Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, soundkeeper είπε

Είναι σχεδόν η διπλή τιμή ... καλά ήταν να τα είχαμε και να τα δίναμε . Θα μπει σε μπαλκόνι που γενικά είναι προστατευμένο από αέρα και η μετακίνηση  της θα αφορά μονό την καθαριότητα στον γύρω από αυτήν χώρο . Άρα νομίζω ότι η " ιδιοκατασκευή " αποτελεί μονόδρομο .

... Είναι  ανοξείδωτο για αυτό ,  στην ουσία όμως αυτό που χρειαζόμαστε είναι η ψησταριά και όχι η βάση , άσε που απ' ότι κατάλαβα  μπορείς να το πάρεις αργότερα  αν αλλάξουν οι ανάγκες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

7 ώρες πριν, Deu164 είπε

Τίμια η Kenton 4B βρήκα χρόνο σήμερα να τη δοκιμάσω περισσότερο και να πειραματιστώ με ότι υπήρχε ήδη στην κατάψυξη και μπορώ να πω ότι με άφησε ευχαριστημένο.




 

Εχω και εγω αυτη με τους 3 καυστήρες , πολυ ευχαριστημένος απο το ψήσιμο που κανει , στα 200Ε που την πηρα δεν το μετάνιωσα καθολου ......... btw φαινεται οτι ψηνεις με ανάποδα την σχαρα , κανονικα ειναι απο την αλλη μερια που ειναι καμπυλωτή.

20220515-123318.jpg

20220530-200257.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2022 στις 2:48 ΜΜ, Mpiftekis είπε

Όλη την επιφάνεια απαγορεύται. Έως 50% νομίζω μπορείς.

Γιατί απαγορεύεται; υπάρχει κάποιος κίνδυνος; εγώ έχω πιάσει όλη την επιφάνεια με μεμβράνες ψησίματος εδώ και ένα χρόνο, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα 

Στις 20/6/2022 στις 10:34 ΜΜ, gudinakos είπε

Την έχω πάρει εγώ την συγκεκριμένη με δύο καυστήρες σκέτη απογοήτευση την πέταξα απλά κράτησα την μαντεμένια πλάκα της και την χρησιμοποιώ στην Ναπολέων

Δεν είχε δυνατή φωτιά; έχω ακούσει ότι γενικά τα plancha για να δουλέψουν σωστά θέλουν τουλάχιστον 3 καυστήρες και αντιανεμικό περιμετρικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, paposgsxr είπε

Γιατί απαγορεύεται; υπάρχει κάποιος κίνδυνος; εγώ έχω πιάσει όλη την επιφάνεια με μεμβράνες ψησίματος εδώ και ένα χρόνο, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα

Οι επώνυμες, τουλάχιστον, το γράφουν στο manual. Πρέπει κάπως να διαφεύγει ο αέρας που ζεσταίνεται προς τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, paposgsxr είπε

Γιατί απαγορεύεται; υπάρχει κάποιος κίνδυνος; εγώ έχω πιάσει όλη την επιφάνεια με μεμβράνες ψησίματος εδώ και ένα χρόνο, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα 

H μαντεμένια πλάκα συσσωρευει θερμότητα αρα αν δεν αερίζεται επαρκώς (100% κάλυψη) τοτε οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν επικύνδινα...

Με τις μεμβράνες που αναφέρεις γενικά θέλει προσοχή στις υψηλές θερμοκρασίες μπορεί να μην ειναι οτι ποιο υγιεινό για το φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, paposgsxr είπε

Γιατί απαγορεύεται; υπάρχει κάποιος κίνδυνος; εγώ έχω πιάσει όλη την επιφάνεια με μεμβράνες ψησίματος εδώ και ένα χρόνο, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα 

Δεν είχε δυνατή φωτιά; έχω ακούσει ότι γενικά τα plancha για να δουλέψουν σωστά θέλουν τουλάχιστον 3 καυστήρες και αντιανεμικό περιμετρικά 

 

Ειναι επικυνδυνο να ειναι καλυμενοι οι καυστηρες, δεν θελει πολυ να γινει το μπαμ

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση παιδες, θα φυγω για το χωριο για κανα 2μηνο, η ψησταρια ειναι στο μπαλκονι με 3 τεντες περιμετρικα, σκεπασμενη  με καλυμα,  ηλιος θα την χτυπαει ελαχιστα αργα το απογευμα για κανα 2ωρο και αυτο οτι περναει απο καγκελα, αλλες πολυκατοικιες κλπ. Θα εχω κανα θεμα με την μπουκαλα? Να την ξεσυνδεσω λετε να την παω κατω στην πυλωτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imr είπε

 

Ειναι επικυνδυνο να ειναι καλυμενοι οι καυστηρες, δεν θελει πολυ να γινει το μπαμ

Γιατί ρε παιδιά να γίνει έκρηξη; και η βαλβίδα ασφάλεια τι ρόλο παίζει; διακοσμητικό; επίσης όταν καλύπτω όλη την επιφάνεια, παίρνει αρκετό αέρα από τα πλαϊνά και από κάτω. Δεν είναι στεγανή η ψησταριά. 

