Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paposgsxr είπε

Μία bormann με 3 καυστήρες και μαντεμένιες σχάρες. Συνήθως πανσετες βάζω. Την γεμίζω την σχάρα και έχω πάντα κλειστό το καπάκι. Θέλω να πάρω την somagic γιατί είναι σαν τις flat top που είναι πολύ δημοφιλής στην Αμερική 

Μπορεις να παρεις μαντεμενια πλακα για τη δικια σου κ να κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα και να πιανει ολη  το 50% της επιφανειας

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

8 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Μπορεις να παρεις μαντεμενια πλακα για τη δικια σου κ να κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα και να πιανει ολη την επιφανεια ειτε μερος αυτης.

Όλη την επιφάνεια απαγορεύται. Έως 50% νομίζω μπορείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται 

https://www.kotsovolos.gr/small-home-appliances/kitchenware/roasters-pans/199996-lodge-μαντεμένια

Είναι η γνωστή γάστρα της Lodge σε έκπτωση, από τον Κωτσόβολο.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην πολύ όμορφη παρέα ... Θα ήθελα τα "φώτα " σας για τις επονομαζόμενες " υγραερίου - νερού " . Έχω δει κάποιες ελληνικές εξαιρετικές ανοξείδωτες κατασκευές και πραγματικά θα ήθελα την άποψη σας γι αυτό το είδος . 

9626000_d_b.jpg

316230415_0_b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, soundkeeper είπε

Καλησπέρα στην πολύ όμορφη παρέα ... Θα ήθελα τα "φώτα " σας για τις επονομαζόμενες " υγραερίου - νερού " . Έχω δει κάποιες ελληνικές εξαιρετικές ανοξείδωτες κατασκευές και πραγματικά θα ήθελα την άποψη σας γι αυτό το είδος . 

Στα θετικα:

  • Πολυ δυνατα μηχανηματα, αφουν εχουν 6 καυστηρες σε πολυ μικρο χωρο.
  • Επισης ειναι ανοξειδωτες.
  • Καποιοι γουσταρουν το νερο, εγω προσωπικα οχι

Στα αρνητικα:

  • θα την αναβεις με σπιρτο,
  • θα εχεις μικρο ελεγχο των καυστηρων αφου ελεγχονται και οι 6 απο ενα ή δυο ρυθμιστες,
  • δεν ειναι πολυ στιβαρες (αν πιασεις το καπακι στην ακρη να το ανοιξεις θα δεις οτι στραβωνει και βρισκει),
  • δεν ξερεις αν σε 2-3 χρονια θα υπαρχει αυτος που την πουλησε για να σου δωσει καποιο ανταλλακτικο
  • και το σημαντικοτερο απ ολα δεν εχουν καμια πιστοποιηση για ασφαλεια απο πουθενα (με οτι αυτο συνεπαγεται).
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η ιδιαιτερότητα του νερού και λες ότι δεν σου αρέσει ? Πέρα από αυτό νομίζω ότι μπορείς και να μην βάλεις νερό στα συρτάρια .. ή έχω άδικο . Να πω επίσης ότι μπήκα στη " μπρίζα " γιατί είδα ότι όλα τα εστιατόρια δουλεύουν τις συγκεκριμένες ( ως είδος ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται 

https://www.kotsovolos.gr/small-home-appliances/kitchenware/roasters-pans/199996-lodge-μαντεμένια

Είναι η γνωστή γάστρα της Lodge σε έκπτωση, από τον Κωτσόβολο.

μολις την πήρα , σε ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Καμμια αποψη για broil king crown classic 480 και σε συγκριση με rogue 525?

https://www.skroutz.gr/s/35872737/Broil-King-Ψησταριά-Υγραερίου-Crown-480-με-4-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι.html?from=index_recently_viewed

Αυτη την στιγμη ειναι στα 908 = 190 ευρω κατω απο rogue και με την σουβλα και με πλαινο ματι και οπισθιο καυστηρα κλασικο.

δηλαδη με τους 4 κατω και τον οπισθιο βγαζει περισσοτερα kw απο την rogue και εχει 15% μικροτερη επιφανεια ψησιματος

με δεδομενο οτι η rogue προκειται να παει κατω (αν παει ποτε) μεχρι 900 ευρω το πολυ, βλεπεται κατι συγκεκριμενο που δεν κανει την Broil VFM? ποιοτικα κατι?

