Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, doll είπε

καλησπέρα.

Πόσους καυστήρες και χρήση 1 φορά την εβδομάδα? 2 ή 3? Και προτάσεις για μοντέλο? Ευχαριστώ.

Καλύτερα πες μας τις ανάγκες που έχεις και το ποσό θέλεις/μπορείς να διαθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

3 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Καλύτερα πες μας τις ανάγκες που έχεις και το ποσό θέλεις/μπορείς να διαθέσεις.

Χρήση 1 φορά την εβδομάδα. Ποσό έως 700 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, doll είπε

Χρήση 1 φορά την εβδομάδα. Ποσό έως 700 ευρώ.

Η χρήση 1 φορά την εβδομάδα δεν είναι ενδεικτικό των αναγκών σου, αλλά το πόσο συχνά επιθυμείς να την χρησιμοποιείς. Πιο κατατοπιστικό θα ήταν να μας αναφέρεις για πόσα άτομα θα ψήνεις, αν θέλεις να έχει πλαϊνό μάτι, οπίσθιο καυστήρα κτλ.

Από εκεί και πέρα, εάν σε ενδιαφέρει κάτι σε μεταχειρισμένο, υπάρχει μία Weber Spirit με πλαϊνό μάτι

Διαφορετικά, σε καινούργια μπορείς να πας είτε στη Weber Spirit, χωρίς το πλαϊνό μάτι

https://www.skroutz.gr/s/27396779/Weber-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-3-Εστίες-Spirit-II-E-310-GBS.html

είτε στη Napoleon Freestyle

https://www.skroutz.gr/s/33684487/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-4-Εστίες-Freestyle-425.html

Η Freestyle έχει αφαιρούμενο πάτο/ταψί για πιο εύκολο καθαρισμό, μεγαλύτερη ισχύ καυστήρων κι έναν καυστήρα παραπάνω, όπου σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στο ψήσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, paposgsxr είπε

Έχετε γνώμη για somagic Canto 300 ή Solia 300; θέλω να πάρω τέτοια για να γλιτώσω μια για πάντα από τις ανάφλεξεις. Αν ρωτήσετε για μεμβρανες ψησίματος, έχω βάλει, αλλά πάλι πρέπει να έχω τον νου μου στους καυστήρες για τυχών ανάφλεξη. spacer.pngspacer.png

Την έχω πάρει εγώ την συγκεκριμένη με δύο καυστήρες σκέτη απογοήτευση την πέταξα απλά κράτησα την μαντεμένια πλάκα της και την χρησιμοποιώ στην Ναπολέων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η χρήση 1 φορά την εβδομάδα δεν είναι ενδεικτικό των αναγκών σου, αλλά το πόσο συχνά επιθυμείς να την χρησιμοποιείς. Πιο κατατοπιστικό θα ήταν να μας αναφέρεις για πόσα άτομα θα ψήνεις, αν θέλεις να έχει πλαϊνό μάτι, οπίσθιο καυστήρα κτλ.

4 άτομα. Αρα ισως θέλω μια πιο μικρή έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doll είπε

4 άτομα. Αρα ισως θέλω μια πιο μικρή έκδοση.

Με αυτά τα 2 μοντέλα, Weber Spirit 310/320 και Napoleon Freestyle 425 είσαι μια χαρά. Εάν έχεις κάποια στιγμή καλεσμένους/παρέα θα τους εξυπηρετήσεις καλά. Εάν δεν έχεις αρκετό χώρο, τότε μπορείς να πας σε Napoleon Freestyle 365 SB, η οποία διαθέτει 3 καυστήρες και συμβατικό πλαϊνό μάτι, για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τηγάνι

https://www.skroutz.gr/s/33685165/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-2-Εστίες-Freestyle-365-SB.html?from=catspan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, soundkeeper είπε

Καλησπέρα στην πολύ όμορφη παρέα ... Θα ήθελα τα "φώτα " σας για τις επονομαζόμενες " υγραερίου - νερού " . Έχω δει κάποιες ελληνικές εξαιρετικές ανοξείδωτες κατασκευές και πραγματικά θα ήθελα την άποψη σας γι αυτό το είδος . 

