι τα ίδια όλα κ γι'αυτό διάφορες στο κόστος. Είναι σα τις μπάρες healthy επειδή έχουν βρώμη κ διαβάζεις συστατικά κ λένε 40% ζάχαρη 5% βρώμη 1% κακάο.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι όλα αυτά στη πράξη όταν ψήνεις έχουν σημαντικές διαφορές αλλά θα τις καταλάβεις ΜΟΝΟ όταν ψήσεις σε καλύτερο.

Επίσης ΝΑΙ σε 10 χρόνια όχι 2 αλλά 3ς φορές θα έχεις αλλάξει καυστήρες κ χρηματικά θα σου βγει συμαντικά λιγότερο κυρίως λόγο δεύτερης ποιότητας υλικων όμως εάν το θέμα είναι τα λεφτά να σε ενημερώσω ότι δεν είναι μόνο το κόστος των καυστήρων. Είναι η ψυχική σου υγεία όταν ψήνεις στους 10 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία κ η δευτεραντζα θέλει 3πλασιο χρόνο να ζεσταθεί κ εσύ θα κρυώνεις έξω, το πόσο εύκολα καθαρίζει, το πόσο εύκολα σκουριάζουν τα γύρω γύρω που κρατανε τα inox" ότι δε θα βγάζει το ίδιο καλό ψήσιμο σε ακριβά κρέατα, θα πάω να πάρω rib eye 60 e κ δε θα χω το φόβο να μη βγει όπως πρέπει;

Διάσπαρτα στα γράφω αλλά επειδή το έψαξες θεωρώ θα καταλάβεις πως το εννοώ. Ψήσιμο θα κάνεις κ σε καζάνι θερμοσίφωνα το θέμα είναι σε τι ποιότητα θα το κάνεις. Έχωντας περάσει από 4ς ψησταριές εγώ 600 700 800 ε δε θα έδινα για κάτι μη καταξίωμενο τα θεωρώ πάρα πολλά για αυτά που ΔΕΝ προσφέρει συγκριτικά πάντα.. γι'αυτό είπα kenton των 300σιων ε σε αυτή τη κατηγορία κ κάθε 5 χρόνια παίρνε καινουρια

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sndev είπε

Ναι συμφωνώ κ επειδή το βλέπω ότι το έχεις ψάξει κ δε ρωτάς γενικότητες θα σου απαντήσω πιο σοβαρά.

Έχω ξαναπεί τα ίδια αλλά πάει καιρός για να ψάξεις.

Λένε πχ μαντέμι δε λένε όμως τι προσμίξεις έξτρα έχουν κάνει. Υπάρχουν κάτι κινεζιες 20 ε μαντέμι λένε κ έχει κ τα lodge των 80 . Πας να κάνεις smash burger στων 30 40 ε κ αντί να καραμελωνουν λόγο υψηλής θερμοκρασιας βράζουν στα ζουμια τους. Αντί να θες 20 λεπτά να κάψει το μαντέμι θες 40 κ πάει λέγοντας. Στη λογική αυτή υπάρχει inox και "inox" φυσικά δεν είναι τα ίδια όλα κ γι'αυτό διάφορες στο κόστος. Είναι σα τις μπάρες healthy επειδή έχουν βρώμη κ διαβάζεις συστατικά κ λένε 40% ζάχαρη 5% βρώμη 1% κακάο.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι όλα αυτά στη πράξη όταν ψήνεις έχουν σημαντικές διαφορές αλλά θα τις καταλάβεις ΜΟΝΟ όταν ψήσεις σε καλύτερο.

Επίσης ΝΑΙ σε 10 χρόνια όχι 2 αλλά 3ς φορές θα έχεις αλλάξει καυστήρες κ χρηματικά θα σου βγει συμαντικά λιγότερο κυρίως λόγο δεύτερης ποιότητας υλικων όμως εάν το θέμα είναι τα λεφτά να σε ενημερώσω ότι δεν είναι μόνο το κόστος των καυστήρων. Είναι η ψυχική σου υγεία όταν ψήνεις στους 10 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία κ η δευτεραντζα θέλει 3πλασιο χρόνο να ζεσταθεί κ εσύ θα κρυώνεις έξω, το πόσο εύκολα καθαρίζει, το πόσο εύκολα σκουριάζουν τα γύρω γύρω που κρατανε τα inox" ότι δε θα βγάζει το ίδιο καλό ψήσιμο σε ακριβά κρέατα, θα πάω να πάρω rib eye 60 e κ δε θα χω το φόβο να μη βγει όπως πρέπει;

