Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.  Καλές γιορτές με υγεία σε όλους σας.

Επιτέλους σήμερα κατάφερα να λερωσω (χρησιμοποιήσω) για πρώτη φορά την ψησταριά.  Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.  Το μόνο νομίζω είναι ότι ίσως έπρεπε να βάλω ελάχιστο εως καθόλου λαδι στις πανσετες και τις μπριζόλες γιατί πετούσε λίγη κάπνα.  Όλα καλά όμως! Μετά το ψήσιμο έπεσε και το καθάρισμα της και ετσι είναι έτοιμη για το επόμενο ψήσιμο !

 

20211226_133004-min.jpg

20211226_140138-min.jpg

Επεξ/σία από oceanakis
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους!

Παράγγειλα 27/11 από Γερμανία μια Napoleon Rogue SE 425 με αποστολή μέσω eshopwedrop. Τρεις εργάσιμες αργότερα (8/12) είχε φτάσει στις αποθήκες στη Γερμανία. Αθήνα έφτασε 21/12, και τελικά παρέλαβα παραμονή Χριστουγέννων. Στην εδώ αποθήκη με βοήθησαν με κλαρκ να την βάλω μέσα στο αυτοκίνητο μου (η συσκευασία ήταν λίγο ταλαιπωρημένη αλλά δεν υπήρχε πρόβλημα με τα περιεχόμενα)

Σήμερα τελικά έστησα, μου πήρε περίπου τρεις ώρες με χαλαρό καφέ, που εξελίχθηκε σε κονιάκ και ουίσκι στο τέλος. Φοβερή ποιότητα των υλικών καθώς και της τακτοποίησης στο κουτί, μέσα στη συσκευασία υπήρχαν ακόμα και κατσαβίδια για να συναρμολογίσω. Δεν κατάφερα να τακτοποιήσω σωστά τους σωλήνες του αερίου στα δεξιά (παροχή και κάτι καλώδια ρεύματος) με αποτέλεσμα να μην κλείνει σωστά η πόρτα, θα το κάνω αύριο μάλλον. Αύριο επίσης θα βγω στα μαγαζιά να πάρω τον αντάπτορα για την Ελληνική φιάλη αερίου, όπως και να αλλάξω μια coral μείγματος που έχω σφραγισμένη με μία προπανίου. (να προλάβω τα ψησίματα της πρωτοχρονιάς τουλάχιστον). 

Πολύτιμες όλες οι συμβουλές σας όλο αυτό το καιρό!!!

tempImageWRppwb.jpg

tempImagePNjudT.jpg

 

Επεξ/σία από ChristophorosGiam
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, paylidis είπε

Σαν watt μου φάνηκε αξιοπρεπής για αυτή τη δουλειά, κ βολεύει σα μεγεθος… να μη το ρισκάρω δηλαδή; 

Δεν θα κάνει δουλειά. Έχω δουλέψει και τον αντίστοιχο της Karcher. Βγάζει ατμό αλλά δεν πιτσιλάει. Ας λέει 800 watt αλλά δεν βγάζει καθαρό ατμό. Αν σκέφτεσαι να πάρεις για χρήση και για σπίτι πρέπει να ανέβεις σε χρήματα και να πας σε SC5 μαζί με βουρτσάκι συρμάτινο. Τον είχαν βγάλει προσφορά στα 360€ τώρα την Black Friday αλλά έγινε ανάρπαστος.

Προσωπικά για τον καθαρισμό κυρίως του κάδου, αφού βγάλω τις σχάρες, την ανάβω ώστε να μαλακώσουν οι βρωμιές και μετά να την καθαρίζω με σπάτουλα ξύλινη και σφουγγάρι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Δεν θα κάνει δουλειά. Έχω δουλέψει και τον αντίστοιχο της Karcher. Βγάζει ατμό αλλά δεν πιτσιλάει. Ας λέει 800 watt αλλά δεν βγάζει καθαρό ατμό. Αν σκέφτεσαι να πάρεις για χρήση και για σπίτι πρέπει να ανέβεις σε χρήματα και να πας σε SC5 μαζί με βουρτσάκι συρμάτινο. Τον είχαν βγάλει προσφορά στα 360€ τώρα την Black Friday αλλά έγινε ανάρπαστος.