9626000_d_b.jpg

316230415_0_b.jpg

Καλησπέρα  

Εγώ την έχω ! Όχι αυτό το μοντέλο την  exivos harmony είναι η αμέσως μεγαλύτερη με δύο τριπλούς καυστήρες , την έχω σχεδόν δύο χρόνια και έχω ψήσει κοπάδι ολόκληρο ,έμμεσα με κάπνισμα  , άμεσα , σούβλα ότι μπορείς να φανταστείς ψήνει απίστευτα καμία σχέση με ότι υπάρχει για οικιακή χρήση , απλά την ανάβεις  και αφού ζεσταθεί ρυθμίζεις την θερμοκρασία και ψήνεις , από αναφλέξεις πολύ λίγες  ακόμη και για πολύ λιπαρά κομμάτια,

στην ουσία είναι μια κατηγορία μόνη της , ανοξείδωτη  ,καπάκι , συρτάρι , σώμα,. , καλυπτρα  η σχάρα ειδικά μπορεί να ζυγίζει περί τα 6 κιλά , είναι και αυτή ανοξείδωτη και δεν θέλει καμία συντήρηση , όσο για την καθαριότητα αυτή είναι εύκολη βοηθάει και το συρτάρι με το νερό 

Αξίζει να την δεις από κοντά !!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Καλησπέρα  

Εγώ την έχω ! Όχι αυτό το μοντέλο την  exivos harmony είναι η αμέσως μεγαλύτερη με δύο τριπλούς καυστήρες , την έχω σχεδόν δύο χρόνια και έχω ψήσει κοπάδι ολόκληρο ,έμμεσα με κάπνισμα  , άμεσα , σούβλα ότι μπορείς να φανταστείς ψήνει απίστευτα καμία σχέση με ότι υπάρχει για οικιακή χρήση , απλά την ανάβεις  και αφού ζεσταθεί ρυθμίζεις την θερμοκρασία και ψήνεις , από αναφλέξεις πολύ λίγες  ακόμη και για πολύ λιπαρά κομμάτια,

στην ουσία είναι μια κατηγορία μόνη της , ανοξείδωτη  ,καπάκι , συρτάρι , σώμα,. , καλυπτρα  η σχάρα ειδικά μπορεί να ζυγίζει περί τα 6 κιλά , είναι και αυτή ανοξείδωτη και δεν θέλει καμία συντήρηση , όσο για την καθαριότητα αυτή είναι εύκολη βοηθάει και το συρτάρι με το νερό 

Αξίζει να την δεις από κοντά !!

 

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση , το σκέφτομαι πολύ σοβαρά μαζί με ένα τραπέζι για να κάτσει στο μπαλκόνι νομίζω ότι είναι με διαφορά η καλύτερη λύση σε αυτά τα λεφτά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Με αυτά τα 2 μοντέλα, Weber Spirit 310/320 και Napoleon Freestyle 425 είσαι μια χαρά. Εάν έχεις κάποια στιγμή καλεσμένους/παρέα θα τους εξυπηρετήσεις καλά. Εάν δεν έχεις αρκετό χώρο, τότε μπορείς να πας σε Napoleon Freestyle 365 SB, η οποία διαθέτει 3 καυστήρες και συμβατικό πλαϊνό μάτι, για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τηγάνι

https://www.skroutz.gr/s/33685165/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-2-Εστίες-Freestyle-365-SB.html?from=catspan

+1 για τη Freestyle 365, έχω ψήσει για 4 άτομα αρκετές φορές, και χωράει μια χαρά και κρέατα και λαχανικά. Είναι οριακή όμως, αν είναι αρκετά φαγανά τα 4 άτομα ή αν έχεις παραπάνω καλεσμένους, μάλλον θες περισσότερο χώρο.