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

H μαντεμένια πλάκα συσσωρευει θερμότητα αρα αν δεν αερίζεται επαρκώς (100% κάλυψη) τοτε οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν επικύνδινα...

Με τις μεμβράνες που αναφέρεις γενικά θέλει προσοχή στις υψηλές θερμοκρασίες μπορεί να μην ειναι οτι ποιο υγιεινό για το φαγητό.

Το θερμόμετρο μου δεν έχει γράψει ποτέ πάνω από 220 βαθμούς, οπότε είμαι safe πως προς την αντοχή και την υγιεινή των μεμβρανών που είναι οι 250+ βαθμοί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paposgsxr είπε

Γιατί ρε παιδιά να γίνει έκρηξη; και η βαλβίδα ασφάλεια τι ρόλο παίζει; διακοσμητικό; επίσης όταν καλύπτω όλη την επιφάνεια, παίρνει αρκετό αέρα από τα πλαϊνά και από κάτω. Δεν είναι στεγανή η ψησταριά. 

Το θερμόμετρο μου δεν έχει γράψει ποτέ πάνω από 220 βαθμούς, οπότε είμαι safe πως προς την αντοχή και την υγιεινή των μεμβρανών που είναι οι 250+ βαθμοί 

Δεν έχει σχέση η βαλβίδα ασφαλείας. 

Το πιο απλό είναι να μαζέψει αέριο χωρίς καύση κατω από την πλάκα. Μόλις γίνει αναφλεψη στην καλύτερη θα λαμπαδιασουν τα πάντα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, imr είπε

Δεν έχει σχέση η βαλβίδα ασφαλείας. 

Το πιο απλό είναι να μαζέψει αέριο χωρίς καύση κατω από την πλάκα. Μόλις γίνει αναφλεψη στην καλύτερη θα λαμπαδιασουν τα πάντα

 

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό και έχω κάνει 50+ ψησιματα με καλυμμένη όλη την επιφάνεια. Και να συμβεί αυτό μία στο εκατομμύριο, απλά κλείνεις την μπουκάλα και περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα να σβήσει μόνη της. Τώρα αν καταστραφεί η ψησταριά ή μεμβράνες, αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, paposgsxr είπε

Το θερμόμετρο μου δεν έχει γράψει ποτέ πάνω από 220 βαθμούς, οπότε είμαι safe πως προς την αντοχή και την υγιεινή των μεμβρανών που είναι οι 250+ βαθμοί 

Αν θες κάνε ένα πείραμα. Βάλε όλες τις μεμβράνες που βάζεις συνήθως και φτάσε στους 220°C. Χωρίς να πειράξεις τίποτα, βγάλε τις μεμβράνες και δες αν θα ανέβει η θερμοκρασία ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, paposgsxr είπε

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό και έχω κάνει 50+ ψησιματα με καλυμμένη όλη την επιφάνεια. Και να συμβεί αυτό μία στο εκατομμύριο, απλά κλείνεις την μπουκάλα και περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα να σβήσει μόνη της. Τώρα αν καταστραφεί η ψησταριά ή μεμβράνες, αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. 

Εδώ είχε γράψει μέλος που σχεδόν λαμπαδιασε επειδή προσπάθησε να την άναψει με κλειστό καπάκι και δεν πήρε με την μια. 

Αν ήταν ασφαλές να καλύπτεται όλη η ψησταρια δεν θα το έγραφαν στις οδηγιες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Votritis είπε

Εχω και εγω αυτη με τους 3 καυστήρες , πολυ ευχαριστημένος απο το ψήσιμο που κανει , στα 200Ε που την πηρα δεν το μετάνιωσα καθολου ......... btw φαινεται οτι ψηνεις με ανάποδα την σχαρα , κανονικα ειναι απο την αλλη μερια που ειναι καμπυλωτή.

Thnx.
Αρχικά όταν τη συναρμολόγησα αυτή την εντύπωση είχα αλλά είδα τις προεξοχές σαν τακάκια που έχει στις 4 γωνιές κάθε σχάρα και μόνος μου υπέθεσα πως είναι για να πατάει κάτω στο πλαίσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...