Προσωπικά για τον καθαρισμό κυρίως του κάδου, αφού βγάλω τις σχάρες, την ανάβω ώστε να μαλακώσουν οι βρωμιές και μετά να την καθαρίζω με σπάτουλα ξύλινη και σφουγγάρι. 

Mονο για τη ψησταρια το θελω, δε παιζει να δωσω πανω απο 30€ 😅

Θα κοιταξω κ τιποτα αλλο..!

Τις σχαρες της 310 κανει να τις πλυνω στο νεροχυτη ή θα σκουριασουν; Πως τις χειριζεστε εσεις;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Mονο για τη ψησταρια το θελω, δε παιζει να δωσω πανω απο 30€ 😅

Θα κοιταξω κ τιποτα αλλο..!

Τις σχαρες της 310 κανει να τις πλυνω στο νεροχυτη ή θα σκουριασουν; Πως τις χειριζεστε εσεις;

Προσωπικά της κάνω πυρόλυση, τρίψιμο για να φύγουν τα χοντρά, τις περνάω με χαρτί ώστε να φύγουν οι μαυρίλες και μετά λάδωμα και τις αφήνω. Βέβαια σε μία περίπτωση που τις άφησα αρκετή ώρα για πυρόλυση καρβούνιασαν εντελώς οι βρωμιές. Έγιναν τα λίπη στάχτη και έγιναν κυριολεκτικά σαν καινούργιες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ChristophorosGiam είπε

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους!

Παράγγειλα 27/11 από Γερμανία μια Napoleon Rogue SE 425 με αποστολή μέσω eshopwedrop. Τρεις εργάσιμες αργότερα (8/12) είχε φτάσει στις αποθήκες στη Γερμανία. Αθήνα έφτασε 21/12, και τελικά παρέλαβα παραμονή Χριστουγέννων. Στην εδώ αποθήκη με βοήθησαν με κλαρκ να την βάλω μέσα στο αυτοκίνητο μου (η συσκευασία ήταν λίγο ταλαιπωρημένη αλλά δεν υπήρχε πρόβλημα με τα περιεχόμενα)

Σήμερα τελικά έστησα, μου πήρε περίπου τρεις ώρες με χαλαρό καφέ, που εξελίχθηκε σε κονιάκ και ουίσκι στο τέλος. Φοβερή ποιότητα των υλικών καθώς και της τακτοποίησης στο κουτί, μέσα στη συσκευασία υπήρχαν ακόμα και κατσαβίδια για να συναρμολογίσω. Δεν κατάφερα να τακτοποιήσω σωστά τους σωλήνες του αερίου στα δεξιά (παροχή και κάτι καλώδια ρεύματος) με αποτέλεσμα να μην κλείνει σωστά η πόρτα, θα το κάνω αύριο μάλλον. Αύριο επίσης θα βγω στα μαγαζιά να πάρω τον αντάπτορα για την Ελληνική φιάλη αερίου, όπως και να αλλάξω μια coral μείγματος που έχω σφραγισμένη με μία προπανίου. (να προλάβω τα ψησίματα της πρωτοχρονιάς τουλάχιστον). 

Πολύτιμες όλες οι συμβουλές σας όλο αυτό το καιρό!!!

tempImageWRppwb.jpg

tempImagePNjudT.jpg

 

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Πόσο στοίχισε η μεταφορά από Γερμανία;

Κάλυψε μια και το serial number από την τελευταία φωτό.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, oceanakis είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.  Καλές γιορτές με υγεία σε όλους σας.

Επιτέλους σήμερα κατάφερα να λερωσω (χρησιμοποιήσω) για πρώτη φορά την ψησταριά.  Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.  Το μόνο νομίζω είναι ότι ίσως έπρεπε να βάλω ελάχιστο εως καθόλου λαδι στις πανσετες και τις μπριζόλες γιατί πετούσε λίγη κάπνα.  Όλα καλά όμως! Μετά το ψήσιμο έπεσε και το καθάρισμα της και ετσι είναι έτοιμη για το επόμενο ψήσιμο !