Είχα ψήσει 1.2 κιλά φιλέτο κοτόπουλο μπούτι, μισό κιλό μανιτάρια πλευρώτους και 4 πιπεριές, και προς το τέλος όταν βγήκαν τα λαχανικά (και πριν ολοκληρωθεί το κοτόπουλο), έριξα πάνω και ψωμάκι και ένα ταλαγάνι. Βγήκε άνετα δηλαδή, αλλά αν είχα λίγο παραπάνω κρέας, ίσως να με έπαιρνε παραπάνω ώρα για τα λαχανικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Με αυτά τα 2 μοντέλα, Weber Spirit 310/320 και Napoleon Freestyle 425 είσαι μια χαρά. Εάν έχεις κάποια στιγμή καλεσμένους/παρέα θα τους εξυπηρετήσεις καλά. Εάν δεν έχεις αρκετό χώρο, τότε μπορείς να πας σε Napoleon Freestyle 365 SB, η οποία διαθέτει 3 καυστήρες και συμβατικό πλαϊνό μάτι, για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τηγάνι

https://www.skroutz.gr/s/33685165/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-2-Εστίες-Freestyle-365-SB.html?from=catspan

Εχει και αυτή αφαιρούμενο πάτο/ταψί για πιο εύκολο καθαρισμό?

Τι αξεσουάρ να πάρουμε? Και τέλος βγάζει βλάβες? (Εχει πιεσόμετρο μέσα στην συσκευασία για την φιάλη ή έξτρα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, doll είπε

Εχει και αυτή αφαιρούμενο πάτο/ταψί για πιο εύκολο καθαρισμό?

Τι αξεσουάρ να πάρουμε? Και τέλος βγάζει βλάβες? (Εχει πιεσόμετρο μέσα στην συσκευασία για την φιάλη ή έξτρα?)

Αφαιρούμενο πάτο/ταψί έχουν όλα τα μοντέλα της σειράς Freestyle και των υπολοίπων σειρών. Λάστιχο και ρυθμιστή έχει μέσα η συσκευασία. 

Για αξεσουάρ

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Μαντεμένια πλάκα (μπορείς να την πάρεις σε 2ο χρόνο)

7) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

8) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

Για βλάβες, δεν γνωρίζω τι ακριβώς εννοείς, όμως δεν έχω ακούσει/δει κάτι μέχρι στιγμής. Πάντως υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα που μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της https://napoleongrills.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, soundkeeper είπε

Ποια η ιδιαιτερότητα του νερού και λες ότι δεν σου αρέσει ? Πέρα από αυτό νομίζω ότι μπορείς και να μην βάλεις νερό στα συρτάρια .. ή έχω άδικο . Να πω επίσης ότι μπήκα στη " μπρίζα " γιατί είδα ότι όλα τα εστιατόρια δουλεύουν τις συγκεκριμένες ( ως είδος ) .

Δεν μου αρεσει γιατι μετα οταν τελειωσει το ψησιμο δεν ξερω τι θα το κανω. Θα εχω ενα συρταρι με 3-4 λιτρα νερο και παγωμενα λιπη που δεν μπορω να ριξω σε αποχευτευση γιατι θα βουλωσει. Προτιμω δλδ να καθομαι μια φορα το 2μηνο και να τριβω να καθαρισω απο κατω το χαμο που εχει γινει, παρα να εχω 4-5 φορες την εβδομαδα αυτο το προβλημα με το νερο. Ειχα φαντασου μια μικρη ηλεκτρικη με νερο και με δυσκολευε το μισο λιτρο νερο που επαιρνε μεσα.