Διάσπαρτα στα γράφω αλλά επειδή το έψαξες θεωρώ θα καταλάβεις πως το εννοώ. Ψήσιμο θα κάνεις κ σε καζάνι θερμοσίφωνα το θέμα είναι σε τι ποιότητα θα το κάνεις. Έχωντας περάσει από 4ς ψησταριές εγώ 600 700 800 ε δε θα έδινα για κάτι μη καταξίωμενο τα θεωρώ πάρα πολλά για αυτά που ΔΕΝ προσφέρει συγκριτικά πάντα.. γι'αυτό είπα kenton των 300σιων ε σε αυτή τη κατηγορία κ κάθε 5 χρόνια παίρνε καινουρια

 

Δεχομαι αυτα που λες, μιας και εχεις τοσες εμπειριες.

Τελικώς και παλι καταληγω οτι θα περιμενω την καλυτερη τιμη της NAPOLEON.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα 2η απόπειρα για χοιρινό κοντοσούβλι , 3 κιλά μόνο λαιμός. Το τύλιξα όμως σε λαδόκολλα από την αρχή στους 150. Το άφησα κάνα 2.5 ωρο έτσι μετά το ξεβρακωσα και άνοιξα και τους 3 καυστήρες στους 250-260 για κάνα 20λεπτο χωρίς ταψί από κάτω. Μακράν καλύτερο για τα γούστα μου από το να είναι εξαρχής χωρίς λαδόκολλα. Έτσι θα παίζει από εδώ και πέρα. Κλασικά φωτό ξέχασα :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Σήμερα 2η απόπειρα για χοιρινό κοντοσούβλι , 3 κιλά μόνο λαιμός. Το τύλιξα όμως σε λαδόκολλα από την αρχή στους 150. Το άφησα κάνα 2.5 ωρο έτσι μετά το ξεβρακωσα και άνοιξα και τους 3 καυστήρες στους 250-260 για κάνα 20λεπτο χωρίς ταψί από κάτω. Μακράν καλύτερο για τα γούστα μου από το να είναι εξαρχής χωρίς λαδόκολλα. Έτσι θα παίζει από εδώ και πέρα. Κλασικά φωτό ξέχασα :)

Δεν χρειαζονται τοσες ωρες, ουτε τοσο χαμηλη θερμοκρασια στην αρχη. Βαλε λαδοκολα και κρατα 180 βαθμους σαν να ψηνεται σε φουρνο. Στο τελος γκαζωσε λιγο να παρει χρωμα και να ξεροφηθει απεξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι όμως έτσι το έκανα όπως λες την 1η φορά δεν λέω ωραίο ήταν αλλά τώρα ήταν πολύ πολύ πιο μαλακό και το γκαζωσα όπως λες και έκανε κρούστα από έξω , πολύ καλύτερο κάνε μια δοκιμή και εσύ όταν έχεις ορεξη. Επίτηδες το έβαλα πιο νωρίς για δοκιμή το ξέρω ότι μπορούσε να γίνει και πιο γρήγορα :) Δοκιμές κάνουμε για να βγάλουμε "πόρισμα"

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Amaretos είπε

Κι όμως έτσι το έκανα όπως λες την 1η φορά δεν λέω ωραίο ήταν αλλά τώρα ήταν πολύ πολύ πιο μαλακό και το γκαζωσα όπως λες και έκανε κρούστα από έξω , πολύ καλύτερο κάνε μια δοκιμή και εσύ όταν έχεις ορεξη. Επίτηδες το έβαλα πιο νωρίς για δοκιμή το ξέρω ότι μπορούσε να γίνει και πιο γρήγορα :) Δοκιμές κάνουμε για να βγάλουμε "πόρισμα"

θα το δοκιμασω οπως λες, αν και πιστευω πως εγινε πιο μαλακο το δικο σου τωρα, γιατι ηταν διαφορετικο το κρεας. Το σιτεμα ειναι εξαιρετικα σημαντικο. Εχω φιλο "γουρουνα". Εχει χοιροστασια. Οταν μου φερνει καμια φορα ασιτευτο κρεας, δεν τρωγεται με τιποτα σκληρο και τσιχλα. Δεν μπορεις να το καταπιείς! Οτι και να κανεις στο μαγειρεμα.
Οταν ειναι σιτεμενο.... ειναι λουκουμι!