 

20211226_133004-min.jpg

20211226_140138-min.jpg

Καλοριζικη , ετσι την πατησα και εγω την πρωτη φορα μιας και προερχομουν απο καρβουνο και τις λαδωσα πολυ και εγινε του κουτρουλη ο γαμος απο καπνα, εσενα ηταν και ολο καινουρια για αυτο ειδες "λιγο" καπνο. Εγω και τις λαδωσα και την γεμισα με μιας ολη την σχαρα κρεατα. Μετα την 1η - 2η φορα σταματησα να λαδωνω τις μπριζολες, σουβλακια κλπ, οπως ειναι στεγνα πανω , απλα να εχεις λαδωσει οσο πρεπει την σχαρα και εισαι κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Πόσο στοίχισε η μεταφορά από Γερμανία;

Κάλυψε μια και το serial number από την τελευταία φωτό.

Σε ευχαριστώ!!

Το κόστος (για παραλαβή από την αποθήκη τους προφανώς) ήταν στα 60Ε, μείον 10Ε που έδιναν δώρο για την πρώτη παραγγελία, πλήρωσα 50Ε για για την ψησταριά συν τη κουκούλα και το μαντεμένιο ταψί για τα κάρβουνα. 

Νομίζω ότι ήταν πολύ καλό deal το κόστος της ψησταριάς συν τα μεταφορικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ChristophorosGiam είπε

Σε ευχαριστώ!!

Το κόστος (για παραλαβή από την αποθήκη τους προφανώς) ήταν στα 60Ε, μείον 10Ε που έδιναν δώρο για την πρώτη παραγγελία, πλήρωσα 50Ε για για την ψησταριά συν τη κουκούλα και το μαντεμένιο ταψί για τα κάρβουνα. 

Νομίζω ότι ήταν πολύ καλό deal το κόστος της ψησταριάς συν τα μεταφορικά

Μια χαρά! 

Ακόμα την έχει σε καλή τιμή 

https://www.grillfuerst.de/Napoleon/Gasgrill/RogueSE/425-schwarz-Sizzle-Zone-Heckbrenner-Drehspiess.php

Η σούβλα ήρθε με το καινούργιο μοτέρ που δεν χρειάζεται το αντίβαρο;

92759AD0-F50E-4C93-86D9-A4BCA31C8C88.jpeg.5f91acb47612c9f7204848ac0cc3a8ab.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μια χαρά! 

Ακόμα την έχει σε καλή τιμή 

https://www.grillfuerst.de/Napoleon/Gasgrill/RogueSE/425-schwarz-Sizzle-Zone-Heckbrenner-Drehspiess.php

Η σούβλα ήρθε με το καινούργιο μοτέρ που δεν χρειάζεται το αντίβαρο;

92759AD0-F50E-4C93-86D9-A4BCA31C8C88.jpeg.5f91acb47612c9f7204848ac0cc3a8ab.jpeg

Και εγώ παρέλαβα την Παρασκευή 24/12 σούβλα από το Homing και είναι αυτή η έκδοση χωρίς αντίβαρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Trelloneritis είπε

Και εγώ παρέλαβα την Παρασκευή 24/12 σούβλα από το Homing και είναι αυτή η έκδοση χωρίς αντίβαρο.

Αγόρασαν 2 φίλοι μου την προηγούμενη εβδομάδα και τους έκανε εντύπωση που δεν περιείχε το αντίβαρο και ρώτησαν την αντιπροσωπεία, όπου τους ενημέρωσαν ότι πρόκειται για νέο μοντέλο.

https://www.napoleon.com/en/gr/grills/heavy-duty-rotisserie-kit-69912

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αγόρασαν 2 φίλοι μου την προηγούμενη εβδομάδα και τους έκανε εντύπωση που δεν περιείχε το αντίβαρο και ρώτησαν την αντιπροσωπεία, όπου τους ενημέρωσαν ότι πρόκειται για νέο μοντέλο.

https://www.napoleon.com/en/gr/grills/heavy-duty-rotisserie-kit-69912

Καλη μαγκιά θα ήταν να κάναμε κάνα groub buy την αντίστοιχη της Santos στα 100 ευρώ από Γερμανία που κάνει χωρίς πατέντες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kyrx είπε

Εγώ θέλω να αγοράσω σούβλα για spirit 2 310 αλλά ακόμα δεν έχω δει κάποιον που να έχει πάρει εκτός της Original και να είναι ευχαριστημένος 

Υπαρχει στο Amazon compatible την ξαναποσταρε ένα παιδί εδώ πριν μερικές μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...