Επισης πολλοι νομιζουν οτι το νερο βοηθαει στο να μην εχεις αναφλεξεις, κατι το οποιο ειναι λαθος κατα μεγαλο βαθμο. Οι αναφλεξεις ερχονται απο τα καλυπτρα των καυστηρων που ζεματανε και πεφτει πανω το λιπος και παιρνει φωτια. Το νερο ειναι απο κατω. Εκει που βοηθαει το νερο ειναι να μην αρπαξουν τα λιπη που μαζευονται κατω απο τους καυστηρες στις απλες ψησταριες. Αλλα οπως ειπα αν καθαριζεις μια φορα το 2μηνο δεν εχεις τετοιο θεμα με νορμαλ χρηση.

Βαλε κατω τα συν και τα πλην και παρε την αποφαση σου.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, soundkeeper είπε

Σ ευχαριστώ για την απάντηση , το σκέφτομαι πολύ σοβαρά μαζί με ένα τραπέζι για να κάτσει στο μπαλκόνι νομίζω ότι είναι με διαφορά η καλύτερη λύση σε αυτά τα λεφτά .

Και γω αυτό πιστεύω πως αξίζει πολύ περισσότερο απ' όσο κοστίζει  , μιλάμε για μια  πολύ στιβαρή κατασκευή , που σου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα πάθει τίποτε για πολλά χρόνια

Θα σου πρότεινα όμως να μην την βάλεις σε τραπέζι, αλλά σε κάποια βάση με ρόδες , έτσι θα μπορείς να την μετακινήσεις σε περίπτωση που φυσάει λ.χ. και να μην γεμίσεις  με καπνό  , είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις και μόνος σου η σε κάποιον σιδερά , βέβαια υπάρχει και η δική της  βάση δεν ξέρω όμως εάν υπάρχει για  όλες ή μόνο για την μεγάλη και πιθανότατα θα κοστίζει αρκετά περισσότερο  

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Και γω αυτό πιστεύω πως αξίζει πολύ περισσότερο απ' όσο κοστίζει  , μιλάμε για μια  πολύ στιβαρή κατασκευή , που σου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα πάθει τίποτε για πολλά χρόνια

Θα σου πρότεινα όμως να μην την βάλεις σε τραπέζι, αλλά σε κάποια βάση με ρόδες , έτσι θα μπορείς να την μετακινήσεις σε περίπτωση που φυσάει λ.χ. και να μην γεμίσεις  με καπνό  , είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις και μόνος σου η σε κάποιον σιδερά , βέβαια υπάρχει και η δική της  βάση δεν ξέρω όμως εάν υπάρχει για  όλες ή μόνο για την μεγάλη και πιθανότατα θα κοστίζει αρκετά περισσότερο  

 

Είναι σχεδόν η διπλή τιμή ... καλά ήταν να τα είχαμε και να τα δίναμε . Θα μπει σε μπαλκόνι που γενικά είναι προστατευμένο από αέρα και η μετακίνηση  της θα αφορά μονό την καθαριότητα στον γύρω από αυτήν χώρο . Άρα νομίζω ότι η " ιδιοκατασκευή " αποτελεί μονόδρομο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίμια η Kenton 4B βρήκα χρόνο σήμερα να τη δοκιμάσω περισσότερο και να πειραματιστώ με ότι υπήρχε ήδη στην κατάψυξη και μπορώ να πω ότι με άφησε ευχαριστημένο.

Ειδικά η pizza με την αντίστοιχη πέτρα ψήθηκε απίστευτα με μια ομοιογενή λεπτή και τραγανή κρούστα κάτω και εσωτερικά αφράτη. Τόσο καλοψημένη ζύμη δεν έτυχε να έχω δοκιμάσει!

10-15 λεπτά προθέρμανση με τους 4 καυστήρες μέχρι να έχει σταθερή θερμοκρασία στους 230-240 ψήσιμο στους 210-220 αρχικά και με τους 4 για 7-8 λεπτά και μετά άλλο τόσο μόνο με τους 2 κεντρικούς με λίγο μεγαλύτερη ένταση  να μην κατέβει κατω από 200
Δε χρειάστηκε να την περιστρέψω ούτε καν να την κουνήσω.
 tYYOarN.jpg

rUfh1QZ.jpg

ESueimx.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...