Θα δοκιμασω διαφορα ομως, γιατι το 4πλο Kenton που πηρα τωρα, εχει γκάζια! Βαράει 350αρια, οποτε μπορεις να παιξεις αρκετά.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τις 2 φορες πηρα απο τον ιδιο χασαπη, απλο ταπεινο λαιμο ουτε σιτεμενο ουτε τιποτα. Ολα ειναι συνδυασμος και κρεατος και τροπο μαγειρεματος κλπ κλπ.  Πχ πολλες φορες βαζω χοιρινο λαιμο , η κατσικακι στο slow cooker , σηκωνομαι το βραδυ το βαζω κατα τις 2-3 στο χαμηλο μονο αλατι πιπερι ψιλοκομενο σκορδο , για να το φαμε την αλλη μερα το μεσημερι, ε δεν συγκρινεται με τιποτα, εχουν λιωσει τα παντα λες και και τρως πουρε... Οπως και να εχει να εχουμε την ορεξη μας και την βρισκουμε την ακρη ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2022 στις 11:11 ΠΜ, johnniek13 είπε

Δεχομαι αυτα που λες, μιας και εχεις τοσες εμπειριες.

Τελικώς και παλι καταληγω οτι θα περιμενω την καλυτερη τιμη της NAPOLEON.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Nα προσθεσω οτι υπαρχουν και καποιες σχεδιαστικες λεπτομεριες που αναβαθμιζουν τελειως την ποιοτητα του ψησιματος. Οι γωνιες που εχουν οι ανακλαστηρες, η ποιοτητα κατασκευης του καδου, το ομοιομορφο ψησιμο παντου κλπ κλπ.

Ουτε εγω θα εδινε παντως τοσα λεφτα για bormann.

_____

Btw δυο κουφα που ειδα σε σελιδες στο fb. Ενας τυπος ξοδεψε 750€ για να αναβαθμισει μια bormann και να βαλει επενδυση ανοξειδωτη και εσωτερικα υαλοβαμβακα για μόνωση! Σαν κατι Hyundai που κυκλοφορουν και απο τις πολλες μασκες που εχουν βαλει μοιαζουμε με Mercedes. Καλυτερα να εφτιαχνε μια 100% homemade ψησταρια (αν ηθελε να φτιαξει κατι δικο του) με τοσα λεφτα που εδωσε, παρα να αναβαθμισει μια bormann.

Και το χειροτερο που ειδα, εναν τυπο, να εχει βαψει με σπρευ τις μαντεμενιες σχαρες γιατι ειχαν σκουριασει και τωρα λεει εφυγε η μπογια και ρωταγε τι να κανει!!!!  Δεν παμε καλα....

_____

Χτες ειπα να την καθαρισω μετα απο κανα 3μηνο, γιατι ειχα και ενα περιστατικο που ψηλοαρπαξε στους κατω ανακλαστηρες απο κατι λιπη προβατινας. Ειχα καμια ωρα στη διαθεση μου, οποτε εκανα τα βασικα. Αυτο που δοκιμασα πρωτη φορα, ειναι να βαλω τους κατω ανακλαστηρες που ειναι ινοξ μεσα σε δοχειο με ζεστο νερο και δυο καψουλες πλυντηριου πιατων. Μετα με σχετικα μετριο τριψιμο μπορω να πω οτι εφυγε το 80% της μαυριλας και της καρβουνιλας. Ειχα να τα πλυνω τα συγκεκριμενα με νερο και σαπουνι γυρω στα 2 χρονια!

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

Καλά πως δε σκευτικα τόσα χρόνια να βάψω τα μαντεμια που σκουριάζουν κ κάθομαι κ παιδευομαι

Μπορεις να ριχνεις και απ ευθειας πανω στη μπριζολα λιγο σπρευ να κανεις τα grill marks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Theofanis88 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Την άλλη βδομάδα το Lidl βγάζει μαντεμενια γάστρα; Έχει κάποιος εμπειρία; Αξίζει;

Εχω μια αντιστοιχη και κανει αρκετα καλη δουλεια. Ειναι επισμαλτωμενη, οποτε δεν χρειαζεται να κανεις και seasoning κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...