Για ποιο λόγο συγκρίνεις την Broil King Crown 480 με τη Napoleon Rogue 525 και όχι με την Rogue 425 RSB;

https://www.skroutz.gr/s/35175348/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Rogue-425-RSB-με-Μαντεμένια-Σχάρα-3-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι.html?from=catspan

Η σειρά Rogue έχει καλύτερη συνολικά εγγύηση, πιο δυνατούς καυστήρες και αφαιρούμενο ταψί/πάτο για πιο εύκολο καθαρισμό. Επίσης έχει σύστημα ανάφλεξης των κυρίως καυστήρων, απλά με το γύρισμα του διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Για ποιο λόγο συγκρίνεις την Broil King Crown 480 με τη Napoleon Rogue 525 και όχι με την Rogue 425 RSB;

https://www.skroutz.gr/s/35175348/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Rogue-425-RSB-με-Μαντεμένια-Σχάρα-3-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι.html?from=catspan

Η σειρά Rogue έχει καλύτερη συνολικά εγγύηση, πιο δυνατούς καυστήρες και αφαιρούμενο ταψί/πάτο για πιο εύκολο καθαρισμό. Επίσης έχει σύστημα ανάφλεξης των κυρίως καυστήρων, απλά με το γύρισμα του διακόπτη.

Θα μπορουσε να γινει και αυτο. Επειδη έχουν την ιδια τιμη καποιος μπορει να αφησει την εξωτερικη εστια και την υπερυθρη της 425RSB για μεγαλυτερη επιφανεια ψησιματος της 525.

Η αρχικη μου επιλογη ηταν η 525 γιατι θελώ πανω απο 60cm μηκος σχαρας, με μελλοντικη αγορα της σουβλας.

Αλλα η τιμη της 480 με αυτα που δινει (4+1 καυστηρες + σουβλα) με κανει να σκεφτομαι να τα παρω ολα τωρα.

Βεβαια ο πατος που λες ειναι σημαντικη λεπτομερεια που δεν την ειχα σκεφτει. 

Την αναφλεξη την θεωρω ασημαντη λεπτομερεια ενω πιστευω οτι τα 12kw καυστηρες ειναι αρκετα οταν αλλες (π.χ. weber) εχουν πολυ λιγοτερα στις ιδιες διαστασεις και ειναι ευχαριστημένοι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Θα μπορουσε να γινει και αυτο. Επειδη έχουν την ιδια τιμη καποιος μπορει να αφησει την εξωτερικη εστια και την υπερυθρη της 425RSB για μεγαλυτερη επιφανεια ψησιματος της 525.

Η αρχικη μου επιλογη ηταν η 525 γιατι θελώ πανω απο 60cm μηκος σχαρας, με μελλοντικη αγορα της σουβλας.

Αλλα η τιμη της 480 με αυτα που δινει (4+1 καυστηρες + σουβλα) με κανει να σκεφτομαι να τα παρω ολα τωρα.

Βεβαια ο πατος που λες ειναι σημαντικη λεπτομερεια που δεν την ειχα σκεφτει. 

Την αναφλεξη την θεωρω ασημαντη λεπτομερεια ενω πιστευω οτι τα 12kw καυστηρες ειναι αρκετα οταν αλλες (π.χ. weber) εχουν πολυ λιγοτερα στις ιδιες διαστασεις και ειναι ευχαριστημένοι. 

 

Την ισχύ των καυστήρων την ανέφερα, καθώς την επισήμανες στο αρχικό σου ποστ. Εάν θεωρείς ότι δεν είναι κάτι που το λαμβάνεις υπόψη σου στην επιλογή, τότε το παραβλέπεις. Είχαμε κάνει αναφορά και σε παλαιότερο ποστ

Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, η σειρά Rogue έχει και καλύτερη εγγύηση.
Τα αξεσουάρ μπορείς να τα αγοράζεις και σταδιακό;. Σημασία έχει να πάρεις την ψησταριά που θα καλύψει καλύτερα τις ανάγκες σου.

Από εκεί και πέρα, αν υπάρχει κάποιο κατάστημα ή καταστήματα κοντά σου, που να τις έχουν στην έκθεση, τότε θα ήταν καλύτερα να τις δεις κι από κοντά, ώστε να έχεις καλύτερη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...